Těžko překonat Panasonic Lumix ZS200 - Volba redakce/Nejlepší fotoaparát typu "namiř a foť", ale před nákupem se dozvíte, jak vybrat ten nejlepší pro vás. Ať už toužíte být profesionálem, chcete se fotografování věnovat jako novému koníčku, nebo jen chcete zachytit "okamžiky jako od Kodaka", dříve či později budete stát před nutností koupit si fotoaparát. Až budete mít hotovo, podívejte se také na nejlepší digitální fotorámeček, abyste si mohli doma vystavit své nejlepší snímky.
Možná byste chtěli nejlepší digitální fotoaparát. Ale vzhledem k tomu, že existuje tolik možností, může být proces výběru správného fotoaparátu skličující. A až příliš často se stává, že milovníci fotografování buď utratí příliš mnoho a pořídí si příliš velký fotoaparát, nebo fotoaparát zklamaně vrátí, protože nefotografoval tak, jak očekávali. Abyste si byli jisti, že si pořídíte ten správný digitální fotoaparát, porovnejte fotoaparáty, jako je Sony Alpha A600, špičkové digitální zrcadlovky Canon a digitální zrcadlovky oproti běžným digitálním fotoaparátům. Ale s několika otázkami, okoukáním definic a důkladným průzkumem může i ten, kdo nakupuje digitální fotoaparát poprvé, získat ideální fotoaparát pro své potřeby. Zde je několik tipů ...
Shrnutí:
- Ptejte se
- Znejte svůj žargon
- Větší počet MP nemusí být nutně lepší
- Nepropadejte digitálnímu zoomu
- Přejděte na praktické ukázky
- Nezapomeňte na doplňky
Než se vydáte na internet nebo do obchodu Best Buy, abyste si prohlédli fotoaparáty, je důležité položit si několik otázek, které vám pomohou ujasnit si situaci:
- Jaký je váš rozpočet? Když budete vědět, kolik jste ochotni utratit, zabráníte tomu, abyste si koupili fotoaparát, který nepotřebujete nebo který opravdu chcete.
- K čemu fotoaparát potřebujete? Je to zachycení okamžiku nebo získání Pulitzerovy ceny za fotografii?
- Jaký typ fotografie budete dělat (portréty, krajiny, makro, sport)
- V jakých podmínkách budete fotografovat? (v interiéru, v exteriéru, za slabého světla, za jasného světla)
- Jakou úroveň zkušeností s fotoaparáty máte?
- Jaký typ funkcí hledáte? (dlouhý zoom, stabilizace obrazu, velký LCD displej atd.)
- Jak důležitá je pro vás velikost a přenosnost?
Když se vydáte do obchodu, uslyšíte spoustu vzletných slov, která vám zamotají hlavu. Proto vám přinášíme několik stručných definic, které vám pomohou udržet si přehled:
- MegaPixely: Jedná se o počet pixelů, které každý snímač fotoaparátu používá ke zpracování informací. Je to v podstatě rozlišení fotoaparátu a to, jak ostré mohou být vaše snímky. A měří se v milionech a násobí se počtem pixelů v řádcích a sloupcích. Například 10 megapixelů se rovná 10 000 000 pixelů. Pixel je nejmenší jednotka, které je vystaveno světlo.
- ISO: ISO je rychlost světelné citlivosti vašeho fotoaparátu při určitém nastavení. V dobách filmů se označovala jako ASA a souvisela s tím, jak rychle film pohlcuje světlo při fotografování. Čím rychlejší film, tím vyšší ASA. To však také znamenalo, že film bude zrnitější a méně ostrý. V digitálním světě je to ISO, a čím vyšší je nastavení ISO, tím rychleji lze světlo zobrazit. Ale stejně jako u filmu, čím rychleji se světlo zobrazí, tím více šumu se pozve na večírek.
- Clona: Clona je velikost otvoru, kterým prochází světlo na své cestě ke snímači.
- Rychlost závěrky: Jedná se o dobu, po kterou světlo dopadá na snímač při otevírání a zavírání závěrky. U digitálních zrcadlovek je to zcela doslovný údaj, ale u velkých fotoaparátů typu point and shoot je to hodnota času pro zobrazení světla, protože fotoaparáty point and shoot nemají doslovnou závěrku.
- CCD: CCD je zkratka pro "Charged Coupling Device" a jedná se o snímač, který fotoaparáty point and shoot používají k zachycení obrazu ve fotoaparátu. Ten jej následně zpracovává. Snímače CCD bývají VELMI malé, asi jako nehet, a jako takové mohou způsobovat velký šum, pokud jsou naplněny příliš velkým počtem megapixelů. Jsou však ideální pro kompaktnost fotoaparátů typu point-and-shoot.
- CMOS: CMOS je zkratka pro "Complementary Metal-oxide Semiconductor" (doplňkový polovodič s oxidem kovu). Tato konstrukce snímače se používá především u digitálních zrcadlovek a může být stejně velká jako plnoformátový 35mm negativ. Výhody snímačů CMOS jsou zřejmé - větší velikost znamená více světla zachyceného pro obraz a větší rozlišení. Nevýhodou je, že při natáčení pohyblivého videa může být obraz poněkud zkreslený, což se označuje jako problém rolling shutter.
- Ohnisková vzdálenost: Ohnisková vzdálenost je v podstatě rozsah vašeho objektivu. Ať už 3x nebo 35x, je to schopnost fotoaparátu přiblížit obraz od nejširšího bodu po nejvzdálenější. A čím dále můžete zoomovat, tím je objektiv pomalejší.
Existují dvě kategorie fotoaparátů ... digitální zrcadlovky (single lens reflex) a point and shooty (které se dělí na kompakty a megazoomy). Při výběru fotoaparátů do značné míry záleží na tom, jaký typ fotoaparátu chcete a jak jej budete používat. Výhodou digitálních zrcadlovek je možnost výměny objektivů, video v rozlišení Full HD 1080p u většiny modelů a skvělá hloubka ostrosti. Vyžadují však nemalé investice. Fotoaparáty typu point and shoot jsou levné a nabízejí skvělé možnosti pro zachycení okamžiku. A HD video, které natáčejí, se ve srovnání s příbuznými digitálními zrcadlovkami stalo zatraceně dobrým. A jejich výhodou je, že se vejdou do kapsy u košile. Mají však zpravidla menší objektivy se zoomem. Uprostřed jsou MEGA zoomy, které nabízejí až 40násobný zoom (ekvivalent 600 mm) a jsou levnější než digitální zrcadlovky. Bývají však těžké a nevejdou se do kapsy. Existuje ještě jedna kategorie, která je poměrně nová, a tou jsou fotoaparáty Micro 4/3s. Tyto fotoaparáty mají elektronickou závěrku (jako point and shoot), ale dávají vám možnost měnit objektivy. Získáte tak to nejlepší z obou světů. Mohou však být drahé.
Při výběru fotoaparátu se tedy vraťte k výše uvedeným otázkám a zvažte, která kategorie odpovídá na většinu z nich a vyhovuje vašim konkrétním zvyklostem při fotografování.
Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, více megapixelů neznamená vždy lepší. Ve skutečnosti to může být horší, pokud nárůst megapixelů není doprovázen zvětšením velikosti snímače. Když se do fotoaparátů nacpe více megapixelů, může se stát, že snímač bude méně citlivý na světlo, nikoliv více, a to znamená více šumu na snímku. A podle nedávné studie je "máslovou zónou" pro pořizování snímků 6mp. Cokoli nad tuto hodnotu je pro výtisky do formátu 8×10 do značné míry přehnané. A vzhledem k tomu, že jen 1 z 5 si své snímky skutečně tiskne, je pohled na fotoaparáty s rozlišením 14 MP a více podobný nákupu Ferrari na cestu do supermarketu. Jistě, vypadá dobře, ale možná ho nikdy nevyužijete naplno.
Mnoho výrobců se snaží nalákat zákazníky na velké přiblížení až 45x a více - zejména u fotoaparátů s megazoomem. U těchto fotoaparátů s velkou ohniskovou vzdáleností je však trik v tom, že fotoaparát bude trpět chvěním, které se na extrémních koncích projeví výrazněji. I při použití stabilizace obrazu může být nepatrný pohyb při pořizování snímku exponenciálně větší. A čím delší je ohnisková vzdálenost, tím pomalejší je objektiv. Což může způsobit velké množství rozmazaných snímků v důsledku pohybu. Pokud tedy uvažujete o koupi fotoaparátu s megazoomem, počítejte také s nákupem monopodu nebo stativu.
Další fotoaparáty mají funkci digitálního zoomu. Při něm může fotoaparát překročit fyzickou ohniskovou vzdálenost fotoaparátu tím, že v podstatě digitálně zvětší obraz. Nevýhodou tohoto postupu je, že se rozlišení začne rozpadat a stane se "artefaktovým". A s klesající rychlostí objektivu se také ztmaví. A opět se zvýrazní chvění fotoaparátu. A přestože některé fotoaparáty digitální zoom vylepšily, pro fotografa je skutečně výhodnější tuto funkci jednoduše ignorovat nebo ji úplně vypnout. Pokud pak budete chtít pořídit záběry a dále zoomovat, stačí to udělat ve videoeditoru, jako je Adobe Premiere, nebo pomocí After Effects a získáte mnohem lepší výsledek.
Když se rozhodujete pro konkrétní fotoaparát, je důležité podívat se na recenze, abyste získali celkový dojem z návrhů. Můžete se podívat do fotografických časopisů a podívat se na webové stránky, jako například zde na GadgetReview. Dalším cenným zdrojem recenzí je však Amazon.com. Přejděte na stránku produktu fotoaparátu, o jehož koupi uvažujete, a přečtěte si uživatelské recenze. Vyhodnoťte si vysoké a nízké hodnocení (abyste eliminovali fanoušky a hatery) a získáte docela dobrou představu o tom, jak dobře fotoaparát funguje v reálných každodenních podmínkách od lidí, kteří si ho koupili, jako jste vy.
Přestože většina lidí dnes nakupuje fotoaparáty z online zdrojů, jako je Amazon, nepodceňujte význam návštěvy místního "kamenného" obchodu, kde si fotoaparát vyzkoušíte. Když budete držet fotoaparát v ruce a osaháte si jeho váhu a tvar, do značné míry vás to přesvědčí o tom, že ten který model je lepší než jiný.
Pokud navíc uvažujete o investici do digitální zrcadlovky, může být výhodné si fotoaparát půjčit v místním "kamenném" obchodě s fotoaparáty. A mnoho z nich vám tento poplatek za pronájem odečte z kupní ceny, pokud u nich fotoaparát zakoupíte.
Při hledání fotoaparátu a sestavování rozpočtu si budete chtít vyhradit nějaké peníze na doplňky. Fotoaparáty se dodávají s dobíječkou baterií nebo obsahují kabel USB pro připojení k počítači za účelem dobíjení (což nedoporučujeme). Pokud však nejsou v době prodeje přibaleny v sadě, nebudou obsahovat pouzdro na fotoaparát, paměťové karty ani náhradní baterii. Při sestavování rozpočtu je tedy důležité na tyto výdaje pamatovat. Dalším hlediskem je blesk. Většina blesků fotoaparátů typu "namiř a foť" je určena k fotografování portrétů malé skupiny. Blesk jako takový se rozptýlí a stane se z velké části nepoužitelným mimo vzdálenost asi 10 stop. Pokud tedy váš fotoaparát disponuje horním nástavcem pro blesk (tzv. "hot shoe") a plánujete fotografovat na dálku při omezeném světle, pak je externí blesk dobrou investicí.
Když jste připraveni stisknout spoušť, přejděte na stránky pricegrabber.com. Jedná se o vynikající web pro vyhledání nejvýhodnější nabídky fotoaparátu (nebo čehokoli jiného), který chcete koupit. Chtěli byste věnovat pozornost hodnocení zpětné vazby. To je důležité. A někdy nejlevnější cena nemusí být vždy nejlepší konečnou nabídkou (pokud si například někdo účtuje více za dopravu). A některé online zdroje také nabídnou špinavě nízkou cenu, aby vás přiměly k objednávce, a pak se vám budou snažit prodat něco navíc. A když to neuděláte, jednoduše vaši objednávku zruší. Proto vždy pamatujte na staré přísloví - ať si kupující dává pozor. Pokud se však budete držet hlavních zdrojů, jako je Amazon, Best Buy, Costco (které má příjemnou 90denní lhůtu na vrácení zboží) a další běžní prodejci, měli byste se tomuto podvodu vyhnout.
Mnozí vám budou chtít prodat prodlouženou záruku a u tak velkého zboží, jako je digitální zrcadlovka, jsou dobrým nápadem - ale pouze pokud pocházejí z renomovaného zdroje, jako je výrobce. U menších položek, jako je například point and shoot, jsou jen dojnou krávou pro prodejce. Je to proto, že pokud se fotoaparát pokazí, stane se tak v rámci běžné záruky na fotoaparát (nebo někdy hned po ní). Čím je fotoaparát starší, tím menší je pravděpodobnost, že se porouchá. A tak prodejce sází na to, že bude moci strhnout do kapsy celou cenu prodloužené záruky a nebude muset opravu realizovat, protože fotoaparát stárne. A prodejci jsou povzbuzováni k jejich prodeji, protože mohou získat až polovinu nákladů jako provizi. Pokud navíc platíte faktorem kreditní karty, je pravděpodobné, že vaše karetní společnost může nabízet ochranu prodloužené záruky jako výhodu členství. Jednou z takových společností je American Express, která automaticky připočítává další rok. A CitiBank karty chrání proti krádeži a pádu během prvních 90 dnů.
Nakonec, ať už se rozhodnete pro jakýkoli fotoaparát, dejte si čas, abyste si na něj zvykli. Nevytáhněte ho jen tak z krabice, nevyfoťte pár snímků a nečekejte, že budou mít kvalitu časopisu Life. Mluvil jsem se spoustou lidí, kteří vrátili fotoaparát s tím, že jsou z něj zklamaní, ale když se jich zeptáte na pár otázek, abyste se dostali hlouběji do pozadí, obvykle je to proto, že jejich očekávání byla vysoká, ale míra trpělivosti nízká. Zkrátka, většinu problémů s nevýraznými snímky často způsobuje chyba uživatele.
Pročtěte si tedy návod k obsluze od začátku do konce a seznamte se s funkcemi fotoaparátu. Pořiďte hodně snímků. A experimentujte. A přečtěte si o technikách, jako je pravidlo třetin a předostření. Pravidlo třetin spočívá v rozdělení snímku pomyslnou mřížkou. Umístěte objekt tam, kde se protínají dvě čáry, a vaše snímky budou vypadat mnohem lépe než když je nalepíte doprostřed. Zvykněte si také na předostření. Při něm umístíte objekt přesně doprostřed a stisknete spoušť do poloviny. Tím se zaostření uzamkne. Pak znovu nastavte kompozici a pořiďte snímek. Tímto postupem si prakticky zajistíte, že váš objekt zůstane zaostřený.
Zdroje: gadgetreview.com, Unsplash.com