Recenze herního notebooku MSI Raider GE76

Špičkový 17palcový herní notebook MSI Raider GE76 je vybaven nejmodernějšími komponenty, které mu umožňují létat.

Špičkový 17palcový herní notebook MSI Raider GE76 je vybaven nejmodernějšími komponenty, které mu umožňují létat. Je osazen procesorem Intel Core i9-12900HK a grafickým procesorem Nvidia GeForce RTX 3080 Ti. Tento procesor je nejnovější mobilní architekturou Intel Alder Lake, která rozděluje jádra na optimalizovaná pro výkon a optimalizovaná pro efektivitu (podobně jako čipy Apple M1). A přestože RTX 3080 Ti je jen novou iterací špičkového mobilního GPU Nvidia, MSI ukazuje, jak dobře funguje, když ho zatížíte - a to ani ne na maximum - v systému, který mu umožňuje odebírat plný výkon.

Jinými slovy, komponenty jsou výkonnější než v notebooku s poměrně tenkou a lehkou konstrukcí; ty musí dělat kompromisy v oblasti výkonu kvůli chlazení, velikosti baterie a velikosti síťového adaptéru. Nevýhodou je, že Raider je mnohem tradičnější. Chybí mu také pokročilý Optimus od Nvidie, který lépe žongluje s interním a diskrétním GPU než starší verze Optimusu použitá v Raideru GE76.

MSI Raider GE76

Raider GE76 se dodává v sedmi různých konfiguracích, jejichž cena se pohybuje od 1 599 USD (s i7-12700H, RTX 3060 a 1080p 360Hz displejem) do 4 199 USD (i9-12900HK, RTX 3080 Ti a 4K 120Hz displejem). Naše testovací konfigurace systému zde není k dispozici, ale nejbližší varianta s i9-12900HK, RTX 3080 Ti a 1440p 240Hz displejem za 3 999 USD je skutečně lepší; 4K může být na 17 palcích overkill a 1080p je OK, ale QHD je tak akorát. (Vzhledem k tomu, že přepočty směnných kurzů nemají žádný vztah k regionálním cenám, neuvedl jsem je.)

Celkově je dost drahý a v současné době je stále v předobjednávce, protože se bude dodávat až koncem března. Určitě se vyplatí počkat a podívat se, co bude k dispozici ve stejnou dobu.

Recenze MSI Raider GE76


MSI Raider GE76
Cena podle recenze N/A (nejbližší konfigurace je 3 999 USD)
Zobrazení 17,3palcový 360Hz 1080p
PROCESOR POČÍTAČE Intel Core i9-12900HK
Paměť počítače 32GB DDR5-4800
Grafika Nvidia GeForce RTX 3080 Ti
Úložiště 2TB NVMe SSD (s podporou DirectStorage), čtečka karet SD
Porty 4 x USB-A, 1 x USB-C/Thunderbolt, 1 kombinovaný audio, 1 x HDMI 2.1, 1 x Mini DisplayPort 1.4
Síťové připojení Killer Wi-Fi 6E AX1675, 2,5Gb Killer E3100
Operační systém Microsoft Windows 11 Pro (21H2)
Hmotnost 6,4 liber (2,9 kilogramů)
Srovnejte ceny na heureka.cz

Obrazovka notebooku není připojena ke sběrnici GPU, takže výdrž baterie je do značné míry závislá na tom, zda nezapomenete přepnout do hybridního režimu. (V hybridním režimu provádí vykreslování a akceleraci grafický procesor Nvidia a předává je přes systémovou sběrnici procesoru k vykreslení na obrazovku, což může být o něco pomalejší.) To znamená, že jej musíte ručně přinutit, aby používal diskrétní grafiku - nedokáže inteligentně a automaticky přepínat tam a zpět a pro přepnutí je nutné restartovat počítač. MSI má ale nástroj, který automaticky přepíná do "extrémního" režimu a z něj při spouštění her.

Podle výsledků mých výkonnostních testů je nejlepší ve své třídě - nebo se jí blíží - ve všech oblastech, v některých případech s výrazným náskokem. Rychlost jednoho jádra, tradičně silná stránka Intelu, je také působivá. Když v systému zkombinujete všechny pokroky v oblasti GPU a CPU, stane se z něj výkonný stroj pro střih videa (i když pokud opravdu chcete, pravděpodobně budete chtít lepší obrazovku než běžný model, který jsem testoval a který je optimalizován pro obnovovací frekvenci).

Grafický procesor a paměť VRAM můžete přetaktovat až na 200 MHz pomocí nástroje MSI. Pouhé zvýšení GPU o 100 MHz zvedlo výkon v testech GPU Rift Breaker a FireStrike Ultra asi o 6 % a Port Royal (který měří výkon RTX Nvidia v ray-tracingu) asi o 7 %. To je docela dobré a znamená to, že je zde prostor pro další zvýšení, pokud jste ochotni snést hluk ventilátoru.

Touchpad je vzhledem k velikosti notebooku trochu malý.

Ve skutečnosti se nejedná o "přenosný" notebook. Je to náhrada stolního počítače, takže si nejsem jistý, jak důležitá je malá výdrž baterie navíc. Přesto, když necháte systém využívat jeho inteligentní zacházení s energií (aniž byste ho nutili do režimu úspory baterie za každou cenu), vydržel asi 5 až 6 hodin nepřetržitého streamování videa přes Wi-Fi, což je na tradiční 17palcový herní systém nezvykle dlouho. Je velký a poměrně těžký, s jednou z těch mondénních napájecích cihliček, které k přenosné hmotnosti přidávají další dvě kila. Může být také docela hlučný, a to i v hybridním režimu, ačkoli se nezdá, že by se nějak zvlášť zahříval.

Ačkoli si vede po všech stránkách výjimečně dobře, je to dáno všemi novými komponenty, které jsme testovali poprvé. Očekávám, že v roce 2022 se objeví mnoho systémů, které budou mít srovnatelný výkon.

Mezi přednosti notebooku související s výkonem patří podpora DirectStorage, programovacího rozhraní Microsoftu pro operace se soubory SSD s vysokou propustností ve Windows (a Xboxu řady X/S), které v kombinaci s SSD diskem Samsung a sběrnicí PCIe 4 přináší v testu výkonu SSD v 3DMarku docela pěkné skóre 2 802 bodů (databázi srovnávacích čísel teprve vytváříme).

Hodně výkyvů, několik chyb

Srovnejte ceny na heureka.cz

MSI je také jednou z prvních společností, která spolupracuje s BlueStacks na technologii mobilního hraní na notebooku. Ta je součástí přehrávače MSI App Player a teoreticky umožňuje hrát hry pro Android na notebooku, jako by byly napsány pro PC - větší obrazovka, výkonné zpracování, plná podpora ovladačů a další.

Ale je to opravdu trefa do černého, alespoň u MSI. Například hra Dead Cells, která je na stránkách BlueStacks uvedena jako kompatibilní, nešla spustit. Little Adventures ano, ale když jsem ji otočil na šířku, abych využil větší obrazovku, hra se doslova jen otočila a zůstala ležet na boku. App Player prostě emuluje telefon - pokud hra nepodporuje zobrazení na šířku nebo ovladač, nespustí se. A neřekne vám to; musíte to prostě zjistit metodou pokusu a omylu. Na domovské obrazovce přehrávače se zobrazují hry optimalizované pro BlueStacks, ale alespoň při zběžném prohlédnutí jsem neobjevil jedinou áčkovou hru.

Vzhledem k velikosti notebooku je touchpad příliš malý a občas nereaguje. Navíc klávesnice SteelSeries působí kašovitě; je tichá, ale spíše gelová než membránová. Líbí se mi design osvětlení notebooku, ale jsem pro světelnou lištu (stejně jako podsvícení).

MSI se chlubí webovou kamerou s rozlišením Full HD (1080p), ale dobrá webová kamera má mnohem víc než jen rozlišení. Většina těch nejlepších má spoustu podpůrné inteligence, která přinejmenším zajistí slušnou automatickou expozici a vyvážení bílé, ale tahle je dost meh, a to i při kontrolovaném osvětlení. Pro základní videokonference by měla být v pořádku, ale pokud vám záleží na obrazu a zejména pokud plánujete streamovat, možná si budete chtít koupit lepší externí.

Pokud máte zájem o rychlý upgrade oproti tomu, na čem hrajete nyní, MSI Raider GE76 vám ho rozhodně nabídne - pokud jste ovšem ochotni vysolit spoustu peněz, než se podíváte, co s podobnými komponenty dělá zbytek konkurence, nebo co přijde o něco později v tomto roce v tenčím a lehčím balení (mezi březnem a červnem) než řada Raider.

Konfigurace

Alienware m17 r4 Microsoft Windows 10 Home (20H2); 2,4GHz Intel Core i7-10980HK; 32GB DDR4 SDRAM 2 933MHz; 16GB Nvidia GeForce RTX 3080 512GB SSD + 953GB RAID 0
Asus ROG Flow X13 s XG Mobile Microsoft Windows 10 Home (2004); 3,3GHz AMD Ryzen 9 5900HS; 6GB DDR4 SDRAM 4 266MHz; 4GB Nvidia GeForce GTX 1650 (16GB GeForce RTX 3080 mobile v XG Mobile)
Asus ROG Strix G15 AMD Advantage Edition Microsoft Windows 10 Home (21H1); 3,3GHz AMD Ryzen 9 5900HX; 16GB DDR4 SDRAM 3200MHz; 12GB AMD Radeon RX 6800M; 512TB SSD disk
MSI Raider GE76 Microsoft Windows 11 Pro (21H2); 2,9GHz Intel Core i9-12900HK; 32GB DDR5 SDRAM 4800MHz; 16GB Nvidia GeForce RTX 3080 Ti; 2 x 1TB NVMe SSD disk

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com

Nejnovější recenze