Sony Xperia 5 III recenze 2022

Sony Xperia 5 III obsahuje téměř všechny přednosti modelu Xperia 1 III v menším balení. Sony Xperia 5 III je dalším důkazem toho, že tokijská společnost se vydala správným směrem a dodává užitkové telefony s vybavením, které ocení především fotografové, audiofilové, filmaři a kreativci.

Sony Xperia 5 III obsahuje téměř všechny přednosti modelu Xperia 1 III v menším balení.

Sony Xperia 5 III je dalším důkazem toho, že tokijská společnost se vydala správným směrem a dodává užitkové telefony s vybavením, které ocení především fotografové, audiofilové, filmaři a kreativci. Žádný z telefonů Sony se neskládá ani neohýbá. Nemají módní povrchové úpravy ani houf barev. Xperia 5 III se dodává v černé a zelené barvě, což je tak divoké, jak jen Sony dokáže.

Ale když se mi na stole objeví bílá krabička Sony Xperia, padám do mdlob.

Když se společnost Sony rozhodla přenést schopnosti svého týmu pro bezzrcadlovky Alpha do řady Xperia, mnozí si kladli otázku, zda takový telefon nebude příliš úzce zaměřený. Podobné otázky si lidé kladli i v případě herních telefonů, jako je Asus ROG Phone 5, a skládacích telefonů, jako je Galaxy Z Fold 3 a Motorola Razr (2020). Místo toho, aby svůj přístup rozmělnila, aby oslovila více lidí, je Xperia 5 III telefonem třetí generace, který je nejblíže tomu, aby společnost Sony vystihla, co její publikum chce.

Ve všech ohledech je Xperia 5 III menší a cenově dostupnější verzí modelu Xperia 1 III. Oba telefony byly ohlášeny v dubnu 2021, ale až dosud bylo možné v USA zakoupit pouze model Xperia 1 III. Protože jsou si telefony tak podobné, chci se zaměřit na rozdíly mezi nimi a vysvětlit, proč si myslím, že Xperia 5 III uspěje tam, kde Xperia 1 III zaostává. Pokud chcete získat kompletní informace o všech hlavních funkcích, přečtěte si mou podrobnou recenzi telefonu Xperia 1 III.

Sony Xperia 5 III

Cena Xperie 5 III 1 000 dolarů (899 liber, což je v přepočtu zhruba 1 390 Kč) ji staví do přímé konkurence iPhonu 13 Pro a Pixelu 6 Pro, který stojí o 100 dolarů méně. Přestože Xperii 5 III zbožňuji, myslím, že více lidí by udělalo lépe s iPhonem nebo Pixelem. Pokud jste fotograf nebo kameraman a dokážete se vyrovnat se smíšenými výsledky Xperie při slabém osvětlení, zvažte Xperii 5 III. Pokud používáte fotoaparáty Alpha od Sony, stojí Xperia 5 III za zvážení už jen kvůli konzistentnosti zkušeností s fotografováním, zejména pokud vám přijde zlevněná.

Když už mluvíme o slevách, společnost Sony nabízí slevu na balíček: Koupí telefonu Xperia 5 III do 27. února získáte pár bezdrátových sluchátek s potlačením šumu Sony WF-1000XM3 (v hodnotě 200 USD) a 43 200 bodů Call of Duty: Mobile CP (v hodnotě 500 USD) zdarma.

Fotoaparáty Xperie 5 III vs. iPhone 13 Pro a Pixel 6 Pro

Když se podívám na to, jak je Xperia 5 III malá, žasnu nad technickými úspěchy společnosti Sony. V tenkém telefonu se nachází horizontální teleobjektiv fotoaparátu se skutečnými pohyblivými prvky objektivu. Může přepínat mezi full-frame ekvivalentem 70mm objektivu (2,9x optický zoom) a 105mm objektivem (4,4x optický zoom).

Fotografie ze všech zadních fotoaparátů vypadají dobře. Obzvlášť mě překvapilo, jak "filmově" vypadají snímky z teleobjektivu. Kvalita snímků vypadá přirozeně ve srovnání s klinicky vykreslenými fotografiemi pořízenými telefony závislými na výpočetní technice, jako jsou iPhone 13 Pro a Pixel 6 Pro. Barvy jsou u Sony přesné a nádherně vykreslené.

To vše vychází z přístupu společnosti Sony, která využívá know-how v oblasti hardwaru a snímačů své úspěšné řady bezzrcadlovek Alpha. A Xperia 5 III stojí v ostrém kontrastu se strojovým učením a umělou inteligencí, které používají společnosti Apple a Google k pořizování svých počítačových snímků. Telefony iPhone a Pixel mají jednoduchost typu "namiř a foť", která lépe poslouží více lidem. Sony se však každým rokem přibližuje tomu, co umí Apple a Google, a zároveň nabízí mnohem bohatší zážitek ze snímání.

Ve středním a slabém světle naráží Xperia 5 III na problém. Neexistuje speciální noční režim, který by kombinoval více expozic a vytvářel jasnější a ostřejší fotografie. Sony trochu zpracovává, ale nikde není na úrovni Applu a Googlu. Zajímalo by mě, jaký téměř dokonalý fotoaparát v telefonu by se mohl zrodit, kdyby Sony spojilo své hvězdné objektivy a snímače s alespoň polovinou výpočetních fotografických schopností iPhonu nebo Pixelu.

Xperia 5 III vs. Xperia 1 III: rozdíly

Začněme cenou. Xperia 1 III za 1300 dolarů je o 300 dolarů dražší než Xperia 5 III. Fyzicky je Xperia 5 III menší a lehčí. Na zadní straně mají oba telefony sklo Gorilla Glass 6, i když Xperia 1 III má matnou povrchovou úpravu, kterou mám raději. Oba telefony podporují 5G a oba mají stupeň krytí IP68 pro odolnost proti prachu a vodě a konektor pro sluchátka - zejména to druhé je u většiny špičkových telefonů neobvyklé.

Xperia 1 III podporuje bezdrátové nabíjení, které u modelu Xperia 5 III chybí. A především má Xperia 1 III větší 6,5palcový displej s rozlišením 4K a obnovovací frekvencí 120 Hz. Xperia 5 III má 6,1palcový displej s rozlišením 1 080p a obnovovací frekvencí 120 Hz. Domnívám se, že rozdíl v rozlišení displeje a menší rozměry prospívají modelu Xperia 5 III. Už slyším, jak lidé říkají: "Zbláznili jste se? 4K je vyšší rozlišení a lepší než HD!".

Displej 4K na Xperii 1 III je krásný, ale totéž bych řekl o displeji FHD na Xperii 5 III - zejména s ohledem na menší rozměry. Skutečný přínos je ve výdrži baterie. Xperia 1 III má podprůměrnou výdrž baterie a z velké části je to způsobeno tím, že její 4K displej je uzamčen na 60 Hz nebo 120 Hz.

Nižší rozlišení telefonu Xperia 5 III umožňuje lépe zvládat 120 Hz, takže jeho výdrž baterie je mnohem lepší. Abychom to ale uvedli na pravou míru, výdrž baterie modelu Xperia 5 III je dobrá, ale ne skvělá. Také bych si přál, aby byla obrazovka modelu Xperia 5 III jasnější. Několikrát se mi stalo, že jsem se na slunci snažil vyfotit a měl jsem problém rozeznat, co je na displeji.

Přál bych si, aby Xperia 1 III a 5 III měly nastavitelnou obnovovací frekvenci jako volitelnou možnost. Ještě lepší by bylo, kdyby měly LTPO obrazovky, jako jsou ty, které se nacházejí na iPhone 13 Pro, Pixel 6 Pro a Galaxy S21 Ultra. Chápu, že Sony posouvá hranice, zejména když má Xperia 1 III první 4K 120Hz displej, takže si možná přeji věci, které zatím nejsou technicky možné.

Oba telefony mají procesor Snapdragon 888, ale Xperia 5 III má 8 GB RAM, zatímco 1 III 12 GB. Při používání se Xperia 5 III nezahřívá tolik jako Xperia 1 III. (Ale pro kontext: Xperii 1 III jsem testoval v červenci v Jižní Karolíně, zatímco Xperii 5 III jsem testoval v lednu v San Franciscu.)

Oba telefony mají shodné fotoaparáty, včetně méně než hvězdného selfie fotoaparátu. U modelu Xperia Pro-I měla společnost Sony volitelné příslušenství v podobě malého magnetického monitoru, které umožňovalo používat zadní fotoaparáty pro pořizování selfie a videí. U nové generace telefonů Xperia bychom uvítali lepší přední fotoaparát, zejména pro videohovory a chaty.

Systém Android 12 je na telefonu Xperia 5 III skvělý

V říjnu společnost Sony uvedla na trh model Xperia Pro-I. Jednou z mých oblíbených funkcí bylo zařazení nové aplikace Video Pro, která nabízela pokročilé ovládání videa, které bylo přívětivější než v aplikaci Cinema Pro. Společnost Sony aplikaci Video Pro do modelů Xperia 1 III a 5 III nepřidá, což je škoda. Je to aplikace, kterou jsem při testování modelu Xperia Pro-I za 1700 dolarů používal mnohem více než aplikaci Cinema Pro.

Pokud jde o Xperii 5 III, mohu nahrávat video buď v aplikaci Cinema Pro, nebo v základním režimu v aplikaci Photo Pro.

Můj recenzovaný přístroj měl systém Android 12, který mi pro Xperii 5 III skvěle vyhovoval.

Kromě tohoto opomenutí je Xperia 5 III vybavena systémem Android 11. Moje recenzovaná jednotka měla Android 12, který byl fantastický. Neříkám, že Android 11 a lehké úpravy od Sony byly nudné, ale Android 12 se svým rozhraním s velkými tlačítky jsou lepší rovnováhou k utilitárnímu hardwaru Sony. Za dobu, co jsem s Xperií 5 III pracoval, byly aplikace a animace plynulé a jakékoli chyby se v podstatě nevyskytovaly.

Xperia 5 III je dobrá pro správného člověka

Nakonec se mi Xperia 5 III líbí. Telefony řady 5 od Sony patří téměř vždy k mým nejoblíbenějším. A pokud chcete solidní telefon se systémem Android, který nabízí profesionální úroveň ovládání, pokud jde o pořizování fotografií a videí, nemůžete udělat nic lepšího.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com, heureka.cz

Nejnovější recenze