Sony WF-1000XM4 recenze: Aktualizace softwaru pomáhají udržet tato vynikající sluchátka na špičce

Když jsem v červnu 2021 poprvé recenzoval sluchátka Sony WF-1000XM4 s potlačením šumu, poznamenal jsem, že jsou drahá za 280 dolarů (250 liber, 500 australských dolarů), ale stále jsou vážnými konkurenty AirPods Pro a stojí za zvážení, pokud jste ochotni zaplatit prémii.

Když jsem v červnu 2021 poprvé recenzoval sluchátka Sony WF-1000XM4 s potlačením šumu, poznamenal jsem, že jsou drahá za 280 dolarů (250 liber, 500 australských dolarů), ale stále jsou vážnými konkurenty AirPods Pro a stojí za zvážení, pokud jste ochotni zaplatit prémii. Od té doby jsme byli svědky vydání několika působivých konkurenčních a levnějších produktů, jako jsou Beats Fit Pro, Sennheiser CX Plus, a zaznamenali jsme pokles cen AirPods Pro, můj vysoký názor na sluchátka WF-1000XM4 se nezměnil, zejména poté, co společnost Sony v posledních několika měsících vydala několik aktualizací softwaru, které produkt nadále vylepšují, přičemž došlo k mírným vylepšením v oddělení hlasového volání a adaptivního potlačení hluku.

Aby bylo jasno, nejsou dokonalé: WF-1000XM4 se stále ještě nevyrovnají AirPods Pro pro hlasové volání a jejich velikost a přizpůsobení nemusí vyhovovat každému. Ale díky špičkovému zvuku, vynikajícím funkcím pro potlačení šumu a celkově solidní sadě funkcí je těžké je překonat, a to i za jejich vyšší cenu. Jsou stále drahá, ale v poslední době se objevily slevy na cenu kolem 250 dolarů.

Recenze Sony WF-1000XM4

Společnost Sony v podstatě sestavila seznam všech drobných výtek, které lidé měli k modelu WF-1000XM3, a pak je z něj vyškrtala. Nebo alespoň většinu z nich. Celkově jsou sluchátka WF-1000XM4 jen asi o 10 % menší než sluchátka XM3, ale mají kompaktnější vzhled a nevyčnívají z uší tolik jako sluchátka XM3. Pouzdro XM4 je o 40 % menší - váží 41,1 gramu, což je méně než 76,5 gramu - a má ploché dno, takže ho můžete postavit. Jsou odolná proti stříkající vodě s krytím IPX4 (model XM3 neměl žádné hodnocení voděodolnosti). Také výkon náhlavní soupravy pro hlasové hovory, který byl u modelu XM3 slabinou, se zjevně zlepšil. Stejně tak se zlepšilo potlačení šumu a kvalita zvuku.

Nový vzhled

Mají úplně jiný design než sluchátka XM3 a to platí i pro obal. Stejně jako řada jiných společností přešla i Sony na jednoduché, ekologické obaly, což oceňuji.

Tato sluchátka mají tradičnější konstrukci náušníků, a přestože nejsou o moc lehčí než XM3 - 7,4 oproti 8,2 gramu - jsou diskrétnější. V uších mi seděla dobře a bezpečně a při běhu jsem s nimi neměl žádné potíže. Přesto bych si dokázal představit lidi s menšíma ušima, kteří by s nimi mohli mít trochu problémy. Stejně jako většina vysoce výkonných sluchátek jsou i tato na masivnější straně a nesedí více v jedné rovině s ušima jako sluchátka Samsung Galaxy Buds Live nebo Google Pixel Buds A-Series. Velikostně se blíží spíše modelu Sennheiser True Wireless Momentum 2.

Sluchátka jsou nyní dodávána s pěnovými nástavci do uší, které vám pomohou dosáhnout lepšího utěsnění.

Jediné, z čeho mám smíšené pocity, je malý měděný kroužek, který je jejich charakteristickým designovým znakem. Je na něm něco trochu legračního a mírně to ruší. Pravděpodobně bych byl raději, kdyby byly všechny pupeny jednobarevné, ale to je z mé strany jen drobná výtka a vaše estetické cítění může být zcela opačné než moje. Jak jsem řekl, díky tomu se odlišují od ostatních poupat - v dobrém i zlém.

Co je to za měděný kroužek? No, je to mikrofon a na každém sluchátku jsou dva mikrofony, z nichž jeden je paprskový, aby lépe snímal váš hlas. Kromě toho mají sluchátka snímače kostního vedení, které detekují, když během hovoru mluvíte, a mají stejnou funkci Speak-To-Chat jako sluchátka přes uši Sony WH-1000XM4.

Pokud posloucháte hudbu a někdo k vám přijde, pokud něco řeknete, hudba se automaticky pozastaví a sluchátka se přepnou do režimu okolního zvuku, který vám umožní slyšet okolní svět (spolu s osobou, se kterou vedete rozhovor). Hudba se pak obnoví několik sekund poté, co přestanete mluvit, a opět se zapne potlačení hluku, pokud jste ho měli zapnuté. Je to užitečná funkce, která vám umožní komunikovat s lidmi, aniž byste museli vyndávat sluchátka z uší. Pokud však máte ve zvyku zpívat si při hudbě nebo mluvit se svými domácími mazlíčky, pravděpodobně ji budete chtít vypnout, protože neustálé pozastavování hudby může být dost otravné.

Jsou odolné proti stříkající vodě s krytím IPX4.

Dobrou zprávou je, že stejně jako u předchozího modelu můžete klepnutím a podržením levého sluchátka ručně pozastavit přehrávání hudby a přejít do režimu rychlé pozornosti. Dotykové ovládání je citlivé a funguje dobře a měl bych také poznamenat, že režim průhlednosti Sony se zdá být přirozenější a je nyní mnohem blíže vynikajícímu režimu průhlednosti sluchátek Apple AirPods Pro. Díky nejlepším režimům průhlednosti to vypadá, jako byste neměli na uších sluchátka - svět zní stejně, ať už máte sluchátka nasazená, nebo vyndaná.

Než se dostanu k tomu, jak dobré je potlačení šumu a kvalita zvuku, řeknu, že společnost Sony opravdu zlepšila výkon sluchátek při telefonování. Potlačení šumu během hovorů je výrazně lepší a lidé říkali, že mě dobře slyší i v hlučných ulicích New Yorku. Kvalitu hovorů testuji tak, že stojím na ulici a kolem projíždějí auta, a ty se docela dobře vyrovnají sluchátkům AirPods Pro, která jsou pro telefonování velmi dobrá. Možná se jim úplně nevyrovnají, ale jsou blízko. A mají funkci sidetone, která umožňuje slyšet hlas v náušnících, když mluvíte, což vám zabrání mluvit při hovorech příliš nahlas.

Vynikající potlačení hluku

Potlačení hluku je působivé, patří ke špičce ve své třídě. Oproti modelu XM3 se rozhodně zlepšilo a je na stejné úrovni jako u sluchátek Bose QuietComfort Earbuds, která stojí stejně jako tato a dříve byla nejlepší ve své třídě v oblasti skutečného bezdrátového potlačení hluku. Společnost Sony uvádí, že sluchátka WF-1000XM4 mají novou vlastní čipovou sadu nazvanou V1, která zpracovává zvuk i potlačení hluku, a zdá se, že došlo k výraznému rozdílu, zejména u potlačení hluku.

Necestoval jsem letadlem, ale v mém bytě mám hlučnou vzduchotechnickou jednotku a porovnal jsem potlačení hluku těchto sluchátek s Bose a byly velmi blízko. Obě jsou docela působivé. Myslím, že tato sluchátka také dobře tlumila hluk venku na ulici a dokonce dobře tlumila zvuk, když jsem sledoval zápas NBA v domácím kině s poměrně vysokou hlasitostí, takže se zdá, že potlačení hluku funguje v širším rozsahu frekvencí než u modelu XM3.

Pouzdro je o 40 % menší než pouzdro modelu WF-1000XM3.

Stejně jako u všech těchto typů náušníků s izolací hluku platí, že pro dosažení optimálního výkonu potlačení hluku a nejlepšího možného zvuku je třeba zajistit těsné utěsnění. Za tímto účelem společnost Sony přepracovala své ušní nástavce a místo silikonových nástavců dodává tři velikosti pěnových nástavců s polyuretanovým povrchem. Velké koncovky mi dobře padly do uší - podle testu těsnosti v aplikaci jsem byl schopen dosáhnout dobrého utěsnění. Přesto jsem se rozhodl použít sadu silikonových koncovek, které jsem měl po ruce a které nakonec mým uším perfektně padly. Většina z vás by však měla být schopna dosáhnout dobrého těsnění z přiložených koncovek.

Výdrž baterie je udávána na osm hodin se zapnutým potlačením hluku při střední úrovni hlasitosti a až 12 hodin s vypnutým potlačením hluku. Nabíjecí pouzdro vydrží dalších 16 hodin. Tato osmihodinová výdrž baterie je lepší než u mnoha sluchátek s potlačením hluku, včetně AirPods Pro.

Nebudu se zabývat všemi funkcemi aplikace. Je zde několik adaptivních režimů zvuku, spousta nastavení ekvalizéru a dotykové ovládání si můžete přizpůsobit podle svých představ, a pokud chcete, můžete přidat i ovládání hlasitosti. Můžete si také vybrat, zda chcete používat Asistenta Google, Amazon Alexa nebo nativního hlasového asistenta telefonu. A jak se dalo očekávat, umí přehrávat skladby nahrané ve formátu Sony 360 Reality Audio, který podporují některé streamovací hudební služby, například Deezer a Tidal.

Model WF-1000XM4 je vybaven rozhraním Bluetooth 5.2 a podporuje také bezdrátový kodek LDAC pro streamování zvuku s vysokým rozlišením od společnosti Sony. Některá zařízení Sony a hudební služby Amazon Music HD, Qobuz, Tidal a Nugs.net podporují bezdrátové streamování LDAC.

Pokud je chcete spárovat se zařízeními se systémem Android podporujícími technologii AptX, připravte se: AptX není podporován. Většina lidí bude pro bezdrátové streamování přes Bluetooth do svého smartphonu nebo tabletu se systémem iOS nebo Android jednoduše používat výchozí zvukový kodek AAC. A to bude většině lidí vyhovovat.

Ke streamování LDAC pomocí Qobuz jsem použil Google Pixel 4 XL a zaznamenal jsem velmi malý rozdíl v kvalitě zvuku k lepšímu. Prostě získáte větší čistotu a texturu hudby, zejména u dobře nahraných skladeb. Zařízení Apple nepodporují LDAC, pouze zvukový kodek AAC, ale zjistil jsem, že i streamování pomocí Qobuz na iPhonu s použitím AAC znělo lépe než streamování pomocí Spotify.

Nějaký čas jsem strávil poslechem remixového alba Makeover od K.D. Langa na Spotify i Quoboz na iPhonu 12 Pro i Pixelu 4 XL a v kvalitě zvuku jsou na obou zařízeních a hudebních službách jemné rozdíly. Dobrou zprávou však je, že tato sluchátka jsou dostatečně kvalitní na to, abyste tyto rozdíly slyšeli.

Pokud se vám zdá, že všechny ty zvukové kodeky jsou nudné, je to tak - pro většinu lidí. Ale vzhledem k tomu, že Apple rozvíjí nové proprietární funkce, jako je prostorový zvuk a bezeztrátový zvuk pro Apple Music, začínají být tyto detaily důležité pro širší publikum.

Důležitější je, že na rozdíl od sluchátek přes uši Sony WH-1000XM4 nemají tato sluchátka vícebodové párování Bluetooth, takže je můžete spárovat se dvěma zařízeními současně - například s počítačem a smartphonem - a automaticky přepínat zvuk při příchozím hovoru. To je vlastně jediná chybějící funkce, která mě zaujala. (Stále je můžete spárovat s více zařízeními, jen ne se dvěma současně.)

Špičkový zvuk

Co se týče zvuku, není překvapením, že je opravdu dobrý: Na to, že jde o skutečná bezdrátová sluchátka, mají pěkný detailní zvuk, teplé, ale dobře definované basy, které jdou hluboko, přirozeně znějící středy (kde žijí vokály) a prostě velký otevřený zvuk. Spolu s novým čipem V1 pro digitální zpracování Sony přepracovala 6mm měniče a ty opravdu znějí bohatěji než WF-1000XM3, které už zněly výborně.

Pro mě se mezi vlastnosti vynikajícího zvuku bezdrátových sluchátek řadí přídavná jména přesná, artikulovaná, vyvážená, dynamická a hladká. Tato sluchátka tyto vlastnosti vykazují, i když je nechci příliš přeceňovat, protože se přece jen jedná o skutečná bezdrátová sluchátka a ne o drátové plechovky. Jejich zvuk se však vyrovná nejlépe znějícím modelům, včetně nových PI7 od Bowers & Wilkins za 400 dolarů, Momentum True Wireless 2 od Sennheiser za 250 dolarů a MW08 od Master & Dynamic za 299 dolarů.

Testoval jsem je s Bowers & Wilkins PI7, které mají pravděpodobně mírně navrch - PI7 jsou možná právě teď nejlépe znějící bezdrátová sluchátka. Sony WF-1000XM4 však mají lepší výkon v oblasti potlačení šumu a náhlavní soupravy a stojí o 120 dolarů méně, takže se může stát, že cena PI7 klesne, aby mohly konkurovat Sony, protože je těžké ospravedlnit utrácení dalších peněz za PI7, i když jejich nabíjecí pouzdro slouží jako Bluetooth vysílač a podporují AptX Adaptive.

Sluchátka Beats Fit Pro mají širokou zvukovou scénu, ale nenabízejí tak expanzivní a kultivovaný zvuk jako sluchátka Sony WF-1000XM4. Ačkoli nemluvím o velkém rozdílu v kvalitě zvuku, Sony prostě zní o něco přirozeněji a mají o něco více detailů, které dokáží lépe zvýraznit nuance v hudebních skladbách. Na druhou stranu mají sluchátka Beats Fit Pro funkci prostorového virtuálního prostorového zvuku od společnosti Apple a hands-free Siri pro uživatele iOS.

Pokud hledáte cenově dostupnější alternativu, sluchátka Sennheiser CX Plus se prodávají za 20-30 dolarů oproti ceníkové ceně 180 dolarů a nabízejí vynikající zvuk, dobré potlačení šumu a slušný výkon při hlasovém volání. Jsou také trochu baňatá, ale jsou lehčí než sluchátka WF-1000XM4.

WF-1000XM4: Závěrečné myšlenky

Netřeba dodávat, že XM4 ve zvukovém oddělení snadno překonávají stárnoucí sluchátka Apple AirPods Pro. Přesto jsou AirPods Pro lehčí a celkově pohodlnější na nošení, mají solidní potlačení hluku (není tak dobré jako u Sony, ale stále je velmi dobré) a přirozeně znějící režim průzvučnosti (u Sony se zlepšil a nyní se blíží režimu Apple). Přestože jsou AirPods Pro již nějakou dobu na trhu, zůstávají atraktivní volbou za cenu kolem 200 dolarů a někdy i méně.

Zvuk sluchátek Bose QuietComfort se mi líbí, ale sluchátka WF-1000XM4 mají jemnější a bohatší zvuk. Některým lidem, včetně mě, se líbí, jak jim koncovky StayHear od společnosti Bose padnou do uší, ale ve většině ostatních ohledů mají tato sluchátka Sony navrch díky menší konstrukci sluchátek i pouzdra, lepšímu výkonu sluchátek a o něco lepšímu zvuku. Jak jsem již řekl, co se týče potlačení hluku, jsou si velmi blízké.

Novější konkurenční modely, jako jsou Beats Fit Pro, vám mohou nabídnout lepší přizpůsobení a doplňky, jako je prostorový zvuk a neustále zapnutá Siri. Sluchátka XM4 však mají zvukovou převahu a zůstávají těžko překonatelná, pokud hledáte skvěle znějící sluchátka s výborným potlačením šumu, solidními možnostmi hlasového volání a dobrou výdrží baterie. Očekávám, že s příchodem roku 2022 Sennheiser vydá nová bezdrátová sluchátka True Wireless Momentum 3 a měli bychom se dočkat nových AirPods Pro druhé generace s vylepšeným zvukem. To je pár novinek, na které čekám, a uvidíme, jak zareaguje společnost Sony.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com, heureka.cz

Nejnovější recenze