Recenze sluchátek AirPods 3: Apple vylepšil svou zvukovou hru

Stačí se podívat na nový design sluchátek AirPods třetí generace (179 dolarů, 169 liber, 279 australských dolarů) a první, co vás pravděpodobně napadne, je: "Vypadají jako AirPods Pro bez nástavců do uší.

Stačí se podívat na nový design sluchátek AirPods třetí generace (179 dolarů, 169 liber, 279 australských dolarů) a první, co vás pravděpodobně napadne, je: "Vypadají jako AirPods Pro bez nástavců do uší." Nemýlíte se. Ačkoli jsou to spíše bratrská než jednovaječná dvojčata, AirPods 3 mají stejný tvar jako AirPods Pro a stejné kratší nožičky. Tyto nožičky mají také stejné ovládání stisknutím jako u modelu Pro, kterému dávám přednost před dotykovým ovládáním na původních AirPodech a AirPodech druhé generace. Na palubě jsou také nové měniče, které mají zajistit detailnější zvuk a plnější basy.

Jak moc jsou dobrá a proč byste si je měli pořídit místo sluchátek AirPods Pro, která nabízejí plné aktivní potlačení hluku a u většiny prodejců stojí během stále častějších výprodejů zhruba stejně? O tom je tato recenze sluchátek AirPods 3.

Apple AirPods 3

Začněme s uložením. Původní sluchátka AirPods a sluchátka AirPods druhé generace některým lidem dokonale padnou do uší. Já jsem však patřil k té části uživatelů, kteří měli problém udržet AirPods v uších. Proto jsem byl opravdu zvědavý, jestli mi tato verze třetí generace bude vyhovovat lépe. Odpověď zní ano, ale stále jsem musel natočit nožičky nahoru, abych je při aktivitě tak nějak zajistil na místě, což znamená, že stále nejsou pro mé uši (a pravděpodobně i pro určité procento dalších uší) zcela ideální.

Díky umístění nahoru jsou sluchátka na obličeji trochu v pravém úhlu - jsem si jistý, že jste tento styl AirPods už někdy viděli - a zpočátku vám mohou připadat trochu falešná (a tím nemyslím falešná). Ale nezdá se, že by jejich nošení mělo vliv na kvalitu zvuku nebo výkon. Senzory na vnitřní straně sluchátek totiž zjišťují, jak je nosíš, a Apple říká, že adaptivní ekvalizér podle toho upravuje zvuk.

Na rozdíl od AirPods 2 jsem s nimi mohl běžet, když jsem zvedl nožičky. Mnoho lidí rádo běhá se sluchátky AirPods, protože jsou lehká a mají otevřenou konstrukci, takže z bezpečnostních důvodů slyšíte, co se děje kolem vás. Ale modely první a druhé generace nebyly odolné vůči potu ani vodě - nebo to alespoň Apple nikdy netvrdil. Tyhle ale ano. Stejně jako AirPods Pro jsou odolné proti stříkající vodě podle normy IPX4. Většina dnešních sluchátek je voděodolná a mnohá jsou plně vodotěsná. Dalo by se tedy říct, že Apple dohnal konkurenci spíše standardní funkcí, než že by přidal vylepšení. Ale zatímco dřívější modely zřejmě přežily, že je lidé používali při fyzických aktivitách, jsem rád, že tyto jsou nyní oficiálně voděodolné.

Požádal jsem několik zanícených uživatelů AirPods, aby vyzkoušeli AirPods 3, a všem se líbilo, že třetí generace sedí lépe než druhá generace. Také zvuk byl podle nich výrazně lepší. Jak jsem řekl, Apple je vybavil novými vlastními vysokoexkurzními měniči. S 11 mm jsou menší než 14mm měniče v AirPods druhé generace (AirPods Pro mají také 11mm měniče), ale jsou úplně přepracované, aby tlačily víc vzduchu a zlepšily tak basovou odezvu, a pomáhá jim k tomu i větší větrací otvor.

Popravdě řečeno, osobně nejsem fanouškem otevřených sluchátek. Nejenže zvuk uniká dovnitř a konkuruje tomu, co posloucháte, ale s otevřenými sluchátky se ztrácejí basy, což vede k tomu, že znějí tence. Navíc pokud si hudbu pustíte i při trochu vyšší hlasitosti (nebo nahlas), lidé ve vaší blízkosti ji uslyší, zejména v tišší místnosti. Ale pro lidi, kterým se nelíbí pronikání ušního nástavce do zvukovodu, určitě chápu jejich přitažlivost.

Přinášíme basy

AirPods 3 stále vypouštějí zvuk, ale Apple vynaložil velké úsilí na zlepšení zvukové kvality AirPods. Spolu s novými měniči mají sluchátka i zmíněný adaptivní ekvalizér, který se nachází i v AirPods Pro a který optimalizuje zvuk za chodu. Také další společnosti, jako například Bose, mají u svých sluchátek pokročilé funkce digitálního zpracování - Bose svou verzi nazývá Active EQ, zatímco Sony má svůj Digital Sound Enhancement Engine, který má za úkol doplnit chybějící detaily u komprimovaných hudebních souborů a zlepšit zvuk všeho, co posloucháte. Není to tedy nic převratného, ale rozhodně je příjemné mít to na palubě. A řeknu, že AirPods 3 nyní poskytují bohatší, plnější zvuk s více detaily a lepšími basy.

Nová sluchátka AirPods se připojují k nabíječce Apple MagSafe a dalšímu příslušenství pro bezdrátové magnetické nabíjení. Nemůžeš je však připevnit na zadní stranu iPhonu a bezdrátově nabíjet pomocí baterie telefonu.

Zvuk nedosahuje úrovně sluchátek Sony WF-1000XM4 a špičkových sluchátek Sennheiser s izolací šumu a dalších sluchátek, která stojí více (podívejte se na náš seznam nejlépe znějících sluchátek). Tato sluchátka prostě nabízejí o něco větší hloubku a strukturu zvuku s větší energií basů.

Slyšet je to v podmanivé skladbě Knock Knock Knock od Spoon, která se vyznačuje hlubokou basovou linkou a vrstvenými kytarovými stopami. U Sony je zvuk celkově větší, s větším záběrem a nuancemi a větším kopákem do basy. Totéž lze říci o Everlong od Foo Fighters. Pravá bezdrátová sluchátka Bluetooth mají obvykle největší problémy se složitými rockovými skladbami, ve kterých hraje několik nástrojů najednou (u horších sluchátek mohou znít příliš smíšeně), takže vždycky přes sluchátka pouštím sérii rockových skladeb, abych zjistil, jak si vedou.

Přesto teď nová AirPods znějí jako slušná sluchátka, což je úspěch. I když v hlučnějším prostředí budete mít stále trochu problémy, basy se držely lépe, než jsem si myslel, a to i když jsem se procházel po hlučných ulicích New Yorku. Celkově se nový zvuk AirPods 3 dobře popral s okolním hlukem, ne že by ho zrovna přehlušil, ale díky němu si ho mnohem méně uvědomujete. A jak se dalo od otevřených sluchátek očekávat, mají otevřený zvuk s širokou zvukovou scénou. Jen není tak široká jako u modelu Sony WF-1000XM4.

Ačkoli mají nabízet srovnatelný zvuk jako AirPods Pro, myslím, že AirPods 3 zní celkově o něco lépe. Nabízejí o něco čistší, o něco větší a dynamičtější zvuk s o něco lépe prokreslenými basy. A odvádějí dobrou práci, když nezkreslují při vyšších hlasitostech - v tomto případě přichází ke slovu adaptivní ekvalizér - což se může stát, když tlačíte na levnější otevřená sluchátka. Ale v závislosti na tom, jakou skladbu posloucháte, můžete poznat, že Adaptive EQ určité frekvence trochu stáhne, aby nedocházelo ke zkreslení, když zvýšíte hlasitost.

Sluchátka AirPods 3 mají nové měniče a síťku pokrývající mikrofony, aby se snížil hluk větru.

Doplňky pro uživatele Apple

Jsou vybavena novou funkcí prostorového zvuku se sledováním hlavy, která je k dispozici v AirPods Pro a AirPods Max. Je to příjemná bonusová funkce, která umožňuje získat virtuální prostorový zvuk při sledování filmů a televizních pořadů na různých zařízeních Apple. Při sledování videa je to šikovný efekt, ale u hudebních skladeb Apple s Dolby Atmos je to trochu větší zásah. Nyní funguje i při skupinových hovorech FaceTime, což je docela fajn. Provedl jsem testovací hovor s iPhonem 13 se dvěma lidmi a umístil jsem telefon do režimu na šířku tak, aby jedna osoba byla vlevo a druhá vpravo. Když mluvila osoba vlevo, bylo cítit, že mluví z mé levé strany a naopak.

Stejně jako AirPods Pro mají i AirPods 3 senzory pro detekci ucha, ale přidávají nový prvek - detekci kůže, takže dokážou rozlišit, kdy máš sluchátko v uchu a kdy v kapse. Získáte také vylepšenou funkci Find My se zobrazením přiblížení, která pomáhá přesněji lokalizovat AirPods na všech těch místech, kde se rády schovávají (můžete zjistit, kde jsou, na vzdálenost jednoho nebo dvou metrů, i když se bud nebo buds oddělí od pouzdra, i když někdy může chvíli trvat, než zachytí jejich elektronickou vůni).

Spatial Audio nyní funguje s celou řadou zařízení Apple nejen s iPhony a iPady.

Navíc jsou vybaveny čipem Apple H1, takže s ním souvisí i další funkce, včetně automatického přepínání mezi všemi zařízeními Apple na účtu iCloud a neustále zapnuté Siri, takže se můžete jen říct "Hej, Siri" a zeptat se, jaké je počasí, zvýšit a snížit hlasitost, volat lidem z kontaktů a provádět řadu dalších hlasových příkazů, na které hlasový asistent Apple reaguje.

Aby bylo jasno, AirPods 3 se spárují s většinou ostatních zdrojů zvuku přes Bluetooth, ale přijdete o všechny další funkce, jako je prostorový zvuk a stále zapnutá Siri. V konečném důsledku však platí, že pokud nejste uživateli produktů Apple, není příliš důvodů, proč si je pořizovat. Mám zařízení Apple i Android, takže jsem je spároval s telefonem se systémem Android. Adaptivní ekvalizér je zabudovaný v samotných sluchátkách, takže se zařízením se systémem Android znějí v podstatě stejně a jsou také dobrá pro telefonování s jakýmkoli telefonem, který používáte.

Špičkové potlačení šumu při hovorech

Sluchátka AirPods 3 mají mikrofony s tvarováním paprsku pokryté akustickou síťkou tlumící vítr a akcelerometry detekující hlas. Při mých testech skvěle redukovaly hluk na pozadí a zároveň udržovaly můj hlas čistý. Volající říkali, že potlačení šumu bylo o něco lepší, než když jsem používal AirPods Pro, a že můj hlas zněl také o něco čistěji.

Další drobná aktualizace, která stojí za zmínku: Apple uvádí, že díky podpoře řečového kodeku AAC-ELD mají tyto telefony zvuk v plném rozlišení pro hovory FaceTime. A také se mi zdálo, že dobře funguje funkce potlačení hluku větru. Pravděpodobně by docela dobře fungovaly i při jízdě na kole, ale osobně bych použil přídavnou sportovní ploutvičku, abych měl jistotu, že zůstanou v uších.

Sluchátka AirPods 3 mají stejně jako AirPods Pro na nožičkách snímače síly. Jejich stisknutím můžete přijímat a odmítat hovory.

Sluchátka AirPods 2 jsou také velmi dobrá pro hlasové volání a jejich delší nožičky jsou o něco blíže k ústům, takže si nejsem jistý, jestli s nimi zaznamenáte zásadní zlepšení pro hlasové volání, ale jejich plnější zvuk mi umožnil lépe slyšet volající (jednou z velkých výhod konstrukce AirPods Pro s izolací hluku je, že výrazně snižují okolní hluk, takže nemáte problém slyšet volající).

Výdrž baterie byla zvýšena z 5 hodin na 6 hodin na jedno nabití s dalšími čtyřmi nabitími v nabíjecím pouzdře (toto hodnocení platí pro střední úroveň hlasitosti, takže pokud si hudbu opravdu pustíte, může se to lišit). Toto pouzdro, které je o něco menší než pouzdro AirPods Pro, ale větší než pouzdro AirPods 2, má bezdrátové nabíjení a nyní přidává kompatibilitu s MagSafe. To právě znamená, že se na něj lepí magnetické nabíječky MagSafe od Applu i jiné magnetické bezdrátové nabíječky, včetně bezdrátových nabíječek baterií (nemůžete ho však nalepit na zadní stranu iPhonu a nabíjet ho pomocí baterie telefonu zpětným MagSafe). Můžete ji také nabíjet pomocí libovolné nabíjecí podložky s podporou Qi nebo k ní připojit kabel Lightning. Použití nabíječky MagSafe nenabíjí sluchátka rychleji, ale sluchátka se k nabíjecímu puku pěkně přichytí.

Do budoucna budou mít AirPods Pro také MagSafe, ale AirPods 2, které zůstávají v řadě, se nyní dodávají výhradně ve verzi s nabíjením Lightning za nižší ceníkovou cenu 129 dolarů. Osobně si nemyslím, že bezdrátové nabíjení je pro sluchátka killer feature, ale opět to beru, zejména za tuto cenu. (Výprodejové ceny jsou již nižší: Walmart v listopadu nabízí AirPods 2 za 89 dolarů).

Závěrečné myšlenky: Záludné ceny

Ve skutečnosti je to cena AirPods, která může potenciálním kupcům způsobit určité dilema. Cena sluchátek AirPods Pro je uvedena v ceníku na 250 dolarů, ale obvykle se prodávají za méně než 200 dolarů a klesla až na 180 dolarů, což je cena, za kterou AirPods třetí generace debutují.

Ačkoli jsou AirPods 3 v některých ohledech lepší než AirPods Pro - jak jsem řekl, myslím, že v nehlučném prostředí znějí o něco lépe a během hovorů nabízejí o něco lepší potlačení hluku a mají lepší výdrž baterie - konstrukce AirPods Pro izolující hluk a aktivní potlačení hluku mají zjevné výhody. Například v letadle byste chtěli používat AirPods Pro, ne AirPods 3. Také vynikající režim průhlednosti sluchátek Pro zmírňuje některé problémy s okluzí, které mají lidé se sluchátky izolujícími hluk.

Sluchátka AirPods Pro se mi nosí pohodlně. V uších mi sedí velmi pevně, zejména poté, co jsem si k nim pořídil pěnové koncovky. Ale zase, spousta lidí prostě nemá ráda, když se jim špunty cpou do uší, nebo si oblíbila lehké standardní AirPods a jejich pohodlné neokoukané uchycení, navzdory jejich nedostatkům.

A tady přicházejí na řadu sluchátka AirPods 3. Jsou to v podstatě prémiová otevřená sluchátka, což je poněkud vzácný druh. Jistě, na Amazonu dnes najdete docela slušná otevřená sluchátka za cenu kolem 60 dolarů (podívejte se na náš seznam alternativ AirPods). Ale AirPods 3 nejenže mají lepší zvuk a nezkreslují při zatlačení, ale mají i ty další funkce, jako je prostorový zvuk. A jsou také skvělá na telefonování. Celkově jsou to výborná otevřená sluchátka do uší - mně se líbila, a to ani nejsem fanouškem tohoto žánru sluchátek. Pokud je to to, co hledáte, už nehledejte dál.

Nakonec si však myslím, že budou muset trochu snížit cenu, pravděpodobně na 140 nebo 150 dolarů, aby se oddělily od sluchátek AirPods Pro, která zřejmě dobře padnou do uší více lidem a mají funkci, kterou dnes zřejmě všichni chtějí - potlačení hluku. A samozřejmě roste počet dalších vynikajících sluchátek za cenu kolem 180 dolarů, která tuto funkci mají také.

Osobně bych si za ně připlatil 50 dolarů oproti AirPods 2, ale chápu, že by se situace mohla zkomplikovat, kdyby AirPods 2 během bleskového prodeje klesly na 80 nebo 90 dolarů, což se zdá být pravděpodobné. Za tuto cenu zůstávají dobrou volbou pro děti nebo lidi, kteří je ocení pro jejich schopnost hlasového volání, praktické funkce Apple a lehký design. Ale po vyzkoušení těchto sluchátek AirPods druhé generace se mi těžko vracelo k AirPods druhé generace.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com, heureka.cz

Nejnovější recenze