Recenze Apple Watch 7: Mírný upgrade oproti loňským chytrým hodinkám

Hodinky Apple Watch jsou už dlouho považovány za zlatý standard chytrých hodinek, což platí i pro Series 7. Od Series 6 je sice moc neliší, ale to nemusí být nutně nevýhoda.

Hodinky Apple Watch jsou už dlouho považovány za zlatý standard chytrých hodinek, což platí i pro Series 7. Od Series 6 je sice moc neliší, ale to nemusí být nutně nevýhoda. Už Series 6 nabízela vybroušený software, elegantní design a spoustu užitečných fitness funkcí a Apple tyto atributy u Series 7 ještě vylepšil.

Poprvé přináší větší obrazovku s klávesnicí QWERTY, nové barevné varianty, rychlejší nabíjení a vyšší odolnost za stejnou cenu jako Series 6. Samozřejmě není dokonalý - výdrž baterie se nezlepšila a sledování spánku od Applu stále obecně zaostává za konkurencí. Jsou to však bezpochyby nejlepší chytré hodinky pro majitele iPhonů, a proto jim udělujeme nejlepší hodnocení.

Apple Watch Series 7

Zvětšená obrazovka je sice nejvýznamnější změnou Series 7, ale za zmínku stojí i několik dalších aktualizací. Konstrukce je poprvé odolnější a prachuvzdornější, dokáže se nabíjet až o 33 % rychleji než Series 6 a hliníkový kryt je k dispozici v nových barevných variantách. Jinak mají Apple Watch Series 7 všechny stejné vychytávky jako Series 6, včetně prémiovějších funkcí, které v Apple Watch SE chyběly, jako je měření saturace krve kyslíkem, always-on displej a možnost měřit EKG ze zápěstí.

Jednoduše řečeno, Series 7 nepůsobí jako generační upgrade, který jsme od chytrých hodinek Apple v minulých letech očekávali. To však nemusí být nutně výtka proti nim.

Hodinky Series 7 působí spíše jako vylepšená verze hodinek, které jsme si již oblíbili - Series 6 - než jako zásadní upgrade. A vzhledem k tomu, že cena je stejná jako u předchůdce, je Series 7 slibnou volbou pro ty, kdo si Apple Watch kupují poprvé, nebo pro ty, kdo přecházejí ze starších hodinek.

Pokud máte Series 6 nebo Series 5, neutrácejte 400 dolarů za Series 7. Pokud však máte stárnoucí model, jako je Series 3, budou vám nejnovější hodinky Apple připadat jako znatelný skok vpřed.

Nový design s větší obrazovkou

Největší aktualizací hodinek Apple Watch Series 7 je větší obrazovka.

Největší změnou, která odlišuje Series 7 od Series 6, je větší displej. Apple zmenšil okraje, které rámují obrazovku, aby umožnil prostornější displej, aniž by se výrazně změnily rozměry krytu.

Apple Watch Series 7 se proto dodávají ve velikostech 41 a 45 mm, zatímco Series 6 byly k dispozici ve 40mm a 44mm pouzdrech. Samotné hodinky jsou technicky také o něco těžší; hliníkový 41mm model váží 32 gramů ve srovnání s 30,5gramovým 40mm modelem Series 6. Při nošení hodinek to však nebylo patrné.

Model Series 7 má také odolnost proti prachu IP6X a přední krycí sklo, které je o více než 50 % tlustší, i když jsem to zatím neměl možnost vyzkoušet. Ale Series 7 obstál skvěle, když jeho odolnost proti prachu a vodě testoval senior producent videa CNET Chris Parker, o čemž se můžete dozvědět více ve videu níže.

Také rohy jsou měkčí a kulatější, ale toho si všimnete jen při velmi pozorném zkoumání hodinek. Hliníkový model se také dodává v pěti nových barvách: půlnoční, hvězdné, zelené a aktualizované modré a červené variantě, které jsou světlejší ve srovnání s odstíny, které byly k dispozici pro Series 6. Na ruce jsem měl model starlight, který je jakoby směsí zlaté a stříbrné.

Možná si říkáte, proč vůbec potřebujete větší obrazovku na zařízení, jako jsou Apple Watch, které je určeno spíše pro krátká oznámení, na která se dá jen letmo podívat, než pro dlouhé interakce. Společnost Apple se na tuto otázku pokusila odpovědět tím, že přepracovala uživatelské rozhraní hodinek tak, aby dávalo smysl jejich větší obrazovce.

Tlačítka v aplikacích, jako jsou časovače, budíky a kalkulačka, byla zvětšena, aby se na ně dalo lépe klepnout. Nejužitečnější změnou v tomto smyslu je klávesnice pro odemykání hodinek. Nyní, když jsou tlačítka větší, mohu při ranním nasazování hodinek zadat svůj přístupový kód správně na první pokus, i když spěchám.

Při čtení zpráv nebo oznámení se na obrazovce zobrazí několik řádků textu navíc. Je to sice znatelné zlepšení, ale nijak významně to nezměnilo způsob, jakým Apple Watch používám, protože na jejich displeji obvykle moc nečtu.

Hodinky Series 7 také obsahují nové možnosti velikosti písma, díky kterým se text na obrazovce zobrazuje ještě větší, což by mohlo být užitečné zejména pro majitele hodinek se zrakovým postižením.

Apple Watch Series 7

Hodinky Apple Watch konečně dostaly první skutečnou klávesnici

Apple Watch Series 7 jsou první hodinky s QWERTY klávesnicí.

Nová klávesnice QWERTY je však skutečným důvodem, proč využijete větší obrazovku Series 7. V aplikacích, jako jsou Zprávy nebo Pošta, stačí při vytváření nové zprávy nebo e-mailu klepnout na pole zprávy a vyvolat klávesnici. Pokud se klávesnice nezobrazí hned, můžete pomocí šipky v dolní části obrazovky přepínat mezi možností klávesnice nebo funkcí Scribble, která vám umožní obkreslovat jednotlivá písmena prstem.

Funkce automatické opravy na klávesnici funguje překvapivě dobře, což je na tak malé klávesnici, kde je obtížné být přesný, důležité. Byl jsem ohromen tím, jak často správně doplňovala má slova ještě předtím, než jsem je dokončil, a to i tehdy, když jsem psal něco velmi specifického, například jméno přítele.

To se mi opravdu hodilo, když jsem se nedávno jako družička zúčastnila svatby jedné blízké kamarádky. Několikrát jsem se potřebovala zkoordinovat s ostatními členy svatebního doprovodu, ale neměla jsem po ruce telefon. Místo toho, abych běžela na podpatcích po chodbě pro telefon do svatebního apartmá, poslala jsem manželovi rychlou zprávu "Přijď dolů do haly", když jsem měla mezi focením volno.

Většinou jsem používal funkci QuickPath, která umožňuje psát přejetím mezi písmeny, protože je mnohem snazší klouzat prstem po klávesnici Series 7, než klovat jednotlivé klávesy.

Samozřejmě můžete také použít funkci diktování hodinek a posílat zprávy, aniž byste museli sahat po telefonu. Ne každý se však cítí pohodlně, když mluví do hodinek na veřejnosti, a mohou nastat situace, kdy je zpráva prostě příliš soukromá na to, abyste ji diktovali nahlas.

Je skvělé, že na rozdíl od funkce Scribble máš na hodinkách Apple Watch konečně nativní způsob zadávání textu, kterým můžeš psát celá slova a věty. Přesto, pokud píšete něco víc než krátkou větu typu "Sejdeme se dole" nebo "Nezapomeň na mléko", je lepší použít telefon.

Psaní na hodinkách vyžaduje příliš velké soustředění na dlouhé věty. Často jsem se také přistihl, že mažu celá slova, i když jsem chtěl vymazat pouze jeden znak, což může být frustrující. (Toto nastavení můžete změnit v nastavení hodinek nebo použít digitální korunku pro přesnější pohyb kurzoru).

Nové ciferníky ukazují, jak může být větší obrazovka užitečná, ale mělo jich být víc.

Apple Watch Series 7 mají nový ciferník Contour určený pro větší obrazovku.

Ciferníky hodinek jsou důležitou součástí zážitku z Apple Watch, protože se na ně díváš nejčastěji. S ohledem na to není překvapením, že Apple přidal nové ciferníky navržené speciálně pro větší displej hodinek Series 7. K dispozici je ciferník Modular Duo, který jako první obsahuje dvě velkoformátové komplikace pro zobrazování informací, a ciferník Contour s číslicemi, které přetékají přes zakřivené okraje Series 7.

Osobně jsem dal přednost tváři Modular Duo, protože pro mě je důležitější získat co nejvíce informací na první pohled než estetika. Na ciferníku Modular Duo vidím čas, přehled svých aktivit během dne, teplotu a hodinovou předpověď počasí pouhým pohledem na zápěstí. Běžný ciferník Modular, který je k dispozici na hodinkách Series 6 a starších, oproti tomu umožňuje přidat pouze jednu velkou komplikaci a několik malých.

Přál bych si jen, aby bylo na výběr více obličejů, které byly speciálně navrženy pro Series 7 - zejména proto, že větší obrazovka je jeho nejvýznamnějším vylepšením. Doufejme, že se v budoucích aktualizacích softwaru dočkáme dalších nových ciferníků.

Další významnou změnou, kterou Apple provedl na displeji, je zvýšení jeho jasu v režimu trvalého zapnutí v interiéru. To znamená, že když máte zápěstí dole a displej je neaktivní, bude displej Series 7 svítit jasněji než u Series 6 a Series 5. Při porovnání hodinek Series 7 a Series 6 vedle sebe je to rozhodně patrné, ale ve způsobu, jakým hodinky používám, to nepředstavuje zásadní rozdíl. V souladu s mými celkovými názory na Series 7 je jasnější vždy zapnutý displej spíše vylepšením než zásadním upgradem.

Rychlejší nabíjení, ale stejná výdrž baterie

Nová nabíječka hodinek Apple Watch Series 7 je nabíjí o 33 % rychleji než Series 6.

Pokud jde o výdrž baterie, máme dobrou i špatnou zprávu. Dobrou zprávou je, že Series 7 se nabíjí podstatně rychleji než Series 6, což je užitečné, pokud hodinky používáte ke sledování spánku nebo je prostě zapomenete přes noc nabít. Špatná zpráva: Výdrž baterie hodinek Series 7 se ve srovnání s modelem Series 6 nezlepšila.

Začněme tím dobrým. Apple tvrdí, že nové hodinky by se měly nabíjet až o 33 % rychleji než jejich předchůdce, a to díky změnám provedeným na vnitřních součástech hodinek a nové nabíječce, která je součástí balení.

Během testování jsem zjistil, že je to přesné, ale pouze v případě, že hodinky nabíjíte alespoň půl hodiny. Po 30 minutách nabíjení se baterie Apple Watch Series 7 zvýšila z nuly na 54 %, zatímco baterie hodinek Series 6 se za stejnou dobu doplnila jen o 37 %. Kvůli konzistenci jsem pro oboje hodinky použil stejnou nabíječku.

To je velký rozdíl a ti, kteří si hodinky nabíjejí během ranní rutiny před odchodem z domu, to jistě ocení. Pokud však máte na zapnutí hodinek jen pár volných chvil, není mezi Series 6 a Series 7 v rychlosti nabíjení velký rozdíl. Po 15 minutách nabíjení obou hodinek na stejné nabíječce byla baterie Series 7 na 24 %, zatímco Series 6 na 23 %.

Další nevýhodou je, že funguje pouze s novou nabíječkou Apple. To znamená, že pokud máte nabíjecí dokovací stanici s vestavěnou nabíječkou Apple Watch, jako je MagSafe Duo od Applu, nebudete moci využít rychlejšího procesu zapínání hodinek Series 7. Rychlejší nabíječka však bude fungovat s jakýmkoli síťovým adaptérem kompatibilním s USB-C, ať už je vyrobený společností Apple, nebo ne.

Apple u hodinek Apple Watch Series 7 nezlepšil ani výdrž baterie. Stejně jako jejich předchůdce by Series 7 měly podle odhadů společnosti Apple vydržet na jedno nabití 18 hodin. Namísto zlepšení celkové výdrže baterie hodinek se Apple zřejmě snaží usnadnit dobíjení baterie v průběhu dne, abyste je nemuseli nabíjet přes noc.

Výdrž baterie se vždy liší podle toho, jak hodinky používáte, ale zjistil jsem, že Series 7 a Series 6 vydrží se zapnutým nastavením trvale zapnutého displeje zhruba den a půl. Při činnostech, jako je běhání s GPS, se vybíjí rychleji.

Vzhledem k tomu, že hodinky Fitbit jako Versa 3 a Sense nabízejí několikadenní výdrž baterie, bylo by hezké, kdyby Apple v této oblasti udělal nějaký pokrok. To platí zejména vzhledem k tomu, že Apple nyní Apple Watch staví do pozice zařízení pro sledování spánku. Hodinky Apple Watch mají jako sledovač spánku ještě hodně co zlepšovat, což Apple dokázal tím, že do systému WatchOS 8 přidal nové metriky, jako je například dechová frekvence při spánku. Jen mě mrzí, že se nepodařilo prodloužit výdrž baterie tak, aby tomu odpovídala.

Stejné senzory a sledování stavu jako u řady 6

Apple Watch Series 7 mají stejné funkce sledování zdravotního stavu jako Series 6.

Kromě těchto změn má řada 7 mnoho společného s řadou 6. Series 7 běží na novém systému S7, ale nabízí stejný výkon jako Series 6.

Obě hodinky podporují měření saturace krve kyslíkem, možnost snímání EKG ze zápěstí, měření srdečního tepu s upozorněním na jeho vysokou a nízkou hodnotu, kompas pro přesnější sledování polohy, stále zapnutý výškoměr pro měření nadmořské výšky, detekci pádu, čip Apple U1, který pomáhá hodinkám fungovat jako digitální klíč od auta, nouzové SOS a mezinárodní tísňové volání. To je navíc k funkcím, které jsou v hodinkách Apple Watch už léta, jako je Apple Pay.

Ve skutečnosti ani nepotřebuješ nejnovější Apple Watch, abys mohl využívat mnoho nejnovějších funkcí tohoto zařízení. Software Apple WatchOS 8, který byl uveden na trh 20. září, přináší spoustu nových funkcí i do hodinek starých jako Series 3.

Patří mezi ně pokročilejší detekce pádů, která dokáže rozpoznat, jestli jste upadli při určitém typu tréninku, například při jízdě na kole, možnost ukládat do hodinek digitální verze občanského průkazu a klíče od domu, možnost používat fotografie v režimu Portrét jako ciferník hodinek a nová aplikace Mindfulness, která nahrazuje aplikaci Breathe. Stejný výběr tréninkových režimů a kompatibilitu s Apple Fitness Plus mají i všechny modely Apple Watch.

Je však důležité poznamenat, že ne všechny nové funkce v systému WatchOS 8 jsou dostupné na všech modelech, které tento software podporují. Funkce, která rozpozná, když začnete jezdit na kole, a vyzve vás, abyste na hodinkách zahájili trénink, je k dispozici pouze na Apple Watch SE, Series 6 a Series 7, zatímco aktualizovaná detekce pádu funguje pouze na Series 4 nebo novějších.

Závěr: Malé zlepšení oproti řadě 6

Celkově působí Apple Watch Series 7 spíše jako teoretické Apple Watch 6S než jako výrazný meziroční upgrade. Apple nepřináší s hodinkami Series 7 do oblasti zdraví nic zcela nového, jako to udělal s loňskými hodinkami Series 6, které jako první Apple Watch podporovaly měření saturace krve kyslíkem.

Tento přístup má své výhody i nevýhody. Jsem rád, že Apple nepřidává nové zdravotní funkce jen proto, aby předběhl konkurenci. Nejvíce kritizuji nové wellness funkce od Fitbitu a Amazonu - například aplikaci Fitbitu pro testování reakcí těla na stres a technologii Amazonu pro skenování těla, která odhaduje procento tělesného tuku -, že není dostatečný návod, jak tyto údaje interpretovat. Bez znalosti toho, co s těmito informacemi dělat, je těžké zjistit, jak mohou být tyto údaje užitečné. V tomto ohledu je tedy skvělé, že Apple rozšiřuje možnosti sledování zdravotního stavu hodinek praktičtějšími a přímočařejšími způsoby, například přidáním lepší detekce pádů a nových možností cvičení v systému WatchOS 8.

Zároveň bych ale ze 7. série rád viděl víc. Delší výdrž baterie je vždy na mém seznamu přání, ale Apple mohl také více využít stávající technologie Series 7. Širší výběr nových ciferníků navržených tak, aby využívaly větší obrazovku Series 7, by byl fajn. A po více než roce si stále nejsem úplně jistý, co si mám myslet o výsledcích hodinek se snímačem kyslíku v krvi. Podle zprávy agentury Bloomberg, která byla zveřejněna před uvedením hodinek na trh, jsme také očekávali, že se v hodinkách Series 7 objeví vylepšený ultraširokopásmový čip U1, ale ani ten se nedostavil.

Apple Watch Series 7 jsou v podstatě vylepšenou verzí hodinek Series 6. Pokud už máte hodinky z poslední doby, například Series 5 nebo 6, není zatím důvod k upgradu - zejména proto, že mnoho nových funkcí můžete získat prostřednictvím aktualizací softwaru. Pokud však máte starší hodinky, jako je Series 3 nebo Series 4, budete mít z většího displeje, rychlejšího výkonu a dalších senzorů, které jsou součástí Series 7, velký užitek.

Apple Watch Series 7 vs. Series 6, SE, Series 5, Series 3


Apple Watch Series 7 Apple Watch Series 6 Apple Watch SE Apple Watch Series 5 Apple Watch Series 3
Velikost 41mm/45mm 40mm/44mm 40mm/44mm 40mm/44mm 38mm/42mm
Displej Stále zapnutý displej Retina s téměř o 20 % větší plochou než u řady 6. Always-on Retina displej Retina displej Vždy zapnutý Retina displej Retina displej
Rozlišení displeje 352 x 430 (41 mm), 396 x 484 (45 mm) 324 x 394 (40 mm); 368 x 448 (44 mm) 324 x 394 (40 mm); 368 x 448 (44 mm) 324 x 394 (40 mm); 368 x 448 (44 mm) 272 x 340 (38 mm); 312 x 390 (42 mm)
Odolnost Odolnost proti vodě; odolnost proti prachu IP6X Odolnost proti vodě Odolnost proti vodě Odolnost proti vodě Odolnost proti vodě
Senzory Kyslík v krvi, elektrické srdce, optické srdce třetí generace, kompas, stále zapnutý výškoměr, detekce pádu, akcelerometr, gyroskop, GPS/GNSS, okolní světlo. Kyslík v krvi, elektrické srdce, optické srdce třetí generace, kompas, stále zapnutý výškoměr, detekce pádu, akcelerometr, gyroskop, GPS/GNSS, okolní světlo Optické srdce druhé generace, kompas, stále zapnutý výškoměr, detekce pádu, akcelerometr, gyroskop, GPS/GNSS, okolní světlo. Optické srdce druhé generace, elektrické srdce, kompas, barometrický výškoměr, detekce pádu, akcelerometr, gyroskop, GPS/GNSS, okolní světlo Optické srdce, barometrický výškoměr, akcelerometr, gyroskop, GPS/GNSS, okolní světlo.
Procesor S7 S6 S5 S5 S3
Barvy a povrchové úpravy Hliník: půlnoc, hvězdné světlo, zelená, modročervená; nerezová ocel: stříbrná, grafitová, zlatá; titan: přírodní, vesmírně černá. Hliník: stříbrná, vesmírně šedá, zlatá, modrá, červená; nerezová ocel: stříbrná, grafitová, zlatá; titan: přírodní, vesmírně černá Hliník: vesmírně šedý, stříbrný, zlatý Hliník: stříbrná, vesmírně šedá, zlatá; nerezová ocel: nerezová ocel, vesmírně černá, zlatá; titan: přírodní, vesmírně černá; keramika: bílá Hliník: vesmírně šedý, stříbrný
Životnost baterie Až 18 hodin s o 33 % rychlejším nabíjením než u řady 6. Až 18 hodin Až 18 hodin Až 18 hodin Až 18 hodin
Skladování 32GB 32GB 32GB 32GB 8GB
Připojení Wi-Fi, Bluetooth 5.0, bezdrátový čip W3, čip U1, nouzové SOS, mezinárodní tísňové volání, volitelné LTE Wi-Fi, Bluetooth 5.0, bezdrátový čip W3, čip U1, nouzové SOS, mezinárodní nouzové volání, volitelné LTE Wi-Fi, Bluetooth 5.0, bezdrátový čip W3, nouzové SOS, mezinárodní nouzové volání, volitelné LTE Wi-Fi, Bluetooth 5.0, bezdrátový čip W3, nouzové SOS, mezinárodní nouzové volání, volitelné LTE Wi-Fi, Bluetooth 4.2, bezdrátový čip W2, nouzové SOS

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com, heureka.cz

Nejnovější recenze