Recenze Fitbit Versa 3: Chytré hodinky, které nadstandardně nabízejí zdravotní funkce

Fitbit Versa 3: Fitbit Versa 3 jsou nejlepší chytré hodinky Fitbit pro většinu lidí. Se stále zapnutým displejem, vestavěnou GPS, sledováním kyslíku v krvi a teploty během spánku a baterií, která vydrží šest dní.

Recenze Fitbit Versa 3

Fitbit Versa 3 jsou nejlepší chytré hodinky Fitbit pro většinu lidí. Se stále zapnutým displejem, vestavěnou GPS, sledováním kyslíku v krvi a teploty během spánku a baterií, která vydrží šest dní, se Versa 3 vyrovná některým dražším konkurentům, jako jsou Apple Watch SE a dokonce i Fitbit Sense. Ačkoli nemáte k dispozici sledování stresu a elektrokardiogram (EKG nebo EKG) s certifikací FDA jako u hodinek Sense, ostatní funkce chytrých hodinek Versa 3 a fitness jsou podobné. Jako bonus stojí Versa 3 o 100 USD méně než Sense.

Všestranně lepší design

Hodinky Versa 3 mají stále stejné hranaté tělo a kovový rám jako jejich předchůdce Versa 2, ale nyní mají větší 1,58palcový displej AMOLED s tenčími rámečky. Je jasný, ostrý a dobře viditelný na přímém slunci. Může zůstat stále zapnutý (jako tlumená verze s menším počtem zobrazených údajů), abyste se mohli rychle podívat na čas, aniž byste museli hýbat zápěstím. A protože Fitbit podporuje ciferníky třetích stran, můžete si vybrat ze stovek různých možností.

Navzdory estetickým vylepšením není dotykový displej a rozhraní Fitbit stále tak citlivé jako na hodinkách Apple Watch nebo Galaxy Watch, které mají rovněž obrazovky AMOLED. Hodinky Versa 3 trochu zaostávají mezi jednotlivými tahy a chvíli jim trvá, než se načtou aplikace a zobrazí informace.

Místo fyzického tlačítka na boku hodinek jako u předchůdců mají nyní hodinky Versa 3 odsazené boční hmatové tlačítko. Teoreticky funguje stejně jako skutečné tlačítko, ale haptická zpětná vazba není zdaleka tak uspokojivá jako stisknutí skutečného tlačítka a je třeba si na ni zvyknout.

Naštěstí ne všechny změny designu jsou spojeny s nutností učení. Fitbit také přepracoval mechanismus řemínků na hodinkách Versa 3 a nyní stačí k výměně řemínků stisknout tlačítko. Je to mnohem jednodušší než u předchozích modelů, které měly malou, těžkopádnou sponu.

Lepší tréninkové nástroje pro sledování kondice

Srovnejte ceny na heureka.cz

V tuto chvíli lze předpokládat, že většina zařízení Fitbit zvládne základní potřeby sledování kondice, měření kroků, vzdálenosti, spálených kalorií a srdečního tepu. Model Versa 3 pokrývá základy dobře a má stejné fitness funkce jako dražší model Sense. Sleduje 20 různých aktivit včetně plavání v hale a venku a má automatickou detekci tréninku pro některé typy cvičení, jako je běh, pokud zapomenete zahájit trénink.

Jsou to také první chytré hodinky Versa s vestavěnou GPS, i když ne první Fitbit, protože Charge 4 a Sense mají také vestavěnou GPS. Pro mě jako běžce byla absence GPS u dřívějších modelů Versa velkou bolestí, protože jsem si musel brát telefon, abych získal mapu svého běhu (nebo jízdy na kole). S modelem Versa 3 mohu telefon nechat a přesto získám informace o vzdálenosti a trase svých venkovních tréninků. Jedinou nevýhodou je, že hodinkám může trvat několik minut, než se zaměří na signál GPS. Předpokládá se, že při tom budete stát na místě, ale já jsem na to zapomínal a ihned po stisknutí tlačítka start jsem se rozjel, pak trvalo asi čtyři minuty, než jsem obdržel potvrzení.

Hodinky Versa 3 vám během tréninku mohou také oznamovat zóny srdečního tepu. Ty využívají vaši tepovou frekvenci k určení úrovně vašeho úsilí, takže hodinky vás bzučivě upozorní, když vstoupíte do různých zón, jako je například spalování tuků, kardio nebo vrcholová zóna. To vám může pomoci získat přehled o tom, kdy na sebe máte během tréninku více tlačit, nebo naopak trochu zvolnit. Místo toho, aby hodinky Versa 3 používaly jako jediné měřítko úspěšnosti během dne ušlé kroky, mají metriku nazvanou Active Zone Minutes, která využívá údaje o srdečním tepu k určení, jak dlouho jste se věnovali nějaké fyzické aktivitě, a to i té, která nevyžaduje příliš mnoho chůze. Takže namísto cíle 10 000 kroků se můžete zaměřit na něco jako 20 nebo více Active Zone Minutes, v závislosti na vašich cílech. Podle společnosti Fitbit jsou minuty aktivní zóny přesnějším vyjádřením úrovně vaší kondice než samotné kroky.

Líbí se mi, že Versa 3, stejně jako ostatní zařízení Fitbit, nastavuje spíše týdenní cíle aktivity, než aby vás hodnotila na denní bázi. Jako rodič dvou malých dětí pracuji z domova a snažím se vtěsnat do cvičení během pandemie, což je náročné. Rozhodně mám své dny volna, takže týdenní cíle byly mnohem realističtější a povzbudivější. Na své denní statistiky na hodinkách jsem se dívala spíše jako na průběžnou práci než jako na naprosté selhání. Hodinky Versa 3 vás upozorní (a oslaví animací na displeji), když dosáhnete svého cíle před koncem týdne. Až do konce týdne budete nadále sbírat body a v mobilní aplikaci Fitbit si můžete prohlédnout podrobný rozpis své aktivity.

Můžete dokonce zjistit, jak jste fit, pokud jste ochotni proniknout dostatečně hluboko do nastavení. Hodinky Versa 3 využívají vaši tepovou frekvenci k odhadu Vo2 max (maximální spotřeba kyslíku při cvičení) a vykreslí ji do grafu, abyste věděli, jak jste na tom v porovnání se svými demografickými údaji. V mobilní aplikaci Fitbit se nazývá Cardio Fitness levels a najdete ji stisknutím dlaždice srdečního tepu v přehledu Dnes a přejetím prstem doleva po grafu.

Předplatitelé služby Fitbit Premium mají také přístup k tréninkovým programům a videím s průvodcem. Prémiové předplatné stojí 10 dolarů měsíčně, ale s hodinkami Versa 3 získáte tři měsíce zdarma. Na telefonu můžete sledovat lekce od značek, jako jsou Popsugar a Daily Burn, nebo si můžete do hodinek stáhnout celý trénink pomocí aplikace Fitbit Coach. Stažení tréninku pro mě bylo praktičtější, protože jsem obvykle dokázala vtěsnat desetiminutový trénink na břicho hned po běhu, aniž bych se musela dívat do telefonu na pokyny.

Spousta zdravotních údajů, pokud o ně stojíte

Versa 3 je však mnohem víc než jen fitness tracker. Monitoruje také další aspekty vašeho zdraví, včetně SpO2 (hladiny kyslíku v krvi), frekvence dýchání a změn teploty kůže během spánku, které mohou společně pomoci vytvořit širší obraz vašeho celkového zdraví.

Je však důležité poznamenat, že se nejedná o zdravotnický prostředek a neměl by se používat k diagnostickým účelům. Veškeré otázky týkající se zdravotního stavu nebo zdravotních cílů vždy konzultujte s lékařem nebo jiným kvalifikovaným poskytovatelem zdravotní péče. Pouze EKG na zařízení Fitbit Sense získalo povolení FDA.

Fitbit září, pokud jde o sledování spánku, a hodinky Versa 3 poskytují jeden z nejkomplexnějších pohledů na váš spánek ve srovnání s jinými chytrými hodinkami. Zda je to pro vás skutečně užitečné, je jiná věc.

Zohledňuje délku spánku a různé fáze spánku (hluboký, lehký a REM), což je u sledování spánku standardní. Během spánku však také vyhodnocuje frekvenci dýchání, srdeční tep, hladinu kyslíku v krvi a změny teploty pokožky a všechny tyto statistiky si můžete ráno prohlédnout v aplikaci Fitbit.

Fitbit také nabízí pokročilou analýzu spánku pro předplatitele Premium, která vám poskytne některé z těchto informací v kontextu a řekne vám, jak jste na tom ve srovnání s průměrným člověkem, což bylo užitečné pro amatérské sledování spánku, jako jsem já. Poskytuje vám také tipy, jak svůj spánek zlepšit. Pro mě to zahrnuje dřívější uléhání do postele, čehož jsem si byl již dobře vědom. Bohužel mě to nedokáže donutit jít spát v deset večer - zatím.

Jedním z největších problémů pro mě ale bylo, že tyto informace nemůžete získat na první pohled na ciferníku hodinek, když se probudíte. K dispozici je sice přehled spánku a rozsah SpO2 (pokud používáte konkrétní ciferník), ale pro další informace musíte přepnout do aplikace Fitbit. Podle mě to tak trochu popírá smysl toho mít chytré hodinky. Často se mi stávalo, že jsem bez kontroly aplikace strávil dny nebo někdy i týdny. Když jsem se však do ní podíval a zkontroloval ji, byl jsem některými zjištěnými údaji příjemně překvapen. Například u variability teploty kůže jsem si všimla, že poklesy v grafu se shodují s některými změnami v mém menstruačním cyklu (všimněte si, že Fitbit Sense také monitoruje teplotu kůže), a dokážu si představit, jak byste mohli začít vytvářet korelace mezi některými z těchto datových bodů v čase. Sledování teploty pravděpodobně nebudete používat denně, ale je příjemné mít o sobě tolik údajů, na které se můžete podívat, pokud je budete někdy potřebovat.

Hodinky Versa 3 brzy dostanou nové skóre připravenosti pro uživatele Fitbit Premium, které zohledňuje variabilitu srdečního tepu, údaje o spánku a úroveň aktivity, takže můžete určit, zda se máte při tréninku přemáhat, nebo si vzít den odpočinku. V závislosti na svém skóre budete také dostávat doporučené tréninky, meditace a personalizovaný cíl minut v aktivní zóně.

Hodinky Versa 3 jsou stále chytřejší, ale na Apple Watch nebo Galaxy Watch stále nemají

Předchozí chytré hodinky Fitbit zaostávaly za konkurencí, jako jsou dražší Apple Watch a Galaxy Watch, protože jim chyběl široký výběr aplikací třetích stran a připojení LTE. Hodinky Versa 3 mají stejné nedostatky a jsou do značné míry závislé na telefonu, ale alespoň začínají dohánět konkurenci, zejména při spárování s telefonem s Androidem.

Hodinky Versa 3 mají nyní vestavěný mikrofon a reproduktor, takže můžete na zápěstí vyřizovat rychlé hovory, pokud máte telefon se systémem Android nebo iPhone. Hodinky Versa 3 můžete také spárovat se sluchátky Bluetooth. Oznámení o příchozích hovorech se na hodinkách zobrazí bez ohledu na to, jaký telefon máte, ale pouze uživatelé systému Android budou moci na zprávy odpovídat ze svého zápěstí pomocí rychlých odpovědí nebo diktováním odpovědi.

Na zápěstí můžete také štěkat příkazy pomocí dvou hlasových asistentů: Alexa od Amazonu nebo Google Assistant. A přestože jsem ještě neměl možnost je plně porovnat (Google Assistant byl uveden na trh v době, kdy už jsem byl dávno v recenzi), Alexa je zatím jediná, která dokáže vaše odpovědi číst nahlas, a ne je pouze zobrazovat na displeji.

S hodinkami Versa 3 můžete také provádět bezkontaktní platby pomocí služby Fitbit Pay a poslouchat hudbu ze služby Pandora nebo Deezer. V zařízení není žádné vestavěné úložiště hudby pro vlastní skladby, jako jsou soubory MP3. Místo toho budete potřebovat předplatné služby Pandora nebo Deezer, abyste mohli ukládat a uchovávat skladby pro poslech offline. Zařízení Versa 3 má sice aplikaci Spotify, ale můžete ji používat pouze jako dálkový ovladač pro ovládání přehrávání v telefonu.

Výdrž baterie je bezkonkurenční

Hodinky Versa 3 možná nejsou nejchytřejší, ale výdrží baterie ničí konkurenci. I když jsem pracoval na plné obrátky s aktivním displejem, několika tréninky s GPS a sledováním spánku, dokázal jsem z hodinek dostat téměř tři dny provozu na baterii. Při střídmějším používání a vypnutí neustále zapnutého displeje můžete tuto dobu prodloužit až na šest dní. Hodinky Versa 3 se také nabíjejí rychleji než předchozí hodinky Versa: Fitbit uvádí, že za 12 minut na nabíječce nabijete baterii na celých 24 hodin a za 30 minut na nabíječce se dostanete na 100 %. Pokud však přecházíte z předchozího modelu, mějte na paměti, že Versa 3 používají novou, vlastní nabíječku, takže nejsou kompatibilní s předchozí. Je magnetická a pro nabíjení musí být umístěna ve správném úhlu, na což je třeba si zvyknout.

Šťastný střed mezi zdravotními funkcemi a sledováním kondice

Hodinky Versa 3 mají dostatek zdravotních ukazatelů pro lidi, kteří se chtějí dozvědět více o svém těle, aniž by museli utrácet za Fitbit Sense. Nabízí praktické fitness nástroje pro trénink a díky vestavěné GPS jej lze konečně považovat za reálnou volbu pro outdoorový běh a cyklistiku. A sledování spánku zvládá lépe než jakékoli chytré hodinky, které jsem dosud testoval.

Zatímco Versa 3 je pro majitele Androidu solidní volbou chytrých hodinek, Charge 4 může být lepší volbou pro uživatele iPhonu, kteří chtějí zařízení Fitbit. Za cenu přibližně o 100 dolarů nižší získáte spoustu stejně skvělých funkcí pro zdraví a kondici. Přijdete o některé z přidaných chytrých funkcí, jako jsou odpovědi hlasem na text, ale mnohé z nich stejně nejsou kompatibilní s iPhonem.

Fitbit Sense vs Fitbit Versa 3


Fitbit Sense Fitbit Versa 3
Tvar Square Square
Materiály Hliník a nerezová ocel
Velikost displeje, rozlišení AMOLED AMOLED
Vždy zapnuto Ano Ano
Vyměnitelné pásky Ano Ano
GPS Ano Ano
Automatická detekce tréninku Ano Ano
Odolnost proti vodě Ano, do 50 m Ano, do 50 m
Oznámení Textové odpovědi (Android) Textové odpovědi (Android)
Mikrofon Ano Ano
Reproduktor Ano Ano
Hlasový asistent Alexa a Google Assistant Alexa a Google Assistant
Hudba Na palubě (Deezer, Pandora), ovládání přehrávání (Spotify) Onboard (Deezer, Pandora), ovládání přehrávání (Spotify)
Mobilní platby Fitbit Pay Fitbit Pay
Sledování spánku Ano Ano
Sledování období Ano Ano
Speciální funkce Sledování zátěže a SpO2, EKG a teploty kůže. SpO2 a teplota kůže
Kompatibilita Android a iOS Android a iOS
Životnost baterie 6 dní 6 dní
Cena (USD) $329 $229
Cena (GBP) £300 £200
Cena (AUD) $500 $400

Informace obsažené v tomto článku slouží pouze pro vzdělávací a informační účely a nejsou určeny jako zdravotní nebo lékařské doporučení. Veškeré otázky týkající se zdravotního stavu nebo zdravotních cílů vždy konzultujte s lékařem nebo jiným kvalifikovaným poskytovatelem zdravotní péče.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com, heureka.cz

Nejnovější recenze