Garmin Venu Sq recenze: Solidní fitness tracker bez zbytečností

Hodinky Garmin Venu Sq za 200 dolarů mají téměř všechny funkce pro sledování kondice a zdravotního stavu, které byste si u chytrých hodinek mohli přát, a to za nižší cenu než konkurenční hodinky Apple Watch a Fitbit Versa 3.

Hodinky Garmin Venu Sq za 200 dolarů mají téměř všechny funkce pro sledování kondice a zdravotního stavu, které byste si u chytrých hodinek mohli přát, a to za nižší cenu než konkurenční hodinky Apple Watch a Fitbit Versa 3. Mají jasný dotykový LCD displej, vestavěnou GPS, sledování SpO2 (kyslíku v krvi) a až šestidenní výdrž baterie, což z nich dělá přesvědčivou koupi, zejména pokud chcete hodinky kompatibilní se systémy Android i iOS.

Nejsou to nejprémiověji vypadající chytré hodinky a chybí jim funkce, jako je hlasový asistent a výškoměr, ale vynahrazují to zdravotními a fitness funkcemi, které je povyšují nad ostatní.

Recenze Garmin Venu Sq

Funkční hodinky bez wow faktoru

Jak název napovídá, hodinky Venu Sq mají čtvercový ciferník se zaoblenými hranami, na rozdíl od původních hodinek Garmin Venu a téměř všech ostatních sportovních hodinek Garmin s kruhovým designem. Jeho 1,3palcový barevný LCD displej působí ve srovnání s ostatními hodinkami Garmin trochu stísněně, ale je jasný a snadno čitelný i na jasném slunečním světle a obrazovku můžete mít nastavenou na trvalé zapnutí. Poté, co jsem nějakou dobu používal větší hodinky Garmin Venu, jsem si na menší velikost Venu Sq musel trochu zvykat, zejména během tréninku, kdy jsem neviděl tolik statistik na první pohled a musel jsem rolovat, abych našel správnou metriku, jako je srdeční tep, která byla až na poslední stránce.

Celková kvalita provedení je díky hliníkovému rámečku dostatečně robustní, i když plastové pouzdro a tlačítka působí jako levnější hodinky, než ve skutečnosti jsou, zejména ve srovnání s hodinkami Apple Watch SE (499 USD na eBay), Galaxy Watch Active 2 (300 USD na Walmartu) nebo například Fitbit Versa 3, které mají kovové povrchy a OLED displeje. Hodinky Venu Sq mají dvě boční tlačítka: jedno slouží ke spuštění/zastavení aktivit a druhé k přecházení mezi nabídkami tam a zpět. Když jsem zjistil, co které dělá, trvalo mi několik dní, než jsem se s jejich používáním pro navigaci v rozhraní zcela sžil.

Největší výtku k designu Venu Sq mám k vibračnímu motoru, který není nijak zvlášť silný. V polovině případů mě na upozornění upozornil bzučivý zvuk, nikoliv samotné vibrace.

Monitor kyslíku v krvi a upozornění na stav srdce

Největší síla společnosti Garmin spočívá ve sledování zdraví a kondice a hodinky Venu Sq se do této oblasti přesně trefují. Je vybaven snímačem SpO2, který zjišťuje hladinu kyslíku v krvi, a to buď namátkově, nebo automaticky během dne a noci, podobně jako hodinky Apple Watch Series 6 za 399 dolarů. Ačkoli nastavení na nepřetržité monitorování sníží výdrž baterie mnohem rychleji. Možnost SpO2 se také v nabídkách špatně hledá a zjistil jsem, že nejlepší způsob, jak dosáhnout toho, aby se na zápěstí objevila, je přidat ji jako widget do nastavení.

Bohužel jsem neměl pulzní oxymetr, abych mohl porovnat údaje z Venu Sq a určit přesnost. Každopádně je důležité si uvědomit, že přístroj Venu Sq nebyl schválen k použití jako lékařský přístroj a neměl by se používat k diagnostickým účelům. Veškeré otázky týkající se zdravotního stavu nebo zdravotních cílů vždy konzultujte s lékařem nebo jiným kvalifikovaným poskytovatelem zdravotní péče.

Hodinky Venu Sq sice nemají EKG neboli elektrokardiogram jako Apple Watch Series 6 a Galaxy Watch 3 (224 USD u Walmartu), ale umožňují přijímat oznámení o vysokém a nízkém srdečním tepu, která vás informují, pokud váš srdeční tep překročí nebo klesne pod hranici, kterou považují za zdravou.

Venu Sq také využívá variabilitu srdečního tepu k určení úrovně stresu, ale nenabízí mnoho návodů, jak stres snížit. Měřič Body Battery od společnosti Garmin, který bere v úvahu hodnoty variability srdečního tepu, úrovně aktivity a spánku, se mi zdál přesnějším vyjádřením toho, jak moje tělo v daný den pracuje, a pomohl mi rozhodnout, jaký druh tréninku mám provádět a jak moc se mám přemáhat. Funguje lépe než ukazatel Stress Management Score v hodinkách Fitbit Sense (299 dolarů v obchodě Walmart), který se mi interpretuje o něco hůře.

Nakupte na alza.cz

Garmin nabízí také údaje o dechové frekvenci a odhadované VO2 max, tedy maximální množství kyslíku, které vaše tělo dokáže během cvičení spotřebovat, a které lze využít k měření a zlepšování sportovního výkonu. Čím vyšší číslo, tím jste zdatnější.

Hodinky Venu Sq také skvěle sledují spánek a jasně identifikují fáze spánku REM, hlubokého a lehkého spánku. Ráno budete moci sledovat také rychlost dýchání a úroveň SpO2. Nevýhodou je, že aplikace Garmin Connect vám neposkytuje žádné tipy na zlepšení kvality spánku. Sledování menstruačního cyklu je k dispozici také na hodinkách Venu Sq a stejně jako ostatní hodinky Garmin nabízí sledování těhotenství, které umožňuje zaznamenávat příznaky a sledovat pohyb dítěte.

Hodinky Venu Sq mají předinstalovanou řadu tréninků, včetně kardio cvičení, posilování, pilates a jógy, takže můžete na zápěstí sledovat přednastavenou sestavu. Na displeji však nejsou žádné vizuální pokyny, pouze textové, takže pokud například cvičíte jógu, budete muset vědět, co znamená "pozice předklon ve stoji" nebo "nízký výpad", abyste z cvičení vytěžili maximum. V aplikaci Garmin Connect si také můžete sestavit vlastní trénink, například kruh s činkami, sestavu pilates nebo běh, a synchronizovat je s hodinkami. K dispozici je také více než 50 dalších tréninků vytvořených společností Garmin, které si můžete nahrát.

Kromě těchto přednahraných postupů dokáže Venu Sq sledovat více než 20 různých typů tréninků, od běžných variant běhu a chůze až po golf a plavání v bazénu. K dispozici je také osobní běžecký trenér, který vám pomůže s tréninkem na závod nebo se splněním stanoveného cíle. Neposkytuje vám osobní zpětnou vazbu o vaší formě ani zvukové pokyny jako například hodinky Galaxy Watch (250 USD na Amazonu), místo toho je to spíše návod, kdy byste se měli rozcvičit nebo jak dlouho byste měli běžet, zobrazený na vašem zápěstí.

Hodinky Venu Sq mají vestavěnou GPS, takže se při sledování vzdálenosti venku nemusíte spoléhat na telefon. Jen upozorňujeme, že když jste venku, trvá nejméně 30 sekund, než se zaměří na signál GPS (bez ohledu na to, zda máte telefon u sebe, nebo ne), což vám připadá jako věčnost, pokud jste netrpělivý běžec jako já, který chce prostě pokračovat. Jakmile se však konečně uzamkl, sledoval mou trasu přesně.

Nevýhodou je, že Venu Sq nemá gyroskop ani výškoměr, takže pokud potřebujete přesné údaje o nadmořské výšce, budete se pravděpodobně muset poohlédnout jinde. Aplikace Garmin Connect odvádí dobrou práci, když vám po tréninku přehledně zobrazí všechny podrobnosti, ale neponoří se hlouběji do metrik, než nabízejí podobně cenově dostupní konkurenti, jako jsou Apple Watch SE nebo Fitbit Versa 3.

Stejně jako ostatní hodinky Garmin jsou i hodinky Venu Sq vybaveny funkcí Garmin Live Track, která umožňuje sdílet vaši polohu s bezpečnostním kontaktem při venkovním tréninku. Vyžaduje však mobilní připojení, takže k využití této funkce budete potřebovat telefon u sebe.

Možnosti na této obrazovce můžete přizpůsobit tak, aby se zobrazovaly pouze oblíbené typy tréninků, které chcete sledovat.

Pro většinu lidí je to dostatečně chytré

I když jsou hodinky Venu Sq zaměřené na sledování kondice a zdraví, nemusí to nutně znamenat, že přijdete o funkce chytrých hodinek. Stejně jako téměř každé jiné hodinky i Venu Sq zobrazují oznámení z vašeho telefonu a v případě ztráty telefonu v dosahu Bluetooth jej lokalizují. Oznámení o hovorech se zobrazí bez ohledu na to, s jakým telefonem máte hodinky spárovány, ale pouze uživatelé systému Android budou moci odmítat hovory a odpovídat na textové zprávy z hodinek pomocí předem napsaných odpovědí. Na hodinkách není reproduktor ani mikrofon, takže nelze používat hlasové odpovědi na textové zprávy.

Na Venu Sq běží vlastní operační systém Garmin (Garmin OS), který není tak plynulý jako u chytrých hodinek Apple nebo Samsung, ale považuji ho za stabilní a svižnější než systém Fitbit OS. Rychleji synchronizuje aktualizace a nedochází k žádnému zpoždění při výběru možností nabídky nebo otevírání aplikací.

Největší bolestí při používání Venu Sq ve spojení s iPhonem (499 dolarů u Applu) pro mě byla oznámení. Aplikace Garmin Connect v systému iOS neumožňuje filtrovat, jaká oznámení vám na zápěstí přijdou, a jednoduše zrcadlí všechna oznámení, která máte nastavená v telefonu. Pro mnohé to nemusí být překážkou, ale já si na zápěstí rád posílám jen ta nejdůležitější oznámení, jako jsou hovory a textové zprávy, a ne vše, co zobrazuje telefon. Uživatelé systému Android mají větší kontrolu nad tím, která oznámení se jim budou zobrazovat.

Pokud chcete mít na palubě úložiště pro hudbu, musíte se rozhodnout pro hudební edici Venu Sq, která stojí o 50 dolarů více, což je verze, kterou jsem testoval v této recenzi. Venu Sq Music umožňuje ukládat hudbu pro offline poslech z aplikací, jako je Spotify (s předplatným Premium), nebo ze skladeb, které již vlastníte. Hodinky si pořiďte také kvůli rychlejším datovým přenosům, protože mají připojení Wi-Fi a Bluetooth, zatímco běžné hodinky Venu Sq používají pouze Bluetooth.

Garmin nabízí spoustu ciferníků, včetně možností třetích stran, které pomáhají přizpůsobit vzhled, a poměrně široký výběr aplikací prostřednictvím obchodu Connect IQ Store (samostatná aplikace, kterou si musíte stáhnout do telefonu). Na všech verzích hodinek můžete také provádět bezkontaktní platby pomocí služby Garmin Pay. V hlavní aplikaci Garmin Connect vidíte všechny své statistiky a měníte nastavení hodinek, zatímco Connect IQ Store slouží k přidávání aplikací a ciferníků.

Venu Sq však postrádá hlasového asistenta, což je funkce, která se již stala standardem pro většinu konkurentů s podobnou cenou. Možná to pro vás není překážka, ale znamená to, že přijdete o hlasové ovládání hands-free, které se mi líbí.

Týdenní výdrž baterie

Hodinky Venu Sq mají skvělou výdrž baterie a můžete je používat až šest dní, než je budete muset nabít, ačkoli toto číslo se může začít snižovat, pokud je používáte k častému cvičení s GPS, poslechu hudby nebo nepřetržitému sledování hladiny kyslíku v krvi. Společnost Garmin uvádí až osm hodin provozu na baterii při přehrávání hudby, 14 hodin, pokud jej používáte v režimu GPS, nebo až šest hodin při přehrávání GPS a hudby.

Skvělé fitness hodinky bez dalších zvonků a píšťalek

Pokud jste ochotni obětovat několik chytrých funkcí pro lepší sledování zdraví a kondice, Garmin Venu Sq je solidní volba, která funguje se systémem Android nebo iOS. Přesto bych si přál, aby si Garmin neúčtoval příplatek 50 dolarů za hudební verzi, protože to docela mění nabídku hodnoty, zejména pokud jste uživatelem iPhonu, který by mohl uvažovat také o Apple Watch SE, které vás v tu chvíli nestojí o tolik víc.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com

Nejnovější recenze