Recenze Apple Watch SE: Nejlepší kompromis mezi cenou a funkcemi

Apple Watch SE jsou nejvýhodnější chytré hodinky, které si můžeš koupit. Nemají sice pokročilé zdravotní senzory, které nabízí Series 6, ani always-on displej, ale mají všechno ostatní, co na Apple Watch milujeme, za mnohem méně peněz.

Apple Watch SE jsou nejvýhodnější chytré hodinky, které si můžeš koupit. Nemají sice pokročilé zdravotní senzory, které nabízí Series 6, ani always-on displej, ale mají všechno ostatní, co na Apple Watch milujeme, za mnohem méně peněz.

Apple Watch SE

Před vyzkoušením Apple Watch SE za 279 dolarů jsem byl přesvědčený, že za Apple Watch Series 6 musím utratit minimálně o 120 dolarů víc. Jsem blázen do zdraví a fitness, takže představa měření hladiny kyslíku v krvi a EKG ze zápěstí pomocí dražších hodinek byla lákavá. Ale poté, co jsem dva týdny nosil Series 6 i SE, jsem brzy zjistil, že SE umí všechno, co jsem potřeboval.

Apple Watch SE postrádají neustále zapnutý displej a další zdravotní senzory, ale obě nové chytré hodinky Apple poskytují upozornění na vysoký a nízký srdeční tep, jsou k dispozici v mobilní verzi a mají bezpečnostní funkce, jako je detekce pádu.

Probuzení obrazovky a výpočetní výkon je dostatečně rychlý

Pokud jsou to tvoje první Apple Watch nebo přecházíš z hodinek Series 3 nebo starších, stačí vědět, že se obrazovka Apple Watch SE rychle probudí pouhým otočením zápěstí, snadno se ovládá pomocí digitální korunky a je dobře vidět i za denního světla. Vypadají úplně stejně jako všechny předchozí Apple Watch, mají dvě velikosti (40 mm nebo 44 mm) a tenčí rámečky, které Apple poprvé představil v Series 4. Pokud však chcete přejít z hodinek Series 4 nebo Series 5, nebudou vám SE připadat jako velký pokrok.

Jediným velkým rozdílem mezi displejem SE a displeji řady 6 (a řady 5) je, že nemá neustále zapnutý displej. V době, kdy jsem Apple Watch SE testoval, jsem už téměř rok nosil Apple Watch Series 5. V době, kdy jsem Apple Watch SE testoval, jsem měl na ruce Apple Watch Series 5, které jsem používal. A ačkoli to zní malicherně, u Watch SE je těžké vrátit se ke zvedání zápěstí, abych probudil obrazovku. Díky neustále zapnutému displeji je nahlížení na statistiky během tréninku mnohem jednodušší a je to něco, o čem pravděpodobně nebudete vědět, že to potřebujete, dokud to nevyzkoušíte.

Apple Watch SE rychle otevírají aplikace, přijímají hovory a provádějí platby, ale načítání některých datově náročných aplikací, jako jsou zprávy nebo počasí, jim může trvat o něco déle než hodinkám Series 6. Pravděpodobně si toho ale nevšimnete, pokud je nebudete srovnávat přímo s dražšími hodinkami. Hodinky SE mají čip Apple S5, stejný jako v loňské Series 5.

Nové smyčky, známý design

Apple Watch SE se dodávají ve stříbrné, zlaté a vesmírně šedé barvě v hliníkovém provedení, bez dalších barevných možností jako Series 6, ale vzhled si můžeš ozvláštnit různými variantami řemínků.

Apple nedávno vydal nový typ silikonového pásku Solo Loop bez zapínání a přezek. Kolem zápěstí se natáhne jako gumička. Protože řemínek nemá žádné překrývající se části, nemůžete ho po nasazení nastavit, takže se musíte ujistit, že jste si objednali správnou velikost. Apple mi s recenzním kusem Apple Watch SE poslal poutko velikosti 4 a připadalo mi trochu těsné. Kdybych si před objednáním změřil zápěstí, což Apple doporučuje, pravděpodobně by bylo lepší zvolit o velikost větší. Poutko se však časem trochu roztáhne, takže pokud se pohybujete mezi velikostmi, bude asi lepší zvolit o velikost menší. Samotné Solo Loop stojí 50 dolarů, tedy stejně jako náhradní silikonový sportovní náramek.

V systému WatchOS 7 máš také více možností ciferníku, včetně možnosti Animoji a Memoji, která ti umožní přizpůsobit si na hodinkách vlastní avatar.

Apple Watch SE jako alternativa telefonu pro děti nebo starší dospělé

Rodinné nastavení umožňuje z jednoho iPhonu nakonfigurovat druhé Apple Watch pro děti nebo starší členy rodiny.

Scott Stein ze CNETu nastavil hodinky Apple Watch SE svému 11letému synovi na několik týdnů a řekl, že jsou skvělé pro udržování kontaktu s jeho dítětem, když je venku, ale nejsou tak atraktivní jako telefon - což může být vlastně dobrá věc, pokud nejste připraveni dát svým dětem smartphone. Děti mohou být stále ve spojení, ale nemají pokušení, jako jsou sociální sítě nebo prohlížení webu, které s sebou přináší větší obrazovka. Můžete naprogramovat upozornění na polohu z rodičovského iPhonu, určit, se kterými kontakty mohou komunikovat, a omezit používání v určitých hodinách pomocí režimu nazvaného School Time.

Druhé hodinky musí mít vlastní telefonní číslo, takže Rodinné nastavení funguje pouze s mobilní verzí Apple Watch Series 4 nebo novější. Vzhledem k tomu, že tyto hodinky a Series 5 se přestaly prodávat, znamená to, že Apple Watch SE za 329 dolarů s mobilním připojením jsou nejlevnějším způsobem, jak dát dětem Apple Watch s funkcí Family Setup. A to není zrovna levné, když uvážíme, že iPhone SE stojí jen o 70 dolarů víc.

Přesto získáte kromě komunikačního zařízení také zařízení pro sledování zdravotního stavu. Scott řekl, že i když mu sledování zdravotních údajů jeho syna připadá trochu zvláštní, může to být obrovský přínos při péči o starší členy rodiny na dálku.

Detekce pádů a další zdravotní funkce

I když Apple Watch SE nemají EKG nebo aplikace pro měření kyslíku v krvi, které schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), jako Series 6, pořád mají spoustu zdravotních funkcí, kterými se mohou pochlubit, včetně detekce pádů a upozornění na stav srdce, což může být užitečné při péči o stárnoucí rodiče.

Pokud uživatel upadne na zem a po určitou dobu zůstane bez pohybu, hodinky automaticky kontaktují záchranné složky a odešlou zprávu se souřadnicemi GPS kontaktům pro případ nouze.

Informuje vás také o abnormálně nízké nebo vysoké srdeční frekvenci nebo o zjištění nepravidelného srdečního rytmu, který může svědčit o fibrilaci síní (aFib), což je závažné srdeční onemocnění.

Hodinky Apple Watch dokonce sledují úroveň hluku, a když zjistí úroveň, která by mohla poškodit sluch, pošlou ti upozornění. Tuto funkci jsem musel vypnout, protože jsem během koupání a spaní dostával upozornění na hluk, když moje děti pištěly nebo plakaly.

Pokud je vám více než 55 let, většina těchto zdravotních funkcí bude ve výchozím nastavení zapnutá, ale pokud ne, budete je muset zapnout ručně v aplikaci Watch na iPhonu. Totéž platí, pokud hodinky Apple Watch dáváte členům rodiny.

Hodinky Apple Watch SE mají stejný design jako vlajková loď Series 6, ale bez always-on displeje.

Jeden z nejlepších fitness trackerů

Apple Watch jsou jedny z mých nejoblíbenějších fitness trackerů. Jejich systém kroužků aktivity mi pomáhá poctivě zjišťovat, jak moc (nebo jak málo) se hýbu, což je při práci doma obzvlášť těžké odhadnout. Hodinky také nabízejí měsíční výzvy, které vás motivují, v aplikaci Aktivity v telefonu vám poskytují přehled dlouhodobějších trendů a vypočítávají úroveň vaší kardio kondice pomocí odhadované VO2 Max (maximální spotřeba kyslíku).

Sleduje více než 40 různých cvičení včetně tance, jógy, plavání a pěší turistiky a některá dokáže detekovat automaticky, takže se vám započítají, i když zapomenete cvičení spustit ručně. Hodinky SE mají také nový výškoměr, který sleduje nadmořskou výšku v reálném čase stejně jako řada 6.

A brzy se na Apple Watch objeví nová aplikace Fitness Plus, která za 10 dolarů měsíčně nebo 80 dolarů ročně nabízí řízené tréninky, které můžeš ovládat ze zápěstí a streamovat na iPhonu, iPadu nebo Apple TV, a posouvá domácí tréninky na vyšší úroveň.

Nativní sledování spánku na hodinkách Apple Watch je jen strohé

Po podzimní aktualizaci na WatchOS 7 teď Apple Watch Series 3 a novější umí sledovat spánek. Na rozdíl od jiných nositelných zařízení sledujících spánek, jako je Fitbit Sense, Oura ring nebo aplikace v telefonu, hodinky kvalitu spánku nerozdělují na lehký a hluboký spánek. Místo toho se zaměřují na délku trvání a pomáhají vám zavést lepší rutinu před spaním tím, že vás vyzvou, abyste šli spát. Apple Watch SE vám také poskytnou rozpis srdečního tepu během noci, ale k získání údajů o hladině kyslíku v krvi neboli SpO2 budete potřebovat Series 6.

Hodinky se zaměřují na zavedení rutiny před spaním, která vám pomůže 30 minut před spaním ukončit den a která zahrnuje vypnutí všech oznámení na všech zařízeních. Teoreticky je to skvělé, ale mně to moc nepomohlo jít spát dřív, protože nejproduktivněji pracuji obvykle v noci, když jdou děti spát, takže režim spánku neustále vypínám. Informace o spánku mi zatím také nepřišly tak užitečné, ale vidím přínos v tom, že budete mít k dispozici údaje o srdečním tepu a případně SpO2 (u Series 6) během spánku, které můžete probrat se svým lékařem, pokud máte podezření, že byste mohli mít potíže související se spánkem.

Výdrž baterie vystačí na celý den a pak ještě na několik dní

Protože Apple Watch měly vždy krátkou výdrž baterie (někdy vydržely méně než jeden celý den), byl jsem příjemně překvapen, kolik jsem toho z hodinek SE dokázal vytáhnout. Ačkoli se výdrž baterie oproti předchůdcům nijak výrazně nezlepšila, ve většině dní překonala údaj Applu o 18 hodinách a já jsem byl schopen zapsat celou noc spánku a ráno ještě vtěsnat několik hodin používání navíc.

Tato hodnota se liší v závislosti na způsobu použití, ale pokud se nevydáte na velmi dlouhý venkovní trénink, s největší pravděpodobností vydržíte do konce dne alespoň s 30% nabitím potřebným pro sledování nočního spánku. Provedl jsem srovnání s hodinkami Series 6 a obě se po 30minutovém běhu venku vybily přibližně na 8 %.

Nejlepší Apple Watch s téměř vším, co potřebuješ

Pokud používáte iPhone a váháte, zda si pořídit Apple Watch, měli byste si pořídit právě tyto. Apple Watch SE mají dostatek zdravotních, fitness a chytrých funkcí, aby se vám vyplatily, ale díky nižší ceně jsou mnohem dostupnější než vlajková loď Apple Watch. Pokud přece jen potřebujete pokročilejší zdravotní funkce nebo stále zapnutý displej, neuděláte chybu s hodinkami Apple Watch Series 6, které jsme také recenzovali. Co zatím nevím, je, zda mohu doporučit koupi Apple Watch SE za více než 300 dolarů pro dítě. Moje děti jsou i tak ještě příliš malé, ale pokud by jim pomohly udržet spojení, aniž by se staly závislými na obrazovkách, pak se možná přece jen ukáže, že je to investice, která se vyplatí.

Specifikace Apple Watch SE

Tvar Obdélník
Velikost hodinek 40mm, 44mm
Materiály/povrchové úpravy Hliník
Velikost displeje, rozlišení 1,5 palce (977 m2), 1,7 palce (759 m2) Retina OLED 368x448 pixelů
Barvy Stříbrná, vesmírně šedá, zlatá
Vždy na displeji Ne
Vyměnitelné pásky Ano
GPS Vestavěný
Automatická detekce tréninku Ano
Kompas Ano
Výškoměr Ano, vždy zapnutý
Odolnost proti vodě Ano, do 50 m
Volání Ano
Oznámení Textové odpovědi
Mikrofon Ano
Reproduktor Ano
Hlasový asistent Siri
Hudba Na palubě, přehrávání a streamování (s modelem Cellular)
Mobilní platby Apple Pay
Sledování spánku Ano
Sledování období Ano
Speciální funkce Upozornění na zdravotní stav srdce, upozornění na zdravotní stav sluchu
Nouzové funkce Detekce pádu, nouzové SOS
Kompatibilita Pouze pro iOS/iPhone
Software WatchOS 7
Procesor Čip S5 s 64bitovým dvoujádrovým procesorem.
Konektivita Možnosti Wi-Fi a mobilního připojení
Úložiště 32GB
Napájení Magnetický nabíjecí kabel Apple (bez síťové nabíječky)
Životnost baterie Celý den (18 hodin)
Cena pro USA 279 USD (40 mm, pouze Wi-Fi), 329 USD (40 mm, LTE)
Cena ve Velké Británii £269 (40 mm, pouze Wi-Fi), £319 (40 mm, LTE)
Cena v Austrálii 429 AU$ (40 mm, pouze Wi-Fi), 499 AU$ (40 mm, LTE)

Poprvé zveřejněno 7. října

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com

Nejnovější recenze