Recenze sluchátek Beats Studio Buds: Překvapivý hit společnosti Apple se dočkal drobných vylepšení

Poznámka redakce: V lednu 2022 společnost Beats aktualizovala firmware sluchátek Beats Studio Buds a přidala do nich několik nových funkcí, z nichž nejdůležitější je, že uživatelé Apple nyní získají "okamžité spárování" se všemi svými zařízeními iCloud "jediným klepnutím".

Sluchátka Beats Studio Buds jsou na produkt Apple trochu neobvyklá - ano, Apple vlastní Beats, pro ty, kterým tato akvizice z roku 2014 unikla. Na rozdíl od vlastních mega populárních sluchátek AirPod společnosti Apple jsou tato nová sluchátka Beats s potlačením šumu true-wireless určena také uživatelům systému Android. (Pokud zní jako stará zpráva, poděkujte za to stálému proudu nedávných úniků, až po LeBrona Jamese.)

Beats tvrdí, že nabízí "univerzální" uživatelské prostředí pro iOS a Android, a i když to není úplně pravda, nabízí se otázka, zda je to dobře, nebo špatně. Záleží na tom, na které straně plotu operačního systému stojíte. I když se jedná o vynikající sluchátka, která pravděpodobně hrají lépe než AirPods Pro, chybí jim některé funkce, které uživatelé Apple znají a milují u AirPods a dokonce i u jiných sluchátek Beats.

Sluchátka Beats Studio Buds

Stojí 150 dolarů (130 Kč) a během bleskových prodejů někdy i méně, takže jsou v podstatě stejná jako AirPods 3. generace, ale mají aktivní potlačení hluku a režim průhlednosti jako AirPods Pro. Při uvedení na trh se dodávají ve třech barvách - červené, černé a bílé - a stejně jako ostatní sluchátka Beats by se v budoucnu mohly objevit ve spoustě dalších barev.

AirPods bez dříku?

První, čeho si na sluchátkách všimnete, je, že vypadají podobně jako kdysi údajná sluchátka AirPods bez nožiček. V uších vypadají diskrétně a jsou také docela lehká, váží jen 5,1 gramu. Celkově mi přišly opravdu dobře navržené, s fyzickým univerzálním ovládacím tlačítkem na každém sluchátku, které mám raději než dotykové ovládání, které dnes najdete na mnoha bezdrátových sluchátkách. Klepnutím a podržením špuntu přepínáte mezi zapnutým potlačením šumu, zapnutou průhledností a vypnutým potlačením šumu (toto gesto můžete také naprogramovat pro jeden ze špuntů pro přístup k nativnímu hlasovému asistentovi vašeho telefonu). A dále je tu obvyklé jednoduché klepnutí pro pozastavení/přehrávání skladeb a přijímání/ukončování hovorů a dvojité klepnutí pro posun skladeb. Na sluchátkách však není žádné ovládání hlasitosti.

Sluchátka jsou stejně jako AirPods Pro odolná proti stříkající vodě podle normy IPX4.

Společnost Beats tvrdí, že přepracovala silikonové nástavce do uší, a já jsem dosáhl těsného utěsnění s největším nástavcem do uší a sluchátka zůstala bezpečně v uších. Zjistil jsem, že se nosí stejně pohodlně jako AirPods Pro, a také se mi zdálo, že mají o něco lepší zvuk než AirPods Pro i Powerbeats Pro. Ale o tom se dozvíte více, až dokončím povídání o jejich designu a funkcích.

Při běhání jsem neměl problém s tím, aby mi sluchátka zůstala v uších, ale při pocení mohou trochu klouzat - jsou odolná proti stříkající vodě podle normy IPX4 - a někdy může pomoci použití pěnových nástavců do uší, jako to dělám u AirPods Pro. (Nakonec pěnové koncovky nabízejí o něco lepší přilnavost.) Také mi lépe sedí v uších než Powerbeats Pro, se kterými mám problém dosáhnout těsného utěsnění, pokud nepoužiji vlastní velké XXL koncovky do uší. Ale chápu, že někteří lidé by uvítali háček do uší Powerbeats Pro při sportovních aktivitách, protože vám dává jistotu, že vám sluchátka nevypadnou z uší.

Jak jsem řekl, byly navrženy s ohledem na uživatele iPhonu i Androidu. Pro začátek je pouzdro pěkné a kompaktní - je jen o něco větší než pouzdro AirPods Pro - a má nabíjení přes USB-C místo nabíjení přes Lightning. Ano, slyšíte správně: USB-C. (Součástí balení je krátký kabel z USB-C na USB-C, ale nabíječka není součástí balení.) Navíc je používání sluchátek se zařízeními Apple a Android pro obě platformy podobné.

Pro iOS i Android je k dispozici funkce rychlého spárování jedním dotykem; aplikace Beats pro Android umožňuje také zkontrolovat výdrž baterie, přepnout z režimu potlačení šumu na režim průhlednosti (nebo jej zcela vypnout) a získat aktualizaci firmwaru. Soubor funkcí aplikace je poměrně omezený - například zde nejsou žádné ovládací prvky ekvalizéru pro úpravu zvukového profilu, pokud vás to zajímá. Společnost Beats však tvrdí, že se jedná o první produkt, který podporuje funkci Find My v systému iOS i Find My Device v systému Android. Ukáže poslední známou polohu sluchátek nebo přehraje cvrlikání, pokud jsou blízko a vy je jen nevidíte.

Jediná věc, kterou uživatelé Apple mají a uživatelé Androidu ne, je hands-free Siri, což znamená, že můžete zadávat hlasové příkazy slovy "Hej, Siri". V systému Android musíte použít nativního hlasového asistenta telefonu klepnutím a podržením jednoho ze sluchátek.

Žádný čip H1 nebo W1

Tohle všechno má svůj háček. Jedním z důvodů, proč je zážitek uživatelů Apple a Androidu tak podobný, je, že sluchátka Beats Studio Buds nemají čip H1 ani W1 - nepříliš tajnou omáčku v jiných sluchátkách Apple a Beats, včetně vyššího modelu Beats Fit Pro (200 dolarů), která jim umožňuje zapojit se do ekosystému Apple. To znamená, že není k dispozici párování přes iCloud na všech vašich zařízeních Apple, a tedy ani automatické přepínání. Apple to popisuje takto: "Když jsou vaše ostatní zařízení se systémem iOS a iPadOS přihlášena pod stejným Apple ID jako váš iPhone, AirPods se bezproblémově připojí k jakémukoli zařízení, které posloucháte (u podporovaných sluchátek AirPods a Beats)."

To je pro uživatele Apple skvělá funkce, obdoba vícebodového párování Bluetooth, což je jedna z nejlepších vymožeností bezdrátových sluchátek vyšší třídy. To, že ji Studio Buds nemají, může být pro některé lidi překážkou, zejména pokud jsou na tuto funkci zvyklí z dřívějších modelů Apple nebo Beats. A přestože společnost Beats v lednu 2022 aktualizovala firmware sluchátek Studio Buds, takže uživatelé Apple nyní získají "okamžité párování" se všemi svými zařízeními iCloud "jediným klepnutím", sluchátka Studio Buds se nespárují současně se dvěma zařízeními Apple (mezi zařízeními je třeba ručně přepínat klepnutím v nabídce Bluetooth sluchátek Studio Buds). V praxi to znamená, že pokud používáte Studio Buds s Macem nebo iPadem, zvuk se při příchozím hovoru automaticky nepřepne na iPhone. Alespoň však můžete buds spárovat s jedním ze svých iCloud zařízení a budou uvedena v nabídce Bluetooth všech z nich.

Neexistuje sice vícebodové párování Bluetooth, které by umožnilo jejich současné připojení ke dvěma zařízením, například k počítači a telefonu, ale můžete je spárovat s více zařízeními a ručně mezi nimi přepínat pomocí nabídky Bluetooth. Funguje to, ale není to nijak zázračné.

Další věc, která chybí, je prostorový zvuk pro sledování filmů a televizoru. To je funkce virtuálního prostorového zvuku od Applu a je docela fajn, pokud jste ji ještě nevyzkoušeli. Ty nemají gyroskopy ani akcelerometry pro sledování hlavy, které je nutné pro prostorový pro video. Fungují pro prostorový zvuk pro hudbu v Apple Music, ale to není nic hrozného, protože to dělají všechna sluchátka.

V neposlední řadě nemají funkci detekce v uších, takže se hudba automaticky nezastaví, když si je vyndáte z uší, a nepokračuje, když si je nasadíte zpět. Pozitivní je, že můžete nezávisle používat levý nebo pravý náušník, což je funkce, kterou někteří lidé považují za důležitou při telefonování nebo poslechu podcastů.

Výdrž baterie je udávána na pět hodin při střední úrovni hlasitosti se zapnutým potlačením šumu nebo režimem průhlednosti a osm hodin s vypnutým režimem. Výdrž baterie s potlačením šumu odpovídá výdrži AirPods Pro a z nabíjecího pouzdra, které nemá bezdrátové nabíjení (pokud by vás to zajímalo), můžete získat další dvě nabití. Pokud jsou sluchátka a pouzdro zcela vybité, trvá plné nabití asi dvě hodiny - a z pětiminutového nabíjení v pouzdře získáte hodinu přehrávání. Beats tuto funkci nazývá Fast Fuel.

Hodnocení výkonu

Jak bylo uvedeno, sluchátka Beats Studio jsou vybavena aktivním potlačením hluku. A přestože mají slušné tlumicí schopnosti, pokud jde o potlačení hluku, nedosahují úrovně sluchátek AirPods Pro, Sony WF-1000XM4 nebo Bose QuietComfort Earbuds. Netlumily hlučnou vzduchotechniku v mém bytě tak dobře jako tyto modely, ani nebyly tak úspěšné při tlumení hluku z newyorské ulice.

Režim průhlednosti - tedy režim, který umožňuje, aby okolní zvuk pronikal do vašich uší, takže nejste odříznuti od okolí - je však lepší. Dobrý režim průhlednosti se pozná podle toho, že když je zapnutý, měli byste slyšet svět, jako byste neměli na uších sluchátka. Přesně tak zní režim průhlednosti sluchátek Beats Studio Buds (přirozeně), takže se přinejmenším blíží vynikajícímu režimu průhlednosti sluchátek AirPods Pro, i když se mu možná nevyrovná.

Sluchátka mají v každém náušníku tři mikrofony, ale nemají snímač detekce ucha.

Hlasové volání bylo také dobré: v ulicích New Yorku jsem s nimi a s AirPods Pro telefonoval sem a tam a volající mi říkali, že si myslí, že sluchátka BeatsStudio Buds jsou srovnatelná s AirPods Pro, pokud jde o výkon sluchátek s dobrou schopností potlačovat šum. V každém sluchátku jsou tři mikrofony, včetně mikrofonu s tvarováním paprsku, který se zaměřuje na váš hlas. Volající říkali, že mě jasně slyšeli, i když kolem nich projížděl provoz.

Jsou vybaveny technologií Bluetooth 5.2 a neměl jsem žádné problémy s výpadky bezdrátového připojení nebo poruchami Bluetooth, takže vše v pořádku.

Jak už jsem naznačil dříve, zvuk byl podle mě dobrý, i když ne tak dobrý jako zvuk vyšších modelů Beats Fit Pro, které jsou o něco výraznější a dynamičtější. Přesto jsou basy ve sluchátkách Studio Buds poměrně dobře prokreslené a celkový zvuk je dobře vyvážený, s pěknými detaily ve výškách a přirozeně znějícími středy v místech, kde žijí vokály. Inženýři Beats strávili hodně času vytvářením vlastních 8,2mm měničů pro tato sluchátka a myslím, že zvuk je o něco čistší a detailnější než zvuk AirPods Pro. I když nemohu říct, že by zněly fantasticky, zní o něco plynuleji a vyváženěji než Powerbeats Pro.

Díky svým hiphopovým kořenům má Beats pověst hudebníka s nadupanými basy, ale v tomto případě tomu tak není. I když jsou basy docela hluboké, nemají takovou energii a razanci jako některá dražší sluchátka, například Sony WF-1000XM4. Také Sony zní o něco otevřeněji a má prostě o něco větší, kultivovanější zvuk a vražedné potlačení šumu. Myslím si však, že většina lidí bude se zvukem, který sluchátka Beats Studio Buds poskytují, spokojena a některým se bude líbit i jejich padnutí, které je lepší než u sluchátek Sony, která stojí o více než 100 dolarů více.

Sluchátka Beats Studio Buds: Závěrečné myšlenky

Jak už jsem řekl na začátku, pro Apple jde o trochu neobvyklý produkt, protože Beats se zaměřuje na uživatele iPhonu i Androidu. Sluchátka Pixel Buds A-Series od Googlu za 99 dolarů sice kvalitou zvuku zaostávají a nemají aktivní potlačení hluku, ale pro uživatele Androidu mohou být výhodnější. K dispozici máte také sluchátka Samsung Galaxy Buds Plus, která se nyní prodávají za cenu kolem 100 USD. Ale se všemi těmi malými rohy, které byly tu a tam ořezány - žádný čip H1 nebo W1, žádná detekce v uchu - se zdá, že u těchto sluchátek Beats je pravděpodobně nějaký prostor pro slevy. Za pár měsíců je možná uvidíte prodávat se o 20-30 dolarů levněji.

Celkově se mi opravdu líbily. Jak jsem řekl, dobře mi sedí v uších, jsou malá a mají dobrou kvalitu zvuku a hovoru. Dobré je i pouzdro. Je škoda, že Apple vytvořil trochu zhoršený zážitek pro své vlastní uživatele tím, že nezahrnul pár těch klíčových odlišujících funkcí, které dostanete u AirPods a ostatních Beats. Možná Apple nechtěl, aby tyto sluchátka přímo konkurovala AirPods 3, ale alespoň jsme se dočkali několika dobrých slev na Studio Buds, které z nich dělají lákavou volbu, zejména když jejich cena klesne blíže ke 100 dolarům.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com, heureka.cz

Nejnovější recenze