Recenze sluchátek Beats Fit Pro: Sportovnější AirPods, které jsem vždycky chtěl

Jen pár dní po premiéře třetí generace sluchátek AirPods má Apple další nová sluchátka, tentokrát od své dceřiné zvukové společnosti Beats. Technicky vzato, nová sluchátka Beats Fit Pro (200 USD) nejsou AirPods.

Jen pár dní po premiéře třetí generace sluchátek AirPods má Apple další nová sluchátka, tentokrát od své dceřiné zvukové společnosti Beats. Technicky vzato, nová sluchátka Beats Fit Pro (200 USD) nejsou AirPods, ale jsou postavena na stejné technologické platformě jako true-wireless model 2019 společnosti Apple. Na rozdíl od dřívějších a levnějších sluchátek Beats Studio Buds obsahují Beats Fit Pro čip Apple H1 a mají většinu funkcí AirPods Pro, včetně aktivního potlačení šumu, prostorového zvuku a adaptivního ekvalizéru. Troufám si je označit za sportovní AirPods, které jste vždycky chtěli.

Sluchátka Beats Fit Pro dnes oficiálně debutují, ale pokud vám připadají povědomá, je to proto, že v posledních několika týdnech unikla už dvakrát - nejprve během aktualizace systému iOS a nedávno, když je na sobě měla Kim Kardashian.

Koncept zařízení Fit Pro je velmi jednoduchý. Vezměte ikonická sportovní sluchátka Beats Powerbeats Pro s velkým háčkem a zmenšete je. Nemohu říct, že bych si design Powerbeats Pro někdy zamiloval, ale spousta lidí ano, protože háček za ucho vám dává pocit jistoty, že vám sluchátka nespadnou z hlavy. Já osobně dávám přednost tomu, aby sportovní sluchátka měla křidélka, která zapadají do vnitřní části ucha, a ne aby se obtáčela kolem vnější strany. A přesně takový zde máme.

Většinou jsou tyto ploutve - nebo jak se jim někdy říká sportovní ploutve - odnímatelné a často se dodávají v různých velikostech. U modelu Fit Pro je však zajímavé, že se jedná o univerzální křídlo, které je integrováno do konstrukce. Pokud vím, nelze jej vyměnit, ale zdá se, že je odolný a je vyroben z pevné, ale poddajné silikonové gumy, která je měkká na dotek. Náušníky mi v uších seděly pohodlně a bezpečně a nikdy jsem neměl pocit, že by vyklouzly, ani když jsem s nimi běhal (nikdy jsem neztratil dobré těsnění, které jsem měl s ušními koncovkami). Tento design mám mnohem raději než design sluchátek Powerbeats Pro.

Sluchátka Beats měla vždy fyzické ovládací tlačítko - což se mi líbí - a Fit Pro ho mají také. Je na něm příjemné, že je prodloužením koncovky křídla, takže má na dotek měkkou povrchovou úpravu a trochu se drží.

Pouzdro Fit Pro (uprostřed) je příjemným kompromisem mezi obřími Powerbeats Pro (vlevo) a menšími Studio Buds (vpravo).

Můžete jím ovládat přehrávání hudby, přijímat a ukončovat hovory a dlouhým stisknutím přepínat mezi režimy potlačení šumu a průhlednosti. Dlouhý stisk můžete také naprogramovat jako ovládání hlasitosti na samotných sluchátkách, což je funkce, o kterou spousta lidí žádala u AirPods - a možná se jí dočkáme i u těchto modelů teď, když ji Beats představil v Appleverse. Sluchátka jsou také vybavena funkcí Hey Siri, takže můžete zvyšovat a snižovat hlasitost pouhým dotazem na hlasovou asistentku Apple. Můžete také vydávat další hlasové příkazy, aniž byste se dotkli tlačítka.

Sluchátka jsou lehká, každé váží 5,6 gramu a jsou odolná proti vodě podle normy IPX4, což znamená, že jsou odolná proti stříkající vodě (stejně jako AirPods Pro a AirPods 3). V uších mi sedí opravdu dobře a dodávají se ve čtyřech barevných variantách - bílé, levandulové, šedé a černé. Trochu mě překvapuje, že Beats při uvedení na trh neudělal červenou, ale příští rok se určitě dočkáte dalších barev.

Než se dostanu k funkcím a výkonu, mám ještě několik poznámek k designu. Jedinou velkou výtkou k Powerbeats Pro je jejich obrovské pouzdro. Pouzdro pro Fit Pro není tak malé jako pouzdro pro AirPods Pro nebo dokonce Beats Studio Buds, ale stále je kompaktní a mnohem menší než pouzdro Powerbeats Pro. Pouzdro je tak trochu poklonou uživatelům systému Android, protože se nabíjí přes USB-C, nikoliv přes Lightning. Chybí mu však bezdrátové nabíjení nebo nabíjení MagSafe, které najdete v pouzdrech AirPods Pro a AirPods 3. Podle mého názoru to není velký problém, ale možná nebudete souhlasit.

Výdrž baterie je udávána až na 6 hodin se zapnutým potlačením hluku a 7 hodin s vypnutým potlačením hluku při mírné hlasitosti. Pro srovnání: AirPods Pro vydrží se zapnutým potlačením hluku přibližně 4,5 hodiny a s vypnutým 5 hodin (AirPods 3 mají také výdrž až 6 hodin, ale nemají aktivní potlačení hluku). Při plném nabití pouzdra získáte dalších 21 hodin šťávy nebo přibližně 3,5 nabíjecího cyklu.

Budíky jsou odolné proti stříkající vodě podle normy IPX4.

Prakticky stejné funkce jako AirPods Pro

Kromě chybějícího bezdrátového nabíjení a kompatibility s MagSafe je jedinou další významnou funkcí, kterou Beats Fit Pro ve srovnání s AirPods Pro postrádají, vylepšená funkce Find My s proximity view, která umožňuje přesně lokalizovat místo, kde se AirPods mohou skrývat, na vzdálenost několika metrů. Beats Fit Pro mají v současné době standardní funkci Find My, ale společnost Beats potvrdila, že pracuje na přidání vylepšené funkce Find My a dalších aktualizací AirPods, které byly součástí iOS 15.1, v budoucí aktualizaci firmwaru. Ta však nebude zahrnovat bezdrátové nabíjení, které by vyžadovalo aktualizaci hardwaru.

Jednou z velkých nevýhod sluchátek Beats Studio Buds je, že nemají čip H1 od společnosti Apple, takže jim chybí funkce jako adaptivní ekvalizér Apple, která zjišťuje, jak sluchátka sedí v uších, a optimalizuje zvuk za chodu, stejně jako prostorový zvuk a automatické přepínání mezi zařízeními na účtu iCloud. Ale jak bylo uvedeno, tyto nové Beats Fit Pro mají na palubě čip H1, takže získáte zážitek podobný AirPods Pro s lepším zvukem a potlačením šumu než Studio Buds, stejně jako špičkový režim průhlednosti, který vám umožní slyšet okolní svět přirozeným způsobem. Pokud mohu posoudit, potlačení šumu a průhlednost jsou na stejné úrovni jako u AirPods Pro nebo se jí velmi blíží. Potlačení hluku není tak dobré jako u sluchátek Sony WF-1000XM4 nebo Bose QuietComfort Earbuds, ale je účinné při tlumení vnějšího hluku. Není však nastavitelné - režimy jsou zapnuté potlačení hluku, vypnuté potlačení hluku a režim průhlednosti. A není zde žádné nastavení ekvalizéru pro přizpůsobení zvukového profilu.

Podle mých uší se zdá, že mají o něco lepší zvuk než AirPods Pro (která jsou sice dva roky stará). Beats tvrdí, že mají vlastní 9,5mm měniče, a myslím, že jsou o něco čistší a basy jsou o něco údernější a hlubší. Jemné rozdíly v uchycení mohou změnit kvalitu zvuku - o tom se zmíním za chvíli -, ale obě sluchátka mi těsně seděla a přišlo mi, že Beats Fit mají mírně navrch. Pomocí streamovací služby Qobuz, která zní lépe než Spotify, jsem přes sluchátka pustil skladby jako Monday od Imagine Dragon, Knock Knock Knock a The Hardest Cut od Spoon, Everlong od Foo Fighter, The Walls Are Way to Thin od Holly Humberstone a Leave The Door Open od Silk Sonic a provedl srovnání. The Beats jsou o něco dynamičtější. Dodávají dostatek basů, ale nejsou přehnaně zdůrazněné.

Sluchátka Fit Pro mají širokou zvukovou scénu, ale nenabízejí tak expanzivní a kultivovaný zvuk jako dražší sluchátka Sony WF-1000XM4. I když nemluvím o velkém rozdílu v kvalitě zvuku, Sony prostě zní o něco přirozeněji a mají o něco více detailů, které dokáží lépe zvýraznit nuance v hudebních skladbách. Myslím si však, že zvuk sluchátek Beats na mnohé z vás zapůsobí. Je dobrý. A ty se vyhýbají zkreslení při vyšších hlasitostech, což má pravděpodobně stejně tak co do činění s digitálním zpracováním Adaptive EQ jako s měniči.

Zásadní je těsné utěsnění

To, jak dobře budou sluchátka izolovat hluk, samozřejmě závisí na tom, jak dobře vám padnou do uší. Podotýkám, že s největší velikostí přiložených koncovek jsem dosáhl slušného těsnění (stejně jako u AirPods Pro mají tyto koncovky test, který vám řekne, zda dobře těsní). Nakonec jsem je ale vyměnil za své oblíbené koncovky Sennheiser, které mi obvykle sedí v uších nejlépe s mnoha špunty, včetně Sonys.

Je to trochu zvláštní, ale některé společnosti dodávají koncovky s mírně zapuštěnou trubičkou - to je část, která se připevňuje ke sluchátkům (viz foto níže). Trubička sluchátek Sennheiser je však v jedné rovině s vnějším okrajem koncovky, takže po nasazení na sloupek koncovka ještě o několik milimetrů vyčnívá ze sluchátka. Těchto několik milimetrů a tvar koncovek Sennheiser vytvořily dokonalé těsnění v mých uších.

Přiložené koncovky do uší Beats mi umožnily dosáhnout dobrého utěsnění, ale mé oblíbené koncovky Sennheiser (vpravo) mi umožnily dosáhnout dokonalého přizpůsobení.

Aby bylo jasno, koncovky Beats mi dobře padnou do uší - a měly by dobře padnout většině lidí - ale při testování sluchátek hledám dokonalé padnutí, abych dosáhl optimálního výkonu z hlediska kvality zvuku i potlačení šumu, které může utrpět, pokud nebudou dobře těsnit. Nedokážu popsat, jak důležité jsou ušní koncovky - mohou sluchátka ovlivnit nebo zničit - a chtěl jsem se jen zmínit o tom, jak jemný rozdíl v designu může mít vliv. A na rozdíl od AirPods Pro, které mají vlastní design koncovek, můžete v podstatě vyměnit jakékoliv koncovky. (Všimněte si, že s AirPods Pro používám spíše pěnové koncovky jiných výrobců, aby lépe těsnily. Pěnové koncovky nabízejí o něco lepší přilnavost a s AirPods Pro nemám problémy při běhu).

Doplňky určené pouze pro Apple se setkávají s přitažlivostí systému Android

Stejně jako sluchátka AirPods Pro mají i tato sluchátka Beats senzory pro detekci uší s detekcí kůže, takže dokážou rozpoznat, kdy máte sluchátka skutečně v uších, a ne například v kapse. Automaticky pozastaví přehrávání hudby, když si sluchátka z uší vyndáte, a pokračují v přehrávání, když si je zase nasadíte (tuto funkci lze vypnout).

O nové funkci prostorového zvuku Apple se sledováním hlavy nebudu moc mluvit, jen řeknu, že je to příjemná bonusová funkce, která vám umožní získat virtuální prostorový zvuk při sledování filmů a televizních pořadů na různých zařízeních Apple. Jak jsem uvedl ve své recenzi AirPods 3, je to šikovný efekt při sledování videa, ale trochu víc se trefuje do hudebních skladeb Apple s Dolby Atmos. Nyní také funguje se skupinovými hovory FaceTime, což je docela fajn.

Sluchátka Beats Fit Pro se spárují s většinou ostatních zvukových zařízení Bluetooth, ale přijdete o všechny další funkce, jako je prostorový zvuk a neustále zapnutá funkce Hey Siri a sdílení zvuku s ostatními lidmi, kteří mají sluchátka AirPods. Na rozdíl od AirPods má však Beats aplikaci pro zařízení se systémem Android, díky které jsou jejich sluchátka o něco přívětivější pro uživatele systému Android. Alespoň se trochu snaží oslovit druhou stranu uličky.

Z pohledu systému Android bylo na sluchátkách Beats Studio Buds bez čipu H1 dobré to, že kromě stále zapnuté funkce Hey Siri neměla žádné další funkce, které by využíval pouze Apple, takže jste neměli pocit, že o něco přicházíte. V tomto případě ano, ale uživatelé Androidu by o nich přesto mohli uvažovat, a to díky jejich designu, silnému zvuku, dobrému potlačení šumu a režimům průhlednosti a hlavně dobrému výkonu při hlasovém volání.

Mírný krok za AirPods pro volání - prozatím

Ano, na telefonování jsou lepší než Studio Buds a Powerbeats Pro, ale pravděpodobně nejsou tak dobrá jako AirPods nebo AirPods Pro - alespoň prozatím. Podle Beats mají 6 mikrofonů, z nichž až 5 se používá při hovorech, hlasový akcelerometr pomáhá izolovat váš hlas a je tu i systém proti větru.

Zařízení Fit Pro má 6 mikrofonů, z nichž až 5 se používá během hovorů.

Při testech v ulicích New Yorku odvedla sluchátka slušnou práci při potlačení okolního hluku, ale mezi nimi a sluchátky AirPods Pro a AirPods 3 se objevily jemné rozdíly. Někteří lidé říkali, že u sluchátek Beats slyšeli o něco více hluku z pozadí a můj hlas podle nich nezněl tak zřetelně (možná je to způsobeno tím, že nožičky AirPods jsou o něco blíže k ústům). Se zapnutým potlačením šumu jsem všechny slyšel docela dobře, takže z mé strany žádné stížnosti.

Je docela možné, že s aktualizací firmwaru se dočkáme nějakých vylepšení, ale zatím musím říct, že jsou dobrá pro hlasové hovory, ale mírně zaostávají za AirPods 3 i AirPods Pro - přinejmenším v hlučném prostředí.

Beats Fit Pro: Závěrečné myšlenky

Přesto pro mě Beats Fit Pro zvítězila nad AirPods Pro. Jsou to sportovní AirPods, které jsem vždycky chtěl. AirPods Pro se mi velmi líbí a nemám problém je mít v uších. Chápu také, že se některým lidem líbí známý design trubek AirPods s jejich nyní kratšími nožičkami. A ne každému se líbí, že má na sluchátkách cákance Beats "b". Ale Fit Pro opravdu drží v uších, a pokud je pevně utěsníte, mají o něco lepší zvuk a stejně dobré potlačení hluku. Jejich výdrž baterie je také o něco lepší a nejste odkázáni na jedinou barvu "AirPods white".

Pro lidi, kteří se trochu obávají velikosti a skladnosti sluchátek Sony WF-1000XM4 a některých dalších špičkových sluchátek, včetně sluchátek Sennheiser, Master & Dynamic, Bowers & Wilkins a Bang & Olufsen (podívejte se na náš kompletní seznam nejlépe znějících bezdrátových sluchátek), jsou Fit Pro vhodnou alternativou, která je cenově dostupnější a může být pro vaše uši pohodlnější (já s velikostí sluchátek Sony problém nemám, ale někteří lidé ano).

Bude zajímavé sledovat, nakolik to poškodí prodeje sluchátek Beats Studio Buds a AirPods Pro. Těžko je srovnávat s AirPods 3, protože pokud si je pořizujete, pořizujete si je kvůli jejich otevřenému designu. Ale myslím, že Studio Buds za 150 dolarů uvidíte v prodeji častěji. Už byly ve slevě za 20 až 30 dolarů a nebyl bych šokován, kdyby zamířily blíže k hranici 100 dolarů.

Zatímco AirPods Pro se prodávají za 250 dolarů, na internetu se obvykle prodávají za 200 dolarů a někdy i za méně. V podstatě tedy stojí stejně jako Beats Fit Pro. Myslím, že Apple vyhrává tak jako tak, pokud si koupíte jedny nebo druhé, ale je zábavné vidět dva modely od stejné společnosti, které si přímo konkurují. Možná to v Applu probudí to nejlepší a AirPods Pro 2 budou o to lepší, až dorazí, možná už příští rok. Ale prozatím to mohou být dost dobře nejlepší sluchátka Apple, která si můžete koupit, zejména pokud hledáte sluchátka, která se zafixují v uších.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com, heureka.cz

Nejnovější recenze