Přehled síťového routeru TP-Link Deco X90: Rychlosti nejvyšší úrovně za cenu střední úrovně

Společnost TP-Link již prodává náš oblíbený síťový router Deco W7200, ale tento výrobce se sídlem v Šen-čenu se letos chystá vydat řadu nových produktů.

Společnost TP-Link již prodává náš oblíbený síťový router Deco W7200, ale tento výrobce se sídlem v Šen-čenu se letos chystá vydat řadu nových produktů. Mezi ně patří i Deco X90, který se shoduje s dvoudílnou třípásmovou konstrukcí Deco W7200, ale zvyšuje maximální rychlost z AX3600 na AX6600. Cena: 450 dolarů za dvoudílný systém, což je přibližně dvakrát tolik, než za kolik se prodává Deco W7200.

Směrovač TP-Link Deco X90 Wi-Fi 6 mesh

To je značný cenový skok za příslib vynikajícího výkonu a já jsem chtěl zjistit, zda to X90 dokáže splnit. Po několika stovkách rychlostních testů se ukázalo, že ano - ale jen nepatrně, alespoň v těch typech domácích sítí, ve kterých většina z nás žije (kde se rychlosti popisují spíše v megabitech než v gigabitech za sekundu).

To z tohoto systému dělá zbytečný výdaj, ale není to nic hrozného, pokud hledáte solidní síťový router, který zvládne síťový provoz po dobu přibližně pěti let. Když k tomu přidáte zadní port WAN pro vícegigový ethernet - něco, co Deco W7200 postrádá -, získáte lepší volbu pro ty, kteří se chtějí v budoucnu připravit na rostoucí dostupnost vícegigových internetových tarifů od společností jako Google Fiber, Ziply Fiber, Comcast Xfinity, Verizon a AT&T. Stále si myslím, že Deco W7200 je mnohem výhodnější a lepší volbou pro většinu, ale Deco X90 nabízí dostatek výkonu, aby ospravedlnil výdaje.

Bude se míchat?

Síťové routery fungují nejlépe, když jsou umístěny na volném prostranství, takže ideální je, když vypadají dostatečně dobře (nebo alespoň dostatečně neškodně), aby vás nelákaly k tomu, že je schováte do zásuvky nebo do zadní části skříně. Díky šikmému, hřebenovému provedení každého zařízení, které dodává systému trochu stylu, bych řekl, že Deco X90 tuto laťku splňuje, i když objemný, zcela bílý plast je trochu nevýrazný.

Pokud jde o specifikace, X90 je třípásmový systém AX6600, přičemž část "AX" označuje podporu Wi-Fi 6 a "6600" odkazuje na kombinovanou maximální rychlost každého ze tří pásem, která je přibližně 6 600 Mb/s. Váš provoz se bude připojovat vždy pouze k jednomu pásmu, takže jejich sčítání je trochu zavádějící. Skutečná nejvyšší rychlost bezdrátového připojení, alespoň podle společnosti TP-Link, je 4 804 Mb/s (4,8 Gb/s), což je nejvyšší rychlost rychlejšího ze dvou 5GHz pásem.

Každé zařízení Deco X90 je vybaveno portem WAN, který podporuje příchozí kabelové přenosy rychlostí až 2,5 Gb/s.

Velkou část tohoto zvýšení rychlosti zajišťuje Wi-Fi 6, což je nejnovější a nejrychlejší generace Wi-Fi. Díky Wi-Fi 6 podporuje Deco X90 nové funkce, jako je 1024 QAM a OFDMA, které zajišťují rychlejší a efektivnější síťový výkon. A díky podpoře technologie 4x4 MU-MIMO, která umožňuje až čtyři souběžné přenosové kanály, každý o šířce pásma až 160 MHz, je X90 postaven tak, aby přenášel co nejrychleji velké množství dat. Jediné, co chybí, je podpora Wi-Fi 6E, která přidává podporu pro připojení nové generace v ultraširokém pásmu 6 GHz - ale to by jen zvýšilo cenu a většina domácností v tuto chvíli výkon díky Wi-Fi 6E příliš nezvýší.

Důležitější je přidání vícegigového portu WAN Ethernet v zadní části, který podporuje příchozí kabelové přenosy rychlostí až 2,5 Gb/s. To je příjemný a perspektivní doplněk v době, kdy poskytovatelé internetu začínají rozšiřovat dosud úzkou nabídku tarifů s vícegigovými rychlostmi stahování a odesílání. Pokud se za pár let rozhodnete přejít na internetový tarif s rychlostí 2 GB, který již řada poskytovatelů nabízí, bude X90 připraven ji plně využít.

Jen bych si přál, aby na každé zařízení připadal více než jeden volný port Ethernet LAN. Konkurenti, jako je verze AX6000 síťového routeru Netgear Orbi, nabízejí čtyři náhradní ethernetové konektory na zařízení, což je skvělé, pokud máte mnoho klíčů pro chytrou domácnost, které chcete připojit, nebo více multimediálních streamérů, herních konzolí, stolních počítačů a dalších zařízení, která by využila pevné připojení. U modelu X90 takové štěstí nemáte.

Aplikace Deco zprovozní váš systém během několika minut. A co víc, satelit se automaticky spáruje se sítí, jakmile jej připojíte.

Snadné nastavení

Většinu routerů lze dnes nastavit velmi jednoduše díky průvodci v aplikaci, který vás provede celým procesem od začátku do konce. Přesto je proces nastavení routeru TP-Link jedním z nejjednodušších, protože jeho zprovoznění zabere jen několik minut.

Chcete-li začít, stáhněte si aplikaci Deco do zařízení se systémem Android nebo iOS a postupujte podle ilustrovaných pokynů na obrazovce. Po připojení routeru k modemu a jeho spárování s ním zvolíte jméno a heslo pro svou síť. Poté přidáte satelit do směsi pouhým připojením a počkáte asi minutu na automatické připojení. Nastavení routeru je tak jednoduché, jak jen může být.

Jakmile jste online, aplikace nabízí obvyklé základní funkce - zejména možnost spustit testy rychlosti a zkontrolovat diagnostiku sítě, zapnout síť pro hosty a zobrazit všechna zařízení připojená k síti. Můžete také označit jednotlivá zařízení jako "s vysokou prioritou", blokovat nežádoucí zařízení nebo si pohrát s pokročilými nastaveními, včetně přesměrování portů, rezervace adres a nastavení serveru DHCP. Společnost TP-Link nabízí také rodičovskou kontrolu, přehledy historie sítě a nástroj pro kontrolu kvality služeb v části aplikace HomeShield, kde najdete také další funkce zabezpečení a správy systému prostřednictvím volitelné předplacené služby HomeShield Pro, která stojí 6 USD měsíčně nebo 55 USD ročně.

Snadno ovladatelná aplikace Deco nabízí vše, co by většina uživatelů chtěla, a ještě něco navíc, a příliš vás nenutí k registraci HomeShield Pro, což jsem ocenil, když jsem systém testoval. Aplikace však postrádá jednu velkou věc - a ta nemá nic společného se správou sítě nebo rychlostí internetu.

Zneprůhlednění soukromí

Když jsem hledal v nastavení nejnovějšího sestavení aplikace Deco, nenašel jsem žádnou možnost, jak se ze sběru dat odhlásit. To není ideální, protože v zásadách ochrany osobních údajů společnosti TP-Link je jasně uvedeno, že společnost shromažďuje vaše údaje při používání svých produktů, a to i pro účely marketingu a sledování reklamy. Společnost TP-Link v tom není sama - v podstatě každé zařízení připojené k internetu ve vaší domácnosti v nějaké míře shromažďuje data, ať už jde o router nebo jiné zařízení - ale přesto bych byl rád, kdyby společnost odvedla lepší práci, aby to uživatelům jasně sdělila a nabídla jim jasný způsob, jak říci "ne, díky".

V části zásad ochrany osobních údajů společnosti TP-Link určené pro obyvatele Kalifornie, kde jsou zákony o ochraně osobních údajů přísnější než ve zbytku USA, jsou uvedeny různé kategorie údajů shromažďovaných společností, včetně identifikátorů, údajů o zeměpisné poloze a historie procházení.

Touto cestou se vydali i ostatní výrobci. Měl jsem například určité výhrady ke způsobu shromažďování dat společnosti Minim, která provozuje software v síťových zařízeních Motorola, ale chválím ji za to, že ve své aplikaci dala uživatelům jasnou možnost se ze shromažďování dat úplně odhlásit. Společnost Netgear také shromažďuje spoustu uživatelských údajů, ale mnohem lépe se jí daří na to upozornit během nastavení, kde uživatelům nabízí možnost odmítnout tuto možnost hned na začátku.

V sekci "O aplikaci" aplikace Deco je sice možnost spravovat nastavení ochrany osobních údajů, ale pokud na ni klepnete, jedinou dostupnou možností je souhlasit s další vrstvou shromažďování dat prostřednictvím programu TP-Link User Experience Improvement Program, který sleduje vaše síťová data za účelem zlepšení celkového výkonu sítě a ke kterému se vztahují vlastní, samostatné zásady ochrany osobních údajů. V hlavních zásadách ochrany osobních údajů společnosti TP-Link není uvedena žádná možnost odhlášení ze sběru dat, z nichž je zřejmé, že společnost "může shromažďovat anonymizované informace o vás a poskytovat je našim poskytovatelům marketingových služeb, kteří jsou třetími stranami, pro naše propagační a/nebo marketingové účely".

Podle části zásad ochrany osobních údajů pro obyvatele Kalifornie, kde jsou zákony o ochraně osobních údajů přísnější než ve zbytku USA, shromažďované údaje zahrnují identifikátory, jako je vaše jméno, e-mailová adresa, adresa ulice a telefonní číslo, hrubé geolokační údaje shromážděné prostřednictvím vaší IP adresy a historii procházení shromážděnou pomocí souborů cookie, značek, pixelů a dalších podobných technologií.

"V současné době společnost TP-Link nerespektuje signály Do Not Track," uvádí se v zásadách ochrany osobních údajů v části o souborech cookie.

Srovnejte ceny na heureka.cz

Zásady ochrany osobních údajů také upozorňují, že uživatelé mají právo zobrazit své údaje nebo je vymazat; mohou tak učinit e-mailem na adresu privacy.us@tp-link.com nebo telefonicky na čísle 1-866-225-8139. To je dobře, ale rád bych viděl, kdyby TP-Link tento proces v aplikaci urychlil.

Zařízení TP-Link Deco X90 (červené) dokázalo dosáhnout maximální rychlosti připojení v každé místnosti mého domova. Pouze jeden mesh router v historii mých testů poskytl vyšší průměrnou rychlost stahování.

Silný výkon

Abych Deco X90 otestoval, začal jsem jako vždy nastavením systému u sebe doma v Louisville v Kentucky: v jednopatrovém domě o rozloze 1 300 čtverečních stop, kde mám optické připojení k internetu s rychlostí stahování a odesílání až 300 Mb/s. S routerem v přední polovině domu a satelitem zapojeným v zadní polovině jsem strávil několik dní přecházením z místnosti do místnosti a testováním rychlosti a nakonec jsem se pořádně podíval na průměrné rychlosti.

Líbilo se mi, co jsem viděl u Deco X90. Po mnoha a mnoha testech rychlosti na pěti místech v mém domě dosáhl celkový průměrný výkon stahování 357 Mb/s do mého notebooku Lenovo ThinkPad s Wi-Fi 6, což je zhruba tak rychlé, jak jen to s mým připojením jde, a druhý nejlepší výsledek, jaký jsem kdy u mesh routeru v historii mých domácích testů viděl. Jediný systém, který ho překonal, je verze AX6000 Netgear Orbi, která dosáhla průměrné rychlosti 366 Mb/s na stejném zařízení, ale stojí o 250 dolarů více. Mezitím se levnější Deco W7200 propadl na velmi těsné třetí místo s celkovou průměrnou rychlostí stahování do mého notebooku s Wi-Fi 6 351 Mb/s.

Rychlost zůstala stejná, ať už jsem začal připojení v blízkosti routeru v přední části domu (zelená), nebo v blízkosti satelitu v zadní části domu (žlutá). To je pádný důkaz toho, že síť dělá inteligentní rozhodnutí při směrování vašeho připojení.

Samostatnou sadu testů jsem provedl také s Apple iPadem Air 2, který jsem si koupil v roce 2015 - zařízením s předchozí generací Wi-Fi, které podporuje pouze Wi-Fi 5. Celkový průměr klesl, ale jen mírně, na 350 Mb/s. To je nejlepší výsledek Wi-Fi 5, jaký jsem kdy viděl.

Při všech testech - Wi-Fi 6, Wi-Fi 5, připojení blízko routeru, připojení daleko od routeru, pouze jeden router atd. -- Systém pracoval hladce a konzistentně, nikdy se nezasekával ani nepřerušoval připojení. Rychlost odesílání byla o něco méně konzistentní než rychlost stahování, ale ne výrazně, takže celkové průměry byly 257 Mb/s na notebooku s Wi-Fi 6 a 232 Mb/s na iPadu s Wi-Fi 5. Lepší systémy mohou tato čísla překonat - například Orbi AX6000 dosáhl průměrné rychlosti odesílání 342 Mb/s na stejný notebook a 300 Mb/s na stejný iPad.

Zařízení TP-Link Deco X90 poskytovalo špičkové rychlosti stahování (graf vlevo) mým testovacím zařízením Wi-Fi 6 a Wi-Fi 6E v celém zařízení CNET Smart Home, ačkoli se potýkalo s mrtvou zónou v jídelním koutě, zejména s mým zařízením Wi-Fi 5 (zelená barva). Průměrné rychlosti odesílání dat byly mnohem méně konzistentní - opět nejmarkantněji u mého zařízení Wi-Fi 5.

Když jsem doma dokončil testování, sbalil jsem systém a vydal se do CNET Smart Home, který se nachází na venkovském okraji Louisville. S rozlohou 5 400 čtverečních stop je to mnohem větší prostor než můj skromný příbytek, ačkoli připojení k internetu pomocí optických vláken má omezenější rychlost 100 Mb/s. Přesto nabízí skvělý pohled na to, jak si testované mesh systémy vedou ve vícepodlažním prostředí (což je pro mesh routery klíčová výzva).

Konkrétně jsem chtěl zjistit, zda Deco X90 dokáže překonat jednobodový router, který běžně používáme při práci v chytré domácnosti. Vzhledem k omezenému dosahu tohoto řídicího zařízení se rychlost odesílání a stahování obvykle propadá do jednociferných hodnot dole v suterénu (poslední čtyři místnosti v obou výše uvedených grafech), ale u zařízení Deco X90 byly tyto rychlosti mnohem, mnohem vyšší.

Zrychlete svůj domov pomocí nejnovějších technologií v oblasti automatizace, zabezpečení, veřejných služeb, sítí a dalších.

Přesto nebyly dokonalé. Tentokrát jsem testoval tři klientská zařízení - iPad s Wi-Fi 5, notebook s Wi-Fi 6 a také Samsung Galaxy S21, který podporuje Wi-Fi 6E. Deco X90 ji nemá, takže se k telefonu Samsung choval v podstatě jako k běžnému zařízení Wi-Fi 6. Stejně jako u notebooku se průměrná rychlost stahování držela nad 100 Mb/s v každé místnosti, kde jsem jej testoval. To však nebyl případ iPadu - rychlost se většinou držela dobře, ale v jídelně jsem zaznamenal znatelný pokles.

Srovnejte ceny na heureka.cz

Zaznamenal jsem ještě větší poklesy rychlosti odesílání, včetně průměrné rychlosti pouhých 16 Mb/s v jídelním koutě pro můj iPad s Wi-Fi 5 a podivného poklesu až na 73 Mb/s pro notebook s Wi-Fi 6 v prádelně, tedy v místnosti, kde se nachází router. Větší domy znamenají více proměnných - více zdí, více překážek, větší vzdálenost, kterou je třeba překonat - takže není překvapivé, že se objevují určité rozdíly ve výkonu, ale i tak to bylo více, než bych si zde přál, zejména na krátkou vzdálenost.

Verdikt

Zařízení TP-Link Deco X90 nabízí silný třípásmový síťový výkon a plnou podporu Wi-Fi 6 a jeho cena není nepřiměřená - stojí 450 USD. To je stejná cena jako u jiných dobře testovaných třípásmových mesh systémů Wi-Fi 6, včetně Asus ZenWifi XT8 a Eero Pro 6, a je nižší než u špičkových systémů, jako je Netgear Orbi AX6000. Všechny tyto systémy jsou naprosto v pořádku jako výběry pro upgrade a Deco X90 do této kategorie také patří.

Přesto je Deco W7200 hned za ním, co se týče výkonu, a stojí téměř o polovinu méně. I bez vícegigového portu WAN je stále mnohem výhodnějším řešením a prvním mesh routerem, ke kterému bych většinu lidí nasměroval. I tak, pokud doma vyhlížíte rychlejší budoucnost s vícegigovým internetem, je Deco X90 oprávněným krokem vzhůru.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com

Nejnovější recenze