Shopify vs. Squarespace (2023) - co je lepší?

Shopify vs Squarespace: který je lepší? V tomto podrobném srovnání se podrobně podíváme na to, který z těchto předních nástrojů pro tvorbu webových stránek je vhodný pro váš projekt.

Shopify vs Squarespace: který je lepší? V tomto podrobném srovnání se podrobně podíváme na to, který z těchto předních nástrojů pro tvorbu webových stránek je vhodný pro váš projekt.

Hloubkově jsme otestovali klíčové funkce obou platforem - jejich šablony, nástroje pro elektronické obchodování, systémy pro správu obsahu, možnosti SEO a mnoho dalšího - a v tomto příspěvku se přátelsky a bez žargonu podělíme o všechna naše zjištění.

Přečtěte si tedy kompletní přehled výhod a nevýhod obou platforem - a neváhejte nám v sekci komentářů zanechat jakékoli názory nebo dotazy týkající se obou produktů.

Jste připraveni? Pojďme se do toho ponořit.

Na první pohled vypadají Shopify a Squarespace jako podobné nástroje. Umožňují vám vytvořit webové stránky a prodávat produkty (i když nemáte žádné návrhářské nebo programátorské dovednosti).

Mají však odlišnou historii a svůj život začínaly s jiným cílem.

Squarespace byl původně vytvořen jako řešení pro tvorbu a údržbu webových stránek založených na obsahu, zatímco Shopify bylo speciálně navrženo jako řešení pro tvorbu internetového obchodu.

S přidáním elektronického obchodu do sady funkcí Squarespace a zvýšením počtu nástrojů pro tvorbu obsahu dostupných pro Shopify se však obě platformy stále více přibližují - a technicky vzato můžete nyní obě platformy používat k vytváření webových stránek založených na obsahu nebo k prodeji produktů online.

Ale která z nich je pro vaše podnikání lepší?

Odpověď na tuto otázku začíná užitečně jinou otázkou...

Snažíte se vytvořit "webovou stránku", nebo internetový obchod?

Při rozhodování mezi službami Squarespace a Shopify si musíte nejprve položit následující otázku: Co se snažím vybudovat, webové stránky nebo internetový obchod?

Jistě, internetový obchod je technicky vzato také webová stránka, ale v tomto kontextu mám pod pojmem "webová stránka" na mysli online prezentaci, kde je prioritou předávání informací - například blog, zpravodajský web, web s brožurami, časopis, fotografické portfolio atd.

Pod pojmem 'internetový obchod' mám na mysli něco, kde je primárním cílem prodej produktů.

Nejprve se vrhněme na tvorbu webových stránek.

Vytvoření webové stránky založené na obsahu

Jestliže se zaměřujete na budování informačně bohatého webu, pak budou prioritou funkce designu a nástroje pro správu obsahu - a dá se říci, že Squarespace vítězí nad Shopify v obou oblastech.

Jeho šablony jsou vynikající, jeho systém správy obsahu (CMS) je intuitivní a snadno se používá, jeho nástroje pro úpravu a zobrazování fotografií jsou vynikající a jeho funkce pro blogování jsou celkově silné.

U služby Squarespace je však třeba mít na paměti, že k tvorbě webových stránek přistupuje do značné míry jako k "uzavřené zahradě".

Tím mám na mysli, že jde o poměrně "uzavřený" systém - integrace aplikací třetích stran není vždy jednoduchá a na rozdíl od Shopify nemáte plný přístup ke kódu svých stránek.

I přes to však mnoho uživatelů považuje Squarespace za opravdu dobrý nástroj pro tvorbu webových stránek zaměřených na obsah, protože:

je velmi snadné ji používat

její šablony jsou dobře navržené

změny barev a řezů písma lze snadno provádět

přístup "walled garden" navzdory svým nevýhodám znamená, že platforma je spolehlivá a není třeba příliš mnoho údržby webu.

V souhrnu lze říci, že při dobrém použití vám Squarespace pomůže velmi rychle vytvořit profesionálně vypadající web a nabízí spoustu pěkných způsobů zobrazení obsahu - zejména příspěvků na blogu a obrázků.

Nyní, ačkoli Shopify je v této oblasti tradičně slabší, díky vydání nového formátu témat a editoru drag-and-drop dohání ztrátu (více o tom později ve srovnání).

Ve stávajícím stavu však Squarespace stále zůstává lepší volbou pro vytváření obsahově orientovaných webů.

Ale co vytváření internetových obchodů?

Vytváření internetového obchodu

Pokud jde o funkce elektronického obchodu obou produktů, jak se dalo očekávat, dědictví společnosti Shopify jako řešení pro budování online obchodu obecně překonává Squarespace.

Sada funkcí elektronického obchodu Shopify je podstatně rozsáhlejší, má lépe propracované prodejní nástroje a některé klíčové funkce, které zatím nejsou k dispozici v systému Squarespace.

Na rozdíl od Squarespace nabízí:

  • možnost přijímat platby ve více měnách
  • velmi rozsáhlé možnosti dropshippingu
  • integrace s obrovskou řadou aplikací třetích stran (více než 8000), které výrazně rozšiřují funkčnost vašeho obchodu
  • propracovanější možnosti správy skladových zásob
  • pokročilejší bodovéof-sale funkcí (ty umožňují prodávat zboží na fyzickém místě s využitím internetového obchodu pro zpracování plateb a správu zásob)
  • rozsáhlejší funkce pro výpočet daní
  • daleko širší nabídku možností platebních bran

Všechny výše uvedené možnosti za chvíli podrobně rozeberu.

Nejdříve se však krátce podívejme na ceny, protože to, kolik funkcí elektronického obchodu získáte jak u Squarespace, tak u Shopify, do značné míry závisí na tom, kolik jste ochotni zaplatit.

Ceny

Klíčové rozdíly mezi plány Squarespace

Squarespace nabízí čtyři měsíční cenové plány:

  • Osobní - 23 dolarů měsíčně
  • Podnikatelský - 33 dolarů měsíčně
  • Obchod základní - 36 dolarů měsíčně
  • Obchod pokročilý - 65 dolarů měsíčně

Můžete také využít dvoutýdenní bezplatnou zkušební verzi (s možností prodloužení, pokud potřebujete více času na dokončení webu).

Výrazné slevy na všechny výše uvedené služby jsou k dispozici, pokud si plán zakoupíte na roční bázi. V takovém případě vás výše uvedené čtyři plány vyjdou na 16, 23, 27 a 49 dolarů měsíčně (viz obrázek níže).

K dispozici je také plán "Squarespace Enterprise", který je, jak jeho název napovídá, určen spíše pro firemní uživatele. Tento plán poskytuje další úrovně podpory v oblasti designu, SEO a zabezpečení; jeho cena je smluvní na základě požadavků.

Pokud jde o hlavní rozdíly mezi hlavními cenovými plány Squarespace zaměřenými na "běžnější" uživatele, je třeba si dát pozor na následující klíčové věci:

  • Plán "Osobní" vám neumožňuje nic prodávat a znemožňuje vám přizpůsobit si web pomocí kódu (CSS a JavaScript).
  • Z jakýchkoli prodejů vytvořených pomocí plánu "Podnikatelský" zaplatíte 3% transakční poplatky (navíc k poplatkům za zpracování kreditních karet).
  • Chcete-li využívat několik důležitých funkcí elektronického obchodování, včetně obnovy opuštěného košíku, dopravy dopravce v reálném čase, pokročilých slev, přístupu k rozhraní API pro obchodování a možnosti prodeje předplatného, budete muset zvolit nejdražší plán 'Commerce Advanced'
  • U plánů 'Business' a vyšších získáte rok účtu Google Workspace zdarma (pouze pro jednoho uživatele).
  • Přístup k úplné analýze elektronického obchodu získáte pouze u plánů 'Commerce Basic' a 'Commerce Advanced'.
  • U plánů 'Commerce Basic' a 'Commerce Advanced' získají uživatelé v USA funkci prodejního místa (díky tomu můžete prodávat své produkty na fyzickém místě i online).
  • Pokud si zaplatíte předem roční období u jakéhokoli plánu, získáte zdarma vlastní doménu (tj, yoursitename.com).
  • Plány "Business" a "Commerce" jsou vybaveny sofistikovanějšími nástroji pro vytváření vyskakovacích zpráv a oznamovacích lišt.

Klíčové rozdíly mezi plány Shopify

Shopify nabízí pět měsíčních plánů:

Starter - 5 USD měsíčně

Základní - 29 USD měsíčně

Shopify - 79 USD měsíčně

Pokročilý - 299 dolarů měsíčně

Shopify Plus - vlastní ceny podle požadavků (s poplatky obvykle kolem 2 000 USD měsíčně).

Stejně jako u Squarespace je i u Shopify k dispozici bezplatná zkušební verze. Ta je však zcela jiného charakteru než u společnosti Squarespace, protože trvá pouze 3 dny, nikoli 14.

Po uplynutí těchto tří dnů však získáte možnost zaplatit 1 dolar měsíčně za tříměsíční přístup do služby Shopify (pouze plány "Starter" a "Basic"). To vám fakticky dává velmi dlouhou dobu na vybudování a používání vašeho obchodu, a to prakticky bez jakýchkoli nákladů - přístup k této zkušební verzi a nabídce získáte zde.

Při platbě předem za plán Shopify jsou k dispozici výrazné slevy. V závislosti na vaší lokalitě můžete získat slevu 10 % až 50 % na první rok používání služby Shopify, pokud zaplatíte předem na jeden rok; následně lze dosáhnout slev 20 % a 25 %, pokud zaplatíte předem na 2, resp. 3 roky.

Klíčové rozdíly, na které je třeba si dát pozor mezi plány Shopify, jsou následující:

Plán "Shopify Starter" vám neumožňuje vytvořit plně upravitelný samostatný internetový obchod ani prodávat produkty na fyzických místech. Místo toho umožňuje vytvořit obchod obsahující základní stránky s produkty, vkládat produkty na stávající webové stránky a prodávat na profilech sociálních médií (Facebook, Instagram atd.) nebo v aplikacích pro zasílání zpráv (WhatApp, Messenger atd.) Počet uživatelů, které můžete mít na svém účtu, se u jednotlivých plánů výrazně liší. Například plán "Basic Shopify" umožňuje přidat na účet pouze dva uživatele, ale plán "Advanced Shopify" jich umožňuje přidat 15. Stejně jako plán Squarespace Enterprise je plán "Shopify Plus" zaměřen na firemní uživatele a ceny se liší v závislosti na potřebách. V tomto plánu můžete provozovat až 10 obchodů a získat přístup k pokročilým funkcím zabezpečení, API a plnění spolu se specializovanou správou účtu. podrobné přehledy jsou k dispozici pouze v plánu 'Shopify' za 79 USD nebo vyšším. funkce pro více měn jsou v plánech 'Advanced' a 'Shopify Plus' lepší než v ostatních.

Plán 'Shopify Starter' neumožňuje vytvořit plně editovatelný samostatný internetový obchod ani prodávat produkty na fyzických místech. Místo toho umožňuje vytvořit obchod obsahující základní stránky s produkty, vkládat produkty na stávající webové stránky a prodávat na profilech sociálních médií (Facebook, Instagram atd.) nebo v aplikacích pro zasílání zpráv (WhatApp, Messenger atd.).

Kolik uživatelů můžete mít na svém účtu, se výrazně liší podle tarifu. Například tarif "Basic Shopify" umožňuje přidat na účet pouze dva uživatele, ale tarif "Advanced Shopify" jich umožňuje přidat 15.

Stejně jako plán Squarespace Enterprise je i plán 'Shopify Plus' zaměřen na firemní uživatele a ceny se liší podle potřeb. V tomto plánu můžete provozovat až 10 obchodů a získat přístup k pokročilým funkcím zabezpečení, API a plnění spolu se specializovanou správou účtu.

Podrobné přehledy jsou k dispozici pouze v plánu 'Shopify' za 79 USD nebo vyšším.

Funkce POS (Point-of-Sale), která vám umožní používat Shopify k prodeji nejen online, ale i na fyzických místech, je součástí všech plánů kromě plánu 'Starter'.

Chcete-li však získat přístup k pokročilým funkcím POS, musíte zaplatit další poplatek ve výši 89 USD měsíčně za každé místo.

Ty zahrnují prodej na více místech, možnost pracovat s neomezeným počtem zaměstnanců, možnost nákupu a vyzvednutí a další.

(Prodejním místům se budu věnovat podrobněji za chvíli.)

Ušetření opuštěného košíku - levněji se Shopify?

Klíčový rozdíl mezi cenovou strukturou Shopify a Squarespace spočívá v záchraně opuštěného košíku - funkci, která umožňuje automaticky posílat e-maily lidem, kteří opustili váš obchod v polovině nákupu, a vybízet je k jeho dokončení. Tato funkce může výrazně zvýšit počet prodejů z vašeho obchodu.

Nyní je funkce záchrany opuštěného košíku k dispozici ve všech plánech Shopify - dokonce i v plánu "Starter" za 5 dolarů měsíčně.

Na platformě Squarespace však získáte funkce pro obnovení opuštěného košíku pouze v nejdražším plánu 'Commerce Advanced', který stojí 65 dolarů měsíčně (nebo 49 dolarů měsíčně, pokud si plán platíte ročně).

Funkce záchrany opuštěného košíku ve službě Shopify je navíc podstatně propracovanější než ve službě Squarespace - nabízí možnost vytvářet plně upravitelné pracovní postupy, které vám umožní přesně určit podmínky, které mají spustit připomenutí opuštěného košíku. Máte také větší kontrolu nad tím, kolik upomínek se odešle.

Jestliže je pro vás tedy ukládání opuštěného košíku důležitou funkcí, je to pro Shopify výhra.

Poplatky za transakce a kreditní karty

Kromě standardních cenových plánů je třeba vzít v úvahu transakční poplatky a poplatky za kreditní karty.

Transakční poplatky jsou procentuální poplatek z prodeje účtovaný platformou pro elektronické obchodování (v tomto případě Squarespace nebo Shopify).

Poplatky za kreditní karty jsou procentuální poplatek z vašich tržeb účtovaný společností, kterou jste si vybrali pro zpracování plateb kreditními kartami, jinak známou jako "platební brána"

V případě služby Shopify máte na výběr, zda použijete službu Shopify Payments - integrovaný zpracovatel plateb ve službě Shopify - nebo platební bránu třetí strany.

Pokud budete používat službu Shopify Payments, vyhnete se zcela poplatkům za transakce u všech plánů kromě plánu "Starter" (ten uplatňuje poměrně vysoký 5% poplatek za všechny transakce).

Při použití služby Shopify Payments vám však budou stále účtovány poplatky za platby kreditní kartou. Ty se liší podle země a plánu, ale v USA je vám účtován poplatek za zpracování ve výši 2,4 % až 2,9 % z každého prodeje uskutečněného prostřednictvím vašeho internetového obchodu.

Pokud ke zpracování transakcí kreditní kartou používáte platební bránu třetí strany, budete muset společnosti Shopify zaplatit další procento z transakce. U tarifu "Basic" nebo vyššího bude tento poplatek činit 0,5 % až 2 % v závislosti na tarifu; tarif "Starter" zahrnuje poplatek za transakci ve výši 5 %.

Zkušební verze Shopify | zkušební verze Squarespace

U společnosti Squarespace se transakční poplatky vztahují pouze na její plán 'Business' - sazba činí 3 %. Co se týče poplatků za kreditní karty, sazbu určuje buď Stripe, nebo PayPal (dvě možnosti, které Squarespace poskytuje pro zpracování kreditních karet).

Jediná věc, na kterou je třeba si dát pozor, pokud jde o službu Shopify Payments, je, že ji můžete používat pouze v případě, že prodáváte z určitých zemí, a to:

  • Austrálie
  • Rakousko
  • Belgie
  • Kanada
  • Česko
  • Dánsko
  • Finsko
  • Francie
  • Německo
  • Hong Kong SAR
  • Irsko
  • Itálie
  • Japonsko
  • Nizozemsko
  • Nový Zéland
  • Portugalsko
  • Singapur
  • Španělsko
  • Švédsko
  • Švýcarsko
  • Velká Británie
  • Spojené státy americké

Uživatelé služby Shopify, kteří nesídlí v některé z podporovaných zemí, budou muset použít jinou platební bránu - dobrou zprávou však je, že se službou Shopify je integrováno více než 100 externích bran.

A když už jsme u těch platebních bran...

Platební brány

Shopify můžete používat téměř kdekoli a ve většině měn, protože umožňuje používat více než 100 "platebních bran" (platební brána je software, který zpracovává transakce kreditními kartami).

Naproti tomu Squarespace nabízí pouze dvě hlavní možnosti zpracování plateb: Paypal a Stripe.

(Poznámka: Obchodníci v USA, kteří používají funkci prodejního místa ve Squarespace, mohou používat Square také k přijímání osobních plateb. Více informací o tom najdete brzy).

Ačkoli tyto služby umožňují přijímat širokou škálu typů kreditních karet a v některých zemích také umožňují obchodníkům přijímat rozložené platby prostřednictvím služby AfterPay (ve Velké Británii známé jako Clearpay), je důležité poznamenat, že Squarespace nepodporuje službu Google Pay.

Celkově je tedy Shopify z hlediska zpracování plateb atraktivnější a profesionálnější možností - flexibilita při přijímání plateb je mnohem větší.

Nyní, když už máme za sebou pohled na ceny a platby, se pojďme podívat na klíčové funkce Shopify a Squarespace a zjistit, jak si stojí ve srovnání.

Klíčové funkce Shopify a Squarespace

Rozhraní / snadné používání

Rozhraní Shopify a Squarespace se od sebe z hlediska uspořádání neliší na milion mil - v obou případech máte na levé straně obrazovky nabídku, pomocí které se dostanete do různých částí systému pro správu obsahu (nastavení, design webu, analytika atd.).

Na pravé straně obrazovky můžete upravovat obsah, zobrazovat data, přidávat produkty atd.

Vcelku bych řekl, že rozhraní Squarespace je v současné době elegantnější z obou a je o něco jednodušší na používání než rozhraní Shopify, zejména pokud jde o obecnou správu obsahu.

Jeho přístup k nastavení navigace na webu a vynikající "rozvrhovací engine" - který umožňuje uživatelsky velmi přívětivým způsobem přetahovat obsah na stránky - velmi usnadňují jeho používání.

A s nedávným vydáním nového editoru 'Fluid Engine', který lze přetahovat myší, poskytuje nyní Squarespace uživatelům nebývalou flexibilitu, pokud jde o způsob rozvržení webu (ukázku fungování nového nástroje pro rozvržení najdete ve videu níže).

Důležité je, že Fluid Engine umožňuje vytvářet různé verze webu pro stolní počítače a mobilní zařízení (což Shopify v současné době bez kódování neumožňuje).

Funkce elektronického obchodování ve službě Squarespace jsou pravděpodobně také o něco jednodušší na používání - ale to je pravděpodobně způsobeno tím, že jich je k dispozici méně.

Zkušební verze Shopify | zkušební verze Squarespace

Ačkoli používání Shopify není v žádném případě složité, uživatelské rozhraní pravděpodobně není tak elegantní a intuitivní a nastavení stránek v něm může trvat o něco déle než ve Squarespace.

Systém správy obsahu společnosti Shopify se však díky zavedení rozhraní "Online Store 2.0" výrazně zlepšil.

Tato nová verze Shopify nabízí editor typu drag-and-drop, který umožňuje - podobně jako Squarespace - používat obsahové sekce a bloky k vytváření velmi přizpůsobených a atraktivních rozvržení stránek.

Toto nové rozhraní je velkým pokrokem oproti starému, na text zaměřenému editoru WYSIWYG společnosti Shopify; ale i přes provedená vylepšení zůstává podle mého názoru rozvrhovací engine společnosti Squarespace stále flexibilnějším a intuitivnějším nástrojem pro obecnou prezentaci obsahu.

Důvodem je, že editor Shopify s funkcí drag-and-drop neumožňuje upravovat jednotlivé stránky. Místo toho jej používáte k úpravě šablon, které pak aplikujete na stránky (přičemž základní obsah stránek stále upravujete pomocí editoru WYSIWYG).

Pokud to zní trochu zmateně, máte pravdu, je to tak - ale dá se na to zvyknout.

Nyní - a když zůstaneme u tématu prezentace - se podíváme na šablony.

Šablony a vizualizace

Jak již bylo řečeno výše, šablony Squarespace jsou nádherné.

Ačkoli jde o subjektivní oblast, mám pocit, že jsou modernějšího či rozmanitějšího charakteru než bezplatné šablony dostupné od Shopify.

A za současného stavu je v prostoru Squarespace na výběr podstatně více bezplatných šablon - můžete si vybrat z přibližně 145 přibalených šablon oproti 11 šablonám společnosti Shopify.

A u některých šablon Squarespace rozhodně existuje "wow" faktor, který je odlišuje od podobných tvůrců webových stránek a platforem pro elektronické obchodování.

Všechny šablony Squarespace si můžete prohlédnout zde.

Mnoho šablon Squarespace je však - a to je v souladu s výše diskutovanými otázkami týkajícími se prezentace obsahu versus prodeje online - zaměřeno na uživatele, kteří chtějí blogovat nebo prezentovat umělecké, hudební či fotografické portfolio.

Z přibližně 145 šablon Squarespace, které jsou v současné době k dispozici, je pouze několik šablon věnováno online obchodu (to však neznamená, že pomocí ostatních nemůžete prodávat produkty - možná si jen budete muset nejdříve trochu více pohrát s designem).

V závislosti na zvolené šabloně Squarespace najdete ve hře spoustu pěkných vizuálních efektů s obrázky a textem, které se při procházení webu elegantně objevují a mizí.

Šablony Squarespace lze dále vylepšovat díky vestavěným integracím s Unsplash a Getty images (weby se stock fotografiemi, které nabízejí obrázky zdarma, respektive za poplatek). Ty poskytují velmi snadný způsob, jak přidat na web stockové obrázky - při přidávání obrázku na stránku můžete jednoduše pomocí vyhledávacího pole najít něco vhodného na obou službách.

Obě integrace jsou skvělé a jsou užitečné zejména pro blogery, kteří potřebují rychle najít výrazné obrázky ke svým příspěvkům, nebo pro designéry Squarespace, kteří pracují na stránkách pro klienty, kteří nedodali žádné fotografie.

Integrace se službou Unsplash je obzvláště vítaná vzhledem k tomu, že kvalita jejích bezplatných obrázků je ve většině případů poměrně vysoká.

A pokud by vám to všechno nestačilo, Squarespace umožňuje opravdu snadno vytvářet úžasná videopozadí na libovolné stránce, a to buď nahráním vlastního videa, nebo pomocí adresy URL Youtube / Vimeo. Řada možností rychlosti přehrávání videa a barevných filtrů vám umožní pozadí videa dále přizpůsobit.

Shopify však v žádném případě není šablonou / vizuálním oddělením. Bezplatné šablony Shopify jsou esteticky příjemné a mnohem lepší než mnoho "hotových" šablon poskytovaných konkurenčními platformami.

Pokud navíc 11 bezplatných šablon Shopify nesplňuje vaše požadavky, existuje obchod se šablonami Shopify, kde si můžete zakoupit elegantnější šablonu.

V obchodě se šablonami si můžete vybrat ze 103 placených šablon Shopify, z nichž mnohé obsahují několik variant. To znamená, že v Shopify je pravděpodobně k dispozici širší škála šablon než ve Squarespace - pokud jste ochotni za ně zaplatit (ceny se liší, ale obvykle zahrnují jednorázový poplatek mezi 180 a 350 dolary).

Všechny šablony Shopify (bezplatné i placené) si můžete prohlédnout zde.

Placené šablony Shopify mají podobnou kvalitu jako šablony Squarespace a nabízejí moderní designové prvky, jako je celoplošný obsah a video pozadí; k dispozici jsou také užitečné "filtry funkcí", které vám pomohou zúžit výběr šablon na motivy, které budou s největší pravděpodobností splňovat vaše požadavky.

Stejně jako v případě Squarespace můžete využít vestavěnou knihovnu bezplatných stockových obrázků a dále tak vylepšit šablony Shopify (viz snímek obrazovky níže).

Důležité je, že všechny šablony Shopify a Squarespace jsou responzivní, což znamená, že se velikost šablon automaticky změní podle zařízení, na kterém jsou zobrazovány - mobil, tablet nebo stolní počítač.

To dává oběma platformám klíčovou výhodu oproti konkurenční platformě Wix, která v současné době skutečně responzivní šablony nenabízí.

Podle mého názoru je v případě šablon podstatné, že jak Shopify, tak Squarespace poskytují širokou škálu atraktivních možností šablon, přičemž Squarespace - jak jste možná očekávali, když jste dočetli až sem! - je jasnější volbou pro webové stránky zaměřené na obsah a Shopify je jasnější volbou pro ty, kteří chtějí vytvořit internetový obchod.

Přepínání šablon ve Squarespace a Shopify

Jediná věc, na kterou je třeba si dát ve Squarespace pozor, je, že v nejnovější verzi platformy (7.1) nelze přepínat šablony!

Jelikož jsou však všechny šablony Squarespace postaveny na stejných technických základech, měli byste být schopni obnovit vzhled jiné šablony pouhou změnou barev a písma.

To však není ideální a bylo by mnohem lepší, kdybyste, podobně jako je tomu v případě Shopify, mohli šablony jednoduše přepínat (a co je důležité, před přepnutím si je prohlédnout, abyste si mohli být stoprocentně jisti, že velkou vizuální změnu skutečně chcete provést).

Přejděme nyní k tomu, jak dostat obsah do obou platforem a z nich.

Import a export obsahu

Dostat obsah a produkty do Squarespace je poměrně snadné.

K dispozici jsou užiteční "průvodci", kteří vám pomohou importovat stránky, příspěvky a další obsah ze systémů WordPress, Blogger a Tumblr; a pokud máte plán Squarespace "Business" nebo "Commerce", můžete importovat produkty prostřednictvím CSV nebo pomocí importního nástroje ze Shopify, Etsy nebo Big Cartel.

Pokud jde o exporty, můžete exportovat stránky, příspěvky a obrázky do formátu WordPress, což vám dává určitou flexibilitu, pokud byste chtěli své stránky někdy migrovat.

Při exportu produktů ze Squarespace je však třeba dávat pozor na určitá omezení. Exportovat lze pouze fyzické produkty a produkty služeb; platí omezení tří variant na produkt (barva, velikost, materiál atd.); recenze produktů se neexportují a exportovat můžete pouze 10 000 produktů.

Tento limit pro export produktů je poměrně velký a mnoha uživatelům bude vyhovovat - pokud však plánujete hostovat obrovské zásoby produktů nebo pokud se zabýváte produkty, které mají mnoho tvarů a velikostí, zjistíte, že lepší volbou je Shopify.

Shopify umožňuje dostatečně snadno importovat a exportovat produkty prostřednictvím CSV (a na rozdíl od Squarespace neklade na export digitálních produktů vůbec žádná omezení).

Pro rozsáhlejší funkce importu - například hromadné nahrávání digitálních produktů - lze použít aplikace třetích stran, jako je FetchApp.

Import a export stránek a příspěvků na blogu není v aplikaci Shopify možné provést hned z výroby (pokud nemáte tarif Shopify Plus).

Ale i zde vám mohou pomoci aplikace třetích stran: například aplikace ExIm vám nabízí dobrou škálu možností, jak dostat obsah do a ze služby Shopify. A v Shopify můžete využít aplikace - jako je Rewind - které automaticky zálohují celý web podle stanoveného plánu. Pro Squarespace není k dispozici nic srovnatelného.

Klíčovým závěrem je, že pokud plánujete na svých stránkách hostovat tisíce produktů nebo příspěvků na blogu nebo v budoucnu počítáte s přechodem na jinou platformu, je bezpečnější volbou Shopify.

Návod Shopify pro začátečníky

SEO (optimalizace pro vyhledávače) ve Squarespace a Shopify

Squarespace i Shopify zvládají základy optimalizace pro vyhledávače poměrně dobře a poskytují vám dobrou kontrolu nad všemi klíčovými prvky SEO "na stránce".

Obě platformy umožňují poměrně snadný přístup a úpravy:

  • adresy URL stránek - webová adresa každé ze stránek na vašem webu
  • názvy stránek - názvy, které se zobrazují ve výsledcích vyhledávání
  • popisy metadat - popisy stránek, které se zobrazují ve výsledcích vyhledávání
  • přesměrování 301 - informace, které Googlu říkají, kde má stránku najít poté, co jste změnili její adresu URL, a umožňují zachovat všechny "link-juice" s ní spojený
  • alt text - text, který popisuje obrázky pro vyhledávače (a pro ty, kteří používají čtečky obrazovky).

Dovolím si tvrdit, že Shopify umožňuje udržet si přehled o SEO o něco snadněji než Squarespace.

Předně, pro všechny produkty a stránky generuje Shopify název stránky a meta popis automaticky na základě obsahu stránky. V mnoha případech - zejména pokud jde o produkty - to často představuje velmi dobrý výchozí bod pro SEO.

Squarespace toto nedělá.

A mám pocit, že Shopify zvládá přesměrování URL také lépe než Squarespace: když změníte adresu webové stránky, přesměrování informuje vyhledávače o nové adrese URL a pomáhá chránit vaše pozice ve vyhledávání.

Pokud změníte adresu URL stránky, Shopify vás okamžitě vyzve k vytvoření přesměrování 301 na tuto stránku - a pokud zaškrtnete políčko, provede se to automaticky za vás.

Naproti tomu ve Squarespace, pokud změníte adresu URL stránky, budete muset přesměrování 301 vytvořit ručně (proces, který je trochu složitý; a na vytváření přesměrování 301 se poměrně snadno zapomíná).

Shopify vám také poskytuje větší kontrolu nad souborem robots.txt (který umožňuje určit, které stránky chcete vyloučit z indexování vyhledávači).

A co je důležité, se Shopify můžete integrovat Yoast - jedná se o oblíbený a propracovaný nástroj SEO, který vyhodnotí vaše stránky a poskytne vám snadno proveditelný seznam doporučení ke zlepšení.

(Když pomineme WordPress, žádná jiná platforma pro tvorbu webových stránek kromě Shopify vám neumožňuje Yoast používat, takže tato integrace představuje pro tuto platformu něco jako USP).

Pokud jde o velmi technické aspekty SEO - Core Web Vitals (nové požadavky Googlu na rychlost a stabilitu webu) a rychlost stránek - máte nad nimi u Shopify i Squarespace omezenou kontrolu. Je to proto, že obě platformy používají vlastní servery a proprietární kód a šablony.

Pokud to však nepřeženete s webovými písmy a velkými obrázky, zdá se, že je možné splnit standardy Core Web Vitals u obou platforem. Na základě testů, které jsem provedl pomocí nástroje PageSpeed Insights společnosti Google, jsem však zjistil, že weby Squarespace zřejmě spolehlivěji splňují standardy Core Web Vitals hned po vybalení z krabice (tj. bez nutnosti jakýchkoli úprav nebo technické práce).

Co se však týče rychlosti stránek, ze stejných testů se zdá, že weby Shopify se načítají podstatně rychleji než weby vytvořené ve Squarespace.

Takže celkově, pokud jde o SEO ve Squarespace a Shopify, je to asi nerozhodně. Shopify vám rozhodně dává větší kontrolu nad tím, jak na webu nastavíte SEO, a obchody vytvořené v něm se načítají rychleji; ale pokud jde o to, aby váš web snadno prošel standardy Google Core Web Vitals, vítězem je pravděpodobně Squarespace.

Tip: Chcete-li získat přehled o tom, jak optimalizovat web Shopify nebo Squarespace pro vyhledávače, můžete se podívat na naše průvodce SEO pro Shopify a Squarespace; užitečné vám mohou být také naše recenze nástrojů SEO, jako jsou Ahrefs a Semrush.

Prodejní místo (POS) v Shopify vs. Squarespace

Funkce prodejního místa vám umožní používat čtečky karet - a další prodejní hardware - ve spojení s vaším internetovým obchodem a prodávat na fyzickém místě (prodejna, stánek na trhu, akce atd.).

Funkce POS vám nejen umožňuje přijímat platby za zboží, ale také propojit prodejní hardware (čtečky karet, tablety atd.) s backendem vašeho internetového obchodu, což znamená, že stav zásob zůstává přesný bez ohledu na to, zda se jedná o prodej online nebo offline.

Po mnoho let tuto funkci nabízela společnost Shopify, ale Squarespace ne.

Společnost Squarespace však nyní nabízí integraci se společností Square, která se specializuje na poskytování pokladního hardwaru.

Hlavní rozdíl mezi nabídkou Shopify a Squarespace v této oblasti spočívá v tom, jaký prodejní hardware můžete používat.

Sortiment prodejního hardwaru Shopify je velmi rozsáhlý a zahrnuje snímače čárových kódů, čtečky karet, pokladní zásuvky a tiskárny účtenek; některou z těchto položek můžete zakoupit jednotlivě nebo v balíčku.

Tento pokladní hardware můžete zakoupit přímo v obchodě Shopify Hardware Store ve stále větším počtu zemí, včetně Austrálie, Kanady, EU, Nového Zélandu, Singapuru, Velké Británie a USA.

Mimo tato území je podporovaný hardware k dispozici u autorizovaných prodejců.

Američtí obchodníci mohou také nové pokladní řešení "vše v jednom" od společnosti Shopify s názvem "Shopify POS Go" (na obrázku níže): ruční zařízení, které vám umožní přístup k ovládacímu panelu Shopify a zároveň poskytuje vestavěnou čtečku karet a snímač čárových kódů.

Co se týče Squarespace, ten umožňuje integrovat do řízení pouze čtečku karet Square - a to pouze v případě, že sídlíte ve Spojených státech a používáte zařízení se systémem iOS.

Shoppify nabízí také několik dalších POS funkcí, které zatím Squarespace nenabízí, včetně účtů zaměstnanců, nastavení oprávnění, PIN kódů zaměstnanců a správy umístění.

Chcete-li však využívat většinu těchto funkcí, musíte investovat do doplňku "Shopify POS Pro" v hodnotě 89 USD měsíčně na jednu provozovnu.

Koneckonců, pokud je pro vás pokladna důležitá - zejména pokud žijete mimo USA - lepší volbou je rozhodně Shopify.

Více informací o Shopify POS se dozvíte zde.

Dropshipping ve Squarespace a Shopify

Mnoho lidí, kteří se ponoří do vod online maloobchodu, tak činí proto, že chtějí začít s dropshippingem produktů.

Dropshipping je způsob online maloobchodu, při kterém nemáte to, co prodáváte, skladem - místo toho přijmete objednávku, odešlete ji dodavateli a ten zboží odešle zákazníkovi.

Váš internetový obchod se v podstatě stává předsunutým pracovištěm nebo "prostředníkem" pro jinou firmu.

Plusem tohoto modelu je, že zahájení podnikání nevyžaduje velké investice; minusem je, že ziskové marže bývají kvůli vysoké konkurenci poměrně nízké a je těžké si být jistý kvalitou dropshipovaného zboží, které propagujete (a zda bylo vyrobeno eticky).

Jak na dropship se Shopify - videoprůvodce

Pokud pomineme klady a zápory dropshippingu, pokud máte zájem o založení dropshippingového obchodu, je Shopify lepší než Squarespace.

Pro Shopify je k dispozici velmi široká škála dropshippingových aplikací, které vám pomohou se získáváním a prodejem zásob (v době psaní článku jich bylo 519, včetně DSers (AliExpress), Spocket, Modalyst a mnoha dalších) - ve srovnání s tím jsou však vaše možnosti ve Squarespace poměrně omezené.

To znamená, že společnost Squarespace v poslední době zpřístupňuje více "rozšíření", aby vyhověla potřebám uživatelů, kteří doufají, že začnou podnikat v dropshippingu.

Mezi ně patří:

  • Spocket a Syncee - pro dropshipping fyzického zboží
  • Printful a Printify - pro produkty na vyžádání
  • Art of Where a SPOD - pro oblečení/doplňky
  • Printique - pro produkty založené na fotografiích.

Je skvělé, že Squarespace začíná poskytovat více možností dropshippingu - ale díky mnohem rozsáhlejší nabídce dropshippingových aplikací a integrací zůstává vítězem v této oblasti Shopify.

Startovací sada pro dropshipping od společnosti Shopify

Pokud vás dropshipping zajímá, doporučuji vám podívat se na dropshippingovou startovací sadu Shopify - díky ní získáte bezplatnou zkušební verzi Shopify a navíc spoustu přibalených zdrojů a nástrojů, které vám ukážou, jak spustit úspěšný dropshippingový obchod Shopify.

Prodej na jiných webech pomocí Shopify a Squarespace

Společnosti Squarespace i Shopify vám umožní prodávat na jiných "prodejních kanálech" - pomocí obou nástrojů pro tvorbu webových stránek můžete prodávat na platformách, jako je Facebook, Instagram, eBay a Amazon.

V závislosti na tom, o jaký prodejní kanál se jedná, můžete k tomu potřebovat placenou aplikaci nebo rozšíření (a to může být v případě Squarespace drahé, protože rozšíření, které k tomu budete potřebovat, Trunk, začíná na 35 dolarech měsíčně).

Co je na službě Shopify obzvláště příjemné, pokud jde o prodej na jiných webových stránkách, je to, že můžete použít její funkci "Buy Button" k vložení produktů do jakéhokoli druhu online prezentace, která umožňuje přidat do ní kousek kódu.

Jestliže tedy například oslovujete blogery s nabídkou nějakého produktu, můžete jim dát možnost přidat do jejich příspěvků 'kartu produktu' (na obrázku níže), která jejich čtenářům umožní produkt okamžitě zakoupit.

V současné době není v systému Squarespace k dispozici ekvivalentní funkce.

Mobilní aplikace

Shopify i Squarespace poskytují uživatelům mobilní aplikace pro správu svých stránek nebo obchodů na cestách.

V současné době jsou k dispozici tři klíčové aplikace Squarespace pro správu obsahu, které fungují na systémech Android i iOS:

  • Squarespace
  • Scheduling Admin
  • Scheduling Client

Aplikace "Squarespace" je hlavní aplikací, kterou budete potřebovat ke správě webu Squarespace na cestách - umožňuje upravovat obsah, zobrazovat analytiku a spravovat objednávky (a pokud používáte verzi pro iOS a jste z USA, získáte jejím prostřednictvím také přístup k funkcím prodejního místa).

Aplikace "Plánování" jsou určeny k tomu, abyste mohli spravovat schůzky se svými klienty ("Plánování administrátor") nebo aby si je mohli rezervovat a spravovat vaši klienti ("Plánování klient").

Shopify poskytuje také poměrně dost aplikací, ale pro obchodníky mají největší význam dvě: aplikace 'Shopify' a aplikace 'Shopify POS'.

Aplikace 'Shopify' umožňuje upravovat určité aspekty webu Shopify, zobrazovat základní statistiky a kontrolovat objednávky.

Jak název napovídá, aplikace 'Shopify POS' je aplikace určená pro funkce POS (prodejní místo) Shopfy - umožňuje přijímat objednávky a přijímat platby za zboží na fyzickém místě.

Dvě výše uvedené aplikace jsou opravdu vše, co potřebujete k provozování obchodu Shopify na mobilním telefonu, ale pokud chcete více, můžete si pořídit některé další aplikace Shopify - patří mezi ně aplikace pro chat se zákazníky ("Shopify Inbox"), aplikace pro nakupování ("Shop"), aplikace pro fotografování na sklad a aplikace pro tvorbu loga.

Z těchto dalších mobilních aplikací Shopify jsou pravděpodobně nejužitečnější aplikace 'Shopify Inbox' a 'Shop'.

Aplikace 'Shopify Inbox' umožňuje přidat do vašeho obchodu Shopify službu živého chatu a také usnadňuje správu dotazů a sdílení podrobností o produktech se zákazníky při chatu s nimi prostřednictvím jiných chatovacích služeb (Facebook Messenger a Instagram).

Aplikace "Obchod" poskytuje svým uživatelům možnost zrychleného odbavení, možnost platit za produkty zakoupené v obchodech Shopify na splátky a způsoby, jak sledovat nebo objevovat značky (více se o tom dozvíte ve videu níže).

Výpočet daní v aplikacích Squarespace a Shopify

Společnost Shopify může automaticky aplikovat správná daňová pravidla pro většinu zemí; tato funkce je užitečná zejména pro obchodníky prodávající digitální zboží v EU.

Je to proto, že když váš podnik prodává digitální produkt spotřebitelům v členských státech EU, vyžaduje systém DPH MOSS ("VAT Mini One Stop Shop"), abyste účtovali daň z přidané hodnoty podle sazby platné v zemi spotřebitele.

Shopify ji za vás automaticky vypočítá, když použijete jeho bezplatnou aplikaci "Digital Downloads" - a to je obrovská úspora času.

Co se týče Squarespace, pokud používáte některý z jeho obchodních plánů, je součástí integrace s TaxJar, která zajišťuje automatický výpočet daní - ale pouze pro americké obchodníky. To znamená, že mnoho uživatelů mimo USA bude muset nakonec nastavit daně z prodeje ručně ve Squarespace.

Jde-li tedy o výpočet prodejních daní - a zejména pro neamerické obchodníky - je to jasná výhra pro Shopify.

SSL

SSL - secure socket layer - je standardní bezpečnostní technologie pro vytvoření šifrovaného spojení mezi webovými servery a prohlížečem a její použití zajišťuje, že všechna data předávaná mezi webovým serverem a prohlížečem zůstanou soukromá.

(Web používající protokol SSL poznáte podle toho, že adresa URL začíná "https://", nikoli "http://").

Instalace protokolu SSL na vašem webu má i další výhodu: Google ji považuje za "pozitivní signál" při hodnocení vašeho webu ve výsledcích vyhledávání.

Dobrou zprávou je, že Shopify i Squarespace poskytují bezplatný certifikát SSL, který můžete použít s libovolnou doménou.

Domény

Jednou z potenciálně lákavých funkcí Squarespace je, že při zakoupení jednoho z jejich ročních plánů s ním získáte zdarma vlastní doménu - yoursitename.com apod. Ta trvá jeden rok, poté si ji budete muset zaplatit sami.

Přestože si můžete pomocí služby Shopify zaregistrovat vlastní název domény, je s tím spojena určitá cena (cena domény začíná na 14 dolarech ročně).

Jestliže chcete, můžete si doménová jména zakoupit také samostatně prostřednictvím služby Squarespace - jsou však o něco dražší a začínají na 20 dolarech ročně. (To znamená, že časem budou náklady na doménu u Squarespace vyšší, a to i s přihlédnutím k doméně na první rok zdarma).

Výhodou pořízení domény od společnosti Squarespace nebo Shopify je, že se při spuštění obchodu nemusíte starat o konfiguraci nastavení názvu domény (DNS). Připojení domény k webu Squarespace nebo Shopify bude velmi snadné, všechna nastavení budou předem nakonfigurována za vás.

Nevýhodou je, že vkládáte všechna svá vejce do jednoho košíku - pokud byste z jakéhokoli důvodu ztratili přístup k účtu Shopify nebo Squarespace a měli jste od těchto společností zakoupenou doménu, ztratili byste přístup nejen k systému pro správu obsahu, ale i k doméně.

Vzhledem k tomu, že doména je pro firmu (zejména pro ty zavedené) nesmírně důležitá, je lepší se tomuto riziku vyhnout - osobně si myslím, že je bezpečnější koupit doménu u renomovaného poskytovatele třetích stran a upravit nastavení DNS (což stejně není nijak složitá práce) tak, aby byla doména namapována na váš web Squarespace nebo Shopify.

Co se týče nabídky doménových jmen, které si můžete koupit u Squarespace nebo Shopify, zjistíte, že ani jedna z těchto platforem nenabízí tolik možností domén nejvyšší úrovně (TLD) jako specializovaný poskytovatel doménových jmen. Můžete například zjistit, že doména TLD vaší země není zajištěna.

Podívejte se také na naširecenzi Shopify

Typy produktů

Takže co vlastně můžete prodávat pomocí Squarespace a Shopify?

No, oba produkty umožňují prodávat fyzické zboží, digitální zboží a předplatné.

Shopify má výhodu, pokud jde o digitální zboží, protože je mnohem velkorysejší, pokud jde o velikost produktu, který můžete prodávat - můžete nahrát soubory o velikosti až 5 GB, což je krkolomnější než limit 300 MB u Squarespace.

Co se týče předplatného, Squarespace vám to umožňuje "out of the box" (ale pouze v plánu "Commerce Advanced"). V případě Shopify budete muset využít aplikaci třetí strany, která vám je usnadní (což bude znamenat další poplatek).

Vestavěná funkce předplatného v aplikaci Squarespace je však určena pouze pro použití s fyzickým zbožím nebo službami - pokud chcete svým návštěvníkům nabídnout předplatné, které poskytuje pravidelný přístup k digitálním produktům, musíte buď:

  • investovat do řešení třetí strany, jako je například Memberspace
  • připlatit si za funkci členské oblasti Squarespace (ta začíná na 9 dolarech měsíčně a umožňuje účtovat uživatelům přístup do uzavřené oblasti na vašich stránkách).

Pokud chcete vytvořit členskou oblast v aplikaci Shopify, budete muset vždy použít řešení třetí strany - například aplikaci Locksmith (která také začíná na 9 dolarech měsíčně).

Obrázky produktů

Jednou z věcí, kterou podle mého názoru zvládá Squarespace podstatně lépe než Shopify, jsou obrázky produktů.

Ve službě Shopify, pokud nemají všechny obrázky jednotný poměr stran, budou rozloženy dost nesourodě: návštěvníci webu uvidí v katalozích produktů změť různě velkých obrázkových fotografií.

Existují dva způsoby, jak to obejít: zaprvé můžete všechny obrázky ručně upravit (buď pomocí aplikace na úpravu fotografií, jako je Photoshop, Canva, Adobe Express, nebo pomocí integrovaného editoru obrázků ve službě Shopify) tak, aby měly všechny stejný poměr stran... ale je to trochu otrava.

Alternativně můžete využít aplikaci třetí strany pro Shopify, jako je Pixc, která automaticky změní velikost obrázků v obchodě po jejich nahrání (Pixc umožňuje změnit velikost 50 obrázků zdarma - jakmile tento limit překročíte, budete muset zaplatit 5 centů za obrázek nebo si předplatit měsíční plán).

Ani jedno z těchto řešení není ideální a bylo by lepší, kdyby vám Shopify prostě umožnilo nastavit standardní poměr obrázků produktů hned po vybalení, který by se dal použít pro všechny obrázky ve vašem obchodě.

Squarespace nabízí mnohem lepší přístup: vyberete si poměr stran obrázků produktů a systém automaticky ořízne všechny obrázky na tento poměr.

Pokud chcete, můžete v systému Squarespace zadat také "ústřední bod" pro jednotlivé obrázky produktů - tato část fotografie bude v oříznutém obrázku zvýrazněna.

V době responzivních webových stránek je tato funkce ohniskového bodu důležitá, protože pomáhá zajistit, aby hlavní část obrázku byla v popředí vždy, když je obrázek automaticky oříznut pro zobrazení na menších obrazovkách.

Jde-li tedy o správu obrázků, je to pro Squarespace jednoznačná výhra.

Možnosti produktů

Další oblast, kde má Squarespace oproti Shopify výhodu, se týká možností produktů.

V Shopify můžete pro produkty svého obchodu vytvořit pouze tři možnosti - například barvu, velikost nebo materiál. Ve Squarespace jich můžete vytvořit až šest.

Shopify vám umožňuje uvést 100 "variant" vašich produktů na základě vytvořených možností. (Varianty jsou kombinace možností produktu - například velké modré tričko bude jednou variantou, malé červené tričko další atd."

Squarespace je zde opět velkorysejší a poskytuje vám limit 250 variant.

Tato omezení můžete v aplikaci Shopify zcela obejít, pokud jste ochotni zaplatit za aplikaci třetí strany, která to umožní (oblíbeným řešením je aplikace Infinite Options).

Ale pokud jde o "out-of-the-box" flexibilitu pro možnosti a varianty produktů, vyhrává Squarespace.

Video recenze aplikace Squarespace

Podívejte se také na naši recenze Squarespace

Prodej v různých měnách

Máte tendenci dosáhnout většího online prodeje, pokud prodáváte v měně, kterou používají návštěvníci vašich stránek.

Pokud tedy prodáváte ve více zemích, je dobré umožnit potenciálním zákazníkům zvolit si vlastní měnu (nebo ještě lépe automaticky prezentovat své produkty v měně návštěvníků webu).

Za současného stavu vám Squarespace neumožňuje vůbec žádný prodej ve více měnách. Naproti tomu Shopify díky své funkci "Shopify Markets", která umožňuje definovat "trhy" s jazyky a měnami podle vašeho výběru, ano.

Toto však funguje pouze do té doby, dokud jako platební procesor používáte Shopify Payments; pokud žijete v zemi, kde Shopify Payments není k dispozici, musíte místo toho použít aplikaci třetí strany.

A je důležité poznamenat, že - s výjimkou plánu "Shopify Plus" za více než 2 000 dolarů měsíčně - funkce Shopify pro více měn nezahrnuje automatickou konverzi. Místo toho jsou uživatelé vyzváni k výběru země z rozevírací nabídky (přičemž k automatickému návrhu nejvhodnější země se používají IP adresy a geolokace).

Stejně tak pro uplatnění cel nebo dovozních daní v aplikaci Shopify musíte mít dražší tarif ("Advanced" nebo "Shopify Plus").

Ale celkově jsou funkce pro více měn ve službě Shopify velmi užitečné a vítězem, pokud jde o mezinárodní prodej, je bezpochyby společnost Shopify.

Tip: pokud je prodej ve více měnách základním požadavkem, doporučuji vyzkoušet také BigCommerce - je to podobná platforma jako Shopify, ale obsahuje opravdu silné funkce pro více měn již v základu.

Možnosti zasílání

Společnosti Squarespace i Shopify umožňují nastavit následující sazby:

  • Sazby za dopravu zdarma
  • Flatové sazby
  • Sazby podle váhy
  • Sazby za místní vyzvednutí
  • Kalkulované ("real time") sazby za dopravu

Shopify jde ještě dál a umožňuje nastavit i sazby založené na ceně, takže je to další výhra pro Shopify.

Přiblížení: sazby za dopravu v reálném čase v aplikacích Shopify a Squarespace

Pokud jde o sazby za dopravu v reálném čase - kdy dopravci poskytují živé odhady u pokladny na základě vzdálenosti, hmotnosti a počtu krabic potřebných k odeslání zboží - máte v Shopify dvě možnosti.

Pokud sídlíte v USA, Kanadě, Austrálii, Velké Británii, Francii, Itálii nebo Španělsku, můžete odesílat zásilky prostřednictvím místních poštovních společností, které spolupracují se společností Shopify a poskytují vypočtené sazby za dopravu a zvýhodněné sazby za dopravu.

Tato služba - "Shopify Shipping" - je k dispozici u všech plánů a poskytované slevy mohou být poměrně velkorysé (ve skutečnosti až 88,8 %!).

Druhou možností je poskytnutí kalkulovaných sazeb pomocí dopravce dle vlastního výběru. K tomu je třeba zaplatit další měsíční doplňkový poplatek, platit za plán ročně nebo si předplatit měsíční plán "Advanced". To zvyšuje vaše náklady, ale na druhou stranu vám to umožňuje automaticky vypočítat a zobrazit vlastní předjednané přepravní sazby při placení.

Společnost Squarespace se ihned po instalaci integruje se třemi americkými přepravními službami - FedEx, UPS a USPS - a poskytuje obchodníkům s vlastními účty přepravců nabídky přepravy v reálném čase.

Tato funkce však neumožňuje předem sjednané sazby s dopravci, vztahuje se pouze na vnitrostátní dopravu a k jejímu použití je třeba mít tarif "Commerce Advanced".

Další možnosti přepravy jsou však k dispozici, pokud použijete rozšíření Squarespace (například Shipstation).

Shopify má výhodu, pokud jde o možnosti dopravy od dopravců v reálném čase - nejenže poskytuje zvýhodněné sazby dopravy od dopravců v reálném čase (v závislosti na zemi), ale umožňuje také vypočítat a nabídnout předem dohodnuté sazby od širšího spektra poskytovatelů a ve více zemích.

Další informace o přepravě Shopify se dozvíte zde.

Zprávy

Pokud hledáte nástroj pro tvorbu webových stránek s profesionálními funkcemi pro vytváření zpráv, pak je Shopify lepší volbou než Squarespace.

Přestože se nabídka reportování ve Squarespace v poslední době poměrně zlepšila, poskytované statistiky jsou stále základnějšího charakteru než ty, které najdete v Shopify.

V případě Squarespace můžete očekávat jednoduchý, ale efektivní přehled návštěvníků webu, zdrojů návštěvnosti a prodejů - nabídka analytických služeb Shopify je však mnohem rozsáhlejší a poskytuje sadu podrobných přehledů, které zahrnují:

finanční přehledy

reporty o prodeji

reporty o zákaznících

akviziční reporty

reporty o chování

A co víc, pomocí aplikace Shopify si můžete vytvořit i vlastní reporty

Nabídka reportů Shopify má však jeden negativní aspekt, na který je třeba upozornit: nejlepší reporty jsou k dispozici pouze v dražších plánech Shopify.

Podrobné přehledy jsou k dispozici v plánu "Shopify" za 79 USD a vyšším; a chcete-li využít vlastní/pokročilé přehledy, musíte si zakoupit plán "Pokročilé Shopify" nebo "Shopify Plus".

Pokud se pro některý z těchto plánů nerozhodnete, získáte pouze přístup ke zcela základním údajům o elektronickém obchodě.

Tuto možnost byste samozřejmě mohli obejít pomocí služby Google Analytics - museli byste však provést více ručních konfigurací a "nastavení cílů", abyste se dostali k potřebným údajům o prodeji.

Podobně i Squarespace si účtuje příplatek za pokročilejší funkce reportování - pokud chcete rozšířenou analýzu elektronického obchodu, musíte mít jeden z dražších plánů "commerce".

A i když se rozhodnete pro některý z nich, zjistíte, že ačkoli máte přístup k několika dalším přehledům o elektronickém obchodování (obsahujícím údaje o nákupním trychtýři a opuštěném košíku), zjistíte, že jsou poměrně základní povahy a nemají takovou vypovídací hodnotu jako údaje, ke kterým máte přístup v Shopify.

Blogování ve Squarespace a Shopify

Blogování je často přehlížená, ale nesmírně důležitá součást provozu internetového obchodu. Je naprosto zásadní pro příchozí marketing - kdy pomocí kvalitního obsahu zvyšujete návštěvnost, a tím i prodeje.

Dobrou zprávou je, že jak Squarespace, tak Shopify poskytují vestavěné funkce pro blogování (což neplatí pro všechny platformy pro elektronické obchody).

Pokud jde o to, která z nich je lepší, řekl bych, že funkce blogování společnosti Squarespace má mírně navrch nad funkcemi společnosti Shopify. Je to hlavně proto, že s obsahem blogu můžete více pracovat - můžete jej snadno umístit na libovolnou stránku nebo postranní panel webu pomocí atraktivních a flexibilních "souhrnných bloků".

Nový systém správy obsahu "Online Store 2.0" společnosti Shopify vám sice umožňuje obsah blogu dostatečně snadno vhazovat do jiných stránek, ale Squarespace vám dává mnohem větší kontrolu nad jeho zobrazením (můžete zobrazovat doporučené příspěvky, příspěvky napsané konkrétním autorem nebo obsahující určitou značku atd. - Shopify vám takové možnosti prezentace nedává).

V prostoru Squarespace můžete také k příspěvkům přidávat kategorie i značky; Shopify usnadňuje pouze přidávání značek.

Stejně jako u mnoha dalších věcí v Shopify, pokud chcete více funkcí pro blogování, budete se muset uchýlit k aplikaci.

A když už jsme u toho...

Integrace a aplikace třetích stran

Shopify i Squarespace umožňují zakoupení aplikací - nebo využití bezplatných -, které přidají vašemu webu další funkce.

Obchod s aplikacemi společnosti Shopify obsahuje více než 8 000 aplikací. Patří mezi ně integrace s dalšími nástroji a aplikace, které byly vyvinuty za účelem přidání konkrétních funkcí do obchodů Shopify (například vylepšení SEO, funkce dropshippingu, podpora více měn - a mnoho dalšího).

Aplikace společnosti Squarespace mají podobu "rozšíření". Ta představují pro společnost relativně nový vývoj, takže v době psaní tohoto článku je jich k dispozici jen omezený počet - pouhých 31 - ale dá se očekávat, že se tento počet bude časem zvyšovat.

Dále je k dispozici několik 'oficiálních integrací', které jsou k dispozici hned po vybalení ze Squarespace (dostupné v plánu 'Business' nebo vyšším) - patří mezi ně Mailchimp, ChowNow, OpenTable a poměrně dost dalších.

Pro cokoli dalšího můžete buď vložit kód z jiných aplikací do webu Squarespace pomocí bloku kódu, nebo použít službu Zapier pro synchronizaci aplikací a propojit formuláře Squarespace s jinými online nástroji.

Pro funkce na míru si můžete něco nakódovat sami, nebo si zakoupit úryvky kódu třetích stran (ty se stále častěji označují jako "pluginy Squarespace").

Způsoby, jak ušetřit peníze na Shopify a Squarespace

Pokud máte zájem ušetřit peníze na Shopify nebo Squarespace, existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout - měli byste si však uvědomit, že mohou být k dispozici pouze po omezenou dobu.

U služby Shopify můžete v závislosti na lokalitě platit pouhý 1 dolar měsíčně za první tři měsíce a poté získat slevu až 10 % až 50 % z plánu, pokud si přes tento odkaz spustíte zkušební verzi.

AMP v Shopify a Squarespace

Accelerated mobile pages (AMP) je formát obsahu podporovaný společností Google, díky kterému se obsah na mobilních zařízeních načítá opravdu rychle. Dosahuje toho tak, že z webu odstraní určité části kódu a uživatelům chytrých telefonů poskytne zeštíhlenou verzi obsahu.

Stránky AMP vytvářejí lepší mobilní zážitek než běžné responzivní webové stránky; protože se načítají víceméně okamžitě, je pravděpodobnější, že lidé, kteří si stránky AMP prohlížejí, na vašem webu zůstanou (a v důsledku toho i nakupují!).

Google také občas upřednostňuje stránky AMP ve vyhledávání tím, že je zobrazuje v karuselu nad standardními výsledky vyhledávání.

V aplikaci Squarespace můžete formát Accelerated Mobile Pages ("AMP") zapnout velmi snadno - stačí zaškrtnout políčko v nastavení webu - ale v době psaní tohoto článku je k dispozici pouze pro příspěvky na blogu, nikoli pro produkty.

Chcete-li AMP používat na stránkách Shopify, budete muset udělat trochu více práce - musíte si nainstalovat placenou aplikaci třetí strany, jako je Fire AMP (na obrázku níže).

Aplikace Shopify AMP však obvykle umožňují zobrazit VEŠKERÝ obsah webu (včetně, což je zásadní, produktových stránek) ve formátu AMP.

Pokud vám tedy nevadí, že za aplikaci AMP zaplatíte další poplatek, vítězem je zde společnost Shopify.

Použití aplikací Shopify a Squarespace s aplikací Google Workspace

Společnost Squarespace se v minulosti poměrně dost rozpovídala o tom, že ve spolupráci se společností Google nabízí uživatelům Squarespace integraci s Google Workspace (dříve G Suite).

Při zakoupení plánu Squarespace se můžete zaregistrovat do služby Google Workspace - a pokud máte plán "Business", "Commerce Basic" nebo "Commerce Advanced", získáte roční plán Google Workspace zdarma (pro jednoho uživatele).

Pokud se zaregistrujete do služby Google Workspace pros

Nejnovější recenze