Bezdrátové reproduktory jdou dál než jen k Bluetooth a nabízejí připojení k širšímu spektru zařízení. Než se pustíme do toho, jaký je nejlepší bezdrátový reproduktor pro rok 2023, je důležité si uvědomit, že existují dva typy: bezdrátové reproduktory a reproduktory Bluetooth. Reproduktory Bluetooth fungují na základě spojení "jeden na jednoho"; chytrý telefon na reproduktor. Zatímco nejlépe hodnocené reproduktory WiFi obecně řečeno fungují prostřednictvím bezdrátového internetu ve vaší domácnosti. S ohledem na tuto skutečnost jsem se vydal na nákup 20 nejlepších bezdrátových reproduktorů na současném trhu a otestoval je ve své domácnosti a kanceláři, abych zjistil, který z nich je pro vaše uši nejlepší při vytváření vynikajícího zvukového zážitku.
Po obdržení bezdrátových přenosných reproduktorů jsem je testoval na základě vlastností, jako je kvalita zvuku, dostupnost aplikací, možnosti připojení, snadnost použití a další. To jsou nejdůležitější vlastnosti bezdrátového reproduktoru a ze všech testovaných modelů jsem zjistil, že reproduktor Sonos Play:5 nabízí nejlepší celkový zážitek. Díky technologii Trueplay dokáže tento bezdrátový reproduktor automaticky upravovat úroveň zvuku tak, aby poskytoval nejlepší zvuk pro konkrétní prostor. Čtěte dále tohoto průvodce nákupem a dozvíte se více o modelu Play:5 a dalších reproduktorech, které na mě udělaly největší dojem. Jeden z nejlepších reproduktorů Bluetooth se brzy stane prioritou ve vaší domácnosti.
Srovnání 5 nejlepších bezdrátových reproduktorů
#1 Bezdrátový reproduktor SONOS Play:5
Jedná se bezkonkurenčně o dosud nejlepší bezdrátový reproduktor společnosti SONOS. Jeho zvukové spektrum je velmi široké, čisté a hodí se téměř pro všechny hudební žánry. Ne nadarmo je to nejlepší Bluetooth reproduktor na mém seznamu.
Společnost SONOS využila dlouholetých zkušeností a v roce 2015 znovu uvedla na trh reproduktor Play:5, který nabízí bezkonkurenční kvalitu zvuku, jaká se u žádného z jejích reproduktorů nevyskytuje. S tím, že minimalizovali rozměry, zlepšili kvalitu výroby a posílili basový výstup. Reproduktory se připojují k domácí síti Wi-Fi pro nepřerušované bezdrátové streamování a mohou přehrávat zvuk z jakéhokoli zařízení připojeného k síti Wi-Fi bez nutnosti párování. Bohužel nenabízí připojení Bluetooth pro použití na cestách jako SONOS Move, který má možnost připojení Wi-Fi i Bluetooth.
Sonos Play:5 pohání 6 měničů a 6 zesilovačů, které mu umožňují produkovat výjimečné basy i při snížené hlasitosti. Společnost SONOS s uvedením tohoto reproduktoru na trh představila také svou technologii Trueplay, která využívá mikrofon chytrého telefonu k měření místnosti a automatickému ladění reproduktoru. To je skvělé, pokud plánujete umístit reproduktor Play:5 za rostlinu, televizor nebo na místo, které není pro reproduktor ideální. Tento model je také kompatibilní se službami Google Home a Amazon Alexa, což znamená, že jej můžete ovládat hlasem v kombinaci se zařízením Alexa.
Play:5 je nejdražší reproduktor společnosti SONOS, ale opět se jedná o nejlépe znějící bezdrátový reproduktor této značky i kategorie. Díky zvuku studiové kvality nedochází ke zkreslení ani při vysokých hlasitostech a není třeba přidávat soundbar. Pokud se chcete do bezdrátových reproduktorů teprve ponořit, můžete začít s jejich modely Play:1 nebo Play:3, které jsou cenově dostupnější variantou. Zpěváci i hudební nástroje ve vašich písních budou znít úžasně. Až budete připraveni, můžete se pak podívat na nejlepší subwoofery pro vaši sestavu. Pokud chcete porovnat s levnějším přenosným reproduktorem Bluetooth, podívejte se raději na Ultimate Ears Wonderboom 2.
#2 Bezdrátový reproduktor Amazon Echo
Amazon Echo by rozhodně neměl být přehlížen. Bez problémů se řadí mezi špičkové bezdrátové reproduktory a rozhodně patří mezi cenově nejdostupnější a nejlepší chytré reproduktory na současném trhu. A ano, funguje přes WiFi a Bluetooth, což umožňuje přehrávání z celé řady hudebních zdrojů. Připojení přes Wi-Fi a Bluetooth znamená, že můžete přehrávat hudbu na cestách, i když jste mimo síť Wi-Fi
Ještě lepší je, že jej lze ovládat čistě hlasem pomocí hlasového asistenta Amazon Alexa a může se dokonce propojit s chytrými produkty ve vaší domácnosti (SmartThings, WeMo a další), což umožňuje vypnout světla pouhým zakřičením příkazu. Pokud jste mimo dosah, stačí vzít dálkový ovladač Amazon a vše se v mžiku "uklidí". Funkce hlasového asistenta se brzy stane běžnou součástí vaší každodenní rutiny.
Uvnitř reproduktoru Echo se nacházejí dva reproduktory směřující dolů, které poskytují pohlcující 360stupňový zvuk, pokud je používáte jako stereofonní pár, nebo se můžete rozhodnout je používat jako dva monofonní reproduktory přehrávající stejnou skladbu. Nevěřil jsem tomu, ale jakmile uslyšíte stereofonní dvojici reproduktorů, obrátíte. Produkují mnohem lepší zvuk než jednotlivé mono reproduktory.
#3 Bezdrátový reproduktor Sonos One
Jedná se o cenově nejdostupnější reproduktor společnosti SONOS za 199 dolarů (cca 4500 Kč). A i když to ve srovnání s některými jinými bezdrátovými reproduktory na trhu nemusí znít levně, ve skutečnosti je to skvělý způsob, jak naskočit do bezdrátové hudby ve vaší domácnosti.
Sonos One byl speciálně navržen tak, aby jej bylo možné umístit téměř kamkoli. Hodí se dokonce i do kuchyně nebo koupelny, protože byl zkonstruován tak, aby byl odolný vůči vlhkosti. Takže trocha páry neuškodí. Díky této odolnosti se jedná o jeden z nejlepších stolních reproduktorů, které jsou v současné době k dispozici.
Uvnitř každého modelu One se nacházejí dva zesilovače třídy D, speciální výškový reproduktor (tweeter) a jeden středový reproduktor. A navzdory svým malým rozměrům produkuje výjimečně kvalitní zvuk. Pokud chcete tento model upgradovat na jiný model Sonos, podívejte se raději na Sonos Move.
Poznámka: Pokud se rozhodnete pro SONOS Playbar, je One vynikajícím bezdrátovým zadním reproduktorem.
#4 Bezdrátový reproduktor JBL Charge 4
Po Sonosu One následuje JBL Charge 4, zajímavý a velmi odolný bezdrátový reproduktor. Sám o sobě je to jednoduchý Bluetooth reproduktor, který můžete provozovat se svými chytrými zařízeními. Bezdrátově však můžete připojit až 100 reproduktorů JBL Charge a získat tak neuvěřitelný zvukový zážitek. Na Amazonu stojí jen 119,95 USD (cca 2600 Kč) a je také plně vodotěsný, což z něj dělá nejodolnější venkovní reproduktor Bluetooth nebo dokonce nejlepší reproduktor do sprchy na našem seznamu.
Kromě všech těchto funkcí zní reproduktor Charge také skvěle, což je trochu překvapivé na to, jak je vlastně malý. Má silné basy díky dvěma pasivním radiatorům uvnitř a celkově zní jako špičkový basový Bluetooth reproduktor. A pro ty, kteří chtějí kombinovat, můžete tento přenosný reproduktor zakoupit v 10 různých barvách. Tento reproduktor má solidní výdrž baterie, na jedno nabití vydrží zhruba 20 hodin. Pokud chcete tento reproduktor upgradovat na vyšší model, podívejte se na JBL Flip 5. Přenosnost kteréhokoli z těchto reproduktorů by z něj udělala ideální kombinaci s jedním z nejlepších vestavěných reproduktorů.
#5 Bezdrátový reproduktor Bose Soundtouch 30
Bose SoundTouch 30 se nepodobá žádnému jinému reproduktoru na tomto seznamu. Nejen proto, že je pravděpodobně jedním z dražších bezdrátových reproduktorů, ale také proto, že na reproduktor výjimečně dobře vypadá. Pozornost věnovaná detailům asi nejlépe vystihuje SoundTouch, protože nabízí klasický vzhled, který můžete vidět u jiných reproduktorů Bose, jako je Bose SoundLink a další. A tento reproduktor nejen dobře vypadá, ale také úžasně zní.
Jedinečnost reproduktoru Bose SoundTouch 30 spočívá také v tom, že funguje přes Wi-Fi nebo Bluetooth a je kompatibilní s aplikací Amazon Alexa, což znamená, že jej můžete ovládat prostřednictvím hlasového asistenta Alexa. Takže se k němu může připojit téměř jakékoli zařízení: počítač, systém Android nebo Apple. A pokud vám to nestačí, SoundTouch 30 je vybaven 6 jedinečnými tlačítky "okamžitého poslechu", která umožňují naprogramovat předvolby pro vaše oblíbené podcasty, rozhlasové stanice a další. Pokud hledáte levnější reproduktor s funkcí Google Assistant, podívejte se raději na Bose Soundlink Resolve.
Klíčové faktory dobrého bezdrátového reproduktoru
Snadné nastavení: Bezdrátový reproduktor jste si pravděpodobně vybrali kvůli jeho pohodlnosti, bez drátů k reproduktoru. S tím by tedy mělo být možné vybraný bezdrátový reproduktor nastavit bez větších potíží, zejména pokud jste si pořídili nejlepší bezdrátový prostorový zvuk. Nastavení by pro vás mělo být vždy snadné. Navíc by se měl bezdrátový reproduktor snadno spárovat s domácí Wi-Fi a v ideálním případě, jako například SONOS, by měl mít aplikaci, která vás celým procesem provede.
Páruje se přes WiFi: Skutečný bezdrátový reproduktor funguje přes domácí WiFi, nikoliv přes Bluetooth. To znamená, že byste měli být schopni odejít z dosahu bezdrátového reproduktoru, nebo dokonce vypnout telefon, a hudba bude stále přehrávána. V případě Airplay, technologie bezdrátového přenosu od společnosti Apple, budete muset být připojeni k domácí WiFi a neměli byste se starat o dosah reproduktoru, protože bude pokračovat v přehrávání přes WiFi (poznámka: vypnutí telefonu během přehrávání Apple Airplay přeruší přehrávání hudby).
Snadno použitelná aplikace: Aplikace SONOS se kupodivu nepoužívá tak snadno, ale i tak se řadí mezi špičku. Nastavení je celkem bezbolestné; funguje s celou řadou vašich oblíbených hudebních služeb. Kromě toho byste se mohli poohlédnout po dalších funkcích, jako je například možnost nastavit budíky, upravit ekvalizér a snadno přidat nové reproduktory, což lze pomocí aplikace SONOS.
Funguje se všemi službami: SONOS je opět tak skvělý, protože spolupracuje téměř se všemi hudebními službami. Dokonce přehrává zvuk z toho, co je uloženo v telefonu, bez jakéhokoli dalšího nastavení. Pokud tedy uvažujete o bezdrátovém reproduktoru, zaměřte se na tuto vlastnost.
Jak fungují bezdrátové reproduktory
Bluetooth vs Airplay vs Play-Fi vs SONOS
- Bluetooth - funguje na základě spojení "jeden na jednoho". Například váš chytrý telefon se spojí přímo s jedním reproduktorem. To znamená, že chytrý telefon provádí veškerou těžkou práci a pomocí svého bezdrátového připojení a aplikace zpracovává přehrávanou hudbu. To také znamená, že se baterie telefonu bude rychleji vybíjet. Některé reproduktory a telefony Bluetooth podporují aptX, kodek, který je navržen tak, aby zlepšil kvalitu zvuku bezdrátového přenosu. aptX vyvinula společnost Qualcomm. Je důležité si uvědomit, že aptX musí mít jak vysílač (telefon nebo tablet), tak reproduktor.
- Airplay - vlastní bezdrátová technologie společnosti Apple umožňuje bezdrátově přenášet zvuk (a video nebo fotografie) do zařízení. Je k dispozici pouze v iPhonech, počítačích Apple a iPadech. Což znamená, že ji nenajdete v zařízeních se systémem Android ani v počítačích jiné značky než Apple. Funguje tak, že najde kompatibilní zařízení Airplay (reproduktory a licencovaná zařízení) ve stejné WiFi síti. Stejně jako u Bluetooth se o těžkou práci postará telefon, který stream (video nebo zvuk) odešle přes WiFi.
- SONOS - SONOS na rozdíl od ostatních výše uvedených streamovacích technologií nevyžaduje k přehrávání hudby nebo zvuku žádné zařízení. Všechny reproduktory SONOS lze asi nejlépe popsat jako vlastní hudební službu. To znamená, že váš telefon nebo tablet je pouhým dálkovým ovladačem; vy si vyberete hudbu, kterou chcete poslouchat, ale reproduktor se postará o přehrávání. Pokud tedy opustíte hranice svého domova, hudba bude hrát dál. Navíc se k přehrávání zvuku nepoužívá baterie, což mu dává další výhodu. Technologie společnosti SONOS sice využívá spektrum 802.11n, ale jedná se o jeho variantu. Díky tomu lze reproduktory SONOS přeměnit na "mesh síť".
- Play-Fi - vytvořila ji jako standard společnost DTS, ale Play-Fi se neujala ve stejné míře jako SONOS. Společnost DTS poskytla licenci na tuto technologii široké škále výrobců reproduktorů, což umožňuje podobný zážitek jako SONOS, ačkoli Play-Fi umožňuje kombinovat značky reproduktorů, pokud jsou vybaveny technologii Play-Fi. Stejně jako SONOS, i Play-Fi využívá WiFi.
Vlastnosti bezdrátových reproduktorů, kterým je třeba rozumět a na které je třeba se zaměřit
Kvalita zvuku
- Zpravidla platí, že cokoli bezdrátového je spojeno se sníženou kvalitou. Nebo snad ne? V tuto chvíli je těžké rozlišovat mezi hudbou přehrávanou a nepřehrávanou bezdrátově. Ačkoli je vaše hudba nebo zvuk tak dobrý, jak kvalitní je zdroj, nemusíte mít kabelové připojení pro vynikající zvuk. Navíc to může být dáno šířkou pásma vaší domácnosti. Za zmínku stojí, že aplikace SONOS umožňuje redukci a kompresi bezdrátového zvuku, což snižuje kvalitu zvuku, ale umožňuje nepřerušovaný přenos, pokud vaše WiFi není dostatečně rychlá. Pokud jej plánujete používat ve vlhkém prostředí, například u bazénu, zvažte něco voděodolného, například nejlepší vodotěsný reproduktor, který může fungovat bezdrátově.
Aplikace
- Nepřehlédněte tento malý faktor. Jistě, kvalita zvuku je mnohem větší problém, ale budete chtít doprovodnou aplikaci, která se váže k různým hudebním službám a poskytuje k nim snadný přístup. Reproduktory s vestavěnou aplikací Amazon Alexa a Google Assistant/Google Home nabídnou hlasové ovládání a streamovací služby. Přesto jsou aplikace vždy zdarma, a pokud tomu tak není, přejděte k jinému reproduktoru.
Napájení
- Většina reproduktorů WiFi bude vyžadovat, abyste je zapojili do zásuvky. To je nevýhoda WiFi reproduktorů. V tom má reproduktor Bluetooth oproti bezdrátovému reproduktoru jednu výhodu. Nebuďte tedy překvapeni, pokud budete muset reproduktory zapojit do sítě.
- Některé přenosné reproduktory budou mít dobíjecí baterii, takže bude třeba zvážit výdrž baterie na jedno nabití. Dvacetihodinová výdrž baterie, jako je tomu v případě mého výběru č. 4, je dobrá doba přehrávání.
- Navíc, dostatečná kapacita usnadní práci, až se budete učit jak připojit reproduktory Bluetooth k Xbox One.
Který bezdrátový reproduktor je pro vás ten pravý
Bezdrátové reproduktory jsou na trhu již několik let. Nicméně s tím, jak se chytrá zařízení stala všudypřítomnými a cenově dostupnými, spolu s domácí Wifi se slušnou rychlostí širokopásmového připojení, teprve v posledních letech vzrostla popularita segmentu nejlepších bezdrátových reproduktorů. Přesto tuto kategorii z velké části ovládá společnost SONOS, která se dostala do dvou z mých pěti nejlepších výběrů - není žádnou záhadou proč. Jsou však jedny z nejdražších. Pokud však chcete levný reproduktor s velkým zvukem, podívejte se na Tribit XSound Go. Záleží tedy na tom, kolik jste ochotni utratit oproti pohodlí.
To znamená, že se systémem SONOS získáte pravděpodobně nejlépe škálovatelný zážitek, protože nabízí možnost přidat reproduktory do každé místnosti ve vaší domácnosti. Naopak Amazon Echo se skvěle hodí do garsonky nebo do domácnosti s maximálně 2-3 místnostmi. Zatímco nabídka společnosti Polk je levná a lze ji škálovat, což z ní pravděpodobně činí nejlepší volbu, zejména proto, že nejste vázáni na jednu značku reproduktorů.
Zdroje: gadgetreview.com, Unsplash.com