V tomto průvodci SEO pro Shopify vás provedeme klíčovými kroky, které musíte udělat, abyste zajistili, že se váš obchod bude ve výsledcích vyhledávání umisťovat vysoko. Pomocí níže uvedeného kontrolního seznamu SEO získáte organickou návštěvnost - a zvýšíte prodeje svého obchodu.
Začneme něčím, co je rychlé a snadné - ale také velmi důležité...
1. Zaregistrujte svůj obchod Shopify do služby Google Search Console a Bing Webmaster Tools
Registrace webu v Google Search Console a Bing Webmaster Tools je něco, co by měli udělat všichni majitelé webových stránek, kteří to s optimalizací pro vyhledávače myslí vážně - bez ohledu na platformu, kterou použili k jeho vytvoření.
Registrací webu Shopify v těchto službách sdělíte společnostem Google a Bing, že váš obchod existuje - a zajistíte, aby byl indexován.
Search Console a Bing Webmaster Tools vám také poskytnou upozornění na případné technické problémy, které jim brání ve správném procházení vašeho webu.
Registrace obchodu Shopify v konzole vyhledávání Google a nástrojích Bing Webmaster Tools je velmi snadná.
Po registraci webu Shopify do služby Google Search Console a Bing Webmaster Tools je třeba do obou služeb odeslat mapu stránek XML - to pomůže oběma službám přesně a rychle indexovat váš web.
Společnost Shopify za vás mapu stránek vygeneruje automaticky - adresa URL pro ni ve vašem obchodě je jednoduše www.yourdomain.com/sitemap.xml.
V nástroji Search Console i Bing Webmaster Tools můžete tuto mapu webu odeslat tak, že přejdete na ovládací panel svého webu a kliknete na položku "sitemaps"
Je to všechno celkem jednoduché, ale pokud s tím potřebujete více pomoci, můžete se podívat na oficiální video podpory společnosti Shopify na toto téma.
Bonusový tip: nezapomeňte na Google Business
Pokud používáte svůj internetový obchod k prodeji online i na fyzickém místě (tj. pomocí systému prodejních míst), nezapomeňte svůj web zaregistrovat také nejen v konzole pro vyhledávání, ale také v Google Business.
Díky tomu bude váš web uveden v Mapách Google a může to vést k lepší přítomnosti ve výsledcích vyhledávání.
2. Zajistěte, aby se váš obchod Shopify rychle načítal
Rychlost stránky je signál, který vyhledávače používají k hodnocení webových stránek ve výsledcích vyhledávání, přičemž rychle se načítající stránky mají přednost před pomalejšími.
(Rychlý web vede k lepšímu uživatelskému zážitku - což se vyhledávacím algoritmům Googlu velmi líbí a mají tendenci je odměňovat).
Ve službě Shopify jsou vaše možnosti, pokud jde o snížení rychlosti stránek, poněkud omezené - protože místo toho, abyste si mohli koupit vlastní hosting a nakódovat vlastní šablonu, musíte používat servery a šablony Shopify (které jsou sice naprosto dobré, ale neposkytují vám jemnou kontrolu nad rychlostí načítání webu).
Přesto existuje několik věcí, které můžete udělat, aby se web Shopify načítal co nejrychleji.
- Odstraňte všechny aplikace Shopify, které nepoužíváte nebo je skutečně nepotřebujete.
- Vyhněte se používání velkého množství webových písem na svých stránkách, nebo dokonce zvažte jejich úplné vypuštění ve prospěch web safe fontů (ty se načítají mnohem rychleji).
- Používejte nástroje pro kompresi obrázků, jako je Tiny Png, abyste zmenšili velikost všech obrázků, které nahráváte do služby Shopify.
- Mezte na svých stránkách používání externích skriptů nebo vlastního kódu na minimum
- Vyhněte se používání posuvníků obrázků (ve prospěch jednoho, dobře optimalizovaného obrázku).
Nedávno společnost Shopify zavedla do ovládacích panelů Shopify pro obchodníky sestavu "rychlost internetového obchodu"; pomocí ní můžete zkontrolovat, jak si váš obchod stojí v porovnání s ostatními z hlediska rychlosti.
Pro přístup k tomuto přehledu přejděte v ovládacím panelu Shopify do sekce Online Store > Theme a poté klikněte na tlačítko 'View report' vedle sekce Online Store Speed, která se zobrazí.
Pro podrobnější analýzu rychlosti stránek vašeho obchodu Shopify můžete použít nástroj PageSpeed Insights společnosti Google.
3. Proveďte průzkum klíčových slov!
Jedním z nejlepších způsobů, jak zlepšit pozice vašeho obchodu Shopify ve vyhledávání, je zajistit, aby obsah vašich stránek a produktů obsahoval klíčová slova, která lidé skutečně hledají. K tomu je třeba provést průzkum klíčových slov.
Výzkum klíčových slov obvykle zahrnuje získání tří klíčových informací:
klíčová slova (fráze), která lidé zadávají do vyhledávačů, když hledají produkty nebo obsah, jako je ten váš
objem vyhledávání pro každé z těchto klíčových slov
jak obtížné bude získat pozici na každé klíčové slovo (na základě toho, kolik existujících autoritativních webů nebo stránek již ve výsledcích vyhledávání na tato klíčová slova dosahuje dobrých výsledků).
Když máte tyto tři informace, můžete obvykle určit klíčová slova, pro která je třeba optimalizovat obsah - nebo druh obsahu, který bude třeba vytvořit jako první.
Díky tomu, že máte dostatek údajů, můžete najít "sweet spot" - klíčová slova, která jsou dostatečně populární na to, aby generovala přiměřenou návštěvnost, a přitom nejsou tak populární, že už pro ně ve výsledcích vyhledávání dominuje spousta jiných webů.
Získání těchto informací zahrnuje použití specializovaného nástroje pro výzkum klíčových slov, jako je Semrush nebo Ahrefs; ty vám umožní zadat klíčová slova a zobrazit všechny výše uvedené statistiky pro každé z nich spolu se spoustou dalších užitečných informací (seznamy konkurenčních webů, které se v současné době dobře umísťují na vámi zvolená klíčová slova; navrhovaná alternativní klíčová slova; a výsledky vyhledávání pro jednotlivé země).
Získání rozšířené bezplatné zkušební verze aplikace Semrush
Standardní bezplatná zkušební verze aplikace Semrush trvá sedm dní - po omezenou dobu však můžete využít prodlouženou zkušební verzi.
Tím získáte 30denní lhůtu na vyzkoušení všech klíčových funkcí produktu a přístup ke všem datům, která poskytuje. Více informací o prodloužené bezplatné zkušební době se dozvíte zde.
Jakmile máte vyřešený průzkum klíčových slov, je čas podívat se na další technické věci, které můžete udělat se svým obchodem Shopify, abyste zajistili jeho dobrou výkonnost ve vyhledávání na vybraná klíčová slova.
4. Upravte správně názvy stránek a produktů
Jedním z nejdůležitějších prvků webové stránky je její název. Vyhledávače považují "značky titulků" za klíčové informace při určování způsobu kategorizace a hodnocení obsahu a samotný titulek se zobrazuje jako největší součást výsledku vyhledávání (a také v horní části okna prohlížeče).
Měli byste dbát na to, aby názvy vašich stránek a příspěvků na blogu Shopify nikdy nebyly neurčité povahy a vždy začínaly cílovým klíčovým slovem (frází, na kterou se chcete ve výsledcích vyhledávání umístit).
Příklad pokud byste provozovali firmu s názvem "Sarah's Yummy Bakery", která prodává dorty z bílé čokolády, bylo by lepší použít název stránky, který by obsahoval frázi "dorty z bílé čokolády" - místo toho byste použili jen konvenčnější (ale méně přívětivý pro SEO) název "Sarah's Yummy Bakery".
Vhodný název stránky pro výše uvedený příklad by tedy byl "Bílé čokoládové dorty - pekařství Sarah's Yummy Bakery."
V aplikaci Shopify existují dva různé postupy pro úpravu názvů stránek: jeden pro domovskou stránku a druhý pro každý jiný typ stránky. Podívejme se postupně na oba.
Úprava názvu domovské stránky Shopify
Chcete-li upravit název domovské stránky, musíte kliknout na možnost Internetový obchod > Předvolby. Poté použijte pole "Název domovské stránky" v části "Název a meta popis", které je k dispozici, a zadejte název domovské stránky.
Úprava dalších názvů stránek v aplikaci Shopify
U ostatních stránek je způsob úpravy názvu stránky v aplikaci Shopify víceméně stejný bez ohledu na to, zda pracujete se statickou stránkou, produktem nebo příspěvkem.
Potřebujete vyhledat stránku, příspěvek nebo produkt v ovládacím panelu Shopify (pomocí položek Internetový obchod > Stránky a Internetový obchod > Příspěvky na blogu pro stránky a příspěvky nebo karty "Produkty" pro přístup k produktům).
Jakmile ji najdete, stačí sjet až na její konec a kliknout na odkaz "Upravit SEO webu" v části "Náhled výpisu z vyhledávače".
Poté budete moci upravit název stránky pomocí poskytnutého pole 'název stránky'.
5. Používejte správně nadpisy
Nevyužívání nadpisů je častou chybou obchodníků, kteří vytvářejí a aktualizují své internetové obchody pomocí platforem pro elektronické obchodování, jako je Shopify.
Namísto toho, aby správně použili nadpisy (nadpis 1, nadpis 2, nadpis 3 atd.) ve svém textu - jak by to mohl udělat profesionální vývojář nebo webmaster - přidávají tučný text nebo text psaný velkými písmeny, aby rozčlenili svůj obsah.
To způsobuje poměrně dost problémů:
- Z estetického hlediska to může vypadat dost špatně
- Ztěžuje to porozumění obsahu zrakově postiženým návštěvníkům webu (čtečky obrazovky se spoléhají na nadpisy, které uživatelům pomáhají orientovat se na webových stránkách).
- Ztěžuje to vyhledávačům přesné indexování vašeho obsahu
Přidání nadpisů a podnadpisů v aplikaci Shopify je velmi snadné: při úpravě stránky nebo popisu produktu stačí zvýraznit část textu a poté vybrat požadovaný nadpis z rozbalovací nabídky formátování.
Chcete-li tak učinit, stačí kliknout na ikonu formátování s velkým písmenem "A", jak ukazuje obrázek obrazovky níže.
Jak vidíte, nadpisy jsou v aplikaci Shopify očíslovány čísly 1 až 6.
Jak se dalo očekávat, váš nadpis 1 (H1) je nejdůležitější, protože vyhledávače jej používají (spolu s nadpisem stránky) jako hlavní způsob hodnocení stránky. Měl by tedy vždy obsahovat a ideálně začínat vaším klíčovým slovem, na které se zaměřujete.
Na stránkách a v popisech produktů je také dobré uvést několik odstavců H2 a H3 obsahujících relevantní klíčová slova.
6. Používejte poutavé meta popisy
Meta popisy (známé také jako "meta tagy") jsou krátká shrnutí webových stránek, která se zobrazují pod modrými klikacími odkazy na stránce s výsledky vyhledávání.
Ačkoli Google tvrdí, že nejsou faktorem hodnocení, dobře napsaný meta popis může podpořit větší počet kliknutí na váš web - tím se zlepší míra prokliku (CTR) stránky.
Ačkoli se o tom vedou spory, CTR na stránky ve výsledcích vyhledávání JE podle mnoha odborníků na SEO faktorem hodnocení - správné sestavení meta popisů je tedy důležité (když už nic jiného, více kliknutí se obecně rovná více prodejům!).
Váš meta popis produktů a stránek Shopify by měl:
- být stručný (155 - 160 znaků)
- být přesný
- obsahovat klíčová slova, na která doufáte, že se umístíte
Stejně jako u názvů stránek platí různé postupy v závislosti na tom, zda chcete upravit meta popis domovské stránky - nebo popis jakékoli jiné stránky.
Chcete-li upravit meta popis domovské stránky, musíte kliknout na možnost Internetový obchod > Předvolby a pomocí pole "meta popis domovské stránky", které je k dispozici v pravé části obrazovky, jej přidat nebo změnit.
Chcete-li upravit meta popis pro ostatní typy stránek, stačí vyhledat stránku, příspěvek nebo produkt a poté přejít dolů na odkaz "Upravit SEO webu" v náhledu výpisu pro vyhledávače.
Poté se zobrazí možnost upravit meta popis - použijte k tomu pole meta popisu, které je zobrazeno níže.
7. Vytvořte jedinečné názvy a popisy produktů
Běžným způsobem, jak urychlit proces přidávání produktů do obchodu Shopify, je použití možnosti "Duplikovat produkt".
Ačkoli je to nepochybně praktický způsob, jak přidat do obchodu nový produkt, může vést k tomu, že omylem (nebo z lenosti!) vznikne mnoho velmi podobných - nebo dokonce zcela duplicitních - názvů a popisů produktů.
To je něco, co může vyhledávače zmást, a není to dobré ani pro vaše návštěvníky. Duplicitní obsah může vést k horšímu výkonu ve výsledcích vyhledávání, proto se vždy snažte, aby názvy a popisy produktů byly co nejvíce jedinečné.
8. Optimalizujte text alt obrázků a názvy souborů
Algoritmy vyhledávačů se při indexování vašeho obchodu Shopify nedívají jen na slova v něm uvedená - zohledňují také jeho obrázky.
Existují tři hlavní důvody, proč byste měli ke svým obrázkům přidávat alternativní text (známý jako "alt text" nebo "alt tagy"):
- Čtečky obrazovky jej používají k poskytnutí popisu obrázku zrakově postiženým uživatelům, kteří navštíví vaše webové stránky.
- Vyhledávače jej používají ke kategorizaci a lepšímu pochopení vašeho obsahu.
- Pokud se váš obrázek nenačte, zobrazí se popis obrázku, který pomůže předejít zmatkům.
Měli byste se snažit přidat text alt, který bude fungovat jak pro čtečky obrazovky, tak pro vyhledávače - popis, který bude obsahovat vaše cílová klíčová slova, ale přesto bude dokonale srozumitelný pro každého, kdo k přístupu k vašemu obsahu používá čtečku obrazovky.
Úprava textu alt je v aplikaci Shopify velmi snadná, ale postup se mírně liší v závislosti na typu obsahu, na kterém pracujete.
Přidání textu alt na stránky nebo příspěvky Shopify
Chcete-li přidat text alt k obrázkům na statických stránkách nebo příspěvcích,
- Přejděte na stránku/příspěvek (prostřednictvím Online Store > Pages nebo Online Store > Blog posts).
- Najděte příslušný obrázek.
- Dvakrát na něj klikněte.
Poté se zobrazí okno, ve kterém můžete upravit různé aspekty obrázku, včetně textu alt.
Přidání textu alt k produktům Shopify
Chcete-li k obrázkům produktů přidat text alt,
- Najděte svůj produkt kliknutím na Produkty na ovládacím panelu Shopify.
- Po nalezení produktu klikněte na příslušný obrázek produktu.
- Klikněte na možnost "Alt Text" vpravo od obrázku a přidejte svůj alt text.
Přidání textu alt při použití editoru přetahování v aplikaci Shopify
Nový formát šablony Online Store 2.0 (OS 2.0) společnosti Shopify obsahuje nový editor drag-and-drop.
Při jeho použití můžete přidat nebo upravit alt text obrázků tak, že otevřete editor OS 2.0 přetažením přes Online Store > Motivy > Přizpůsobit, přejdete na šablonu stránky, vyberete obrázek a poté kliknete na odkaz "Přidat alt text" (poznámka: bude označen jako "Upravit alt text", pokud váš obrázek již alt text obsahuje).
Použití optimalizovaných názvů souborů obrázků v aplikaci Shopify
Změna názvů souborů není v aplikaci Shopify nijak zvlášť snadná - proto je nejlepší optimalizovat názvy souborů ještě před jejich nahráním do platformy.
To v podstatě znamená zajistit, aby se v názvu souboru nacházelo klíčové slovo, na které se zaměřujete, a aby byl název souboru krátký.
Příklad pokud byste ve svém obchodě Shopify prodávali modré letadlo na hraní, bylo by lepší dát mu název souboru "blue-toy-airplane.jpg" místo něčeho nerozluštitelného jako "IMG1234567.jpg".
Pokud budete muset změnit název souboru obrázku poté, co jste jej nahráli do služby Shopify, pak to bohužel bude znamenat, že stávající obrázek odstraníte a nahradíte jej znovu nahranou verzí, která bude v názvu souboru obsahovat klíčová slova, na která se zaměříte.
Pokud máte v obchodě hodně obrázků, mohou tento proces urychlit aplikace, jako je například aplikace Hromadné úpravy obrázků (dostupná v obchodě s aplikacemi Shopify), ale pokud máte velký počet obrázků k aktualizaci, bude to něco stát.
9. Používejte "čisté" adresy URL
Používání "čistých" adres URL vhodných pro SEO je něco, co společnost Google podporuje. Čisté adresy URL jsou krátké, jednoduché a snadno pochopitelné.
Příklad pokud prodáváte modré kytary, bylo by vhodné použít adresu URL www.yourdomain.com/blue-guitars, nikoli www.yourdomain.com/prds/ct/p223.php?ref=14556bluegtr
Vždy tedy dbejte na to, aby adresy URL vašeho obchodu Shopify byly co nejsrozumitelnější a obsahovaly zaměřené klíčové slovo. To pomůže vyhledávačům i lidem pochopit, čeho se váš obsah týká.
Chcete-li v aplikaci Shopify upravit adresu URL stránky, přejděte na stránku, produkt nebo příspěvek, který chcete upravit, sjeďte dolů a klikněte na "Upravit SEO webu"
Poté proveďte změny v poli 'URL a handle' (viz obrázek níže). Pokud DO změníte adresu URL služby Shopify, nezapomeňte zaškrtnout možnost 'vytvořit přesměrování URL'.
Tím zabráníte tomu, aby se uživatelé (a Google!) setkávali s nefunkčními odkazy, a dáte Googlu vědět, že jste změnili adresu URL.
Nyní je změna adresy URL stránek, které nemají v současné době dobré výsledky v organickém vyhledávání, obvykle v pořádku - pokud však uvažujete o změně adresy URL stránky, která již JE velmi dobře hodnocena, měli byste postupovat trochu opatrněji.
Je to proto, že stránka s vysokým umístěním a vysokou návštěvností bude mít pravděpodobně mnoho zpětných odkazů, které se nebudou vůbec započítávat, pokud nevytvoříte přesměrování ze staré adresy URL na novou (zpětné odkazy jsou odkazy z jiných stránek na tu vaši).
Změna adresy URL může také ovlivnit "sociální důkaz" stránky, protože vynuluje statistiky zobrazené na počítadle sdílení na sociálních sítích pro danou stránku.
V ideálním případě je tedy dobré mít správnou strukturu adresy URL již v okamžiku, kdy stránku nebo produkt ve službě Shopify vytváříte, nebo krátce poté.
A pokud nakonec změníte adresu URL stránky v obchodě Shopify, vždy zaškrtněte políčko "Vytvořit přesměrování URL"!
10. Přidejte k produktům a stránkám bohaté úryvky
Rich snippets jsou části "strukturovaných dat", které lze přidat k obsahu a které pomáhají vyhledávačům i vyhledávačům pochopit, o čem stránka je, a jsou důležitou součástí toho, jak se vaše webové stránky chovají ve výsledcích vyhledávání.
Rich snippets obsahují vizuální vodítka o obsahu produktu, stránky nebo příspěvku - například hodnocení hvězdičkami, autora, ceny, výhody a nevýhody atd.
Ty se zobrazují hned za meta popisem výsledku vyhledávání, jak ukazuje příklad níže:
Jak vidíte, rich snippets byly použity k vylepšení výše uvedeného výsledku vyhledávání restaurace o hvězdičkové hodnocení, počet recenzí, které obdržela, a cenové rozpětí jídla.
Vyhledávače mají rády bohaté úryvky, protože poskytují další zdroj dat, který lze použít k lepší kategorizaci a indexaci obsahu.
Lidé je mají rádi, protože přidávají výsledkům vyhledávání větší relevanci a kontext (a to může vést k většímu počtu kliknutí, což zase může vést k tomu, že algoritmy budou výsledek zobrazovat častěji).
Rich snippets jsou obvykle generovány přidáním "Schema Markup" - kódu HTML obsahujícího značky definované organizací Schema.org (společný projekt společností Google, Yahoo!, Bing a Yandex, jehož cílem je pomoci webmasterům poskytovat vyhledávačům přesnější informace).
Existuje několik způsobů, jak do obchodu Shopify přidat rich snippets. Prvním z nich je ruční přidání kódu "data markup" do šablon Shopify (další informace o tomto postupu spolu s příkladem kódu najdete zde).
Druhým přístupem je použití aplikace rich snippets - v obchodě s aplikacemi Shopify jich je k dispozici spousta.
A co Nákupy Google?
Dalším způsobem, jak můžete zvýšit viditelnost svého obchodu Shopify ve vyhledávání, je dostat své produkty na kartu Nákupy Google ve výsledcích vyhledávání (na obrázku níže).
Chcete-li toho dosáhnout, musíte do svého obchodu Shopify přidat aplikaci "Kanál Google". Tato aplikace je k dispozici zdarma.
11. Používejte aplikaci Yoast SEO
Yoast SEO je nástroj, který vám pomůže určit úpravy, které můžete provést ve svém obsahu a které mu pomohou k lepšímu výkonu ve výsledcích vyhledávání. Až donedávna byl Yoast dostupný pouze pro uživatele WordPressu, ale dobrou zprávou je, že nyní je k dispozici i pro uživatele Shopify.
Yoast funguje tak, že skenuje váš obsah a vypisuje seznam použitelných tipů, které vám pomohou obsah vylepšit. Zkoumá vše od délky meta popisu přes hustotu klíčových slov až po čitelnost stránky a je to opravdu užitečný nástroj, který můžete mít ve své sadě nástrojů SEO pro Shopify.
Používání nástroje Yoast pro Shopify je sice zpoplatněno (19 dolarů měsíčně), ale obvykle se vyplatí - zejména pokud plánujete zvýšit návštěvnost svého obchodu Shopify prostřednictvím blogů a příchozího marketingu.
A když už mluvíme o blogování...
12. Využívejte svůj blog Shopify naplno
Mnoho uživatelů Shopify se tolik soustředí na katalogy svých produktů (obrázky, popisy, použitá klíčová slova atd.), že zapomínají na nesmírně důležitý aspekt SEO - vytváření skvělého obsahu, obvykle ve formě příspěvků na blogu.
Stránky, které obsahují podrobné a informativní blogové příspěvky na témata, která lidi zajímají, mají tendenci dosahovat lepších výsledků ve vyhledávání.
V našem článku o zvyšování návštěvnosti blogů najdete několik klíčových tipů, jak vytvářet takový poutavý obsah, který se umisťuje na předních místech.
13. Budování zpětných odkazů na váš obchod Shopify
Zpětné odkazy jsou odkazy z jiného webu na ten váš a tvoří velmi důležitou součást SEO.
Vyhledávače totiž zpětné odkazy považují za "hlasy" pro kvalitu obsahu. Obecně platí, že čím více těchto "hlasů" mají produkty a stránky ve vašem obchodě, tím větší je pravděpodobnost, že se ve výsledcích vyhledávání umístí vysoko.
Získávání zpětných odkazů je jedním z nejobtížnějších aspektů SEO, ale je velmi důležité ho provádět.
Pro získání zpětných odkazů musíte obvykle "oslovit" ostatní majitele stránek ve vašem oboru a přesvědčit je, aby odkazovali na váš obsah. To může být obtížné - ale je to snazší, pokud je obsah, který jste vytvořili, opravdu silný.
(Silný obsah má také tendenci přitahovat zpětné odkazy i bez takového oslovování, protože lidé rádi odkazují na zajímavé produkty nebo autoritativní příspěvky).
Jednou z věcí, které byste se měli obecně vyvarovat, je kupování odkazů - vyhledávače jsou na tuto praxi moudré a mohou váš web ve výsledcích vyhledávání penalizovat, pokud o ní objeví důkazy. Schémata výměny odkazů jsou technicky vzato také v rozporu s pokyny pro webmastery společnosti Google.
Zajištění vyhledávání na webu Shopify
Tento průvodce se dosud zaměřoval na zviditelnění obchodu Shopify ve výsledcích vyhledávání.
Je však důležité nezapomínat na to, aby byly produkty vyhledatelné i na vašem vlastním webu - uživatelům to může pomoci je snadněji vyhledat.
Toho lze dosáhnout zapnutím vestavěného vyhledávacího panelu Shopify nebo přidáním vyhledávacích filtrů do vašeho obchodu pomocí bezplatné aplikace "Shopify Search and Discovery".
(Pro sofistikovanější možnosti v této oblasti můžete také zvážit instalaci aplikace vyhledávací lišty třetí strany z obchodu s aplikacemi Shopify)
14. Zvyšte "dobu pobytu" v obchodě Shopify
"Dwell time" je výraz, který odborníci na SEO používají pro označení doby, kterou uživatel stráví na webové stránce, než se vrátí k výsledkům vyhledávání.
V komunitě SEO obecně panuje shoda, že čím delší je doba zdržení, tím větší je pravděpodobnost, že se váš obsah bude dobře zobrazovat ve výsledcích vyhledávání - protože vyhledávačům naznačuje, že uspokojuje dotazy uživatelů.
Dává tedy smysl vytvořit web Shopify tak, aby udržel pozornost co nejdéle.
Tady je návod, jak toho můžete dosáhnout:
- Vytvářejte skutečně skvělý obsah - ať už to znamená psaní poutavých, podrobných příspěvků na blog nebo předvádění fantastických obrázků na stránkách produktů, dejte lidem důvod, aby se u vašeho obsahu zdrželi a dívali se na něj dlouho!
- Zvažte používání brigádníků v kopii - frází nebo otázek, které podněcují čtenáře k dalšímu čtení
- Používejte jednoduchou navigační strukturu , která uživatelům usnadní přechod z jedné části webu do druhé a povzbudí je k delšímu procházení.
- Využívejte vnitřní propojení - přidejte například výzvy k akci "související produkty" nebo "doporučené další čtení". To povzbudí návštěvníky, aby strávili ve vašem obchodě více času a strávili nejen první stránku, na které přistáli, ale i další produkty a obsah. (Interní odkazy mohou přinést i další výhody pro SEO).
- Povzbuzujte lidi, aby zanechávali komentáře k příspěvkům na vašem blogu (a aby si je přečetli).
- Vkládejte na své stránky videa (jejich sledování může návštěvníkům chvíli trvat!).
Jednu věc, kterou je důležité si zapamatovat, je však nevkládat na stránku jen tak nějaký starý obsah nebo "chmýří", abyste tam lidi udrželi déle.
Časté dotazy k optimalizaci pro vyhledávače Shopify
Je Shopify dobré pro SEO?
Ano - Shopify je navrženo tak, aby dodržovalo osvědčené postupy SEO, a umožňuje snadný přístup ke všem klíčovým prvkům SEO a manipulaci s nimi. Nemáte sice kontrolu nad hostingem, takže máte méně možností, jak manipulovat s rychlostí stránek (což je stále důležitější faktor hodnocení), ale nastavení hostingu Shopify je obecně rychlé a společnost používá síť CDN (content delivery network), která dále zajišťuje rychlé načítání obchodů vytvořených na této platformě.
Jak zajistit, aby se obchod Shopify umisťoval na vysokých pozicích ve výsledcích vyhledávání?
K zajištění vysokých pozic obchodu Shopify ve výsledcích vyhledávání je třeba provést poměrně dost kroků, ale mezi ty klíčové patří zajištění toho, aby (1) byl zaregistrován v konzole Google Search Console, (2) vždy používal jedinečné popisy produktů, (3) obsahoval přesvědčivý obsah, pro který byl proveden průzkum klíčových slov, a (4) směřovaly na něj kvalitní zpětné odkazy.
Jsou pro Shopify k dispozici nějaké aplikace pro SEO?
V obchodech s aplikacemi pro Shopify je k dispozici široká škála aplikací pro SEO. Mezi oblíbené patří Plug In SEO, Avada SEO, Bulk Image Edit, Smart SEO a SEO Boost.
Proč se můj obchod Shopify nezobrazuje ve vyhledávači Google?
Pokud se váš obchod Shopify vůbec nezobrazuje na Googlu, zkontrolujte, zda jste jej zaregistrovali v konzole Google Search Console. Kromě toho se pokuste získat kvalitní odkazy z jiných webových stránek na svůj obchod - je to jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat pro zvýšení viditelnosti webu ve výsledcích vyhledávání. Nezapomeňte také, že zcela novým webům může chvíli trvat, než je vyhledávače zaindexují - ve skutečnosti několik týdnů.
Zdroje: stylefactoryproductions.com, Unsplash.com