Nejlepší router Asus v roce 2023 - 6 recenzí nejlepších bezdrátových routerů

Recenze: Jaké jsou vlastnosti nejlepších routerů Asus? Stejně jako u jakéhokoli síťového hardwaru, i zde platí, že výběr nejlepšího směrovače závisí na tom, čeho potřebujete dosáhnout a jaký druh internetové služby máte.

Jaké jsou vlastnosti nejlepších routerů Asus? Stejně jako u jakéhokoli síťového hardwaru, i zde platí, že výběr nejlepšího směrovače závisí na tom, čeho potřebujete dosáhnout a jaký druh internetové služby máte. Pokud například chcete nejlepší router pro internet Spectrum, začíná to zpravidla širokým pokrytím a spolehlivou silou signálu. Dále budete chtít bezdrátový směrovač s vynikajícím výkonem a dostatečně vysokou přenosovou rychlostí, aby se vyrovnal rychlosti širokopásmového připojení vašeho poskytovatele internetu.

Nakonec nejlepší routery Asus nabízejí také pokročilé funkce, jako je čtyřjádrový procesor a ASUS AiMesh. Společnost Asus je známá cenově výhodnými síťovými a počítačovými produkty a herními a esportovými periferiemi. Nabízí širokou škálu routerů, včetně herních routerů a routerů Wi-Fi 6.

Pokud chcete získat maximální možný výkon svého internetového připojení pro hraní online her, je upgrade na nový Wi-Fi router Asus skvělou volbou. Specializované modely Asus pro hraní her nabízejí režimy s nízkou latencí a spoustu možností vlastní konfigurace. Značka má také spoustu modelů, díky kterým si můžete doma nebo v kanceláři snadno nainstalovat cenově dostupný síťový Wi-Fi systém.

Pokračujte ve čtení a zjistěte, které modely routerů Asus vynikají a jak si stojí v porovnání s ostatními značkami.

Top routerů Asus

#1 Dvoupásmový gigabitový bezdrátový internetový router Asus RT-AX3000

Odměna: TOP PICK

CO SE NÁM LÍBÍ: Má komplexní pokrytí plochy až 3 000 čtverečních stop, takže je vhodný pro velké domácnosti. Podporuje také až 30 připojených zařízení a lze jej ovládat na dálku prostřednictvím aplikace Asus. Má také pět ethernetových portů a spolupracuje s Alexou pro hlasové ovládání.

 • Velký dosah
 • Může podporovat až 30 připojených zařízení
 • Podporuje hlasové ovládání
 • Nepodporuje agregaci linek

Asus RT-AX3000 je spolehlivý dvoupásmový gigabitový bezdrátový směrovač, který nabízí mimořádně vysokou rychlost připojení až 3000 Mb/s, kdy v pásmu 2,4 GHz dosahuje průměrné rychlosti 575 Mb/s a v pásmu 5 GHz působivé rychlosti 2402 Mb/s. V případě, že se jedná o bezdrátový směrovač s rychlostí 2,4 GHz, je možné jej připojit k síti s rychlostí 2,5 GHz. To je důležité, protože to znamená, že se uživatelé budou moci rozhodnout, ke kterému pásmu se připojí podle svých potřeb. Pásmo 2,4 GHz lze použít pro nenáročné prohlížení webových stránek, zatímco pásmo 5 GHz by se skvěle hodilo pro datově náročné činnosti, jako je streamování HD a hraní online her. Router má také široký dosah pokrytí až 3000 čtverečních stop a může podporovat až 30 připojených zařízení v jednom okamžiku. Router však nepodporuje agregaci linek.

Tento směrovač se poměrně dobře integruje s technologií AiMesh. To je důležité, protože to znamená, že se bude moci propojit s dalšími směrovači Asus pro širší pokrytí. Router je vybaven čtyřmi ethernetovými porty a portem USB pro přístup k uloženým médiím. Lze jej také vzdáleně spravovat prostřednictvím aplikace routeru ASUS, kde mohou uživatelé nastavit rodičovskou kontrolu a sledovat aktivitu uživatelů.

#2 Dvoupásmový gigabitový bezdrátový směrovač Asus AX1800 WiFi 6

Ocenění: ČESTNÉ UPOZORNĚNÍ

CO SE NÁM LÍBÍ: Podporuje až 25 připojených zařízení a má široký dosah až 3000 metrů čtverečních. Router také pracuje na dvoupásmové frekvenci pro lepší šířku pásma a je vybaven ochranou AiProtection, která zabraňuje hacknutí připojených zařízení.

 • Velký dosah
 • Dodává se s ochranou AiProtection, která zabraňuje hacknutí
 • Podporuje až 25 připojených zařízení
 • Podporu je obtížné sehnat

Asus AX1800 je WiFi 6 router, který se může pochlubit superrychlým připojením o rychlosti přibližně 574mbps ve svém 2,4GHz pásmu a 1201mbps v 5GHz pásmu. To mu dává kombinovanou rychlost přenosu dat až 1800mbps, která je dostatečně rychlá na to, aby zaručila hraní her a streamování v HD rozlišení bez zpoždění. Router je také vybaven doživotní ochranou AiProtection, což znamená, že router spolu s připojenými zařízeními bude mít určitou formu ochrany před jakýmikoli kybernetickými útoky nebo hackerskými útoky. Router také spolupracuje s Alexou, ale předchozí uživatelé si stěžovali, že je obtížné se dovolat její podpory.

Tento směrovač je ideální pro velké domácnosti, protože podporuje připojení až 25 zařízení, a protože je vybaven technologií MU-MIMO, rychlost jednotlivých připojení se nezpomalí ani v případě, že ostatní připojení mají velký provoz. Router je také kompatibilní s technologií AiMesh, což znamená, že se může bezproblémově propojit s dalšími routery Asus a zvýšit tak pokrytí. Je také vybaven čtyřmi ethernetovými porty.

#3 Herní router Asus ROG Rapture WiFi 6

Odměna: Nejlepší pro profesionální hraní

CO SE NÁM LÍBÍ: Nabízí velmi vysokou rychlost přenosu dat až 11 Gb/s, takže se skvěle hodí pro hry pro více hráčů bez zpoždění. Pracuje ve třípásmové frekvenční třídě a má podporu hlasového ovládání.

 • Skvělý pro hry
 • Vysokorychlostní připojení
 • Umožňuje vzdálenou správu prostřednictvím aplikace routeru Asus
 • Velké rozměry nemusí na někoho zapůsobit

Herní router Asus ROG WiFi 6 je třípásmový router, který je nejlepší pro uživatele, kteří potřebují vysokorychlostní připojení. Nabízí rychlost přenosu dat až 11 Gb/s a jeho efektivní chod závisí na čtyřjádrovém procesoru s frekvencí 1,8 GigaHertz. Je také vybaven funkcí ASUS AiProtection, která zajišťuje, že žádné z připojených zařízení nebude hacknuto, a šesti ethernetovými a dvěma USB porty pro kabelové připojení.

Router lze integrovat do nastavení chytré domácnosti pro hlasové ovládání, a protože je kompatibilní s technologií Asus AiMesh, budou moci majitelé také kombinovat jeho pokrytí s dalšími routery Asus pro ještě širší pokrytí. Router lze snadno spravovat na dálku prostřednictvím aplikace routeru Asus a umožní také hlubokou úroveň přizpůsobení, kdy uživatelé budou moci odpovídajícím způsobem omezovat a přidělovat šířku pásma nebo monitorovat provoz

#4 Dvoupásmový bezdrátový internetový router Asus AC1900 RT-AC67P

Odměna: NEJLEPŠÍ PRO DOMÁCÍ POUŽITÍ

CO SE NÁM LÍBÍ: Velmi snadno se instaluje a má slušný dosah 3000 čtverečních stop. Má také slušně vysokou rychlost přenosu dat a podporuje až 30 připojených zařízení. Lze jej také vzdáleně spravovat prostřednictvím aplikace routeru Asus.

 • Zvládá až 30 současných připojení
 • Možnost vzdálené správy prostřednictvím aplikace routeru Asus
 • Skvělý dosah
 • Často vypadává signál

Asus RT-AC67P je dvoupásmový bezdrátový internetový směrovač, který se velmi snadno nastavuje a může se pochlubit rychlostí přenosu dat až 1300 Mb/s. Funguje na dvoupásmové frekvenční síti, kde se uživatelé budou moci připojit k internetu prostřednictvím jejího 2,4GHz nebo 5GHz pásma, a protože je vybaven také technologií Beamforming, router bude schopen také uzamknout konkrétní připojení pro silné připojení i při pohybu. Přesto si někteří předchozí uživatelé stěžovali na časté výpadky sítě.

Router je také vybaven technologií MU-MIMO, která zajistí, že všechna připojená zařízení budou schopna udržet vysokorychlostní připojení, i když se ostatní uživatelé budou věnovat činnostem s vysokým provozem. Protože zvládne současně obsluhovat až 30 připojených zařízení, je ideální pro použití ve velké domácnosti. Router má také slušné pokrytí 3000 čtverečních stop a lze jej rychle nastavit a spravovat prostřednictvím aplikace routeru Asus.

#5 Dvoupásmový bezdrátový internetový router Asus AC1750 RT-ARCH18

Odměna: NEJLEPŠÍ PRO SIMULTÁNNÍ PŘIPOJENÍ

CO SE NÁM LÍBÍ: Pokrývá až 3000 metrů čtverečních a lze jej vzdáleně spravovat prostřednictvím aplikace. Snadno se také nastavuje a podporuje až 30 současně připojených zařízení.

 • Skvělé pro připojení více zařízení
 • Snadno se nastavuje
 • Velký dosah
 • Antenny nejsou odnímatelné
 • Není řízení pásma

Asus RT-ARCH18 je dvoupásmový bezdrátový směrovač, který pracuje na dvoupásmové frekvenční třídě a je vybaven rodičovskou kontrolou, takže rodiče mohou omezit internetové aktivity svých dětí. Je také poměrně snadno nastavitelný prostřednictvím aplikace routeru Asus a je vybaven třemi externími anténami, které zvyšují jeho dosah na přibližně 3 000 metrů čtverečních. Stejně jako většina routerů Asus ve své kategorii je vybaven čtyřmi ethernetovými porty a obsahuje také technologii MU-MIMO, takže všechna zařízení v jeho síti si zachovávají vysokorychlostní připojení. Antény bohužel nejsou odnímatelné a nemá řízení pásma.

Router je také vybaven technologií tvarování paprsku pro uzamčení konkrétního připojení, a protože zvládne současné připojení až 30 zařízení, hodí se do velkých domácností. Směrovač je také poměrně kompaktní pro snadné umístění a díky hmotnosti pouhých 1,03 kg se s ním dá poměrně snadno pohybovat.

#6 Asus ROG GT-AC2900 Rapture WiFi Gaming Router

Odměna: Nejlepší pro příležitostné hráče

CO SE NÁM LÍBÍ: Je vybaven celou řadou funkcí zaměřených na hráče, které zvyšují jeho herní výkon. Má také podporu hlasového ovládání přes Alexu a disponuje skvělým výběrem portů.

 • Dostatek funkcí zaměřených na hry
 • Podpora hlasového ovládání prostřednictvím Alexy
 • Snadná navigace ve webovém rozhraní
 • Většina funkcí vyžaduje po zapnutí restart

Router ASUS ROG Rapture WiFi je dvoupásmový gigabitový bezdrátový internetový router, který pravděpodobně zaujme hráče díky funkcím, jako je například přesměrování portů. Je také vybaven funkcí AiProtection pro, která zabraňuje případným kybernetickým útokům na připojená zařízení, a podporou hlasového ovládání prostřednictvím Alexy. Router je vybaven čtyřmi ethernetovými a dvěma USB porty pro kabelové připojení. Také je vybaven funkcemi zaměřenými na hráče, jako je Game Boost pro upřednostnění herních datových paketů a GeForce Now pro upřednostnění herních zařízení GeForce Now, pokud jsou připojena. Předchozí uživatelé si však stěžovali, že většina funkcí vyžaduje po zapnutí restart.

Router je také vybaven softwarem pro akceleraci sítě ROG First, který zajišťuje, že s ním zařízení ROG budou bez problémů fungovat, a podporou technologie AiMesh, která umožňuje rychlé propojení s dalšími routery Asus pro rozšíření pokrytí. Jeho webové rozhraní je také poměrně snadno ovladatelné, a protože router může fungovat také jako server VPN prostřednictvím OpenVPN nebo IPSec, uživatelé budou mít zaručené bezpečné připojení.

Úvod do routerů Asus

Společnost Asus se sídlem v Tchaj-peji na Tchaj-wanu je nadnárodní společnost vyrábějící osobní počítače a elektroniku. Je také pátým největším prodejcem osobních počítačů na světě podle objemu. Bývalí inženýři společnosti Acer ji založili v roce 1989 jako AsusTek a v polovině 90. let začala společnost úzce spolupracovat se společností Intel a navrhovat komponenty pro osobní počítače. Společnost Asus, jejíž ústředí se nachází v americkém Freemontu v Kalifornii a hlavní střediska ve 32 zemích světa, je předním dodavatelem osobních počítačů, notebooků, mobilních telefonů a routerů. Je známá zejména díky své podznačce ROG (Republic of Gamers) zaměřené na esport a herní hardware pro PC.

Routery Asus mají obvykle přijatelnou cenu vzhledem k úrovni technologií, které nabízejí. Značka vyrábí několik levných variant routerů včetně technologie MU-MIMO, několika ethernetových portů a portů USB 3.0 pro kabelová zařízení. Ačkoli nemají pověst nejjednoduššího procesu nastavení nebo uživatelsky nejpřívětivějšího rozhraní aplikace routeru, vynikají specifikacemi, jako je vynikající dosah, působivá rychlost a spousta portů pro kabelové připojení.

Jak je Asus srovnatelný s ostatními značkami

(Pro 1) Herní funkce: Wi-Fi hardware Asus těží z rozsáhlé herní a esportové specializace značky. Nabízí řadu Wi-Fi modemových routerů značky ROG s funkcemi, jako je Game Boost, jejichž cílem je zlepšit hraní na připojených zařízeních.

(Proti 1) Složitější nastavení: V porovnání s routery poskytovanými poskytovateli internetových služeb a hlavními routery některých jiných značek se zařízení Asus zaměřují spíše na technicky zdatnější klientelu, a proto se mohou zdát poněkud zdlouhavá pro ty, kteří nejsou počítačovými nadšenci.

(Pro 2) Dostupné ceny: V porovnání s jinými špičkovými routery s podobnými funkcemi a maximálními rychlostmi bývají modely Asus Wi-Fi 5 a Wi-Fi 6 cenově dostupnější. Směrovač Asus AiMesh může být levnější alternativou k oblíbeným systémům Wi-Fi pro celou domácnost jiných značek.

(Nevýhoda 2) Vyšší nároky na údržbu: Systémy routerů Asus nabízejí spoustu možností ručního ovládání, ale mohou také vyžadovat více kutilské údržby než jiné, bezproblémověji integrované mesh routery a kombinovaná zařízení modem-router.

2.

(Pro 3) Flexibilní rozšiřovač dosahu a síťová Wi-Fi: Společnost Asus nabízí univerzální řadu modelů s technologií AiMesh Wi-Fi, která uživatelům umožňuje kombinovat směrovače Asus a prodlužovače dosahu a vytvářet tak síť mesh se stabilním připojením v celém větším domácím nebo kancelářském prostoru.

(Nevýhoda 3) Málo přenosných možností: Asus vyniká výkonem herních routerů, ale má méně nabídek v kategorii mobilních routerů. Ti, kdo hledají nejlepší 4G/5G LTE směrovače, které spolupracují s mobilními zařízeními, mohou najít větší výběr u jiné značky.

(Pro 4) Kompatibilita s Wi-Fi 6: Mezi levnými routery vynikají modely Asus tím, že stále častěji nabízejí novější standard Wi-Fi 6 802.11ax, a to i u některých základních Wi-Fi 6 routerů. Třípásmový router s podporou Wi-Fi 6 může poskytnout větší šířku pásma než router, který využívá pouze 2,4GHz pásmo a 5GHz pásmo.

(Con 4) Omezená technická podpora poskytovatele internetu:

Na rozdíl od směrovačů od společností poskytujících internetové služby nemají směrovače Asus obvykle nárok na technickou podporu poskytovatele internetových služeb.

Proč byste si měli koupit nový směrovač Asus?

Pokud chcete zlepšit výkon své domácí nebo firemní sítě Wi-Fi nebo pokud přecházíte na nový systém bezdrátové sítě, možná byste měli zvážit pořízení novějšího třípásmového směrovače Asus Wi-Fi 6E nebo systému ASUS AiMesh.

Novější směrovač Asus může zvýšit produktivitu při používání bezdrátové sítě pro videokonference a sdílení dat. Nejnovější modely routerů pro streamování podporují vyšší rychlosti pro sdílení a odesílání souborů i vyšší rychlosti stahování, což znamená, že budete moci efektivněji odesílat návrhy videí, poslouchat hudbu a streamovat obsah v HD rozlišení. Nabízejí také stabilnější připojení pro další komunikační úlohy, což z nich činí jedny z nejlepších routerů pro VoIP.

Zákazníci širokopásmového připojení s optickými službami nebo jinými vysokorychlostními gigabitovými ethernetovými připojeními mohou zvážit upgrade svého zařízení Wi-Fi na router pro gigabitový internet, aby dosáhli nejlepšího výkonu své sítě Wi-Fi. Širokopásmový internetový tarif nejvyšší úrovně může nabízet teoretickou rychlost 1000+ Mb/s, ale nepřekoná běžné připojení k internetu přes Wi-Fi, pokud váš současný směrovač nezvládne řízení síťového provozu. Novější model Asus se čtyřjádrovým procesorem tak může znatelně zrychlit váš výkon.

O novém routeru Asus můžete uvažovat také v případě, že hodně streamujete video nebo hrajete online hry. Řady herních routerů Asus jsou vybaveny širokou škálou funkcí pro zrychlení herního výkonu, například tříúrovňovou akcelerací her a vyhrazenými herními porty s nižší latencí. Některé modely Asus ROG a Asus RT jsou také vybaveny agregací portů pro kombinovanou rychlost s více ethernetovými kabelovými připojeními. Některé modely Asus ROG podporují vytvoření hráčské privátní sítě a jsou vybaveny vyhrazenými herními porty.

Pokud máte rychlé širokopásmové připojení, ale vaše současná Wi-Fi trpí "mrtvými body", kde nemáte silný signál, může vám pomoci modernizace síťového hardwaru. Systém Asus AiMesh zvyšuje všestrannost a umožňuje nastavit rozšířenou síť pomocí jediného jména a hesla. Obsahuje také některé vestavěné funkce zabezpečení sítě.

Nakonec nároční uživatelé s nejvytíženějšími sítěmi mohou využít nejnovější modely gigabitových routerů Asus a kombinovaných routerů AiMesh. Tyto modely mohou podporovat pokročilejší funkce, jako je fúze VPN a celosystémový přístup k síti pro hosty, a zpravidla nabízejí inteligentní technologii MU-MIMO pro náročný provoz. Nová směrovačová jednotka kompatibilní s technologií AiMesh také nabídne větší podporu pro systémy chytré domácnosti a chytrá zařízení, což vám umožní integrovat více zařízení internetu věcí, aniž by došlo ke zpomalení rychlosti domácí sítě Wi-Fi.

Nové jednotky Asus Wi-Fi 5 a Wi-Fi 6 zvládají větší síťový provoz, nabízejí vylepšené funkce bezdrátového zabezpečení a podporují vyšší rychlosti připojení než starší modely. Mesh routery Asus dnes téměř všechny podporují technologii AiProtection Pro, která pomáhá zajistit, aby bezdrátová síť byla neustále aktualizována pomocí ochrany proti malwaru, a umožňuje identifikovat škodlivé stránky a vnější útoky.

Nejnovější varianty routerů Asus RT a AiMesh, jako je například Asus GT-AX11000, podporují vyšší rychlost připojení pro hraní her a streamování videa a přidávají působivé funkce, jako je externí úložiště a novější konstrukce antény s tvarováním paprsku.

Jak dlouho vydrží router Asus?

Routery obecně mají v domácím prostředí nebo v malých firmách obvykle životnost kolem pěti let. Mnoho uživatelů vymění své směrovače dříve, aby získali přístup k novějším modelům s vyšší rychlostí Wi-Fi nebo vylepšenou mobilní aplikací pro sledování sítě. Starší směrovače nemusí být kompatibilní s aktuálně podporovanými standardy bezdrátového připojení Wi-Fi 5 a Wi-Fi 6, což může způsobit problémy s kompatibilitou zařízení, zvýšenou zranitelnost vůči vnějším útokům a bezpečnostním hrozbám internetu a sníženou šířku pásma.

Chcete-li prodloužit životnost svého směrovače, můžete si vybrat model, který podporuje nejnovější bezdrátový standard a je vybaven aktuálními vestavěnými funkcemi zabezpečení sítě a doživotní podporou zabezpečení internetu spolu s vynikající rychlostí a alespoň dvoupásmovou podporou Wi-Fi.

Možná budete také chtít uchovávat směrovač v prostoru bez nadměrné vlhkosti a extrémního tepla. Speciální skříňka na router může pomoci ochránit jednotku routeru před náhodnými pády a politím, aniž by došlo ke snížení síly signálu. U výkonných modelů, které obsahují čtyřjádrový procesor, je nezbytné odpovídající chlazení.

Na síťový hardware Asus prodávaný v USA a Kanadě se vztahuje omezená záruka v délce 1 až 3 let v závislosti na konkrétním modelu. Ta se vztahuje na modely Asus RT a většinu dvoupásmových Wi-Fi routerů Asus ROG a routerů základní úrovně Wi-Fi 6. Záruka se vztahuje na díly a výrobní vady, ale nezahrnuje běžné opotřebení a náhodné poškození.

Pokrývá také problémy s nastavením a připojením související s vadným předinstalovaným softwarem, ale pouze pokud je tento software originální. Stejně jako u většiny záruk na elektroniku se vztahuje i na produkty typu DoA neboli "Dead on Arrival". Na náhradní díly a repasované produkty se obvykle vztahuje tříměsíční záruka.

Zdroje: gadgetreview.com, Unsplash.com

Nejnovější recenze