Recenze: Sluchátka do uší Bose QuietComfort
Společnosti Bose trvalo poměrně dlouho, než je dostala do obchodů, ale nová sluchátka QuietComfort Earbuds s potlačením šumu za 279 dolarů jsou konečně tady. V mnoha ohledech jsou to vynikající skutečná bezdrátová sluchátka, zejména pokud jde o jejich zvuk a potlačení hluku, které je pravděpodobně to nejlepší, co je v současnosti v sadě sluchátek k dispozici.
Z hlediska výkonu mají jednoznačně navrch nad nejprodávanějšími sluchátky AirPods Pro od společnosti Apple s pravým bezdrátovým potlačením hluku. Nicméně díky menšímu designu AirPods Pro, poněkud pohodlnějšímu nošení a lepším možnostem hlasového volání je těžké prohlásit Bose za přímého šampiona. Nakonec záleží na tom, jaké jsou vaše priority. Přesto obstály ve zkoušce času oproti jiným skutečným bezdrátovým sluchátkům, které se objevily od naší původní recenze v říjnu, a jejich potlačení hluku zůstává nejlepší ve své třídě.
Špičkové potlačení hluku
Začněme potlačením hluku. Zlatým standardem aktivního potlačení hluku byla společnost Bose, ale Sony a další společnosti v posledních letech zlepšily svou hru na potlačení hluku. Sluchátka QuietComfort Earbuds, dříve známá jako Bose Noise Canceling 700 Earbuds, v tomto ohledu nezklamou. Jak jsem již řekl, jsou to pravděpodobně nejlepší skutečná bezdrátová sluchátka, která tlumí zvuk kolem vás.
Klepnutím na levý náušník pomocí dotykových ovládacích prvků můžete přepínat mezi třemi přizpůsobitelnými nastaveními potlačení šumu, včetně režimu průhlednosti, který propouští zvuk - v nastavení je to číslo "0". Při nejvyšším nastavení dokázala tato sluchátka tlumit zvuk lépe než AirPods Pro a Sony WF-1000XM3, které jsou v této kategorii lídrem v potlačování šumu.
Sluchátka Bose QuietComfort: Větší konstrukce má své klady i zápory
Sluchátka Bose jsem si do letadla nevzal - stejně jako spousta dalších lidí dnes prostě letadlem nejezdím - ale v bytě mám klimatizaci, která je dost hlasitá a slušně simuluje hluk v kabině letadla. Sluchátka QuietComfort Earbuds zvuk ventilátoru téměř úplně eliminovala. Zatímco sluchátka Sony a AirPods Pro odváděla dobrou práci při tlumení zvuku, sluchátka Bose byla lepší.
Použil jsem je také v ulicích New Yorku, a to s působivým účinkem. Neodstraní veškerý hluk, ale cítíte se docela odříznuti od světa a stojí za zmínku, že z bezpečnostních důvodů spousta lidí při procházkách po městě používá režim průhlednosti, aby slyšeli provoz. To by se hodilo i v případě, že byste běhali v dopravně zatížených oblastech.
Jen na okraj, myslím, že by společnost Bose měla označit "0" jako průhlednost, protože někteří lidé by to mohli chápat jednoduše jako vypnuté potlačení šumu. Bylo by také hezké, kdyby společnost Bose měla záporné číslo, které by zvětšovalo zvuk z vnějšího světa. Tato funkce byla k dispozici u sluchátek Hearphones v omezeném počtu kusů (nyní se již nepoužívají), která byla navržena tak, aby zvětšovala zvuk. "Cílem průhlednosti našich sluchátek QuietComfort je věrně napodobit, jak by svět zněl bez náušníků v uších," řekl mi mluvčí společnosti Bose. Stejný cíl má Apple i u režimu průhlednosti sluchátek AirPods Pro.
Nová sluchátka Bose QuietComfort Buds vedle sportovních sluchátek, která nemají funkci potlačení hluku.
Bohatý zvuk
Sluchátka QuietComfort Earbuds mají také lepší zvuk než AirPods Pro. Mají prostě bohatší zvuk s lepšími detaily a silnějšími basy, které jsou navíc dobře prokreslené. Sluchátka Bose se řadí mezi nejlépe znějící pravá bezdrátová sluchátka a vyrovnají se sluchátkům Sennheiser Momentum True Wireless 2, která se prodávají za 300 dolarů. Dobře se hodí pro různé hudební žánry, ale fanoušci hip-hopu a EDM zjistí, že mají dostatek basů.
Sennheiser je o něco uvolněnější než Bose. Středy (vokály) jsou u sluchátek QuietComfort Earbuds o něco více vpředu a celkově jsou o něco agresivnější a mají více energie v basech. V dobře nahraných skladbách, jako jsou Spirits in the Material World od The Police, Solsbury Hill od Petera Gabriela, Inner City Blues od Marvina Gaye a Night School od Franka Zappy, ve kterých hraje poměrně hodně nástrojů najednou, je zřetelně slyšet každý nástroj, takže jsou to docela dobře artikulovaná sluchátka. Skladba Man in the Long Black Coat od Boba Dylana zněla čistě a otevřeně.
Pohodlně a bezpečně sedí, ale nejsou zrovna diskrétní.
Při současných skladbách, jako je Know No Better od Major Lazer a The Plan od Travise Scotta (ze soundtracku k filmu Tenet), zněly reproduktory Bose dynamičtěji než Sennheiser a měly odvážnější basy, které byly údernější. Někteří lidé mohou dávat přednost tonální vyváženosti sluchátek Sennheiser - každý má přece jiné uši a mozek -, ale podstatné je, že Bose poskytuje vysoce kvalitní zvuk. Ať už je to lepší, nebo horší, v současné době není v aplikaci Bose Music pro iOS a Android k dispozici ekvalizér, který by vám umožnil zvuk upravit.
Hodnocení kvality volání
Sluchátka QuietComfort Earbuds jsou vhodná i pro telefonování a mají funkci sidetone (Bose ji nazývá "self voice"), která umožňuje slyšet váš hlas ve sluchátkách, takže ho můžete modulovat a nekřičet. Pro hovory však nejsou tak dobrá jako AirPods Pro, hlavně proto, že jejich redukce šumu (schopnost potlačit zvuk v pozadí) není tak silná. Přesto jsou v této oblasti výrazně lepší než dřívější sluchátka Bose SoundSport Free, která měla pro hovory pouze monofonní zvuk v jednom sluchátku.
Sluchátka QuietComfort Earbuds během hovorů účinně tlumí určitý okolní hluk v ulicích New Yorku a volající říkají, že dobře slyší můj hlas, i když zachycují určitý hluk v pozadí. Můj hlas byl čistý a volající jsem slyšel opravdu dobře (izolace hluku je během hovorů skvělá). Je možné, že by společnost Bose mohla vylepšit firmware, aby se zlepšilo potlačení okolního hluku, i když nyní je pouze dobré, nikoli hvězdné. Není na úrovni plnohodnotných sluchátek Bose Noise Canceling 700 nebo Samsung Galaxy Buds Plus a dokonce ani některých sluchátek do 100 dolarů, která jsem v poslední době recenzoval.
Koncovky Bose StayHear Max - s největší koncovkou jsem dosáhl těsného utěsnění. Těsné utěsnění je pro optimální zvuk a potlačení hluku klíčové.
Pro hovory nebo poslech hudby můžete používat jedno sluchátko - buď levé, nebo pravé - a po vytažení jednoho sluchátka se druhé automaticky přepne do režimu průhlednosti, takže se vám nestane, že byste poslouchali jedno sluchátko se zapnutým potlačením šumu.
Na jedno nabití vydrží až šest hodin, což je asi o hodinu více než u sluchátek AirPods Pro. Sluchátka jsou odolná proti potu a povětrnostním vlivům a mají krytí IPX4 - stejné jako AirPods Pro.
Pravděpodobně díky tomu, že sluchátka Bose využívají nejnovější standard Bluetooth 5.1, bylo mé bezdrátové připojení spolehlivé a sluchátka se snadno spárovala s iPhonem 11 Pro i Samsungem Galaxy Note 10. Neexistuje však žádné vícebodové párování Bluetooth, které by umožnilo bezproblémové přepínání mezi několika zařízeními, včetně počítače se systémem Windows nebo Apple. Mezi zařízeními musíte přepínat ručně a zejména s počítači se systémem Windows to ne vždy jde podle plánu.
Na velikosti záleží
Jak jsem naznačil v úvodu, sluchátka QuietComfort Earbuds mají i některé nevýhody. Sluchátka AirPods Pro a oblíbená sluchátka orientovaná na Android, jako jsou Galaxy Buds Plus a Galaxy Buds Live od Samsungu, jsou výrazně menší a lehčí a mají opravdu kompaktní nabíjecí pouzdra. To se vám musí líbit. V tomto smyslu se tato sluchátka podobají spíše modelu Sony WF-1000XM3 a možná z toho plyne ponaučení, že pro získání opravdu dobrého zvuku a potlačení hluku je prostě potřeba zvolit větší náušník. Ucpat elektroniku, kvalitní měnič a dostatečně velkou baterii, která by budík napájela minimálně pět hodin, je inženýrský oříšek.
Sluchátka QuietComfort Earbuds se mi nosila pohodlně. Používají nové koncovky StayHear Max od společnosti Bose, které mají integrované křidélko. S největším hrotem jsem dosáhl těsného utěsnění a opravdu bezpečného uchycení. A přestože jsou menší než dřívější modely Bose SoundSport Free, vyčnívají sluchátka QuietComfort Buds z uší poměrně dost. A pokud pouzdro zastrčíte do přední kapsy těsných džínů, řekněme, že zanechá znatelnou bouli.
Přesto je pouzdro menší než pouzdro pro Beats Powerbeats Pro, takže není obří. Má možnost bezdrátového nabíjení (a také nabíjení přes USB-C) a umožňuje další dvě nabití. K dispozici je také funkce rychlého nabíjení, která při 15minutovém nabíjení zajistí dvě hodiny výdrže baterie.
Otázka hodnoty
Nemůžu Bose srovnávat se vším, co je na trhu, a někteří lidé se na mě oboří, že tolik mluvím o AirPods Pro, ale jsou to (pokud víme) nejprodávanější bezdrátová sluchátka s potlačením šumu a Apple do nich právě přidal novou - a naprosto působivou - funkci virtuálního prostorového zvuku. A navzdory ceníkové ceně 249 dolarů se AirPods Pro víceméně ustálily na pouliční ceně 219 dolarů a nedávno se u velkých prodejců prodávaly už za 199 dolarů. Jinými slovy, jsou atraktivní alternativou ke sluchátkům QuietComfort Earbuds za cenu o 30 až 80 dolarů nižší.
Myslím, že záleží na tom, zda se smíříte s většími rozměry a celkovým designem Bose. Pro mnoho lidí bude odpověď záporná. Menší a lehčí konstrukce AirPods Pro (ano, jsou o něco pohodlnější než Bose) převáží nad výkonnostními výhodami Bose. Jak jsem řekl, sluchátka QuietComfort Earbuds mají jednoznačně lepší zvuk a lepší potlačení hluku. Není to žádná soutěž. Přesto AirPods Pro nezní vůbec špatně (zní dobře, ale ne skvěle). Ani jim nechybí účinné potlačení hluku (to je také dobré).
Po rozhovoru s několika lidmi, kteří mají jak AirPods Pro, tak sluchátka Bose QuietComfort (kvůli dlouhému zpoždění příchodu nové generace sluchátek Bose se někteří fanoušci Bose nemohli dočkat a koupili si AirPods Pro), se zdá, že by obě sluchátka mohla mít své místo v arzenálu. "Na každodenní používání a hovory si vyberu AirPods Pro a na filmy, kritičtější poslech a do letadla Bose," řekl mi jeden majitel dvojích sluchátek, kterému AirPods Pro připadají pohodlnější.
Osobně se přikláním k lepšímu zvuku, takže jsem se pro každodenní poslech přiklonil k Bose, a to i s AirPods Pro, které mi leží na stole.
Sportovní alternativa společnosti Bose
Druhou alternativou jsou levnější sluchátka Bose Sport Earbuds (180 USD, 180 GBP, 300 AU$), která mají stejnou odolnost proti vodě IPX4, ale nemají potlačení hluku a o hodinu kratší výdrž baterie. Nemají tak dynamický zvuk a jejich basy nejsou tak hluboké jako u sluchátek QuietComfort Earbuds, ale jsou vyvážené, s pěknými detaily a průraznými basy. Celkově znějí výborně a jsou také dobrá - i když ne skvělá - pro telefonování. I když vyčnívají z uší, jsou menší a lehčí než sluchátka QuietComfort Earbuds a jejich pouzdro je asi o 30-40 % menší.
Přišly mi o něco pohodlnější, a i když sluchátka QuietComfort Earbuds můžete používat i při sportovních aktivitách, sportovní sluchátka Earbuds budou vhodnější pro běžce. Při jízdě na kole vám sluchátka Sport Earbuds i QuietComfort Earbuds odstávají od uší a vytvářejí hluk větru - Galaxy Buds Live jsou pro jízdu na kole lepší. Pokud aktivní potlačení hluku nepotřebujete nebo vám jeho pocit nevyhovuje, sluchátka Sport Earbuds budou určitě vyhovovat rozpočtu více lidí. Dobře konkurují ostatním sluchátkům ve své cenové třídě a mají o něco lepší zvuk než levnější modely, například Samsung Galaxy Buds Plus. Buds Plus jsou však diskrétnější.
Pokud jde o to, zda se vyplatí utratit dalších 100 dolarů za sluchátka QuietComfort Earbuds, myslím, že pokud vám jde o skvělé potlačení hluku, neměli byste váhat. Jejich cena je 279 dolarů a doufejme, že časem trochu klesne. Bylo by také užitečné, kdyby se společnosti Bose podařilo vylepšit potlačení hluku při hovorech prostřednictvím aktualizace firmwaru. Jiné společnosti, jako například Jabra se svými Elite 75t, to již udělaly. Často se pokročilá sluchátka, jako jsou tato a AirPods Pro, časem skutečně zlepšují.
Zdroje: cnet.com, Unsplash.com, heureka.cz