Při uvedení na trh společnost Bose uváděla odvážná tvrzení o kvalitě zvuku sluchátek SoundLink Flex, zejména o jejich basovém výkonu. Přesná citace zněla, že má "úžasné basy ... které cítíte v hrudi". Je v tom trochu marketingové nadsázky, ale musím říct, že většinou splňuje očekávání. Na svou velikost nabízí Flex překvapivě odvážný zvuk, je plně vodotěsný a měl by být blízko vrcholu vašeho seznamu, pokud hledáte přenosný reproduktor Bluetooth.
Bose SoundLink Flex Recenze
Flex je k dispozici ve třech barevných variantách - černé, bílé kouřové a kamenně modré - a je odolný proti prachu a vodě podle normy IP67. Také plave, což je důležitá vlastnost, pokud máte ve zvyku pouštět reproduktory Bluetooth do bazénu nebo jiné vodní nádrže. Osobně bych ho nikam upustit nechtěl, ale společnost Bose tvrdí, že díky měkké silikonové zadní straně a práškově lakované ocelové mřížce "se neodlupuje ani neodlupuje a je odolný vůči korozi a UV záření". Je tedy navržen tak, aby byl odolný a přežil i malé pády.
Silikonový povrch je skutečně jemný na dotek, ale musím poznamenat, že přitahuje trochu prachu a žmolků, které se více projevují na černé verzi. Líbil se mi reproduktor v modré barvě, ale bílá byla těsně druhá. Na horní straně jsou tlačítka pro ovládání přehrávání, což se vždy hodí, i když většina lidí bude k přehrávání hudby používat jen telefon jako dálkový ovladač. Jediné, co chybí, je zvukový vstup, takže nelze připojit zvukové zařízení pomocí pomocného kabelu. Jedná se výhradně o reproduktor Bluetooth.
Sluchátka SoundLink Micro od společnosti Bose, která byla uvedena na trh koncem roku 2017 a která by měla být modernizována, také poskytují na své malé rozměry působivý zvuk. Model Flex sice vypadá a působí dojmem, že patří do stejné rodiny, ale je v podstatě dvakrát tak velký, váží 1,3 kg nebo 0,59 kg - a má výrazně lepší zvuk než model Micro a lepší výdrž baterie. Vzhledem k tomu, že cena modelu Micro vzrostla na 119 USD, je Flex v tuto chvíli jednoznačně výhodnější za cenu o pouhých 30 USD vyšší.
Flex používá starší Bluetooth 4.2 místo 5.1, což se zdá být neobvyklé vzhledem k tomu, že většina nových reproduktorů Bluetooth používá Bluetooth 5.1. Společnost Bose nám sdělila, že nevidí významný přínos pro své zákazníky v přechodu z Bluetooth 4.2 na Bluetooth 5.1, protože tato vylepšení "nemají žádný vliv na výkon A2DP reproduktoru Flex" (protože ve specifikaci pro zvuk A2DP ve verzi 5.1 nedošlo k žádné změně). A vzhledem k tomuto omezenému přínosu přechodu na verzi 5.1 se společnost rozhodla použít čip, který již dříve použila v zařízení SoundLink Micro a který byl "důkladně testován v provozu a časem aktualizován z hlediska interoperability a spolehlivosti".
S připojením jsem neměl žádné problémy - obecně bylo pevné jako skála - ale pro ty, kteří hledají větší bezdrátový dosah, je uveden pouze standardní dosah Bluetooth 30 stop nebo 10 metrů. Výdrž baterie je udávána na 12 hodin při střední úrovni hlasitosti, což je docela dobré. V podstatě má dvojnásobnou výdrž baterie než SoundLink Micro a nabíjí se přes USB-C místo Micro-USB.
Srovnejte ceny na heureka.czMultipoziční
Reproduktor je navržen tak, aby jej bylo možné podepřít ve vodorovné poloze, položit naplocho nebo zavěsit vertikálně pomocí integrovaného poutka. Společnost Bose jej na obrázcích ukazuje s karabinou připevněnou k poutku, ale žádná karabina není součástí dodávky, musíte si dodat vlastní. Je však dobře, že poutko existuje, a zdá se, že je docela robustní.
Zvuk reproduktoru se automaticky optimalizuje podle polohy, ve které jej máte umístěný. Měl jsem tendenci ho držet ve svislé poloze, ale má vestavěný mikrofon, takže pokud ho používáte jako reproduktor a sedí kolem něj několik lidí, můžete ho položit na zem. Docela dobře snímá váš hlas a vydává mnohem více zvuku než malé reproduktory telefonu.
Zvuk se automaticky optimalizuje podle orientace reproduktoru.
Společnost Bose tvrdí, že SoundLink Flex dokáže naplnit zvukem obývací pokoj. Podle mých testů bych řekl, že by to musel být relativně malý obývací pokoj - dokáže vydat jen tolik zvuku - a aby bylo jasno, jedná se o monofonní reproduktor. Klíčové však je, že dokáže produkovat více basů, než si myslíte. Také se vyhýbá zkreslení při vyšších hlasitostech a poskytuje dobrou čistotu ve výškách a středech s celkově vyváženým zvukem, který je jen mírně předsazený.
Okamžitě vás ohromí, kolik zvuku vydává, a to slušného zvuku. Nemůže se však zcela vyhnout tomu, že je to malý reproduktor. Zvuková scéna je jen tak široká a u složitějších hudebních skladeb, kde hraje hodně nástrojů najednou, může znít trochu omezeně. Aby nedocházelo ke zkreslení, jsou některé frekvence ratchetovány zpět, zejména při vyšších hlasitostech.
Srovnání zvuku
Srovnával jsem SoundLink Flex s několika dalšími kompaktními přenosnými reproduktory. Zdá se, že nejvíce je srovnáván s modelem JBL Charge 5, který stojí 180 dolarů a je také plně vodotěsný s krytím IP67. Charge 5 je o něco objemnější a vydává o něco více zvuku. Jeho basy jsou větší, ale pravděpodobně dunivější a více vpředu, takže středy, kde žijí vokály, mohou znít trochu zapuštěně. Bose má celkově lepší tonální vyváženost a basy mají větší definici. Celkově jsem měl jeho zvuk raději. Oba reproduktory postrádají v aplikacích nastavení ekvalizéru, takže se musíte spokojit s jejich charakteristickým zvukem. To mi nevadí, ale spousta lidí má ráda, když si může s nějakým nastavením ekvalizéru pohrát.
Reproduktor je plně vodotěsný a plovoucí.
Myslel jsem si, že je to docela příznivé ve srovnání se Sonos Roam za 179 dolarů, což je také vynikající bezdrátový reproduktor, který má Wi-Fi i Bluetooth a připojuje se k vašemu domácímu systému Sonos. Bose je jednodušší na používání, protože má pouze Bluetooth.
Zvuk sluchátek Bose má také více těla a hloubky než zvuk staršího modelu UE Wonderboom 2, který stojí 100 dolarů a také dokáže poskytnout dobrý zvuk při své kompaktní velikosti. Líbí se mi také Beosound A1 druhé generace od společnosti Bang & Olufsen. Bose překonává i tento dražší model a nabízí plnější zvuk. Model A1 však nabízí vícebodové párování přes Bluetooth, takže jej můžete současně spárovat s telefonem a počítačem. Zdá se, že model Flex tuto funkci nemá, i když jej můžete spárovat s více zařízeními a ručně mezi nimi přepínat.
Někteří lidé se mě ptali, jak zní v porovnání s kanystrovým modelem Revolve (219 USD) od společnosti Bose, který byl v loňském roce mírně aktualizován. Tento model je o něco dražší a produkuje o něco více zvuku, ale ve skutečnosti nezní lépe a já dávám přednost designu modelu Flex. Větší model Revolve Plus (329 USD) Flex překonává, ale tento reproduktor stojí více než dvakrát tolik - za stejnou cenu byste si mohli koupit dva Flexy. A to by nemusel být špatný nápad.
Reproduktor se nabíjí přes USB-C a je dodáván s kabelem, ale bez napájecího adaptéru.
Je to proto, že zatímco reproduktor zní dobře jako samostatný reproduktor, kvalita zvuku se výrazně zvýší, když spárujete dva reproduktory Flexe dohromady ve stereofonním režimu. Stejný pocit jsem měl i ze Sonos Roam. Prostě získáte skutečné stereofonní oddělení a zvuková scéna i basy se zdají být mnohem větší. Jako pár znějí jako skutečné reproduktory a skutečně dokáží zvukem zaplnit slušně velký obývací pokoj. Měl bych také poznamenat, že Flex můžete propojit s dalšími reproduktory Bose v režimu party - jinými slovy, můžete je kombinovat - ale pro získání sterea budete potřebovat další Flex.
Závěrečné myšlenky k zařízení Bose SoundLink Flex
Na závěr bych chtěl říct, že ceny reproduktorů Bluetooth jsou v těchto dnech trochu zvláštní, protože se objevily problémy s dodavatelským řetězcem a nedostatkem čipů. A tím mám na mysli, že se zdá, že ceny jen stoupají a že se toho moc neprodává. Takže i když 150 dolarů může někomu připadat hodně, je to v dnešní době slušná cena za špičkový Bluetooth reproduktor a pro Bose docela rozumná. Jak jsem řekl na začátku, pokud hledáte přenosný reproduktor Bluetooth, Bose SoundLink Flex by měl být rozhodně ve vašem hledáčku, ne-li na prvním místě vašeho seznamu.
Zdroje: cnet.com, Unsplash.com