Recenze Fitbit Sense: Ambiciózní chytré hodinky, které se časem zlepšují

Fitbit Sense. Fitbit Sense doplňuje řadu Fitbit o celou řadu senzorů, které sledují vše od stresu po hladinu kyslíku v krvi, teplotu, spánek, a dokonce má i elektrokardiogram (EKG nebo EKG) schválený FDA.

Fitbit Sense

Fitbit Sense doplňuje řadu Fitbit o celou řadu senzorů, které sledují vše od stresu po hladinu kyslíku v krvi, teplotu, spánek, a dokonce má i elektrokardiogram (EKG nebo EKG) schválený FDA. Kromě toho všeho slouží hodinky Sense za 329 dolarů také jako běžné chytré hodinky a fitness tracker. A i když je jádrem hodinek Sense stále fitness, chtějí se nyní stát také vaším každodenním wellness trenérem.

Společnost Fitbit se s modelem Sense snaží překlenout propast mezi fitness a wellness, což je oblast, kterou se většina nositelných zařízení pohybovala již před současnou zdravotní krizí COVID-19. Hodinky Apple Watch se v posledních několika letech přiklonily k wellness a zdraví, a to díky nové funkci měření kyslíku v krvi, aplikaci EKG a funkci detekce pádu. Novější hodinky Galaxy Watch od společnosti Samsung tyto ukazatele obsahují, stejně jako vlastní zátěžový test, zatímco prsten Oura sbírá také údaje o teplotě jako Sense. Konečným cílem většiny z nich je, aby všechny tyto údaje jednou pomohly identifikovat počínající onemocnění dříve, než uživatel pocítí jakékoli příznaky. Do té doby se však všechny ty grafy, čísla a skóre z přístroje Sense mohou zdát zahlcující, zejména pro někoho bez lékařského vzdělání.

Po dvou měsících používání Sense z něj máme smíšené pocity. Stručně řečeno, pokud chcete zdravotní zařízení pro sledování denních statistik a také jste chtěli EKG na Fitbitu, jsou to vaše hodinky. Jinak by ale bohatě stačil levnější Fitbit Versa 3 (který má stejné obecné funkce jako Sense, ale bez EKG a snímání stresu).

Známý design, pokud aktualizujete svůj Fitbit

Hodinky Sense mají podobný design jako Versa, ale místo hliníku mají kolem čtvercového ciferníku okraj z nerezové oceli a uvnitř je řada nových senzorů, takže jsou o něco tlustší. Vedle dotykového displeje můžete s hodinkami Sense komunikovat prostřednictvím bočního haptického tlačítka, které umí vše od spuštění Alexy (nebo Asistenta Google) až po zahájení cvičení. Díky zaoblenějšímu povrchu se mi zdá pohodlnější než Versa 2, zejména při cvičení a před spaním. Nepohodlné přepínače, které se používaly k výměně řemínků na dřívějších Fitbitech, jsou díkybohu pryč. Nahradila je rychloupínací tlačítka, díky kterým je výměna řemínků na Sense mnohem snazší.

Nakupte na alza.cz

Fitbit Sense má také rychlejší procesor než Versa 2, díky čemuž je interakce s hodinkami svižnější, ale přesto jsme zaznamenali určité zpoždění při otevírání aplikací, zvednutí hodinek pro probuzení obrazovky nebo přejetí prstem nahoru pro zobrazení denních statistik. Také synchronizace nových ciferníků trvá asi 30 sekund jako u dřívějších Fitbitů.

Co se zlepšilo, je jeho nabíjecí stanice. Namísto aligátořích spon z dřívějších Fitbitů používá Sense novou magnetickou nabíječku, která se snadno připevní na zadní stranu hodinek.

Objevte nejnovější zprávy a nejlepší recenze chytrých telefonů a operátorů od mobilních expertů CNET.

Funkce EKG se snadno používá

Sense je prvním Fitbitem, který obsahuje vestavěnou aplikaci EKG schopnou vytvořit jednosvodový elektrokardiogram za 30 sekund. Společnost Fitbit uvádí, že EKG na hodinkách také odhalí možné arytmie, které by mohly indikovat fibrilaci síní, ale nedokáže odhalit infarkt ani jiné srdeční potíže. Hodinky nedávno získaly povolení Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v USA a nyní je lze používat v USA a jejich teritoriích, Kanadě, na Novém Zélandu, v některých evropských zemích a Hongkongu. Úplný seznam naleznete zde.

Chcete-li pořídit EKG, musíte nejprve v aplikaci Fitbit projít rychlou instruktáží k vyhodnocení srdečního rytmu (přejděte do nabídky Discover > Assessments & Reports). Po dokončení by se v aplikaci Sense měla objevit aplikace EKG. Posaďte se, položte palec a ukazováček na protilehlé rohy hodinek a po dokončení snímání se zobrazí jeden ze tří výsledků v závislosti na srdečním rytmu: normální sinusový, známky fibrilace síní nebo neprůkazný. Výsledky si můžete také prohlédnout v aplikaci Fitbit a sdílet je se svým lékařem.

Společnost Samsung získala podobné povolení pro tuto funkci na svých dvou novějších hodinkách Galaxy Watch, zatímco aplikace EKG společnosti Apple je na hodinkách Apple Watch aktivní od roku 2018, kdy společnost uvedla na trh model Series 4. Stejně jako aplikace Sense vás upozorní na nepravidelný srdeční rytmus svědčící o aFib a také na upozornění na vysoký a nízký srdeční tep. Upozornění na EKG a srdeční frekvenci fungují na hodinkách Sense a Apple Watch podobně, ačkoli k pořízení EKG na hodinkách Apple Watch přiložíte jeden prst na digitální korunku, nikoli dva prsty na okraj hodinek Sense.

Nakupte na alza.cz

Sledování stresu je užitečné pouze tehdy, když už víte, jak ho zvládat.

Sense sice není prvním nositelným zařízením, které sleduje stres, ale jeho způsob získávání těchto informací je jedinečný. Místo toho, aby se hodinky Sense zaměřovaly na srdeční tep jako hodinky Galaxy Watch od společnosti Samsung, využívají k určení úrovně stresu také údaje o potu z nového senzoru elektrodermální aktivity neboli EDA. Pro měření úrovně přiložíte dlaň protilehlé ruky k nerezovému ráfku na horní straně hodinek. Kontakt dlaně s kovovým okrajem hodinek vytvoří obvod a poté pomocí snímače EDA změří případné stresové značky vyvolané potem. Celý proces trvá dvě minuty.

Zpočátku je to trochu divné, protože během skenování nevidíte na obrazovce nic, ale po dokončení se zobrazí vibrace. Můžete také zaznamenat, jak se cítíte na konci testu, zobrazit si své reakce EDA a zkontrolovat, zda se vám zvýšila nebo snížila tepová frekvence. Společnost Fitbit nabízí uživatelům Fitbit Premium řízené zvukové meditační seance, které lze spárovat se skenováním EDA, ačkoli nám nepřišly nijak zvlášť užitečné ani uvolňující.

Dosavadní výsledky zátěžových testů byly neurčité. Jedno ze Scottových prvních měření ukázalo několik momentů EDA, což jsou takové ty incidenty vyvolané potem. Většinou se však podle Sense zdál být bez stresu. Vzhledem k tomu, že Sense nosil po celou dobu pandemie se dvěma malými dětmi doma a během jednoho z nejrušnějších pracovních týdnů v roce, neodrážel tento údaj realitu, kterou prožíval. Zdálo se také, že aplikace neposkytuje žádný smysluplný kontext, proč zažil tyto první incidenty nebo jak zlepšit své výsledky. Lexy měla podobné potíže s interpretací momentů EDA, kterých měla během jednoho obzvláště stresujícího dne v termínu 17. Fitbit neposkytl žádnou informaci o tom, zda se jedná o normální množství, nebo o důvod k obavám.

Po každém skenování EDA si můžete prohlédnout svou srdeční frekvenci, kolik reakcí EDA bylo naměřeno, a pak se zamyslet nad tím, jak se cítíte, od "velmi vystresovaný" po "klidný".

Fitbit však na začátku každého dne poskytuje nové skóre Stress Management, které zohledňuje spánek, fyzickou aktivitu a stres a poskytuje vám číslo "jak se vám daří". Je to něco jako denní ekvivalent skóre spánku z předchozích Fitbitů. Tyto údaje by mohly být užitečné při rekonvalescenci: Pokud máte například nižší skóre, možná byste se měli zaměřit spíše na regenerační spánek, než na to, abyste na sebe tlačili při tréninku.

Údaje o řízení stresu však nyní nejsou příliš uživatelsky přívětivé a může trvat několik dní, než se po prvním nasazení senzoru Sense objeví. Lexyiny výsledky se pohybovaly od 78 do 92 bodů, obvykle se pohybovaly v průměru kolem 80 bodů. Vyšší skóre Stress Managementu znamená, že situace je obecně dobrá. Ale i ve dnech, kdy se jí podařilo překlopit skóre na 90, nemuselo nutně korelovat s mírou stresu, který pociťovala. Aplikace Fitbit neposkytuje personalizovanou zpětnou vazbu, která by vám pomohla interpretovat nebo zlepšit vaše skóre, takže přijít na to, co s ním dělat, může být trochu záhada. Ale zhruba měsíc po uvedení Sense na trh jsme si všimli, že se v aplikaci objevila výzva, že způsob výpočtu skóre Stress Management byl vylepšen. Pokud si všimneme nějakých významných rozdílů oproti našemu původnímu testování, budeme tuto recenzi aktualizovat.

Pro přístup k většině těchto dat nepotřebujete účet Fitbit Premium, ale budete ho potřebovat, abyste získali další funkce pro meditaci, poznatky ze snímače stresu, další statistiky o tepové frekvenci ve spánku a minutové změny teploty pokožky během spánku. Společnost Fitbit v nadcházejících měsících zpřístupní další zdravotní údaje, jako je variabilita srdečního tepu a vývoj SpO2 v čase, všem, kteří mají kompatibilní zařízení. Pro tyto další údaje však budete muset zaplatit 10 dolarů měsíčně za prémiové předplatné, které se stává důležitou součástí služeb Fitbit.

Sense brzy získá nové skóre připravenosti pro uživatele Fitbit Premium, které zohledňuje variabilitu srdečního tepu, údaje o spánku a úroveň aktivity, takže můžete určit, zda se máte při tréninku přemáhat, nebo si vzít den odpočinku. V závislosti na svém skóre budete také dostávat doporučené tréninky, meditace a personalizovaný cíl minut v aktivní zóně.

Sledování SpO2 probíhá pouze během spánku.

Hodinky Fitbit Sense neprovádějí měření SpO2 nebo kyslíku v krvi na vyžádání jako hodinky Samsung Galaxy Watch 3 nebo Apple Watch Series 6. Místo toho měří hladinu kyslíku v krvi během spánku. Hodinky Series 6 měří hladinu SpO2 i v noci.

K měření SpO2 ve spánku stačí, když si ho vezmete na sebe do postele. Ráno můžete zkontrolovat hladinu SpO2 v aplikaci Fitbit. Budete si také moci prohlédnout graf kolísání hladiny kyslíku v krvi. (Nejsou zde uvedena žádná konkrétní čísla, pouze údaj o tom, zda jsou vaše odchylky kyslíku vysoké nebo nízké.)

Všimněte si, že při spuštění aplikace Sense bylo nutné před ulehnutím do postele vybrat konkrétní ciferník, aby bylo možné sledovat SpO2. Vaše hladina se pak na ciferníku hodinek objevila přibližně 45 minut až hodinu po probuzení. Pokud dáváte přednost zobrazení hladiny kyslíku v krvi na zápěstí před zobrazením prostřednictvím aplikace, můžete si před spaním stále vybrat ciferník hodinek SpO2. Společnost Fitbit uvádí, že do konce roku bude v galerii aplikací k dispozici sedm dalších ciferníků SpO2.

Stejně jako v případě skóre stresu je obtížné zjistit, co dělat s údaji o SpO2, pokud nejste lékař. Navíc není možné otestovat snímač oproti pulznímu oxymetru, což je zařízení, které lékaři používají k měření hladiny kyslíku v krvi z konečku prstu, protože hodnoty SpO2 přístroje Sense jsou snímány v noci a zprůměrovány.

Za zmínku také stojí, že funkce SpO2 je k dispozici také na hodinkách Versa 2 (se specifickým ciferníkem) a Versa 3, které fungují stejně jako hodinky Sense, takže před odchodem do důchodu nemusíte vybírat ciferník SpO2.

Sledování spánku je na hodinkách Sense skvělé a funguje v podstatě stejně jako dřívější Fitbity. Každé ráno vám poskytne podrobný rozpis fází spánku a skóre spánku.

Sledování teploty na zařízení Sense je také pouze v noci.

Sledování teploty na hodinkách Sense je podobné jako měření SpO2, protože neposkytuje měření na vyžádání, ale spíše ukazuje, zda jste se odchýlili od základní hodnoty v denním grafu. Netřeba dodávat, že v dohledné době nenahradí váš teploměr. Aby mohl Sense stanovit základní hodnotu, ze které bude vycházet, budete muset zaznamenat asi tři noci spánku. Stejně jako prsten Oura, který jsme také několik měsíců testovali, je to potenciálně užitečný způsob, jak získat představu o kolísání teploty v průběhu času a indikovat případné horečky dříve, než byste si jich mohli být vědomi.

Bohužel (nebo naštěstí) jsme v období, kdy jsme sledovali naše teploty, nebyli nemocní a nezaznamenali jsme žádné významné odchylky od základní hodnoty, o kterých bychom mohli informovat. Fitbit slibuje, že Sense bude odrážet i změny teploty způsobené menstruačním cyklem, a zdá se, že před začátkem cyklu se u Lexy projevil pokles teploty kůže. Bazální tělesnou teplotu ženy často používají k předpovídání plodnosti, protože ovulace často způsobuje mírné zvýšení teploty nebo pokles teploty před menstruací. Stejně jako ostatní hodinky Fitbit mají hodinky Sense funkci sledování cyklu, kterou můžete zaznamenat v aplikaci nebo se na hodinkách podívat, v jaké fázi cyklu se nacházíte. Fitbit v aplikaci nabízí také funkci sledování hladiny glukózy v krvi.

Sledování kondice: Moc se toho nezměnilo

Jednou z nevýhod Fitbitů, které byly uvedeny na trh po modelu Ionic v roce 2017, byla absence vestavěné GPS. Počínaje modelem Charge 4 z počátku tohoto roku Fitbit konečně vrátil GPS, takže si na venkovní běh nebo jízdu nemusíte brát telefon, abyste mohli sledovat trasu. Získání záznamu při zahájení venkovní aktivity trvá přibližně 10 sekund, ať už s telefonem v blízkosti, nebo bez něj.

Senzor vám ukáže, v jaké zóně tepové frekvence se nacházíte, a povzbudí vás, abyste přidali (nebo ubrali).

Pokud jste v posledních letech používali jakýkoli jiný Fitbit, budou vám ostatní funkce sledování kondice na hodinkách Sense připadat povědomé. Stále budete moci sledovat své kroky, spustit trénink podle cíle, zobrazit zónu srdečního tepu a sledovat spálené kalorie. Novinkou je přidání funkce Active Zone Minutes, se kterou jsme se poprvé setkali u modelu Charge 4. Ta využívá váš věk a klidovou tepovou frekvenci k tomu, aby vám ukázala, jak intenzivně jste během aktivity cvičili. V reálném čase také obdržíte upozornění na změnu zóny, což vám pomůže přijmout opatření během tréninku, ať už se budete snažit trochu víc přitlačit, nebo zvolníte v závislosti na svých cílech. Pro Lexy to bylo nejpřínosnější během venkovního běhu, takže věděla, kdy má trochu zrychlit (obvykle je to pořád).

Přestože má Sense stejné obecné fitness funkce, má při cvičení své výhody. Displej je jasnější než u modelu Versa a dřívějších trackerů Fitbit, takže je relativně dobře viditelný na slunečním světle, pokud zajistíte nastavení jasu na maximum. Je také pohodlný na nošení a díky plochému profilu nepřekáží, ani když se pořádně zapotíte.

Při testování přesnosti sledování srdečního tepu jsme zařízení Sense porovnali s hrudním pásem. Zatímco při měření klidové tepové frekvence se Sense poměrně shodoval s pásem, při zvýšené tepové frekvenci (např. při přechodu z mírného běhu do plného sprintu) mu trvalo nejméně 5 až 10 sekund, než pás dostihl.

Výdrž baterie je dobrá, ale ne tak silná jako u jiných Fitbitů

S aktivním displejem, dvěma 30minutovými cvičeními, několika měřeními stresu a sledováním spánku po celou noc splňovaly hodinky Sense údaj o dvoudenní výdrži baterie. Vypnutí stále zapnutého displeje a pouhé zvýšení hlasitosti pro probuzení pomohlo zvýšit výdrž baterie na přibližně 4,5 dne mezi nabitími. Přesto se zdá, že venkovní tréninky jsou pro baterii bolestivým místem. Lexy si všimla, že po obzvlášť náročné 2,5hodinové jízdě na kole v přírodě klesla baterie téměř o 50 %.

Postupně přibývají další funkce chytrých hodinek

Hodinky Sense fungují se systémy Android a iOS a jejich používání je konzistentní napříč ekosystémy, s výjimkou toho, že v systému iOS nelze z hodinek odpovídat na textové zprávy. Na hodinkách je zabudovaný mikrofon a reproduktor, takže nyní můžete přijímat rychlé hovory ze zápěstí, když máte telefon poblíž. Hovor můžete také přepínat mezi telefonem a hodinkami, což je příjemný prvek. Reproduktor zní dobře pro rychlý hovor, ale nechtěli bychom ho používat pro nějaké dlouhé hovory. Pokud máte telefon se systémem Android, budete moci k odpovídání na zprávy používat také diktování nebo převod hlasu na text.

Asistent Google na hodinkách Sense se objevil s aktualizací na Fitbit OS 5.1 a funguje napříč systémy Android a iOS. Jakmile propojíte svůj účet Google a odsouhlasíte sdílení informací mezi aplikací Fitbit a Asistentem, můžete Asistenta požádat o vše od zobrazení skóre spánku až po spuštění konkrétního tréninku, například běhu. Asistent reaguje rychle a je mnohem užitečnější než pomalá a omezená funkce Alexy, která je k dispozici i na zařízení Sense. Pomocí Asistenta Google však zatím nemůžete posílat textové zprávy ani zahájit hovor hlasem.

Pokud máte prémiové předplatné, můžete ukládat skladby z Pandory nebo Deezeru pro offline poslech, ale Sense slouží pouze jako dálkový ovladač pro Spotify.

Do zařízení Sense však nelze ukládat vlastní hudbu, což je velká nevýhoda, pokud rádi posloucháte skladby během tréninku a nechcete si s sebou brát telefon.

Dobré, ale ne skvělé chytré hodinky za danou cenu

Fitbit Sense se v mnoha ohledech trefuje do černého: Má silnou správu baterie, vynikající sledování spánku a řadu nových senzorů, které by mohly být pro některé lidi užitečné. Zdá se však, že se toho snaží dělat až příliš mnoho najednou, přičemž funkce jako řízení stresu působí spíše matoucím dojmem než užitečně. Přesto Fitbit v měsících od svého uvedení na trh přidal nové funkce, včetně automatického sledování SpO2 v noci, podpory Google Assistant a možnosti přijímat hovory ze zápěstí, což zlepšilo celkový dojem.

Pokud však nepotřebujete EKG a sledování zátěže, bude pro vás lepší základní a schopnější Fitbit Versa 3, který má mnoho stejných funkcí jako Sense. Tímto způsobem ušetříte nějaké dolary a počkáte, až Fitbit vyladí nedostatky pro další generaci Sense.

Informace obsažené v tomto článku slouží pouze pro vzdělávací a informační účely a nejsou určeny jako zdravotní nebo lékařské doporučení. Veškeré otázky týkající se zdravotního stavu nebo zdravotních cílů vždy konzultujte s lékařem nebo jiným kvalifikovaným poskytovatelem zdravotní péče.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com

Nejnovější recenze