Chytré televizory vznikly v roce 2010. Podle zprávy výzkumné skupiny NPD In-Stat mělo v roce 2012 pouze asi 12 milionů amerických domácností televizory s možností připojení k internetu, ačkoli podle odhadů vlastnilo televizor s vestavěnou síťovou funkcí asi 25 milionů domácností. V roce 2015 však již většina rodin vlastnila chytrý televizor. Mnozí příznivci nové elektroniky zjistili, že chytré televizory nabízejí podstatně více než standardní televizory a patří k nejlépe hodnoceným televizorům na trhu. Co je to tedy chytrý televizor a jaké funkce nabízí?
HLAVNÍ PŘEDPOKLADY:
- Chytré televizory umožňují přístup k internetu pomocí televizoru.
- Mnozí spotřebitelé mají prostřednictvím chytrých televizorů přístup ke streamovacím službám.
- Kromě přístupu ke streamování umožňují chytré televizory spotřebitelům také surfovat po internetu a ovládat televizor hlasem.
Jak se chytré televizory podobají tradičním televizorům?
Uživatelé chytrých televizorů se mohou připojit k dalším zařízením, která mohou mít, stejně jako u standardního televizoru. Chytré televizory obsahují porty HDMI, USB a AV, které k zobrazení obsahu využívá mnoho zařízení, jako jsou přehrávače DVD nebo Blu-ray a herní konzole. Kromě toho se k televizoru připojují i některá zařízení, která jsou určena k zobrazování obrázků nebo videa prostřednictvím kabelu USB, například fotoaparát.
Některé chytré televizory navíc obsahují vstup pro zařízení, jako je kabelová nebo satelitní televize. Na chytrém televizoru lze sledovat televizní pořady a filmy. Pokud kupující nemá kabelovou nebo satelitní televizi, konzole nebo set-boxy zobrazují obsah z aplikací, disků DVD a disků Blu-ray. Chytré televizory lze také připojit k systémům domácí zábavy, jako jsou například stereosystémy. Tyto funkce fungují u chytrých televizorů stejně jako u tradičnějších televizorů.
Co je na chytrých televizorech jiného?
Pokud máte digitální televizor, pak jste se pravděpodobně museli dozvědět, co je to digitální tuner a jak jej správně používat, abyste měli ze sledování co nejlepší zážitek. Chytré televizory jsou vybaveny specializovanými aplikacemi určenými pro streamování televizních pořadů, filmů, videí a hudby. Některé z těchto aplikací seznamují lidi s obsahem, který by možná sami nenašli. Tyto aplikace umožňují uživatelům přístup k desítkám streamovacích služeb, obsahu na vyžádání a přístup k videím zveřejněným na internetu. Chytré televizory se podobají moderním počítačům, ale jsou k dispozici v různých velikostech. Kromě streamovacích služeb mohou chytré televizory také přistupovat k internetu. Díky těmto funkcím jsou set-boxy, které poskytuje například Roku box, zbytečné.
Různé značky jsou často spojeny s různými hlavními platformami. Podle očekávání pocházejí televizory Apple od značky Apple. Vizio disponuje funkcí SmartCast. Insignia a Hitachi vytvářejí specifické modely Roku TV. Spotřebitelé však mohou najít některé značky dostupné s více hlavními platformami. Například společnost Element je spojena jak s Amazon Fire TV, tak s Roku TV a Android TV. Stejně tak je Toshiba spojena s Amazon Fire TV a Android TV.
Jak se chytré televizory připojují k internetu?
Při výrobě chytrých televizorů společnosti do nich zahrnují modul WiFi. Tento modul umožňuje televizoru připojit se k internetu a přistupovat k online obsahu. Kromě toho obsahují port pro přístup k síti Ethernet. Ethernet poskytuje způsob připojení k internetu pomocí směrovače a kabelu pro připojení směrovače k televizoru, podobně jako se používají kabely pro připojení telefonní linky.
Po připojení k internetu se chytré televizory načtou na domovskou obrazovku. Na této obrazovce se uživatelům zobrazí všechny dostupné aplikace a přihlásí se ke svým stávajícím předplatným. Pro přístup ke službě by uživatelé měli kliknout na ikonu požadované aplikace. Některé chytré televizory mají další aplikace, které jsou specifické pro společnost, kterou byl televizor vyroben. Například společnost Vizio nabízí určité pořady ve své aplikaci "WatchFree".
Jaké další výhody mají chytré televizory?
Chytré televizory umožňují přístup k velkému množství kanálů bez nutnosti antény, satelitu nebo kabelové služby. Specifické chytré televizory navíc umožňují hraní her a přístup k obsahu na počítači. Chytré televizory však neslouží pouze k přístupu ke streamovacím aplikacím. V neposlední řadě mohou některé chytré televizory obsahovat webovou kameru, která spotřebitelům umožňuje účastnit se videohovorů nebo streamování.
Mnoho chytrých televizorů umožňuje uživatelům připojení k jejich telefonům nebo jiné elektronice. Toto připojení se uskutečňuje pomocí modulu BlueTooth, který je podobně koncipován jako modul WiFi. Pokud má zařízení spotřebitele připojení BlueTooth, může tento modul umožnit uživatelům sledovat nebo prohlížet něco z jejich jiného zařízení na obrazovce televizoru. V některých případech může spotřebitel zobrazit obsah z televizoru na svém chytrém telefonu, když je mimo dosah televizoru. Tuto možnost však mají pouze některé televizory.
Umožňují chytré televizory ovládání hlasem?
Některé systémy chytrých televizorů umožňují používat hlasové ovládání prostřednictvím služeb Alexa, Google a Siri. Aby mohli spotřebitelé tyto služby používat, budou možná muset propojit své účty v televizoru s účty poskytovatelů hlasového ovládání. Například uživatelé Amazonu se budou muset připojit ke svým účtům Amazon, aby mohli používat Alexu. Podobně by uživatelé Apple TV museli připojit svůj účet Apple, aby mohli používat Siri. Uživatelé služby Google však musí svůj chytrý televizor přidat ke svému účtu Google Home.
Po připojení účtů může hlasové ovládání zpřístupnit televizor. Tento přístup znamená, že uživatelé mohou ovládat své televizory pomocí hlasového ovládání na svých připojených zařízeních, jako jsou chytré telefony, tablety a domácí asistenční zařízení. Výjimku z této myšlenky tvořili uživatelé společnosti Apple, kteří mají chytré televizory, které nejsou televizory Apple. Společnost Apple v posledních letech představila podobnou aplikaci jako společnost Google, která umožňuje uživatelům Apple připojit jejich televizor k HomeKitu.
Kdo by si měl koupit chytrý televizor?
Velké množství televizních diváků zjistí, že chytrý televizor vyhovuje jejich potřebám. Například diváci bez set-boxů nebo herních konzolí mohou sledovat streamovací služby. Chytré televizory těmto uživatelům umožňují přístup k těmto službám i k internetu. Někteří výrobci chytrých televizorů také uvádějí další epizody nebo filmy, které by jinak jejich uživatelé neměli k dispozici. Lidé s problémy s přístupností mohou také zjistit, že chytré televizory umožňují snadnější používání televizoru prostřednictvím hlasového ovládání.
Ačkoli některým lidem nové technologie nevyhovují a mohou dávat přednost tradičním televizorům, mnoho kupujících může v chytrém televizoru vidět výhodu. Chytré televizory poskytují spotřebitelům možnost přístupu k různým streamovacím platformám prostřednictvím speciálně navržených aplikací. Navíc obsahují televizní pořady, filmy a videa, které dříve vyžadovaly anténní, satelitní a kabelové služby. Chytré telefony a další elektronika mohou sdílet své obrazovky, které se zobrazují na televizní obrazovce, a ve vzácných případech televizory sdílejí obrazovky s touto další elektronikou. A konečně, někteří spotřebitelé mohou své televizory ovládat pomocí hlasu.
F.A.Q.
Jaká zařízení a platformy podporuje aplikace Peacock?
Peacock je k dispozici na několika platformách chytrých televizorů, většině počítačů, tabletech Android a Fire, iPadech, telefonech Android a iPhonech a také na konzolích Playstation a Xbox.
Co je to HDR a Ultra HD?
HDR je zkratka pro rozsah vysokého rozlišení a popisuje typ obrazu, který vytváří televizor na své obrazovce. Televizory HDR často nabízejí jasnější světla a živé barvy. Ultra HD je zkratka z ultra vysokého rozlišení a představuje formát videa, který má poměr stran 16:9.
Které společnosti vyrábějí chytré televizory?
Chytré televizory vyrábí mnoho společností, včetně většiny značek televizorů, které můžete vidět při výrobě standardních televizorů. Mezi tyto značky patří Philips, Sony, Toshiba, LG, Vizio a Panasonic.
STATISTIKA: Podle zprávy výzkumné skupiny NPD In-Stat mělo v roce 2012 pouze asi 12 milionů amerických domácností televizory s možností připojení k internetu, ačkoli podle odhadů vlastnilo televizor s vestavěnou síťovou funkcí asi 25 milionů domácností.
Zdroje: gadgetreview.com, Unsplash.com