Průvodce televizory LCD: Je lepší LED nebo LCD televizor?

Recenze: V roce 2010 dosáhl počet dodaných LCD televizorů 187,9 milionu kusů (z celkového odhadovaného počtu 247 milionů dodaných televizorů).

V roce 2010 dosáhl počet dodaných LCD televizorů 187,9 milionu kusů (z celkového odhadovaného počtu 247 milionů dodaných televizorů). Přestože se televizory s displejem z tekutých krystalů (LCD) staly populárními, mnoho lidí možná nechápe, co je to LCD televizor a proč jsou na trhu nejlépe hodnocené. Pro lepší pochopení tohoto typu televizorů mohou někteří potřebovat vědět, jak se televizor vyrábí a jaký je rozdíl mezi LCD televizorem a televizorem se světelnou diodou (LED).

KLÍČOVÉ ÚDAJE:

  • LCD znamená displej z tekutých krystalů.
  • LCD televizory používají jedinečný proces vytváření krystalů tvořících displej.
  • Kategorie LCD televizorů zahrnuje i LED televizory.

Pochopení LCD televizorů

Mezi dvěma tenkými vrstvami polarizovaného skla jsou v polymeru uloženy tekuté krystaly. Tyto tekuté krystaly nejsou v době, kdy jsou na televizoru, skutečnou kapalinou. Výrobci používají proces, který zahrnuje rozpouštění specifického materiálu v kapalině, což způsobuje zakalení kapaliny. Jakmile se teplota sloučeniny zvýší, kapalina se opět zprůhlední. Výrobci pak kapalinu ochladí na modrý krystal.

Kromě polymeru a tekutých krystalů jsou v televizoru také červené, zelené a modré barevné filtry. Krystaly prochází elektrický proud, který dodávají elektrody. Tento elektrický proud způsobuje, že krystaly propouštějí nebo blokují světlo, což znamená, že krystaly LCD nevytvářejí světlo. Místo toho světlo pochází ze zářivek nebo LED žárovek. První typ osvětlení, zářivka se studenou katodou (CCFL), byl prvním typem podsvícení LCD a obecně se má za to, že není tak kvalitní jako LED. Na druhou stranu podsvícení LED dnes primárně osvětluje LCD televizory. Má se za to, že vydrží déle, spotřebují méně energie a vydrží déle. To je jeden z důvodů, proč jsou LED televizory jedny z nejlepších televizorů pro obytné vozy.

Co je to podsvícení televizoru?

Existuje několik typů stylů podsvícení, včetně celoplošného, přímého místního a okrajového osvětlení. Celoplošné podsvícení, které pokrývá celou zadní stranu obrazovky, poskytuje nejpřesnější místní stmívání a nejlepší kontrast, protože světla lze stmívat v rámci oblasti. Přímé místní osvětlení má méně světel než celoplošné osvětlení, což znamená, že světla jsou od sebe vzdálena více. Tento rozestup může způsobit, že přesnost a konzistence je ve srovnání s celoplošným osvětlením horší. Při okrajovém osvětlení jsou světla umístěna podél okraje obrazovky tak, aby se světlo promítalo přes zadní stranu obrazovky. Tento typ osvětlení může způsobit, že tmavší oblasti budou méně jasné. Alternativou by bylo zjistit, co je to nanobuňka a jak zlepší podsvícení televizoru.

Hrozí u LCD televizoru riziko zadržování obrazu?

LCD televizory jsou vystaveny vypalování nebo zadržování obrazu, i když nejsou tak náchylné jako jejich plazmové protějšky. Aby se snížila pravděpodobnost zadržování obrazu, neměl by být televizor ponechán na obraze s malým počtem pohyblivých prvků nebo na obrazech, které obsahují detaily, které se nepohybují déle než dvě hodiny. Pokud zobrazované obrazy obsahují prvky, které se nepohybují, může pomoci snížení jasu a kontrastu. To platí i v případě, že televizor používáte k hraní videoher nebo jako druhý monitor. K lepšímu obrazu a zvuku vám může pomoci také použití rozhraní ARC HDMI.

Je lepší LED nebo LCD televizor?

Do kategorie televizorů LCD patří displeje se světelnými diodami (LED). Tato kategorizace je dána tím, že televizor LED využívá stejnou technologii tekutých krystalů jako televizor LCD. Rozdíl mezi televizorem označeným jako LCD a jiným označeným jako LED spočívá v tom, že LED televizory používají LED podsvícení namísto fluorescenčního (nebo podobného) podsvícení.

Všeobecně se však má za to, že osvětlení LED využívá lepší technologii. Ve skutečnosti většina LCD televizorů používá LED osvětlení a lidé je tak i označují. Kromě toho mezi televizory LCD a jejich podkategorii LED patří také televizory s kvantovou světelnou diodou (QLED), která přidává k televiznímu zobrazovacímu mechanismu další vrstvu.

Displej z tekutých krystalů (LCD) se používá v mnoha dnes vyráběných televizorech, včetně televizorů LED. Většina, ne-li všechny televizory LCD dnes používají podsvícení LED. LCD displeje využívají podsvícení prosvítající přes dvě skleněné desky, mezi nimiž jsou tekuté krystaly, k vytvoření obrazu zobrazovaného na televizní obrazovce. A pokud jste měli s televizorem nějaké potíže, například se vám změnila barva obrazovky, máme pro vás skvělý článek o tom, proč je obrazovka televizoru zelená.

F.A.Q.

Jak se vytváří obraz?

Obraz je vytvářen pomocí celoplošného, přímého místního nebo okrajového osvětlení procházejícího tekutými krystaly, které jsou drženy polymerem.

LED TV vs. LCD TV: Jak se liší?

LED televizory spadají do kategorie LCD televizorů. Od ostatních LCD televizorů se liší tím, že používají podsvícení světelnými diodami.

Co je LCD televizor?

Zjednodušeně řečeno, LCD televizor využívá k vytvoření obrazu na televizní obrazovce tekuté krystaly, kterými prochází světlo.

STATISTIKA: V roce 2010 dosáhly dodávky LCD televizorů 187,9 milionu kusů (z odhadovaného celkového počtu 247 milionů dodávek televizorů).

Zdroje: gadgetreview.com, Unsplash.com

Nejnovější recenze