Co je televizní rozlišení?

Recenze: Televize urazila od své první premiéry na Světové výstavě v roce 1939 dlouhou cestu.

Televize urazila od své první premiéry na Světové výstavě v roce 1939 dlouhou cestu. V dnešní době poskytují nejlepší televizory úžasný obraz, díky kterému se diváci cítí být součástí dění. Co to však umožňuje? Níže se budeme zabývat tím, co je to rozlišení televizoru a jak ovlivňuje váš zážitek ze sledování.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

  • Rozlišení televizoru je počet jednotlivých pixelů, které tvoří celou obrazovku.
  • Rozlišení se vypočítá vynásobením vodorovných řádků pixelů svislými sloupci pixelů.
  • Čím vyšší je rozlišení televizoru, tím přesněji a realističtěji zobrazí daný obraz.

A pokud máte problémy s obrazem připomínajícím duchy na obrazovce, přečtěte si, co je to vypalování OLED. Pokud zjistíte, že váš televizor potřebuje opravu, budete muset mít po ruce informace o záruce na televizor.

Jak zjistit rozlišení televizoru

Pokud jste někdy byli v obchodním domě a podívali se na cedulky s popisem různých televizorů, viděli jste mnoho velkých tučných písmen a čísel, která hovořila o nejnovějším rozlišení obrazovky. Při tak velkém množství pojmů, které se ve světě přístrojů vyskytují, jste je však možná smetli ze stolu jako další hokejovou marketingovou frázi.

Ve skutečnosti je však rozlišení obrazu nedílnou součástí určující kvalitu přesnosti barev a celkové kvality obrazu televizoru.

Rozlišení vychází z toho, kolik jednotlivých pixelů tvoří obrazovku. Vzorec pro rozlišení je celkový počet pixelů v jednom sloupci (vertikální rozlišení) vynásobený celkovým počtem pixelů v jednom řádku (horizontální rozlišení). Výsledné číslo udává celkové rozlišení.

Co znamenají různé definice?

Není to tak dávno, co bylo 1080p standardem pro nové televizory. Někteří lidé ani nevědí, co 1080p znamená, přestože se televizory s tímto rozlišením stále prodávají, například VIZIO D24F-G1. Nyní je nejběžnějším rozlišením moderních televizorů 4K Ultra-HD. Rozlišení 4K HD je 3840 x 2160, což znamená, že v jedné vodorovné řadě je 3840 pixelů a v jedné svislé řadě 2160 pixelů. Celkově toto rozlišení poskytuje dynamický rozsah barev a je skvělým zobrazením videa pro téměř jakýkoli divácký zážitek.

Jaké je nejlepší rozlišení televizoru?

V současné době je nejlepším rozlišením pro spotřebitele kvalita obrazu 8K. Efekty těchto obrazovek s vyšším rozlišením jsou však často lidským okem obtížně zjistitelné a lze je zaznamenat pouze na super velkých obrazovkách a při extrémně rychlých akčních scénách. Pokud tedy nakupujete, měli byste si koupit televizor s rozlišením 4k, protože existuje spousta pořadů a filmů, které toto rozlišení využívají. Můžete se podívat na toto srovnání dvou skvělých možností s televizorem Sony 55X7500H vs. 55X8000H.

Proč záleží na pixelech

Čím větší hustotu pixelů obrazovka má, tím ostřejší obraz vytváří. Vysoká hustota pixelů navíc umožňuje obrazovce zachytit různé odstíny barev, protože každý jednotlivý pixel pracuje na realističtějším obrazu. Proto je vždy žádanější nativní rozlišení s vyšším počtem pixelů.

Upozornění

Přestože nativní rozlišení televizoru je jedním ze způsobů, jak zjistit, jak kvalitní bude celkový obraz, je třeba při výběru kvality obrazu zohlednit i další faktory, například obnovovací frekvenci a typ displeje.

F.A.Q.S

Můžu změnit rozlišení televizoru?

Není možné změnit rozlišení televizoru, protože by to vyžadovalo přidání pixelů na obrazovku.

Co je normální rozlišení televizoru?

V současné době se v obchodech i domácnostech běžně prodávají televizory s rozlišením 1080p (Full HD) i 4K HD.

Co přesně je televizor OLED?

Televizor OLED je způsob osvětlení televizní obrazovky. Tam, kde většina televizorů používá k osvětlení všech pixelů podsvícení LED, u OLED svítí každý pixel sám o sobě. Tato technologie poskytuje sytější barvy a realističtější obraz.

STATISTIKA: Standardní televizor 4K má více než 8 milionů jednotlivých pixelů. (zdroj)

Zdroje: gadgetreview.com, Unsplash.com

Nejnovější recenze