Srovnání 5 nejlepších počítačových monitorů

Recenze: Ať už hrajete hry nebo pracujete, nejlepší počítačový monitor na vašem stole může mít obrovský význam.

Ať už hrajete hry nebo pracujete, nejlepší počítačový monitor na vašem stole může mít obrovský význam. Proto jsme pro vás vyhledali nejlepší počítačové monitory, prozkoumali klíčové funkce a názory zákazníků, abychom vám poskytli celkový přehled o tomto důležitém počítačovém příslušenství.

Při našem průzkumu jsme se zaměřili na vlastnosti, jako jsou nastavitelné stojany, barevný gamut, barevný prostor, velikost obrazovky, kvalita obrazu, doba odezvy, maximální jas, typy obrazovek, rozlišení a další. Při výzkumu jsme věnovali pozornost nejen funkcím těchto monitorů, ale také tomu, jak se specifikace jednotlivých monitorů projeví při hraní her, práci v tabulkovém procesoru , sledování filmů (alias Netflix) nebo úpravě grafiky. Na základě toho a v kombinaci s naším vlastním systémem bodování jsme určili, že 34″ ultraširokoúhlý monitor LG 34UM69G-B je nejlepší monitor, který si dnes můžete koupit. Tento ultraširoký monitor má vše pro co nejuniverzálnější zážitek. Díky ultra nízké odezvě, ultra vysokému rozlišení a elegantnímu designu tento monitor LG porazil vše ostatní. Čtěte dále a dozvíte se více o tomto monitoru a našich dalších nejlepších výběrech.

Srovnání 5 nejlepších počítačových monitorů

#1 34″ monitor LG 34UM69G-B

Odměna: Nejlepší výběr/nejlepší herní

CO SE NÁM LÍBÍ: Monitor LG 34UM69G-B vám poskytne ultraširokoúhlé zobrazení, které je ideální pro hraní her i práci. Získáte také mimořádně rychlou odezvu a funkci AMD Free Sync pro ještě plynulejší zážitek.

 • Utraširokoúhlý displej
 • Super rychlá odezva 1 ms
 • AMD Free Sync
 • Není 4K HDR monitor
 • Nízká obnovovací frekvence 75 Hz
 • Jen jeden port HDMI

Pokud máte zájem naskočit do rozjetého vlaku širokoúhlých monitorů, je LG 34UM69G-B počítačový monitor, který si nebudete chtít nechat ujít. Monitor LG s celkovou úhlopříčkou 34 palců nabízí poměr stran 21:9, který je ideální pro hraní her. A i když se nejedná o špičkový monitor s rozlišením 4K - což je u herních monitorů to nejlepší - stále získáte rozlišení 2560 x 1080. Získáte také dobu odezvy 1 ms a technologii AMD FreeSync, která zlepšuje hraní tím, že eliminuje zadrhávání a rozmazávání pohybu. Pokud je pro vás 34 palců příliš velký displej, můžete se uskromnit a zvážit některý z nejlepších 27palcových monitorů.

Naneštěstí 34UM69G-B nabízí pouze obnovovací frekvenci 75 Hz, což není tak rychlé, jak bychom chtěli vidět u monitoru pro hraní her, který se vyžívá ve vysokém obnovovacím výkonu, jako je nejlepší monitor s 240 Hz. To znamená, že během, zejména rychlých akčních momentů, můžete pozorovat rozmazání. Monitor Free-Sync je plně nastavitelný, což umožňuje naklánět monitor do stran a zepředu dozadu a také nastavovat výšku. Má port USB-C pro připojení, ale k dispozici budete mít pouze jeden port HDMI a jeden Display Port, takže k němu nebudete moci připojit mnoho zařízení. Mnoho ultraširokoúhlých monitorů je zakřivených herních monitorů a tento není, ale ve skutečnosti se nám líbil více než zakřivené herní monitory, které jsme testovali. Zakřivení je teď rozhodně "in", ale my jsme byli více než spokojeni s tradičním přístupem, který LG používá. Hráči si budou chtít přečíst nejlepší herní monitory do 200 dolarů.

#2 24″ monitor HP VH240a

Ocenění: Čestné uznání/nejlepší HP

CO SE NÁM LÍBÍ: Díky téměř neexistujícímu zkosení a působivé kvalitě obrazu za příznivou cenu je monitor HP VH240a hvězdnou volbou pro každého, kdo si chce vylepšit sestavu stolu ve své domácí kanceláři.

 • Téměř neviditelné rámečky
 • Široké pozorovací úhly
 • Kvalita obrazu je ostrá a živá
 • Velká základna může být při omezeném prostoru nepohodlná
 • Není DisplayPort
 • Vestavěné reproduktory počítače nabízejí průměrnou kvalitu zvuku

Pro začátek tento počítačový monitor HP vypadá skvěle díky displeji od okraje k okraji a elegantnímu černému designu. Je decentní a nenápadný, což z něj činí vynikající volbu pro vaši domácí kancelář. Nejlepší na tom je, že má také výkon, který podporuje jeho vynikající design. Při práci si okamžitě všimnete ostrého obrazu a živé úrovně reprodukce barev, kterou byste u takovýchto IPS displejů s rozlišením Full HD měli očekávat. Bohužel, pokud se na tomto monitoru s LED osvětlením pokusíte sledovat filmy nebo hrát hry, můžete si díky obnovovací frekvenci 60 Hz všimnout většího rozmazání pohybu, než jste zvyklí.

Široké pozorovací úhly a přesné barvy (barevný gamut 72 %sRGB) však nízkou obnovovací frekvenci více než vynahrazují. Příjemná je také možnost nastavit si monitor podle svých představ. Můžete jej naklonit dopředu a dozadu nebo překlopit o 90 stupňů pro režim na šířku a na výšku. Dalším plusem je extrémně tenký rámeček monitoru, díky němuž je prakticky bezrámečkový, což zajišťuje bezproblémové nastavení více monitorů. Jen je třeba si uvědomit, že monitor není vybaven žádnými DisplayPorty, takže budete muset zůstat u kabelů HDMI, což nám však nepřišlo příliš nepohodlné. Pokud patříte mezi hráče, kteří používají konzoli od společnosti Sony, stojí za to si přečíst nejlepší herní monitor pro PS4.

#3 24″ monitor Acer R240HY

Odměna: Monitor s vysokým rozlišením je nejnovějším modelem monitoru, který se může pochlubit vysokou kvalitou obrazu: Nejlepší Full HD IPS

CO SE NÁM LÍBÍ: Acer R240HY je vynikající a všestranný počítačový monitor, který si dobře vede v domácí kanceláři, podnikové kanceláři nebo při hraní her. Díky působivé přesnosti barev a sugestivnímu designu za mimořádně příznivou cenu je Acer těžko překonatelný.

 • Barvy vypadají skvěle
 • Displej od kraje ke kraji
 • Matná povrchová úprava obrazovky pro méně odlesků
 • Nemá porty DisplayPort ani USB
 • Může se nastavovat pouze nakloněním
 • Není kompatibilní s držáky VESA

Acer R240HY je monitor s displejem Full HD 1080p, který si vede opravdu dobře, pokud jde o přesnost barev, pozorovací úhly a kvalitu provedení... a to vše za dostupnou cenu pod 200 USD. Nabízí maximální úroveň jasu 250 nitů jasu a lze jej nastavit nebo obnovit výchozí hodnoty. Je také vybaven matnou povrchovou úpravou obrazovky, která opravdu dobře eliminuje odlesky od okolního osvětlení, což z něj dělá vynikající volbu mezi cenově dostupnými monitory pro domácí a firemní kancelářské aplikace. Možná se budete chtít podívat také na nejlepší monitory pro Xbox One X.

Celkové provedení monitoru Acer je robustní a odolné. To je částečně dáno tím, že obrazovku můžete naklonit dopředu nebo dozadu jen minimálně. Považujeme to za výhru, pokud se zamyslíme nad celkovou stabilitou, ale nedostatek možností nastavení může některým ztěžovat nalezení pohodlného pozorovacího úhlu, který by vyhovoval jejich osobním preferencím. Celkově je Acer R240HY jedním z nejlepších 1080p monitorů, které jsme testovali, a proto se tento vynikající displej dostal do našeho seznamu nejlepších monitorů. A pokud hledáte herní monitory Acer, možná byste se měli podívat na bratrance modelu R240HY, Acer Predator XB1.

#4 23″ monitor Dell E2318Hx

Odměna: Nejlepší hodnota/nejlepší pro pracovní kanceláře

CO SE NÁM LÍBÍ: Monitor Dell E318Hx je možná nejčastějším počítačovým monitorem, který můžete vidět v kancelářských prostorách, a to z dobrého důvodu. Nabízí výkon s nízkým rozpočtem díky nízké době odezvy, širokým pozorovacím úhlům a nízké spotřebě energie ve srovnání s jinými modely.

 • Nízká spotřeba energie
 • Skvělá doba odezvy
 • Velmi cenově dostupný
 • Omezený barevný gamut
 • Žádné ergonomické úpravy
 • Neuspokojivá přesnost barev

Když si kupujete monitory, na kterých budete dělat nějakou práci kvůli své práci, chcete spolehlivost, odolnost a výkon... aniž byste za to museli zaplatit milion dolarů. Právě v tomto případě přichází na řadu monitor Dell E2318Hx. V příjemné cenové relaci a se skvělou dobou odezvy a schopnostmi multitaskingu není lepší volby pro pracovní monitor než Dell. Existuje důvod, proč je tento počítačový monitor jednou z nejoblíbenějších voleb pro firmy. Vyznačuje se jednoduchým designem, který se velmi snadno používá a nastavuje. Displej bohužel nelze příliš nastavit, ale jeho kvalita obrazu toto nedopatření vynahrazuje.

Monitor Dell je panel IPS s rozlišením Full HD, který vypadá dobře pro většinu aplikací. Nenabízí však vždy nejpřesnější podání barev, takže pokud jej používáte pro projekty kritické na barvy, jako je úprava fotografií, možná byste se měli poohlédnout po novém monitoru jinde. Pro běžného uživatele však tento monitor funguje dobře, zejména když vezmete v úvahu jeho nízké vstupní zpoždění. Mezi akcí uživatele a jejím provedením na obrazovce nedochází k žádnému zaváhání. Pokud hledáte cenově výhodné monitory do kanceláře, je tento monitor pro vás ten pravý. Přečtěte si také o nejlepších 144Hz herních monitorech.

#5 Sceptre E205W-16003R 20″ monitor

Odměna: Nejlepší cenově dostupný/nejlepší 20palcový

CO SE NÁM LÍBÍ: Hledáte nejlepší monitor, který můžete koupit za absolutně nejnižší cenu? Pak je pro vás monitor Sceptre E205W-1600 tím pravým díky slušnému celkovému výkonu a všestranným možnostem připojení.

 • Velmi levný
 • Vstupy DVI, HDMI, VGA
 • Dobré vestavěné reproduktory
 • Není rozlišení Full HD
 • Není DisplayPort
 • Pomalá doba odezvy

Při koupi monitoru, jehož cena je tak nízká jako u modelu Sceptre E205W-1600, můžete vždy očekávat, že něco vyhrajete a něco ztratíte. Jistě, možná zde nedostanete displej herní kvality, ale i tak poskytuje slušnou odezvu (5 ms) a dostatek možností připojení (2x port HDMI, 1x port DVI, 1x port VGA). Sceptre nabízí překvapivě stylový design, který není příliš okázalý a vypadá dobře na každém pracovním stole.

S tímto displejem bohužel nezískáte rozlišení Full HD. Sceptre poskytuje pouze rozlišení 1600 × 900, které se nachází někde mezi rozlišením 720p a 1080p. Přesto však získáte poměrně slušnou přesnost barev a dobrý obraz, zejména s ohledem na cenu. Pokud máte mimořádně napjatý rozpočet, který rozhodně nelze porušit, je Sceptre E205W-1600 vynikající volbou. Toto jsou některé z vlastností, které tvoří nejlepší herní monitor s rozlišením 4K.

Průvodce počítačovými monitory pro začátečníky

Při hledání nejlepšího počítačového monitoru je důležité znát různé dostupné typy. Patří mezi ně stolní monitory pro běžné použití, přenosné monitory, herní monitory a monitory pro profesionální použití. Odtud můžete zvážit vlastnosti displeje, které potřebujete, například velikost, rozlišení a to, zda chcete plochý nebo zakřivený monitor. Vždy se ujistěte, že monitor, který si prohlížíte, má video konektory, které fungují s vaším současným počítačem, a že je kompatibilní s vaším operačním systémem. Výběr monitoru, který nejlépe odpovídá vašim potřebám, na základě těchto kritérií je nejlepší způsob, jak učinit správný výběr. Jedním ze způsobů, jak to udělat, je přečíst si mnoho našich recenzí a srovnávacích článků o počítačových monitorech. Nebo se podrobně seznamte s naším průvodcem nákupem počítačových monitorů.

Co je vlastně počítačový monitor?

Co je to počítačový monitor? Zjednodušeně řečeno, počítačový monitor je zařízení, které zobrazuje vizuální informace, jež do něj přivádí grafická karta počítače (neboli grafická karta). Většina počítačových monitorů v roce 2022 se dodává v různých velikostech, aby vyhovovala kreativním profesionálům i běžnějším uživatelům. K dispozici jsou také monitory různých typů, včetně panelů LCD, displejů OLED a monitorů CRT. Každý z výše uvedených typů displejů nabízí své vlastní výhody a nevýhody (například LCD displej a krvácení podsvícení). Mnoho moderních monitorů 2022 se často dodává s řadou užitečných doplňkových funkcí, včetně přijímačů Bluetooth, rozbočovačů USB, mikrofonů, stereofonních reproduktorů a dalších.

STATISTIKA: - V roce 1984 uvedlo přibližně 8 % amerických domácností, že vlastní alespoň jeden počítač. Do roku 2016 se toto číslo zvýšilo na 89 %. (zdroj)

Jak fungují jednotlivé části monitoru

Počítačový monitor je vizuální výstupní zařízení, které převádí a zobrazuje informace přenášené do něj z počítače. Monitory se obvykle připojují k videokartě nebo základní desce počítače pomocí kabelu HDMI nebo VGA. Existují tři hlavní typy monitorů, CRT displeje, LCD displeje a OLED displeje, z nichž každý má své silné a slabé stránky. Některé moderní monitory se dodávají s nejrůznějším vestavěným příslušenstvím, včetně kamer, mikrofonů, reproduktorů, rozbočovačů USB a dalších. Přečtěte si více o tom, jak počítačové monitory fungují.

Účel monitoru

Monitory jsou užitečné zejména ve světě podnikání, zejména při přístupu k softwaru, jako je například Microsoft Excel. Také kreativní profesionálové vyžadují kvalitní monitory a často volí sestavy se dvěma monitory, aby maximalizovali plochu obrazovky. Počítačové monitory jsou také nezbytnou výbavou pro herní aplikace. Když hráči nakupují monitor, měli by se zaměřit na kvalitu a vybírat displeje s vysokou obnovovací frekvencí a minimálním zpožděním. Více informací o účelu počítačového monitoru si můžete přečíst v našem článku.

Vyplatí se koupit monitor s nejnovějšími technologiemi?

Rychlá odpověď: Záleží na tom, co děláte, a na tom, jak starý je váš stávající monitor. Pokud již počítačový monitor nevlastníte, pak je otázkou, jaké jsou jeho vlastnosti vhodné pro vaše potřeby. S ohledem na to, pokud jste hráč nebo pracujete ve specializovaném oboru, budete chtít pečlivě prozkoumat monitor, který kupujete, a ujistit se, že je kompatibilní s vaším počítačem a že maximalizuje váš zážitek. V posledních několika letech došlo ke zlepšení rozlišení, obnovovací frekvence i přesnosti barev. V každém případě si proto raději prohlédněte naše nejnovější recenze monitorů z roku 2022 a najděte ten správný monitor pro své potřeby.

Můžu místo monitoru použít jen televizor?

Připojení počítače k televizoru, který chcete použít jako monitor, je jednoduchý proces. Zkontrolujte, jaké porty používá váš televizor a počítač pro připojení videa a zvuku. Ano, existuje spousta portů, ale ujistěte se, že jsou to ty správné. Jakmile tak učiníte, můžete najít správný kabel pro vzájemné propojení zařízení. Po připojení přepněte vstup nebo zdroj televizoru na port, do kterého jste právě zapojili kabel. Vylepšete obraz na obrazovce úpravou nastavení zobrazení počítače. Podrobnější popis tohoto postupu najdete v našem článku o tom, jak používat televizor jako monitor.

Tip pro zasvěcené

Jak dlouho vydrží monitory? - Obecně platí, že tradiční počítačový displej by měl vydržet 30 000 až 60 000 hodin provozu. To znamená 10 až 20 let nepřetržitého používání za předpokladu, že počítačový monitor používáte zhruba osm hodin denně.

Jak vybrat počítačový monitor

Pokud si vybíráte počítačový monitor, může se zdát, že množství možností je ohromující. Přesto vám můžeme pomoci zorientovat se v základních informacích pro výběr počítačového monitoru.

Krok 1. Jakou velikost monitoru si pořídit?

Počítače používají několik typických velikostí monitorů. Nejmenší displeje mají úhlopříčku kolem 21 palců, zatímco největší mohou mít 30 palců a více. Hráči by si měli pořídit monitor, který má alespoň 25 palců, a mohli by také zvolit sestavu se dvěma monitory. To vždy vyvolává otázku 24 vs. 27palcových monitorů a zda je 27palcový displej ve skutečnosti lepší. Kreativní profesionálové by se měli rozhodnout pro monitor o velikosti alespoň 25 palců. Ti, kteří převážně streamují multimediální obsah, si vystačí s jakoukoli velikostí monitoru, ale pro zlepšení celkového zážitku bychom doporučili displej o velikosti alespoň 27 palců. Obvyklí uživatelé streamovacích programů se mohou rozhodnout také pro ultraširokoúhlý displej (tzv. ultrawide monitor).

Krok 2. Jaké rozlišení monitoru potřebujete?

Určení rozlišení obrazovky vám umožní okamžitě zjistit, kolik pixelů se na displeji nachází a zda je kompatibilní s vašimi potřebami. Někdo, kdo pracuje v oblasti grafiky, je hráčem nebo milovníkem filmů, může dát přednost vyššímu rozlišení obrazovky pro ostřejší obraz a lepší zobrazení barev. Spolu s počtem pixelů je třeba zvážit obnovovací frekvenci. Dále vás pravděpodobně bude zajímat srovnání monitorů s rozlišením 1080p a 4k.

Konkrétně hráči a grafici by měli volit obnovovací frekvenci 75 Hz nebo vyšší. Zatímco lidé zaměřující se na displeje v kvalitě Full HD by měli upřednostnit minimálně rozlišení 1080p pro obrazovky s úhlopříčkou od 21 do 24 palců. Obecně však platí, že čím více pixelů na obrazovce je, tím lépe bude rozlišení nebo displej vypadat. Je tedy důležité pochopit, co je to rozlišení počítačového monitoru.

STATISTIKA: - Nejrozšířenější rozlišení počítačového monitoru v USA v roce 2020 bylo 1920×1080 a mělo podíl na trhu 20,66 %. (zdroj)

Krok 3. Která technologie zobrazení je pro vás nejlepší?

 • V současné době jsou k dispozici tři populární typy obrazovek, patří mezi ně LED, OLED a QLED. Většina počítačových monitorů, tabletů a obrazovek notebooků používá technologii TFT-LCD, ale i ty se liší. A ať už děláte cokoli, snažte se pochopit rozdíly mezi LCD vs. LED monitory, které se navzájem nevylučují.
 • LCD jsou různých typů, přičemž každá varianta má své nevýhody a silné stránky. Ideální je, když si při nákupu monitoru vyberete technologii VA, IPS nebo TN Správná volba bude záviset na vašich potřebách. Například pokud jste hráč, určité typy her fungují s různými technologiemi. Jiné technologie jsou vhodnější pro poskytování solidní kvality obrazu, pokud je pro vás vizuální stránka klíčová.
 • Nakonec, každá technologie má své výhody i nevýhody. Stačí, když si určíte podstatné atributy a pak uvedete svůj rozpočet. Více informací o nejlepších typech monitorových panelů si můžete přečíst v našem zdrojovém článku.

Krok 4. Jaká obnovovací frekvence je nejlepší?"

Obnovovací frekvence monitoru označuje počet načtení nových obrázků každou sekundu. Čím vyšší je obnovovací frekvence, tím plynulejší je celkový obraz. Pro základní multitasking (e-maily, tabulky, prohlížení webu) doporučujeme monitory s minimální obnovovací frekvencí 60 Hz a pro náročné aplikace, jako je hraní her a sledování filmů, minimálně 120 Hz. Všimněte si, že typ panelu (TN, VA nebo IPS) také ovlivňuje výkonnost obnovovací frekvence, přičemž TN panely dosahují až 240Hz obnovovací frekvence. Většina panelů se pohybuje v rozmezí 60 až 75 Hz. Některé mají vyšší obnovovací frekvenci 144 Hz nebo 100 Hz. Více informací o tom, co je to obnovovací frekvence monitoru, si můžete přečíst v našem rozboru.

NVIDIA G-Sync a FreeSync jsou adaptivní zobrazovací technologie, které zlepšují kvalitu obrazu při hraní her a umožňují větší pohlcení. FreeSync je solidní a otevřená, ale není tak účinná jako G-Sync od společnosti Nvidia. Monitory G-Sync však bývají dražší, protože tato technologie vyžaduje, aby výrobce platil licenční poplatky. Ale bohužel to není tak jednoduché. Oba typy technologií mají další plusy a minusy, takže si o nich určitě přečtěte více v našem článku G-sync vs. Freesync.

Doba odezvy počítačového monitoru je klíčovým faktorem jeho výkonu. Konkrétně se jedná o dobu, za kterou se změní jedna barva na druhou. Obecně platí, že pro náruživé hráče je vyžadována doba odezvy do pěti milisekund. Cokoli menšího však nemusí mít vliv na celkovou reakci na hru. Některé oči jsou při určování doby odezvy náročnější než jiné.

Krok 5. Jaký typ videokonektoru monitoru budu potřebovat?

Mnoho typů portů/konektorů monitoru umožňuje plynulý přenos dat, signálů a informací, například HDMI, DisplayPort, port USB-C, VGA a DVI. Každý z nich má své vlastní silné stránky a je novější než ostatní, přizpůsobuje se obrazu s vysokým rozlišením, širším poměrům stran a větší podpoře šířky pásma. Kabely a porty HDMI, DisplayPort a USB-C jsou obvykle přiřazeny novějším zařízením a VGA/DVI jsou omezeny na starší zařízení. Výběr nejlepšího portu monitoru závisí na vašich potřebách.

Krok 6. Jak důležitý je pozorovací úhel monitoru?

Vhodná poloha monitoru pro pohodlné, bezpečné a produktivní používání po dlouhou dobu je nezbytnou součástí každodenního pracovního vybavení každého profesionála. Nesprávný pozorovací úhel, pozorovací vzdálenost a nadměrný náklon hlavy mohou vést k namáhání očí, zvýšené únavě a dokonce i k přetížení páteře, a to i po dobu kratší než celý pracovní den. Sklopení hlavy o 15-30 stupňů pod linii očí z klidové polohy umožní nejlepší pozorovací rozsah. Výsledkem bude co nejmenší namáhání očí a mimovolný záklon hlavy. Pozornost je však třeba věnovat také pozorovací vzdálenosti, která by neměla být blíže než 20″ od diváka k displeji. Dodržujte tyto pokyny pro nastavení pozorovacího úhlu při polohování monitoru a dosáhnete maximálního pohodlí i produktivity během pracovního dne.

Krok 7. Jak důležitý je jas a kontrast?

Používáte-li monitor ve světlé místnosti nebo na světlém místě, budete chtít monitor upravit tak, aby nastavení jasu monitoru překračovalo nebo kompenzovalo nadměrné světlo v rozestupech. Za tímto účelem se ujistěte, že rozumíte také kontrastnímu poměru a nenechte se zmást dynamickým kontrastním poměrem monitoru.

Krok 8. Mám si pořídit zakřivený nebo plochý monitor?

Zakřivené monitory jsou skvělé pro pohlcení a pro přístup k poměru stran 21:9. Naopak zakřivené monitory se hodí pro sledování obrazu. Naopak ploché monitory jsou levnější a obsahují univerzálnější design. Ujistěte se, že chápete rozdíl mezi zakřiveným a plochým monitorem s ohledem na váš případ použití. Ne všechny věci jsou si rovny.

Krok 9. Potřebuji herní nebo běžný monitor?

Záleží na tom...

 • Herní monitory jsou speciálně konstruovány pro moderní herní aplikace, takže u nich najdete vyšší obnovovací frekvenci a rychlejší dobu odezvy.
 • Běžné počítačové monitory však obvykle nabízejí vyšší rozlišení, přičemž mnohé z nich nabízejí rozlišení 4K.

Přečtěte si více o tomto tématu v našem srovnávacím článku Herní monitor vs. počítačové monitory.

Krok 10. Kolik mám očekávat, že utratím za monitor?"

Moderní počítačové monitory mohou cenově značně kolísat - některé modely jsou levné už od 50 dolarů a jiné stojí 1000 dolarů i více. Průměrná cena počítačového monitoru se pohybuje kolem 200-300 dolarů. Existují některé vlastnosti a funkce, které mohou cenu výrazně ovlivnit, což můžete více pochopit v našem článku, který rozkrývá, kolik stojí počítačový monitor. Nicméně nalezení rozumné ceny závisí na vašem rozpočtu a pochopení toho, jaké funkce budou vyhovovat vašim potřebám.

Krok 11. Záleží na barevném prostoru, barevném gamutu, obnovovací frekvenci a době odezvy?"

Krátce řečeno: ano. Záleží však na vašem případu použití. Barevný gamut a barevný prostor se stanou mnohem větší závislostí pro ty, kteří upravují grafiku nebo video. Na druhou stranu obnovovací frekvence a doba odezvy jsou klíčové komponenty, které souvisejí spíše s hraním her a mají spolu přímou souvislost. Přesněji řečeno, pokud se chystáte koupit 144hz monitor, hledejte dobu odezvy 5 ms nebo nižší. Zatímco u 240hz monitoru hledejte dobu odezvy 2 ms nebo nižší.

Různé typy počítačových monitorů

Existuje řada různých typů monitorů, z nichž každý je užitečný pro různé skupiny spotřebitelů. CRT monitory jsou nejstarší ze skupiny a obvykle se používají k hraní retro videoher. Nejrozšířenější jsou monitory LCD, které tvoří naprostou většinu monitorů určených pro spotřebitele, a to díky relativně levným výrobním nákladům. Monitory LED jsou podmnožinou LCD a obvykle nabízejí vyšší rozlišení a jasnější barvy. A konečně existují monitory OLED, které nabízejí bezkonkurenční zážitek, ale jsou extrémně drahé.

Vlastnictví počítačového monitoru

Připojení monitoru k počítači

Připojení stolního počítače PC nebo věžového počítače Mac k monitoru je snazší než kdykoli předtím díky univerzálnějším typům připojení plug-n-play, jako je HDMI, DVI, USB-C a DisplayPort, než v minulých letech. Některé kombinace počítače a monitoru sice mohou vyžadovat dodatečné zakoupení adaptéru, například HDMI na DVI nebo USB-C na DisplayPort, ale adaptéry jsou obecně levné a většina prodejců a výrobců je snadno nabízí v nejrůznějších kombinacích. Po připojení je vždy dobré podívat se na nastavení systému a ujistit se, že vše funguje, jak má. A pokud o tom přemýšlíte, možná vás zajímá, jak nastavit dva monitory.

Čištění monitoru

Čištění počítačového monitoru je jednoduchý proces, ačkoli existuje několik definitivních pravidel, která je třeba dodržovat, abyste zajistili dlouhou životnost svého displeje. Před zahájením čištění nezapomeňte monitor vypnout, zejména pokud používáte vodu nebo jiný čisticí prostředek. Použijte hadřík z mikrovlákna a dlouhými a hladkými tahy odstraňte prach. Pokud nečistoty přetrvávají, doporučujeme místo drsného čisticího roztoku použít vodu. Jakmile je displej vyčištěn, nezapomeňte mu dát dostatek času na úplné vyschnutí, než jej znovu zapnete.

Top příslušenství pro počítačové monitory

Nejlepší příslušenství k počítačovým monitorům zvyšuje celkový uživatelský komfort. Existuje spousta příslušenství, z nichž si můžete vybrat, ale všechna mohou zlepšit uživatelskou přívětivost, ergonomii a estetiku. Tento seznam je dlouhý, proto se podívejte na našeho průvodce nejlepším příslušenstvím k počítačovým monitorům, kde najdete další informace.

Odstraňování závad a opravy počítačového monitoru

Pokud jde o opravu počítačového monitoru, může existovat řada důvodů, proč nefunguje. Nejprve je třeba zjistit, zda lze na obrazovce zobrazit nějaký obraz. K tomu obvykle dochází, když do monitoru není vysílán žádný signál, přestože je zapnutý. Pokud se jedná o takový případ, přečtěte si, jak opravit monitor bez signálu. Dalším častým problémem je nesprávně nastavená obnovovací frekvence, což jednoduše vyžaduje úpravu nastavení obnovovací frekvence. Nejprve se dozvíte, jak zkontrolovat obnovovací frekvenci monitoru.

Zdroje: gadgetreview.com, Unsplash.com

Nejnovější recenze