Honor 50
Řada telefonů Honor 50 byla odhalena ve středu. Po letech, kdy byl mimo čínský trh odepisován, se objevil pádný důvod, proč o něm uvažovat. Je mezi prvními v řadě, které mají přístup k mobilním službám Google poté, co o něj v roce 2019 přišly kvůli rozsáhlým sankcím uvaleným administrativou Donalda Trumpa na tehdejší mateřskou společnost Huawei. Vše se změnilo loňským prodejem společnosti Huawei Honor nezávislé skupině kupujících, díky čemuž telefony opět získaly přístup ke službě GMS. Telefony Honor mohou být nyní vybaveny obchodem Google Play, službou Gmail a mapami Google.
Když už bylo politické drama zažehnáno (alespoň prozatím), začal jsem Honor 50 asi na týden testovat. Zjistil jsem, že se jedná o 5G telefon střední třídy se spoustou funkcí, které vzhledem k jeho ceně fungují dobře. Telefon má 6,57palcový displej OLED s vysokou obnovovací frekvencí 120 Hz, působivý selfie fotoaparát, ultrarychlou 66W nabíječku a stereofonní reproduktory, a to vše za cenu, která je nižší než u srovnatelných konkurentů, jako je řada Galaxy od Samsungu. Honor 50 však postrádá stupeň krytí IP pro odolnost proti vodě a prachu a nemá bezdrátové nabíjení. Je poháněn procesorem střední třídy Snapdragon 778G, ačkoli při každodenním používání není téměř znatelný rozdíl oproti něčemu, jako je Galaxy S21 Ultra, který běží na vlajkové lodi Snapdragon 888.
S 32megapixelovým selfie fotoaparátem je Honor určen pro ty, kteří rádi vytvářejí obsah s omezeným rozpočtem, a přichází v době raketového vzestupu TikToku a jeho čínského ekvivalentu Douyin. Ale i když se v dohledné době (nebo nikdy) nezúčastníte výzvy TikToku v suchém nabírání, stojí za to se na tento telefon podívat, zejména pokud hledáte cenově dostupný telefon s 5G Androidem, který pokryje základní potřeby. Může to být také dobrá volba, pokud na telefonu často skáčete na schůzky se zoomem - jeho působivý selfie fotoaparát je podpořen slušnou výdrží baterie a fantastickou warpovou rychlostí nabíjení srovnatelnou s OnePlus. Dostatečně hlasité byly i reproduktory.
Základní model Honor 50 obsahuje 6 GB RAM a 128GB úložiště. K dispozici je také vyšší model s 8 GB RAM a 256GB úložištěm. Ceny telefonů začínají na 529 eurech za 6GB model, což je v přepočtu zhruba 445 liber, 820 australských dolarů a 610 Kč (za 8GB model zaplatíte 599 eur). Oba telefony budou uvedeny na trh v Evropě, než se dočkají širšího globálního rozšíření, ale v USA se vydání telefonu neplánuje.
Design Honor 50: Na přední straně business, na zadní straně party
Díky elegantnímu provedení a moderní estetice vypadá Honor 50 jako prémiový telefon. Ve srovnání s iPhonem 12 Pro Max je také osvěžujícím způsobem lehký, což může být částečně způsobeno plastovým rámem Honoru 50. Honor uvádí, že zadní strana je vyrobena ze skla, a můj model byl v bílé a stříbrné barvě. Tento telefon má na zadní straně logo Honor připomínající holografické prvky spolu s dvojitým kruhovým výčnělkem fotoaparátu.
I když možná není tak elegantní jako Huawei P50 Pro, design fotoaparátu vypadá podobně, přestože každá společnost tvrdí, že Honor je samostatná jednotka.
Zbytek telefonu obsahuje známé prvky, jako jsou kolébky hlasitosti a tlačítko napájení na pravé straně. Spodní část telefonu obsahuje konektor USB-C spolu s jedním ze stereofonních reproduktorů. Co se týče barevného provedení, Honor 50 je všechno, jen ne decentní. Pokud se vám ta křiklavější bílá a stříbrná nelíbí, můžete se podívat na další barevné varianty.
Displej Honor 50: Solidní po všech stránkách
Honor 50 je vybaven 6,57palcovým displejem OLED s rozlišením Full HD Plus (2340x1080 pixelů) a rychlostí 120 Hz. Ačkoli je to u telefonů střední třídy již běžnější, je stále příjemné vidět plynule rolovat webové stránky a svižně přecházet mezi aplikacemi, což je možné díky 120Hz obnovovací frekvenci. To je stejná obnovovací frekvence jako u Galaxy S21 a Pixelu 6 Pro spolu s vlajkovou lodí Xiaomi Mi 11. Stejně jako Galaxy S21 a iPhone 13 Pro využívá Honor 50 adaptivní obnovovací frekvenci obrazovky, která dokáže inteligentně přepnout na nižší obnovovací frekvenci při provádění méně podstatné činnosti - například při prohlížení statického obrázku.
Fotoaparát Honor 50: Objektiv s rozlišením 108 megapixelů vede v žebříčku
Honor se může pochlubit vylepšeným fotoaparátem v podobě "dvojitého kruhu" a přeuspořádanou soustavou fotoaparátů sestávající ze čtyř zadních čoček: 108megapixelového hlavního fotoaparátu, 8megapixelového (širokoúhlého), 2megapixelového (bokeh) a 2megapixelového (makro). Hlavní fotoaparát, který se spoléhá na 1/1,52" velký snímač a širokou clonu f/1,9, pořídil většinou solidní snímky. Makrosnímky však nebyly ničím výjimečné a donutily mě přemýšlet, proč se Honor vůbec obtěžoval makroobjektivem.
Kromě nastavení fotoaparátu máte k dispozici řadu režimů fotoaparátu, například "obraz v obraze", který umožňuje překrýt pohled přední kamery na větší pohled zadní kamery nebo naopak. Ačkoli mě vytváření obsahu baví, tyto režimy mi připadají poněkud trikové. Chápu však, že jiní mohou ocenit, že mají tolik nástrojů pro tvorbu obsahu snadno dostupných z hledáčku fotoaparátu.
Fotoaparát Honor 50: Zaměřte se na selfie
Honor klade velký důraz na selfie fotoaparát - další znamení, že chce, abyste s tímto zařízením vytvářeli obsah. Přední fotoaparát využívá 32megapixelový objektiv umístěný v kruhovém výřezu v horní části středu displeje. Je také vybaven úhlem záběru 90 stupňů, takže se vám na selfie vejde o něco více scenérií než obvykle.
Byl jsem ohromen selfie fotoaparátem. Fotografie byly značně realistické a detailní. Když jsem porovnal selfie s mnohem dražším iPhonem 12 Pro Max, byl jsem ohromen tím, jak si Honor vedl. Zjistil jsem také, že fotka Honoru 50 mi mírně vybělila obličej, ale nevypadal jsem nepřirozeně. Podobně jako se zdá, že telefony Apple, Google a Samsung mají svůj vlastní styl focení, to, jestli se vám ten od Honoru líbí, nebo ne, pravděpodobně závisí na osobních preferencích.
Jak vidíte, fotografie byly ostré a plné detailů a díky zpracování umělou inteligencí někdy o něco ostřejší, než bych si přál. Desetinásobný digitální zoom mi umožnil pořizovat snímky - i v mlhavých dnech - vzdálených objektů, i když jejich snímky byly rozmazané. Přesto nebyly viditelné pouhým okem. Celkově si myslím, že fotoaparáty pořídily za danou cenu dostatečně slušné snímky.
Software Honor 50: Magic UI 4.2 běží na Androidu 11
Na uživatelském rozhraní Magic jsem si nevšiml mnoha změn, i když se jednalo o funkční uživatelské prostředí. K dispozici byla řada dalších aspektů, které bylo třeba prozkoumat, například nastavení baterie a nastavení stále zapnutého displeje. Celkově bylo přehledné a uživatelsky přívětivé, aniž by působilo přeplácaně, snad s výjimkou mnoha režimů a nástrojů výše zmíněné aplikace fotoaparátu.
Baterie a výkon telefonu Honor 50: Spolehlivý
Baterie mi při minimálním používání vydržela asi den a půl: Uskutečnil jsem několik hovorů, poslal několik e-mailů, shlédl několik videí na YouTube a prohlížel internet. I když vám nakonec dojde šťáva, dobití baterie Honor s kapacitou 4 300 mAh je rychlé, mimo jiné díky 66wattové kabelové nabíječce. Honor uvádí, že 70 % nabijete za pouhých 20 minut - a toto tvrzení se z větší části potvrdilo. Na základě mých testů se baterie dobila na více než 50 % za pouhých 15 minut a úplné dobití trvalo asi hodinu. I bez započítání bezdrátového nabíjení lze s jistotou říci, že obavy o baterii budou při používání Honoru 50 minulostí.
Honor 50 běží na Snapdragonu 778G, což je na telefon střední třídy úctyhodné. Při každodenním používání telefon plul úkoly a nezaznamenal jsem žádné zpomalení nebo prodlevy, ani když jsem testoval hry nebo sledoval videa na YouTube.
Zdroje: cnet.com, Unsplash.com, heureka.cz