Recenze Pixel 6 Pro: Vlajková loď společnosti Google je v roce 2022 špičkovým konkurentem iPhonu

Pixel 6 Pro, který byl uveden na trh koncem roku 2021, není jen nejlepším telefonem, jaký kdy Google vyrobil, ale také jedním z nejlepších telefonů, které si můžete koupit i v roce 2022.

Pixel 6 Pro, který byl uveden na trh koncem roku 2021, není jen nejlepším telefonem, jaký kdy Google vyrobil, ale také jedním z nejlepších telefonů, které si můžete koupit i v roce 2022. Jeho vysoký výkon, skvělé softwarové doplňky, jedinečný design a vynikající systém fotoaparátů z něj dělají největšího konkurenta pro iPhone 13 Pro od společnosti Apple a Galaxy S21 Ultra od společnosti Samsung.

Tedy až do doby, než uvidíme, co přinese další vlajková loď společnosti Samsung, Galaxy S22, která bude potenciálně uvedena na trh v únoru. Zvěsti o modelu S22 ukazují na nový, rychlejší procesor a vylepšené specifikace fotoaparátu. Může se stát, že Pixel 6 Pro je stále hezčí z těchto dvou telefonů, ale pokud hledáte nejnovější a nejlepší technologie v telefonu, pak je dobré alespoň pár týdnů počkat, abyste viděli, co Samsung nabízí, než se rozhodnete tak či onak.

Pixel 6 Pro však dokáže nabídnout vítěznou kombinaci specifikací a designu za cenu, která je ve skutečnosti nižší než u jeho hlavních konkurentů. Základní 6,7palcový model s kapacitou 128 GB stojí 899 dolarů (849 Kč, 1299 AU$), což je o pořádný kus méně než cena 6,1palcového iPhonu 13 Pro ve výši 999 dolarů a ještě více než 1 099 dolarů, které chce Apple za větší 6,7palcový iPhone 13 Pro Max.

Google Pixel 6 Pro

Zatímco loňský Pixel 5 byl nejlépe vnímán jako telefon střední třídy s některými prvky vyšší třídy, Pixel 6 Pro je prémiový po všech stránkách. Od skleněného a kovového designu přes displej s vysokým rozlišením až po vynikající trojitý fotoaparát - je toho hodně, co se vám může líbit. Dále je tu procesor Tensor - čip vyrobený společností Google na zakázku pro tento telefon - který poskytuje dostatek výkonu pro všechny vaše každodenní potřeby, lepší bezpečnostní funkce, připojení 5G a svižné rozhraní Android 12. Výdrž baterie je dobrá - rozhodně nadprůměrná - ale ne skvělá, iPhone 13 Pro podává vyšší výkon.

Pixel 6 Pro od Googlu působí stejně prémiově, jako vypadá

Jeho nejlepším rivalem s Androidem je v současnosti Samsung Galaxy S21 Ultra, který má sice některé šikovné doplňky fotoaparátu (například 10x zoom), ale stojí více a Pixel 6 Pro nabízí uživatelsky přívětivější prostředí. Modely iPhone 13 Pro a Pro Max nabízejí vynikající všestranné využití, ale jsou dražší, a pokud jste již zakotvili v ekosystému Androidu, pravděpodobně se vám nevyplatí přecházet a kupovat všechny ty aplikace znovu.

Ti, kdo hledají nejlepší všestranný zážitek se systémem Android, by se měli rozhodně podívat na Pixel 6 Pro. Nezapomeňte však, že Galaxy S22 může být uveden na trh v únoru.

Pixel 6 Pro nebo Pixel 6?

Pixel 6 s cenou 599 dolarů obsahuje stejný procesor Tensor a krásný software Android 12 za cenu o 300 dolarů nižší než model Pro, ale aby se dostal na tuto nižší cenu, musí udělat několik kompromisů.

Má menší 6,4palcový displej s nižším rozlišením, který postrádá jemnost zakřivení displeje modelu Pro. Má menší baterii, 8 GB místo 12 GB paměti RAM a chybí mu teleobjektiv se 4násobným zoomem, který má model Pro.

Pixel 6 Pro má 6,7palcový displej, zatímco Pixel 6 měří 6,4 palce.

Stále se však jedná o skvělý telefon, který stojí za zvážení. Poskytuje mnoho stejných výhod jako Pixel 6 Pro za mnohem nižší cenu, zejména pokud vám nezáleží na špičkovém výkonu, který nabízí vlajková loď. Jak se vyjádřil můj kolega Patrick Holland ve své recenzi telefonu: "Za tu cenu mě momentálně nenapadá lepší telefon, který bych mohl doporučit."

Svěží design, který vyniká

Vzhled loňského Pixelu 5 se mi nelíbil. Matná pogumovaná záda dodávala telefonu více rozpočtový dojem, než naznačovala jeho cenovka 699 dolarů. Pixel 6 Pro je o několik světů jinde. Zadní strana je celá ze skla - ve skutečnosti z tvrzeného skla Gorilla Glass Victus -, které se na okrajích zaobluje, aby se setkalo s rámem ze 100% recyklovaného hliníku.

Sklo se na přední straně zaobluje i na okrajích, stejně jako displej pod ním, takže nejenže vypadá prémiověji, ale při držení v ruce působí jako skutečně vlajkové zařízení. Je však velký, má 6,7palcový displej, takže pro někoho bude těžkopádnější než 6palcový Pixel 5 nebo 6,4palcový Pixel 6. Díky tomuto sklu je také kluzký, takže pokud jste nervózní z pádu, zvažte jedno z ochranných pouzder Google.

Je voděodolný podle normy IP68, což znamená, že vydrží až 30 minut ve vodě o hloubce 1 metr. Ne, to neznamená, že si s ním můžete zaplavat, ale znamená to, že by měl být schopen se zbavit piva, které na něj vylili vaši nešikovní kamarádi.

Zajímavou designovou volbou je velký pruh fotoaparátu, který se táhne přes celou zadní stranu. Z telefonu vyčnívá asi o 3 mm, takže když jej položíte na stůl, neleží úplně naplocho, ale ani se nekolébá z rohu do rohu jako telefony s výčnělky fotoaparátu jen na jedné straně (jako S21 Ultra). Vzhled telefonu se mi líbí a rozhodně vyniká. Jeden tip ale přece jen mám: Pokud ji najdete na skladě, pořiďte si oranžovo-broskvovou barvu Sorta Sunny. Černošedá varianta Stormy Black vypadá ve srovnání s ní poněkud fádně.

Pásek fotoaparátu vyčnívá z telefonu asi 3 mm. V důsledku toho nebude ležet na stole naplocho.

Snímač otisků prstů na zadní straně, který byl k vidění u Pixelu 5, byl odstraněn a nahrazen snímačem na obrazovce, který podle mého názoru většinu času fungoval přesně a rychle, ačkoli Patrick ve své recenzi zjistil, že snímač Pixelu 6 je mnohem přesnější. Chybí možnost odemykání obličejem, což je trochu škoda, ale vzhledem k tomu, že v mnoha vnitřních prostorách jsou masky kvůli COVID-19 stále povinné, je čtečka otisků prstů pravděpodobně stejně užitečnější.

Tři vynikající fotoaparáty

Velký pruh na zadní straně skrývá tři fotoaparáty: 12megapixelový ultraširokoúhlý, 48megapixelový teleobjektiv se 4násobným optickým zoomem a hlavní fotoaparát s větším 1/1,3palcovým snímačem, který podle Googlu zachytí 2,5× více světla než Pixel 5. Fotoaparáty v telefonech Pixel byly vždy vynikající a u této nové generace tomu není jinak.

Takto vypadají fotografie pořízené fotoaparátem Pixel 6 Pro

Snímky z objektivu hlavního fotoaparátu jsou úžasné. Jsou živé, plné detailů a mají úžasně vyváženou expozici - jasná obloha je pod kontrolou a stinné oblasti jsou dobře viditelné.

Po přepnutí na ultraširokoúhlý objektiv si scéna zachovává syté barvy a expozici. Po přiblížení je zřejmé, že má méně detailů, ale stále je to krásný záběr.

Fotoaparát iPhone nabízí mnohem širší záběr, který vám umožní zachytit více scény. Oba jsou vynikající širokoúhlé objektivy a oba odvádějí skvělou práci při zachycování těch krásných barev, ale rád bych viděl, kdyby Pixel nabízel o něco širší scénu.

Úžasný je také objektiv se čtyřnásobným zoomem, který díky snímači s vysokým rozlišením poskytuje spoustu detailů. Myslím, že 4x je skvělá úroveň zoomu i pro telefon; umožňuje najít kompozice, které by byly mimo dosah menších úrovní zoomu, ale není tak omezující jako 10x zoom, který najdete u Galaxy S21. Mám pocit, že tuto úroveň přiblížení bych na svých cestách často využíval, a s telefonem jsem již pořídil několik snímků s 4x přiblížením, které mě jako umělecké snímky opravdu potěšily.

Google přidal i další funkce, včetně nástroje, který automaticky odstraňuje osoby z pozadí obrázku, což někdy funguje dobře a někdy na místě, kde kdysi stála osoba, zůstane velká skvrna. Dále je tu režim dlouhé expozice, který umožňuje vytvářet éterické rozmazané vodní krajiny, a režim Noční krajina, který skvěle zvládá pořizování snímků ve tmě.

Pixel 6 pro, fotografie noční krajiny.

Fotografické schopnosti Pixelu 6 Pro na mě udělaly vážný dojem a bezpochyby patří k nejlepším fotoaparátům, které lze v současné době v telefonu pořídit. Vynikající je i kvalita videa, které má vynikající dynamický rozsah, výbornou stabilizaci obrazu a spoustu detailů díky rozlišení 4K.

Má procesor Tensor společnosti Google nějaký význam?

Srdcem telefonu je první domácí procesor společnosti Google s názvem Tensor. Pro společnost Google je výroba vlastního křemíku významným krokem, který svědčí o silném odhodlání zůstat ve hře o hardware - koneckonců vývoj vlastních procesorů není jednorázovým experimentem.

Jakmile však dostanete Pixel do ruky, je to v podstatě jedno, protože funguje stejně jako jakýkoli jiný telefon. V rozhraní Androidu 12 se pohybuje svižně, hry jako Asphalt 9: Legends a Call of Duty se hrají perfektně a úpravy fotografií a streamování videa jsou zvládnuty přesně tak dobře, jako u jakéhokoli jiného špičkového telefonu.

Srovnávací testy Pixel 6 Pro

V benchmarkových testech, jako je test procesoru Geekbench 5 a grafický test Wild Life Extreme v aplikaci 3DMark, nedosahuje Pixel 6 Pro tak vysokých výsledků jako iPhone 13 Pro, ale je na stejné úrovni jako Galaxy S21 Ultra (a v grafickém testu předčil i výkonný OnePlus 9 Pro). Benchmarky nejsou v žádném případě přímým ukazatelem výkonu v reálném životě, ale je dobré alespoň vidět, že nový křemík od Googlu pracuje ve stejném rozsahu jako jeho konkurenti.

Ne, čip Tensor nenastavuje nový standard pro bleskový výkon. Ale to ani nepotřebuje; dnešní telefony už mají mnohem více výkonu, než kdokoli z nás pravděpodobně denně potřebuje. Snaha Googlu o výrobu čipů přesahuje pouhé vytvoření "překonávače benchmarků" a spousta skutečných přínosů přijde časem, až společnost vyvine další způsoby, jak využít svůj vlastní hardware.

Procesor Tensor je navržen zejména s ohledem na aplikace strojového učení, umělé inteligence a rozpoznávání řeči. V klávesnici jsou již zabudovány funkce rozpoznávání řeči (pro diktování zpráv nebo e-mailů), stejně jako nástroje pro překlad v reálném čase a vylepšené vizuální překlady jazyků při použití Google Lens prostřednictvím fotoaparátu.

Pixel 6 i Pixel 6 Pro používají nejnovější software Android 12.

Android 12 se krásně používá

Rozhraní systému Android 12 je velmi přehledné a snadno se používá. Je to zatím moje nejoblíbenější verze systému Android, která nabízí nekomplikované prostředí, s nímž se i nováčci v oblasti Androidu nebudou dlouho seznamovat. Jednou z větších funkcí, která je (zatím) exkluzivní pro Pixel 6 a 6 Pro, je možnost vytvářet vlastní témata telefonu na základě libovolného obrázku, který máte jako pozadí.

Když si vyberete novou tapetu (buď jednu z mnoha vestavěných, nebo některý z vlastních obrázků uložených v telefonu), telefon automaticky vybere dominantní barvu a pomocí ní a jejích doplňkových barev změní vzhled některých částí rozhraní, včetně některých výchozích ikon aplikací Google na domovské obrazovce, jako je Obchod Play, Gmail a Fotografie. Je to pěkný nápad, i když by asi neměl být hlavním důvodem, proč se rozhodnete rozloučit se s penězi.

Zvláštní důraz byl kladen na bezpečnost, a to jak na straně softwaru, tak na straně hardwaru. Procesor Tensor má speciální koprocesor Titan, který zřejmě umožňuje mnohem lepší zabezpečení v zařízení, zatímco Android 12 nabízí podrobnější kontrolu nad nastavením zabezpečení a soukromí. To zahrnuje panel, který ukazuje, jaké aplikace v poslední době používaly jaké informace, a praktická tlačítka v rozbalovací oznamovací oblasti, která vypínají přístup k fotoaparátu a mikrofonu v celém systému.

Tato tlačítka pro rychlý přístup k soukromí se mohou hodit.

Společnost Google také slíbila, že telefony Pixel 6 a 6 Pro budou dostávat bezpečnostní aktualizace po dobu pěti let, což znamená, že jejich používání bude bezpečnější po delší dobu. Mnoho starších telefonů je z hlediska hardwaru stále dokonale použitelných, ale pokud nemají na palubě nejnovější bezpečnostní záplaty, jsou náchylné k nejrůznějším hackerským nešvarům. Z hlediska nákladů i životního prostředí je možnost používat telefony bezpečně delší dobu jenom dobře.

Živý displej, solidní výdrž baterie a rychlé nabíjení

6,7palcový displej telefonu Pixel 6 Pro je díky rozlišení 3 120 × 1 440 pixelů velmi ostrý. Je také jasný, se zářivými barvami, které dělají čest barevným hrám, jako je Candy Crush Soda Saga, nebo videím, jako je světově dominantní pořad Squid Game od Netflixu. Má adaptivní obnovovací frekvenci, která se může zvýšit až na 120 Hz, když hrajete rychlé hry, ale také se zpomalí na pouhých 10 Hz, když telefon v podstatě nečinně sedí. Výkon, když ho potřebujete; úspora energie, když ho nepotřebujete.

Pixel 6 Pro a jeho možná největší konkurent, iPhone 13 Pro.

Telefon je napájen baterií s kapacitou 5 003 mAh, která by měla vystačit na celý den smíšeného používání. Po hodině streamování videa na YouTube při maximálním jasu klesla z plného na 98 %. Naproti tomu u OnePlus 9 Pro klesla na 90 %, zatímco u iPhonu 13 Pro jen na 99 %. Po další hodině klesl jas telefonu 6 Pro na 89 %, zatímco u iPhonu 13 Pro na 93 %. Rozhodně byste s ním neměli mít problém přežít celý den, ale stejně jako u všech telefonů mu můžete pomoci tím, že snížíte jas obrazovky, vyhnete se náročným úkolům, jako je hraní her nebo streamování videa, dokud nebudete poblíž zásuvky, a vypnete GPS.

Má bezdrátové nabíjení Qi a podporuje rychlé nabíjení pomocí 30wattové nabíječky (není součástí dodávky), která telefon na 50 % nabije za 30 minut. To je slušné, ale nevyrovná se to 65wattovému rychlonabíjení OnePlus, které zařízení plně nabije za stejnou dobu. Přesto je dostatečně rychlé na to, abyste mohli telefon rychle dobít, než vyrazíte ven, a režim extrémního šetření baterie pozastaví všechny aplikace kromě těch nejdůležitějších, aby se zachovala zbývající šťáva.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com

Nejnovější recenze