Recenze Samsung Galaxy S22: Kapesní telefon má skvělé fotoaparáty, ale průměrnou výdrž baterie

Samsung Galaxy S22. V době, kdy se telefony zvětšují, se Samsung zmenšuje. Galaxy S22, jehož cena začíná na 800 dolarech a který bude uveden na trh 25.

V době, kdy se telefony zvětšují, se Samsung zmenšuje. Galaxy S22, jehož cena začíná na 800 dolarech a který bude uveden na trh 25. února, je nejmenším (a nejlevnějším) telefonem v nové řadě Samsungu. Má 6,1palcový displej, takže je o něco menší než loňský Galaxy S21, a jinak je totožný s modelem Galaxy S22 Plus.

Galaxy S22 je nejlepší považovat za mírné vylepšení Galaxy S21. Má osvěžený design a nový procesor, ale hlavní hvězdou je aktualizace fotoaparátu. Galaxy S22 i S22 Plus mají hlavní snímač s rozlišením 50 megapixelů, který přináší celkové zlepšení barev a ostrosti. Všechny tři nové telefony Samsung Galaxy také lépe fotí ve tmě.

Samsung Galaxy S22

Jedná se o vítaná vylepšení, díky nimž je používání Galaxy S22 z velké části příjemné. Nejsou to však ani aktualizace, které by změnily pravidla hry a přinesly do Galaxy S22 podstatně nové funkce. Díky nim jsou telefony Samsung jen o něco lepší ve většině věcí, které uměly už dříve, zejména ve fotografování.

Myslím, že mezi Galaxy S22 a S22 Plus je pro většinu lidí správná rovnováha mezi velikostí displeje a výdrží baterie. Galaxy S22 je skvělý pro ty, kteří chtějí telefon, který lze snadno používat jednou rukou nebo vtěsnat do úzké kapsy. Upozorňujeme však, že budete muset obětovat část výdrže baterie.

Správná velikost pro lidi, kteří dávají přednost menším telefonům

Galaxy S22 je nejmenší telefon z nové řady Samsungu.

Galaxy S22 je o něco kompaktnější než loňský Galaxy S21 a výrazně menší než Galaxy S22 Plus a S22 Ultra. Díky 6,1palcovému displeji je také přibližně stejně velký jako iPhone 13, i když technicky je jen o chlup tenčí.

Designově mi připomíná kombinaci Galaxy S10 a Galaxy S10E. Jeho displej je stejně velký jako displej Galaxy S10, ale jeho ploché okraje připomínají menší Galaxy S10E. Mně osobně po přechodu z 6,6palcového Galaxy S22 Plus připadá Galaxy S22 trochu stísněný, zejména při psaní textových zpráv nebo e-mailových odpovědí.

Dokážu si však představit, že lidé, kteří obvykle dávají přednost menším telefonům, se budou v Galaxy S22 cítit jako doma. Koneckonců, fanoušci systému Android si z mnoha menších telefonů vybírat nemohou. Většina špičkových telefonů od společností Google, Motorola a OnePlus je vybavena většími obrazovkami, které měří kolem 6,4 palce nebo více.

Galaxy S22 a S22 Plus se dočkaly i celkové úpravy. Oba telefony mají poutavý design ze skla a kovu, který působí jako krok vpřed ve srovnání s loňskými zařízeními. Působí také mnohem prémiověji než Galaxy S21 FE za 700 dolarů, který ve srovnání s ním působí prostě nevýrazně.

Pokud plánujete zařízení pouze přikrýt pouzdrem, nemusí vás design zajímat. Ale telefon, který stojí téměř 1 000 dolarů, by tomu měl odpovídat, pokud jde o kvalitu konstrukce a estetiku, a Galaxy S22 to rozhodně splňuje.

Co se týče celkové kvality zobrazení, mnoho se nezměnilo. Podobně jako Galaxy S21 a Galaxy S21 FE je i Galaxy S22 vybaven plochým AMOLED displejem s rozlišením 2 340 × 1 080 pixelů, který je dostatečně jasný a ostrý pro sledování videí, čtení a hraní her. Samsung také přidal novou funkci nazvanou Vision Booster, která má přizpůsobit obrazovku okolnímu osvětlení. Podle mých zkušeností to však nemělo velký význam.

Fotoaparát je lepší, zejména při nočních fotografiích

Modely Galaxy S22 a S22 Plus se dočkaly znatelného vylepšení fotoaparátu. Oba telefony mají nyní hlavní fotoaparát s rozlišením 50 megapixelů, zatímco Galaxy S21 měl hlavní fotoaparát s rozlišením 12 megapixelů. Tím se více vyrovnávají modelu Google Pixel 6 Pro, který má také 50megapixelový hlavní fotoaparát.

Oba telefony mají vynikající fotoaparáty, které poskytují barevné a ostré snímky. Za mnoha okolností, zejména při fotografování venku na slunci, bylo těžké rozhodnout, který z nich pořizuje lepší snímky. Bylo však několik okolností, kdy jeden telefon předčil druhý. Například tato fotografie kytice květin. Samsung lépe udržel okvětní lístky ostré, takže se zdály být ostřejší než na fotografii od Googlu. Fotografie Pixelu 6 Pro je však jasnější.

V tomto případě jsem však dal přednost fotografii v portrétním režimu Pixelu 6 Pro před fotografií Galaxy S22. Perspektiva je bližší a myslím, že společnost Google odvedla lepší práci při zachování detailů, zejména v obličeji. Obě fotografie jsou však stále vysoce kvalitní.

Jisté však je, že fotoaparát Galaxy S22 představuje oproti Galaxy S21 a Galaxy S21 FE pokrok. Galaxy S22 produkoval fotografie, které měly ve většině případů obecně lepší kontrast, větší ostrost a sytější barvy. Ani při fotografování teleobjektivem jsem nezaznamenal větší rozdíl. To je překvapivé vzhledem k tomu, že Galaxy S21 má 64megapixelový objektiv s vyšším rozlišením ve srovnání s 10megapixelovým objektivem modelu S22.

Galaxy S22 také pořizuje lepší fotografie v noci, stejně jako modely S22 Plus a S22 Ultra. Podívejte se na portrét níže, který byl pořízen v mém bytě se zhasnutými světly. Všimněte si, že fotografie z Galaxy S22 je mnohem jasnější a barevnější než fotografie pořízené Galaxy S21 a Pixelem 6 Pro.

Galaxy S22 měl někdy problémy se zaostřením na nehybné objekty při fotografování ve velmi tmavých podmínkách, podobně jako S22 Plus a S22 Ultra. Podle mých dosavadních zkušeností však dokázal za těchto okolností zaostřit o něco rychleji než jeho dražší sourozenci.

Výkon je solidní, výdrž baterie by mohla být lepší

Galaxy S22 má svěží design a lepší fotoaparát, ale výdrž baterie byla nevýrazná.

Řada Galaxy S22 je vybavena novým procesorem Snapdragon 8 Gen 1 od společnosti Qualcomm. Každodenní úkoly, jako je hraní her, procházení obrazovek a spouštění aplikací, jsou stejně rychlé, jak byste od špičkového telefonu očekávali. Všechny tři nové telefony Samsung mohou také zvýšit obnovovací frekvenci až na 120 Hz, což je další faktor, díky kterému tyto telefony působí plynule.

3DMark Slingshot Unlimited

Přál bych si však, aby měl Galaxy S22 lepší výdrž baterie. Galaxy S22 má baterii s kapacitou 3 700 mAh, což je podstatně méně než 4 500 mAh a 5 000 mAh, které nabízí modely S22 Plus a Ultra. S obnovovací frekvencí displeje nastavenou na adaptivní nastavení 120 Hz jsem vydržel celý den, ale jen stěží. S vypnutým tímto nastavením jsem se dostal zhruba na den a půl. To je ale stejná výdrž, jakou bych normálně měl u Galaxy S22 Plus nebo Ultra se zapnutou adaptivní obnovovací frekvencí. Při anekdotickém testování baterie modelu S22 jsem také netrávil mnoho času videohovory ani streamováním médií - což jsou úlohy, které baterii určitě vybíjejí rychleji.

Galaxy S22 měl také nejnižší skóre v testu baterie CNET ve srovnání s Galaxy S22 Plus, Galaxy S22 Ultra a Galaxy S21 FE. Vydržel 15 hodin a 21 minut, zatímco Galaxy S21 FE vydržel 15 hodin a 46 minut. Modely Galaxy S22 Plus a S22 Ultra vydržely každý více než 18 hodin. Pro srovnání s cenově podobným iPhonem 13 Mini vydržel telefon Apple v našem testu 18 hodin a 19 minut, ale je třeba poznamenat, že iPhone 13 Mini nemá displej s vysokou obnovovací frekvencí. Test baterie podle CNETu spočívá v nepřetržitém přehrávání videa s jasem obrazovky nastaveným na 50 % a zapnutým režimem letadlo.

Galaxy S22 podporuje 25wattové rychlonabíjení, na rozdíl od modelů S22 Plus a S22 Ultra, které podporují 45wattové rychlonabíjení. Naštěstí je však cena kompatibilního nabíjecího adaptéru, který je nutné zakoupit samostatně, prostřednictvím webových stránek společnosti Samsung mnohem příznivější, a to 35 USD ve srovnání s 45wattovou nabíječkou za 50 USD. Ostatní napájecí adaptéry USB-C budou pravděpodobně nabíjet telefon také, ale rychlosti se mohou lišit.

Nejnovější software společnosti Samsung a čtyři roky aktualizací systému Android

Galaxy S22 běží na systému Android 12 a uživatelském rozhraní One UI 4 společnosti Samsung.

Všechny telefony Samsung Galaxy S22 jsou vybaveny systémem Android 12 a nejnovější verzí softwaru Samsung One UI 4. Společnost Samsung uvedla One UI 4 na trh koncem roku 2021 a tento software přináší řadu nových funkcí, jako je větší kontrola nad oprávněními aplikací, nové barevné palety a čistší vzhled widgetů.

Osobně se mi líbí nové rozhraní aplikace fotoaparátu, které je mnohem přehlednější, protože zobrazuje konkrétní úroveň přiblížení pomocí čísel, nikoli symbolů. Tento software není exkluzivní pro řadu Galaxy S22, ale je skvělé, že kupující Galaxy S22 nebudou muset na nový software čekat.

Co je však možná nejdůležitější, společnost Samsung se zavázala podporovat až čtyři generace aktualizací systému Android v řadě Galaxy S22 a dalších telefonech z poslední doby. To je skvělá zpráva pro každého, kdo si plánuje ponechat své zařízení několik let před aktualizací. Dokonce tím překonává i řadu Pixel 6 od společnosti Google, která se zavazuje ke třem letům softwarových aktualizací a pěti letům bezpečnostních aktualizací.

Společnost Samsung také těsněji spolupracuje se společností Google na některých funkcích, zejména v aplikaci Duo pro videohovory vyhledávacího giganta. Majitelé Galaxy S22 mohou při použití služby Google Duo sdílet s druhou osobou v hovoru obsah své obrazovky, například virtuální tabuli. Zdá se, že jde o pokus konkurovat funkci SharePlay společnosti Apple pro FaceTime, která debutovala v systému iOS 15. Společnost Google si však stále vyhrazuje mnoho svých softwarových funkcí, jako je například možnost zobrazit při volání předpověď doby čekání na bezplatnou linku, pro svá zařízení Pixel.

Měli byste si ji koupit?

Galaxy S22 za 800 dolarů se zdá být téměř dokonalým zařízením pro lidi, kteří dávají přednost menším telefonům. Pokud vám kratší výdrž baterie nevadí, doporučil bych koupi Galaxy S22 pouze v případě, že máte alespoň dva roky starý telefon se systémem Android a dáváte přednost menším telefonům.

Galaxy S22 Plus poskytuje lepší rovnováhu mezi velikostí obrazovky a výdrží baterie, která by podle mého názoru vyhovovala většině lidí. Je však také o 200 dolarů dražší než Galaxy S22. Kromě velikosti obrazovky, rychlejšího nabíjení (za určitou cenu) a delší výdrže baterie je jediným rozdílem to, že model Plus podporuje ultraširokopásmovou technologii.

K dispozici je také Galaxy S21 FE za 700 dolarů, který má větší displej, ale méně schopný fotoaparát a nevýrazný design. Jeho výdrž baterie je při mém testování delší než u Galaxy S22, ale ne o moc.

Celkově lze říci, že Galaxy S22 je díky vylepšenému fotoaparátu a novému designu ve srovnání s Galaxy S21 vylepšen, i když jen mírně. Jeho krátká výdrž baterie mu však brání být tak skvělým, jak by mohl být.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com, heureka.cz

Nejnovější recenze