iPhony 13 Pro a 13 Pro Max jsou třetím rokem v řadě, kdy Apple vydal dva modely Pro. Telefony mají stejnou cenu jako loňské modely 12 Pro a 12 Pro Max a jsou vybaveny aktualizovanými fotoaparáty, větší baterií a čipem A15 Bionic. Tím, že Apple vybavil modely 13 Pro a 13 Pro Max funkcemi, které si mnozí z nás přáli už léta, včetně displeje s vysokou obnovovací frekvencí, ještě více vymezil rozdíl mezi svými telefony Pro a telefony, které nejsou Pro. Před třemi lety se pro srovnání zdálo, že slovo Pro je spíše marketingový termín než označení, že telefon je profesionálnější než běžný iPhone.
Model 13 Pro je důležitým signálem, že neexistuje jen jeden iPhone, který by vyhovoval všem. Na rozdíl od loňského roku mají nyní oba telefony stejnou soustavu fotoaparátů a liší se pouze velikostí, výdrží baterie a cenou.
iPhone 13 Pro a 13 Pro Max
Cena iPhonu 13 Pro začíná na 999 dolarech (949 liber, 1 699 australských dolarů) a cena modelu 13 Pro Max na 1 099 dolarech (1 049 liber, 1 849 australských dolarů) za 128GB úložiště. Poprvé máte u iPhonu možnost získat 1 TB úložiště. Další úložiště zvyšuje cenu modelu 13 Pro na 1 499 USD (1 449 Kč, 2 569 AU$) a 13 Pro Max na 1 599 USD (1 549 Kč, 2 719 AU$). To je hodně úložného prostoru... a hodně peněz.
iPhone 13 Pro je silnější
Telefony mají stejný hranatý vzhled jako řada 12. Boky z nerezové oceli jsou lesklé a zadní strana má jednu ze čtyř matných povrchových úprav: grafitovou, zlatou, stříbrnou nebo modrou Sierra. V některých světelných podmínkách se modrá barva iPhonu Sierra čte jako světle šedá a v jiných světelných podmínkách vypadá jako karolinská modř týmu UNC Tarheels.
Výřez je o 20 % menší. Není tak široký, ale stále je tam výřez. Dá se říct, že mě rozčiluje o 20 % méně.
Oba telefony jsou tlustší a váží více. Model 13 Pro přibral 15 gramů a model 13 Pro Max dalších 12 gramů. Hmotnosti navíc jsem si více všiml při používání modelu 13 Pro. Oba telefony mají na přední straně keramický štít Apple a stupeň odolnosti proti prachu a vodě IP68.
ProMotion na iPhonu 13 Pro je hvězdný
Model 13 Pro má 6,1palcovou obrazovku a model 13 Pro Max 6,7palcovou. Při každodenním používání jsou obrazovky znatelně jasnější. Displeje mají funkci, kterou Apple nazývá ProMotion, což znamená, že iPhone vůbec poprvé podporuje vysokou obnovovací frekvenci. Podle toho, co se na obrazovce zobrazuje, se obnovovací frekvence přepíná mezi 10 a 120 Hz. Jedná se o podobný přístup, který Samsung použil u modelu Galaxy S21 Ultra. Při používání vypadá obrazovka hvězdně. Animace vypadají plynule, grafika je ostrá a dokonce i všední věci, jako je posouvání informačních kanálů, vypadají lépe.
iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max: Podívejte se na největší letošní mobilní flex společnosti Apple
iPhone 13 Pro má delší fotoaparát s teleobjektivem
Hlavní fotoaparát má nový snímač, největší, jaký kdy byl do iPhonu vložen. Má rychlejší clonu f1,5, což znamená lepší sběr světla. Ultraširokoúhlý fotoaparát má nový snímač a objektiv s automatickým ostřením, který také zlepšuje sběr světla. A konečně teleobjektiv dostal nový snímač a objektiv s delším 3× optickým zoomem.
Používání iPhonů Pro sice vedlo k jasnějším fotografiím, ale zlepšení nebylo vždy zřejmé. Také jsem si všiml, že fotografie měly rychlejší závěrku, což vedlo k lepšímu zmrazení akce, například když jsem fotil lidi jedoucí na kole.
Testování fotoaparátu iPhonu 13 Pro, 13 Pro Max: Fotky z telefonů Apple nejvyšší třídy 2021
Také pořízení fotografie v nočním režimu bylo rychlejší a funguje s 3× teleobjektivem. Řada iPhone 11 a 12 měla zvláštní zvláštnost, kdy fotoaparát odrážel zdroje světla. U modelů 13 Pro a 13 Pro Max tento výstřelek stále přetrvává, zejména pokud jsou v záběru světelné řetězy, ale celkově je to lepší.
Fotoaparáty iPhonu 13 Pro vás ještě více přiblíží k fotografovanému objektu
Modely 13 Pro a 13 Pro Max mají nový makrorežim, který se automaticky spustí, když se přiblížíte k fotografovanému objektu na vzdálenost několika centimetrů. Abych fotoaparáty a funkci Makro otestoval, vzal jsem iPhone 13 Pro Max a iPhone 13 na polní slavnost, která je součástí každoroční potravinářské akce Euphoria v Greenville v Jižní Karolíně. Vznikl tak chutný test fotoaparátů.
Makrofotografie funguje tak, že jakmile se přiblížíte k objektu, fotoaparát automaticky přepne ze širokoúhlého režimu na ultraširoký. Protože ultraširokoúhlý fotoaparát má automatické zaostřování, může zaostřit na něco, co je vzdáleno jen několik centimetrů.
Při jasném a středním osvětlení se mi makrofotografie na iPhonu osvědčila. Není to na úrovni bezzrcadlovek se speciálním makroobjektivem, ale je to jedna z lepších implementací makrorežimu, které jsem v telefonu viděl. Pořídil jsem solidní detailní fotografie jídla, kávy a dokonce jsem natočil noční můru v podobě videoklipu mravenců lezoucích po vyhozeném grapefruitu.
Na hlavní večeři k této akci jsem se dozvěděl dvě věci: První je, že angrešt je vynikající. A další je, že při slabém osvětlení se iPhone stále přepíná na ultraširokoúhlý fotoaparát, aby pořídil makro fotografii. Nejlepším fotoaparátem telefonu je širokoúhlý fotoaparát, který si dobře poradí i při slabém osvětlení. A protože telefon musí být tak blízko objektu, vlastně blokuje část světla, což má za následek průměrné přiblížení. V současné době neexistuje způsob, jak funkci makro vypnout. Apple uvádí, že na podzim bude v aktualizaci softwaru přidáno nové nastavení, takže bude možné vypnout automatické přepínání fotoaparátu při fotografování na krátkou vzdálenost pro makro fotografie a video.
Filmový režim na iPhonu 13 Pro je pro mě jako stvořený
Všechny iPhony 13 dostanou novou funkci s názvem Filmový režim. Ten využívá zadní kamery nebo soustavu kamer True Depth k vytvoření videa v rozlišení 1080p při 30 snímcích za sekundu. Podmanivost videa spočívá v tom, že vše kromě objektu je rozostřené. iPhone dokonce dokáže provést rackové zaostření z jednoho objektu na druhý. Efekt je dramatický a působivý.
Stejně jako režim Portrét u fotografií umožňuje tato funkce měnit hloubku ostrosti. Skvělé je, že telefon umí vše, včetně výběru toho, kdo je zaostřený a kdy se má změnit zaostření. Během záznamu můžete sami klepnout a ručně měnit body zaostření a clonu. Nebo to všechno můžete udělat dodatečně.
Filmový režim je skvělá zábava.
Jsou videa Cinematic dokonalá? Ne, ale je to zábava, kterou můžete používat a experimentovat s ní. Režim Cinematic potřebuje k nejlepšímu fungování dostatečné množství světla. Pokud jsou podmínky příliš tmavé, zobrazí se vyskakovací okno s výzvou k zapnutí blesku.
Také jsem si všiml, že rychle se pohybující objekty, které nejsou lidmi, jako je například nalévání vody z výlevky nebo vaření espressa, byly pro režim Cinematic obtížně zaostřitelné. A při úpravě videa v režimu Cinematic jsou ovládací prvky pro klíčové snímky zaostření malé. Můžete je dlouhým stisknutím rozšířit, ale jakmile je pustíte, vrátí se zpět do malého tvaru.
Neočekávejte, že režim Cinematic bude vaším prostředkem pro trvale dobře vypadající videa. Je to zábavná funkce, ale běžné video vypadá ve většině situací lépe.
Ne všechna zařízení A15 Bionic mají stejný výkon
Vše pohání nový čip Apple A15 Bionic. Grafický procesor v modelech Pro má pět jader místo čtyř v modelech 13 a 13 Mini. Během mého testování telefonů neměl žádné problémy se zvládáním her, úpravou fotografií ani s několika otevřenými aplikacemi najednou. Níže se podívejte na výsledky benchmarkových testů.
iPhone 13 Pro Max má nejdelší výdrž baterie ze všech testovaných telefonů
Modely 13 Pro i 13 Pro Max mají větší baterii. Neměl jsem žádné problémy s tím, abych vydržel celý den, a to i horký a vlhký, kdy jsem pořídil spoustu fotografií a videí. Podle mě iPhone 13 Pro bez problémů vydrží na jedno nabití celý den a iPhone 13 Pro Max vydrží na jedno nabití dva dny. Oba telefony mají delší výdrž baterie než loňské iPhony 12 Pro a 12 Pro Max. v testu baterie CNET, při kterém jsme přehrávali video ve smyčce v režimu Letadlo s polovičním jasem obrazovky, vydržel iPhone 13 Pro 22 hodin, 2 minuty a iPhone 13 Pro Max 31 hodin, 19 minut. iPhone 13 Pro Max vydržel déle než jakýkoli telefon, který kdy CNET testoval. Větší baterie není jediným důvodem lepšího výkonu baterie. Velký podíl na zlepšení má LTPO displej, který automaticky upravuje obnovovací frekvenci. Modely iPhone 12 Pro a 12 Pro Max mají pevnou obnovovací frekvenci 60 Hz, zatímco u iPhonu 13 Pro a 13 Pro Max může klesnout až na 10 Hz s nižší spotřebou energie.
Všechny čtyři modely iPhonu 13 jsem měl k dispozici asi pět dní, takže některé funkce musím ještě více otestovat, abych vám mohl poskytnout pravdivou kritiku. Pojďme si na závěr říct o několika zbývajících otázkách.
Zdroje: cnet.com, Unsplash.com, heureka.cz