Recenze Razer Book 13: Skvělý malý pracovní notebook s osobitostí

Přestože jsou notebooky Razer obecně určeny pro hraní her, pravidelně je doporučujeme všem, kdo hledají výkonný notebook s Windows a designem a kvalitou provedení podobnou MacBookům.

Přestože jsou notebooky Razer obecně určeny pro hraní her, pravidelně je doporučujeme všem, kdo hledají výkonný notebook s Windows a designem a kvalitou provedení podobnou MacBookům. Razer Book 13 přebírá design Razeru, který máme rádi, ale zcela vynechává herní atmosféru (no, téměř) a místo toho se zaměřuje na kancelářské a školní použití.

Ne že byste si na jednom z notebooků Razer Blade, který je zaměřený na hry, nemohli otevřít tabulku. Ve skutečnosti byly dřívější modely Razer Blade Stealth podobné tomu, co dostanete s Bookem 13. Tento je však díky 13,4palcovému displeji s vyšším poměrem stran 16:10, rychlému mobilnímu výkonu, dlouhé výdrži baterie a dostatečným možnostem připojení, které usnadňují práci z domova, vhodnější do kanceláře. Stejně jako Apple však nemusí být nutně nejvýhodnější, a to ani ve srovnání s jinými prémiovými notebooky.

Recenze Razer Book 13

Razer Book 13 se v současné době dodává ve třech konfiguracích za ceny začínající na 1 200 USD, 1 200 GBP nebo 2 200 AU$. Základní konfigurace má procesor Core i5 11. generace, integrovanou grafiku Iris Xe, 8 GB paměti a 256GB PCIe SSD.

SSD lze uživatelsky upgradovat, pokud potřebujete větší úložiště, paměť však nikoli, protože je připájená. To je dnes u ultrapřenosných notebooků běžné, ale u Book 13 to znamená, že si budete muset koupit testovanou konfiguraci za 1600 dolarů, abyste získali maximálních 16 GB RAM. Spolu s tím získáte i rychlejší procesor a dotykový displej.

Book 13 je tenký (15 mm) a lehký (1,4 kg).

Razer Book 13 (konec roku 2020)

Cena podle recenze $1,600
Velikost/rozlišení displeje 13,4palcový dotykový displej s rozlišením 1 920 × 1 200 bodů
PROCESOR 2,8GHz Intel Core i7-1165G7
Paměť 16GB 4266MHz LPDDR4X (na desce)
Grafika 128MB Intel Iris Xe Graphics
Úložiště 256GB SSD
Síťové připojení Bezdrátové připojení 802.11ax, Bluetooth 5.1
Připojení Thunderbolt 4 USB-C (x2), USB-A (3.2 Gen 1), HDMI 2.0, 3,5mm audio jack, slot na microSD kartu
Operační systém Windows 10 Home 64-bit (20H2)

Pro srovnání, HP Spectre x360 14 - prémiový počítač dva v jednom s 13,5palcovým OLED displejem, 16 GB paměti a 512GB SSD diskem - stojí přibližně 1 600 dolarů, zatímco Dell XPS 13 9310 s 512GB úložištěm a dotykovým displejem s rozlišením UHD v současnosti stojí přibližně 1 550 dolarů. Nejvyšší konfigurace modelu Book 13 odpovídá komponentům Dellu, ale stojí 2 000 USD. Jsou tedy HP a Dell výhodnější? Ano, pokud kupujete pouze podle specifikací hlavních komponent. Razer Book 13 má však několik funkcí navíc, které vám mohou stát za peníze navíc.

Herní klávesnice pro pracovní notebook

Klávesnice Book 13 má programovatelné osvětlení RGB pro jednotlivé klávesy.

Book 13 má stejné rozložení klávesnice jako herní notebook Blade Stealth 13, což je téměř výhradně dobře. Je to pohodlná klávesnice a líbí se mi mnohem víc než u Dell XPS 13. Má však malé klávesy Backspace a Enter, což může vyžadovat období přizpůsobení. Pozitivní je, že má prodlouženou klávesu Shift vpravo (starší modely Stealth 13 ji měly malou) a tlačítko napájení v pravém horním rohu vyžaduje sílu 120 gramů (ostatní klávesy potřebují 63 gramů) a má 300ms zpoždění, abyste notebook omylem neuspali nebo nevypnuli.

Kromě rozložení a pocitu z klávesnice získáte také osvětlení Razer Chroma RGB pro jednotlivé klávesy a podporu softwaru Synapse 3.0 od společnosti Razer. Pomocí této aplikace můžete nastavit osvětlení jednotlivých kláves, vytvořit si vlastní vzory osvětlení nebo jen použít jednu z několika předvoleb. Aplikaci Synapse lze také použít k přemapování kláves nebo vytváření maker. Můžete také použít její funkci Hypershift k nastavení zkratek pro provádění činností, jako je otevření určité aplikace, ovládání médií nebo spuštění funkce myši.

Zůstaňte připojeni, bez rozbočovače

Díky portům Thunderbolt 4 na obou stranách můžeš nabíjet vlevo i vpravo.

Vzhledem k tomu, že se jedná o malý a tenký prémiový notebook, možná byste očekávali, že na Book 13 najdete pouze porty USB-C a možná konektor pro sluchátka. Tento trend se však vymyká, protože obsahuje port HDMI plné velikosti, slot pro kartu microSD a port USB-A. Má také 3,5mm audio jack a dva porty USB-C Thunderbolt 4. Pro bezdrátové připojení jsou k dispozici Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.1.

Na rozdíl od většiny konkurence má Book 13 čtyři reproduktory, které mají na notebook této velikosti dobrý zvuk. Má také soustavu čtyř mikrofonů, která pomáhá lépe zachytit hlasy při videohovorech. Razer bohužel zůstal u webové kamery s rozlišením 720p, což je u notebooků, i těch prémiových, jako je tento, stále standard. Book 13 nemá žádné funkce ochrany soukromí pro blokování webové kamery nebo ztlumení mikrofonů, ale má infračervenou kameru pro přihlašování pomocí rozpoznávání obličeje.

Veškerý výkon pro produktivitu

Z těchto tří konfigurací bych doporučil střední variantu, kterou jsem testoval. Rychlejší procesor Core i7 a 16 GB paměti RAM vám poskytnou rychlý výkon na delší dobu. Předčil ostatní notebooky s procesorem Core i7 11. generace, které jsme nedávno testovali, včetně modelu Dell XPS 13 9310 s podobnou konfigurací. A pokud se rozhodnete, že pro hraní her nebo tvorbu obsahu potřebujete víc než jeho integrovanou grafiku, Book 13 podporuje externí GPU box Core X, což je samostatná jednotka grafické karty, kterou lze připojit pro lepší herní výkon.

Notebook byl navržen společně se společností Intel a je součástí platformy Intel Evo. To znamená, že je zkonstruován tak, aby se rychle spustil, probudil se, jakmile zvednete víko, a zůstal aktuální, i když jste pryč. Dlouhá výdrž baterie je také nutností a v našem testu streamování videa vydržel notebook pracovat více než 11 hodin. Navíc se rychle dobíjí.

Stejně jako u herních notebooků této společnosti si i za Razer Book 13 připlatíte. Na papíře to není dobrá nabídka a s notebookem Dell XPS 13 nebo HP Spectre x360 14 získáte více pixelů, paměti RAM a úložiště. Není to tedy nejvýhodnější nabídka, ale získáte vynikající notebook. Prostřední konfigurace za 1600 dolarů vám poskytne určitý prostor do budoucna. A přestože mu chybí pár šikovných funkcí, které najdete u konkurenčních notebooků, vynahrazuje to vlastními jedinečnými prvky.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com

Nejnovější recenze