Jestliže jste ve světě domácího audia nováčky, možná se divíte, proč vaše reproduktory hučí. Některé z nejlepších reproduktorů totiž mohou v určitých scénářích občas bzučet. Co tedy způsobuje bzučení reproduktorů, jak mu můžete zabránit a co dělat, pokud se tak stane? Čtěte dál a dozvíte se to.
HLAVNÍ ZJIŠTĚNÍ:
- Reproduktory bzučí a praskají z mnoha důvodů, i když obvykle jde o vadné vodiče nebo audiokabely.
- Dalším důvodem, proč reproduktory bzučí, je rušení signálu nebo zemní smyčka od těch audio zařízení, která sdílejí elektrickou zásuvku nebo bezdrátovou síť.
- Měli byste také vyčistit všechny knoflíky, zejména knoflík hlavního ovladače hlasitosti, abyste zabránili bzučení a dalším problémům se zvukem z vašeho elektrického zařízení.
Obvyklé problémy s reproduktory
Kromě bzučení se někteří spotřebitelé mohou zajímat o to, proč jejich reproduktory praskají, což je podobný problém. Ve většině případů bzučení a praskání reproduktorů připadá na vrub vadnému nebo nesprávnému zapojení, i když existují i jiné příčiny. Podívejme se na některé z nich.
Tip pro zasvěcené
Udržování reproduktorů v čistotě a údržbě je velkou prevencí bzučení.
Staré a vadné kabely
Jak již bylo zmíněno, špatné kabely vedou k bzučení a praskání reproduktorů. Jak tomu můžete zabránit? Podívejte se do návodu a zjistěte, jaký je rozměr vodičů pro reproduktory, a proveďte několik základních tipů pro odstraňování problémů. Začněte tím, že otestujete každý drát a kabel a pokud možno je zapojíte do jiného zařízení. Vždy byste také měli mít několik záložních kabelů, které můžete vyzkoušet jako alternativní způsob testování. Dobrá zpráva? Kabely jsou levné a snadno se zapojují, takže se nebudete muset učit opravovat stereofonní reproduktory. Pro vyřešení problému stačí zapojit a hrát.
Zkontrolujte všechny hrnce
Některé knoflíky, jinak známé jako hrnce, mohou způsobovat bzučení a praskání, pokud jsou plné nečistot, prachu a podobných nečistot. Vyzkoušejte to tak, že budete všemi příslušnými knoflíky, například knoflíkem pro ovládání hlasitosti, pomalu otáčet nahoru a dolů a zjistíte, zda se tím bzučení zapojí nebo odstraní. Pokud máte podezření, že na vině jsou vaše knoflíky, existuje snadná oprava. Použijte plechovku se stlačeným vzduchem a opatrně odstraňte veškeré nečistoty. Jakmile budou knoflíky čisté, měl by být problém s bzučením vyřešen.
Rušení signálu
Bzučení je způsobeno rušením signálu reproduktory. K tomu dochází několika způsoby. Za prvé, pokud používáte bezdrátové reproduktory, například reproduktory Bluetooth nebo RF reproduktory, můžete narazit na problémy s rušením s jinými zařízeními, která sdílejí bezdrátové pásmo. Umístěte reproduktory na samostatný kanál a vyzkoušejte je. Také u reproduktorů může dojít k rušení, pokud jsou zapojeny do napěchované zásuvky se spoustou dalších zařízení. Vyzkoušejte to tak, že reproduktory odpojíte a zapojíte je do vyhrazené zásuvky zcela samostatně. Poté je vyzkoušejte a zkontrolujte, zda nebzučí a nepraskají.
F.A.Q.S
Jak zjistit a opravit hučení zvuku?
Začněte odstraňováním problémů se zvukovým zařízením provedením výše uvedených testů, včetně testování elektrických zemních smyček a zastaralých zvukových ovladačů.
Proč reproduktor iPhonu vydává statický šum?
Nejspíše se jedná o zemní smyčku, protože iPhone není připojen k síti, ale může se jednat o rušivé rádiové frekvence, zastaralé audio ovladače nebo vadný signálový vodič či prodlužovací kabel.
Jak zkontrolovat, zda váš reproduktor nefouká?
Jedná se o poměrně složitý proces zahrnující odklopení a prohmatání kuželu reproduktoru, ale obvykle to můžete zjistit pouhým poslechem zvukového zařízení. Pokud se ozve zvuk vyfouknutého reproduktoru, pravděpodobně se jedná o vyfouknuté zařízení.
STAT: Existují dva základní typy bzučení: 120Hz bzučení, které je obvykle způsobeno zemními smyčkami, a 60Hz brum, který je obvykle důsledkem špatného stínění, problémů s kabely nebo těsné blízkosti silných magnetických polí.
Zdroje: gadgetreview.com, Unsplash.com