Sonos Playbar Soundbar recenze

Recenze: Řekl jsem to už dříve a řeknu to znovu: Mám rád Sonos. A přestože s radostí uvítám každý nový produkt od této společnosti vyrábějící bezdrátové reproduktory, musím být upřímný a sdělit svůj skepticismus, když odhalili, že již několik let pracují na soundbaru.

Řekl jsem to už dříve a řeknu to znovu: Mám rád Sonos. A přestože s radostí uvítám každý nový produkt od této společnosti vyrábějící bezdrátové reproduktory, musím být upřímný a sdělit svůj skepticismus, když odhalili, že již několik let pracují na soundbaru. Ten by se dal zařadit do kategorie nejlepší soundbar. Pojďme to zjistit.

Pokračujte ve čtení mé recenze soundbaru Sonos Playbar a dozvíte se více.

Přehled

Srovnejte ceny na heureka.cz

Co se nám líbilo:

  • Více než soundbar; kompletní zážitek ze systému Sonos
  • Snadné nastavení
  • Pevná zvuková kulisa a zvukový projev

Co se nám nelíbilo:

  • Nepodporuje DTS
  • Na soundbar drahý

Soundbary jsou typem reproduktorů, který se objevil s rozšířením plochých televizorů. Stejně jako televizory, které nemají tloušťku větší než jeden nebo dva centimetry, i soundbar výrazně zkracuje nejen dobu nastavení díky provedení se dvěma zástrčkami (napájecí a optická TOSLINK), ale i nepořádek, protože z rovnice odpadá kabel reproduktoru. A přestože jen málokterý soundbar dokáže skutečně nahradit samostatnou sadu reproduktorů, nebo dokonce skvělý chytrý reproduktor, rozhodně je vynikajícím kompromisem, zejména pokud jde o pohodlí.

Otázka tedy zůstává: dokáže Sonos vytvořit soundbar, který bude nejen konkurovat velkým hráčům, jako jsou Yamaha, Vizio, Bose a jim podobní, ale dokáže se maskovat jako kompletní řešení domácího kina a přitom bez problémů zapadnout do bezdrátové ekosféry značky. Než však na tuto otázku odpovím, nebo se o to pokusím, prozkoumáme pohodlí a jednoduchost Sonosu a to, co znamená rozhodnout se pro toto řešení místo některého z jejich Connect boxů.

Nakupte na alza.cz

Co je Sonos

Pokud společnost Sonos neznáte, jedná se z velké části o špičkovou společnost vyrábějící bezdrátové reproduktory. To je přílišné zjednodušení, protože Sonos vytvořil nejen bezdrátové reproduktory, ale bezdrátové reproduktory, které mají ve skutečnosti zabudovaný vlastní hudební server. Přemýšlejte o tom.

Airplay vyžaduje k přehrávání hudby telefon, tablet nebo počítač, stejně jako jakýkoli reproduktor Bluetooth. Telefon je server; připojuje se k webu, překládá hudbu a přenáší ji do připojeného reproduktoru.

Sonos naproti tomu vyžaduje telefon, tablet nebo počítač k ovládání systému, ale nevyžaduje jeho neustálou přítomnost nebo připojení k přehrávání hudby.

Místo toho se k domácímu směrovači připojí malá krabička, která funguje jako most (vlastně se tak i jmenuje, Bridge) k reproduktorům (můžete se také připojit přímo pomocí ethernetového kabelu). Po připojení mostu může reproduktor pracovat samostatně, propojit se s dalšími reproduktory a přehrávat hudbu a rádio z obrovského množství zdrojů (Spotify, Rhapsody, Pandora atd.).

Další reproduktory společnosti Sony

Do doby, než se objevil reproduktor Sonos Playbar, nabízela společnost dva reproduktory a dva boxy pro připojení ke stávajícímu systému reproduktorů. Žádný z nich nebyl komplexním řešením domácího kina, ačkoli boxy Connect a Connect: Amp, dokáží proměnit vaše stávající domácí kino v připojitelný systém Sonos. Playbar, za předpokladu, že máte nainstalovaný můstek, může fungovat zcela samostatně. Hledáte špičkový soundbar s bezdrátovým subwooferem? Podívejte se na recenzi soundbaru Sony HTST7 HD s bezdrátovým subwooferem.

Nastavení a další informace

Podobně jako mnoho dnešních soundbarů lze i Playbar připevnit na zeď. Lze jej také posadit před televizor a díky infračervenému průchozímu portu může blokovat snímač televizoru a přesto vám umožní stále přepínat kanály a vstupy. Kromě toho můžete naprogramovat libovolný dálkový ovladač tak, aby spolupracoval s přehrávačem Playbar, a to pomocí několika stisknutí tlačítek, což vám umožní ovládat hlasitost a ztlumení zvuku na přehrávači Playbar.

Přesto je nastavení přehrávače Playbar velmi jednoduché; stačí připojit napájecí kabel a kabel TOSLINK (je součástí dodávky). Poté nainstalujte a spusťte aplikaci v zařízení se systémem Android nebo iOS a postupujte podle pokynů na obrazovce. Budete dotázáni, jak daleko sedíte od přidružených reproduktorů a zda máte zadní reproduktory nebo subwoofer, který je třeba nastavit. Nakonec vás pokyny na obrazovce zbaví všech dohadů natolik, že i technický analfabet zvládne systém zprovoznit během několika minut.

Okolní zvuk a SUB

Pokud náhodou máte dva reproduktory Play:3 a subwoofer, můžete je také přidat do mixu a vytvořit prostorový zvuk 5.1. Výhodné je, že vzhledem k tomu, že samotná infrastruktura systému Sonos je bezdrátová, nemusíte k reproduktorům připojovat žádné kabely - stačí zajistit, aby se subwoofer a Play:3 nacházely v blízkosti elektrické zásuvky. Pokud dáváte přednost jednomu reproduktoru se dvěma měkkými kopulovitými výškovými reproduktory a čtyřmi středovými reproduktory, přečtěte si o skvělém reproduktorovém systému v naší recenzi televizních zvukových reproduktorů Proficient Audio MAXTV MT2.

Zpoždění zvuku

Zpoždění u přehrávače Playbar se zdá být bezproblémové mezi děním na obrazovce a zvukem, což bylo sporným bodem pro ty, kteří používali Play:3 jako televizní reproduktory. Jinými slovy, vše se odehrává v reálném čase, jak má, i když v případě potřeby můžete výstup Playbaru zpomalit v aplikaci pro iOS nebo Android. Zaznamenal jsem však mírné zpoždění mezi Playbarem a reproduktory umístěnými v jiných místnostech v mé domácnosti. Je sice nepatrné, ale vnímatelné. Za předpokladu, že reproduktory nejsou v příliš těsné blízkosti, by to neměl být žádný problém.

Není DTS

Kromě nastavení je zde jen málo uživatelských možností. To znamená, že Sonos Playbar je po instalaci většinou plug-and-play. Není kompatibilní s DTS ani vlastně s žádnou jinou značkou dekódování zvuku než Dolby Digital. A mimo jiné i z tohoto důvodu může velmi pravděpodobně zůstat pro audiofily nezvolitelnou volbou.

Aplikace pro iOS a Android

Aplikace, pokud již používáte sadu reproduktorů Sonos, je stejná, jen je nyní k dispozici možnost TV, která umožňuje rozvést zvuk z televize po celé domácnosti - pokud se tak rozhodnete, můžete poslouchat hru, která je jinak z rádia blokována, na všech reproduktorech v domě. Kromě posuvníku hlasitosti lze na přehrávači Playbar nastavit noční zvuk (tím se sníží basy) a/nebo vylepšení řeči (tato možnost zvýší hlasy na obrazovce). Obě posledně jmenované možnosti fungují dobře, i když musím poznamenat, že jsem je často nechával zapnuté omylem, protože na samotném Playbaru není žádný vizuální indikátor, který by vás informoval o jejich aktivaci.

Jak umístit přehrávač Sonos Playbar

Pokud se vám stane, že Playbar položíte před televizor, budete ho chtít umístit jinak, než kdybyste ho namontovali na zeď - položíte ho na zadní stranu tak, aby 9 reproduktorů střílelo nahoru. V ideálním případě bude Soundbar umístěn v úrovni očí nebo těsně pod nimi, ale Sonos uvádí, že může fungovat i nad televizorem, což je způsob, jakým jsem ho měl umístěný, směrem k sobě.

Kvalita zvuku přehrávače

Můj Playbar byl intenzivně používán skrz naskrz. Poslouchal jsem širokou škálu hudby, sledoval různé typy filmů a ve velkém množství případů (ve všech nočních hodinách) jsem hlasitost nastavil na maximum. Takže stačí říct, že je dobře zažitý.

Samotný Playbar je poměrně dobře vybavený, pokud jde o hudbu. Trochu se potýká s nízkými frekvencemi, ale frekvence v nižším rozsahu zvládá s překvapivou odezvou a plností. Přesto je Playbar bez Sonos Sub značně neuspokojivý, zejména při sledování akčního filmu nebo i při poslechu hudby. Bohužel to nevynahradí ztrátu detailů zvuku, které byste jinak získali při poslechu na samostatném, vícedílném systému, ale to by mělo být do značné míry samozřejmé.

V porovnání se dvěma Play:3, které byly spárovány do stereofonního páru, není rozdíl nijak propastný, alespoň z hlediska věrnosti. Zvukově však Playbar dokáže dosáhnout nuceného nebo vykonstruovaného prostorového zvuku, což nedokáže žádné množství Play:3, a to docela dobře. Když k Playbaru a subwooferu přidáte pár Play:3, získáte kompletní systém, plnohodnotný 5.1kanálový prostorový systém. Je zde určitý kompromis, protože zadní reproduktory jsou bezdrátové, ale z velké části si toho nevšimnete, protože zpracovávají pouze okolní zvuky.

Zjistil jsem, že zvuková scéna se zdála mnohem větší, když Playbar ležel na zádech a pálil zvuk směrem ke stropu. Dva prostorové reproduktory Play:3 při poslechu hudby příliš nepřispívají, protože se jedná do značné míry o celokanálový scénář. Nicméně pokud jde o přehrávání filmů, mohou poskytnout skutečný diskrétní prostorový zvuk, i když podle mého názoru se jinak ve srovnání se skutečným samostatným prostorovým systémem něco ztrácí na věrnosti nebo přesnosti zvuku - možná kvůli jejich bezdrátové povaze. Zvukově je Playbar sám o sobě relativně plnohodnotný, ale jakmile jednou okusíte Sonos SUB, budete se divit, jak jste bez něj mohli žít. Jinými slovy, dokud to nevyzkoušíte, nevíte, o co přicházíte.

Zabalte to

Včetně všech reproduktorů (Sub, 2x Play:3 a Playbar) je celková cena 1996 USD... před zdaněním. Takže spor se rychle stává pohodlím versus cenou. Krabicové řešení se satelitními reproduktory může stát 1000 dolarů, přidejte středně výkonný zesilovač za 400 dolarů a Sonos connect a ušetříte popravdě jen pár stovek. A to těch pár stovek nezohledňuje pohodlí (možnost ovládání pomocí iPhonu/Androidu s hudbou), čas potřebný k nastavení (žádný kabel od reproduktorů, se kterým byste se museli zamotávat), všestrannost (Play:3s lze používat podle potřeby), a to vše dohromady s jednoduchostí (stačí zapojit a můžete vyrazit na závody). A ačkoli by se dalo rychle poukázat na ztrátu věrnosti z hlediska bezdrátového ekosystému Sonos, což si uvědomte, že vnímá jen někdo, rychle vás upozorním na fakt, že nikdo nedělá bezdrátový zvuk lépe.

Nakupte na alza.cz

Zdroje: gadgetreview.com, Unsplash.com

Nejnovější recenze