Sonos Play:1 Recenze

Recenze: Není žádným překvapením, že společnost Sonos v posledních letech roste mílovými kroky.

Není žádným překvapením, že společnost Sonos v posledních letech roste mílovými kroky. Může za to poděkovat rozšíření chytrých zařízení, relativně všudypřítomnému vysokorychlostnímu internetu a vzrůstající popularitě služeb, jako je Spotify, Pandora a všechny jim podobné. Právě díky nim patří Sonos k nejlepším Bluetooth reproduktorům.

Srovnejte ceny na heureka.cz

Ale přesto se společnost dlouho potýkala s jednou velkou překážkou. A tou je vstupní cena, se kterou se zákazníci setkávají, pokud jde o bezdrátový systém reproduktorů této společnosti. Model Play:3 stojí 300 dolarů, Play:5 500 dolarů, a to jsou ceny odrážející cenu pouze jednoho reproduktoru. Chcete-li jejich platformu skutečně využít, budete chtít minimálně dva jejich reproduktory, abyste si mohli užívat hudbu ve více místnostech.

Takže, bez dalších okolků, pozdravte Play:1, který stojí 199 dolarů (někdy 169 dolarů). V pondělí jsem se vytasil s rychlým praktickým testem. Těžko se však jednalo o podrobný pohled na nový reproduktor společnosti Sonos, který stojí méně než výše zmínění starší sourozenci.

Podrobněji o společnosti Sonos

Teprve po použití dvou nebo více reproduktorů Sonos skutečně zjistíte, jakou hodnotu má jejich reproduktorový systém. Na rozdíl od technologie Airplay, která vyžaduje připojení jeden k jednomu, jsou reproduktory Sonos (a jejich boxy) vlastně hudebním serverem a reproduktorem v jednom. Zmizel objemný zesilovač, vřeteno s CD nebo pevný disk připojený k NAS (i když je to stále možnost, pokud si to přejete). Nahrazuje je krabička zvaná Bridge. Připojuje se k domácímu směrovači prostřednictvím Ethernetu a pomocí proprietární verze standardu 802.11 bezdrátově přenáší zvuk do libovolného reproduktoru Sonos (aktualizace: Bridge nyní nepotřebujete, ale může vám pomoci s připojením, protože ne všechny směrovače jsou konstruovány stejně).

Pro rozsáhlé domácnosti, stejně jako pro velké, může být zapotřebí další Bridge (každý reproduktor funguje také jako relé - součást sítě Sonos) pro přenos signálu a pro ovládání celého systému je nejdůležitější spojení se směrovačem (případně můžete vytvořit ad hoc připojení pomocí zařízení se systémem Android). Ovladačem se může stát prakticky jakékoli zařízení se systémem iOS nebo Android, které umožňuje přehrávat hudbu ze všech populárních hudebních služeb, jako jsou Rhapsody, Last.FM, Pandora, Spotify a další. Samozřejmě budete potřebovat předplatné jednotlivých služeb. A zatímco služby Spotify a Rhapsody jsou často omezeny na jeden nebo několik málo streamů najednou, různé skladby ze stejného účtu můžete přehrávat přes různé reproduktory nebo v ideálním případě v různých místnostech. Stejný účet Spotify používaný telefonem však pozastaví veškerou hudbu přehrávanou přes systém Sonos.

Pravdou je, že systém Sonos má jen málo omezení, ale abychom byli spravedliví a vyvážení, některá omezení tu jsou. Ti, kteří jsou audiofilové a nedokážou ospravedlnit pohodlí před nedostatkem špičkové kvality zvuku, se budou chtít poohlédnout po jiných systémech (i když, hodně štěstí při hledání takového s tak robustní sadou funkcí). Protože se však Sonos díky své krabičce Connect dokáže propojit s jakýmkoli stávajícím systémem domácího kina, je logické, že oba systémy mohou existovat vzájemně - stačí zamířit do místnosti s domácím kinem a přehrávat hudbu ze zdroje špičkové kvality.

Vlastnosti

Sám o sobě je Play:1 jako reproduktor v oddělení funkcí spíše nevýrazný, alespoň na první pohled. Musíte však pochopit, že krása společnosti Sonos spočívá jak v její jednoduchosti (samotný reproduktor), tak v šíři ovládací aplikace Sonos pro systémy iOS a Android.

Pro ty, kteří hledají široké zvukové pole, lze dva reproduktory Play:1 spárovat do stereofonního páru. K tomu stačí vybrat možnost v nabídce ovladače a postupovat podle pokynů na obrazovce - levý reproduktor přiřadíte stisknutím fyzického tlačítka na samotném reproduktoru, protože systém nedokáže detekovat jejich polohu na základě umístění v místnosti. Po spárování dvou reproduktorů se zvukové pole výrazně rozšíří, a i když se amplituda výrazně nezlepší, kvalita se zvýší na znatelnou úroveň. Možná si budete chtít projít naši recenzi reproduktoru Sonos Play 5 s technologií Bluetooth, který dokonale streamuje hudbu.

A i když Play:1 tvoří vhodnou stereo dvojici, dva z nich se pravděpodobně ideálněji hodí jako zadní reproduktory, samozřejmě za předpokladu, že jste investovali do firemního soundbaru Playbar (649 USD). Do včerejšího oznámení reproduktoru Play:1 bylo jedinou možností použít jako zadní kanál dvojici reproduktorů Play:3, což vyžadovalo investici 600 USD (před zdaněním). Nyní je tu nejen levnější, ale i praktičtější možnost, protože reproduktor Play:1 je zhruba o polovinu menší než Play:3 - díky menšímu půdorysu se nabízí více možností montáže (1/4″ závit) a umístění.

Pokud vás žádná z výše uvedených možností nezaujme, je Play:1 vynikajícím společníkem do koupelny nebo kuchyně. Proč? Za prvé: jeho malé rozměry. S průměrem necelých 5 palců zabírá Play:1 jen málo místa na kuchyňské lince, zejména v porovnání s Play:3. Kromě toho byl Play:1 speciálně navržen tak, aby odolal místům s vysokou vlhkostí, jako je například tekoucí sprcha v koupelně.

Design

Přehrávač Play:1, který byl zkonstruován a navržen společností Sonos, je něco, co bych nazval extrémně těsnou krabičkou. Ve skutečnosti působí mnohem těsněji než Play:3, absolutně neplýtvá místem. To se dále odráží v hmotnosti Play:1 (4 kg), která je v ruce velmi pevná.

Na zadní straně se nachází ethernetový port pro ty, kteří hledají možnost pevného připojení, ačkoli k využití bezdrátového aspektu budete potřebovat Bridge. Vedle něj je 1/4″ šroub pro montáž Play:1. A konečně ve spodní části je přípojka napájení, která je úhledně schovaná a obsahuje vlastní vedení kabelu.

Vrchní část přehrávače Play:1 je vybavena známou sadou ovládacích prvků společnosti. Tlačítko ztlumení zvuku, které existuje u modelů Play:3 a Play:5, však bylo nahrazeno tlačítkem přehrávání/pauzy. Nyní tedy místo ztlumení reproduktoru může přehrávat nebo pozastavovat hudbu v celé skupině. A do budoucna byla tato funkce rozšířena na všechny stávající reproduktory.

Výkon

Dovolte mi, abych byl upřímný a řekl, že Sonos není pro audiofily. Zvuk je komprimovaný, a i když to málokdo, zejména ti s méně náročným sluchem (tj. ti, kteří se narodili do generace Pandory), těžko pozná, rozhodně jde o mírný pokles oproti kvalitě CD. Nicméně, a jak se říká, nebudete vědět, o co přicházíte, dokud to neztratíte.

Jak již bylo zmíněno, spárování dvou reproduktorů Play:1 do páru zlepší zvukové pole i kvalitu zvuku. A netřeba dodávat, že přidání subwooferu poskytne větší zážitek, i když je to vzhledem k relativně nízké ceně, velikosti a univerzálnosti Play:1 trochu přehnané.

Také Play:1 navzdory svým miniaturním rozměrům produkuje ohromující množství basů, zejména při zapnutém nastavení hlasitosti. Jen upozorňujeme, že po 50 % amplitudy začnou basy klesat - pravděpodobně záměrně, aby se snížilo zkreslení při vyšších hlasitostech. Přesto jsou hlasitost a čistota reproduktoru Play:1 vzhledem k sadě funkcí bezkonkurenční a snadno zaplní místnost o rozloze 100-200 metrů čtverečních čistým a střídmě vyváženým zvukem.

Závěr

I přes malé rozměry je Play:1 v mém žebříčku velkou trefou do černého. V žádném případě bych Play:1 neoznačil za levný. Na co by se však člověk měl zaměřit, je hodnota, a tu Sonos ve srovnání s jakýmkoli jiným bezdrátovým reproduktorovým systémem poskytuje v plné míře.

Pro ty, kteří už mají Sonos hluboko v malíčku, se tento systém jistě osvědčí jako doplněk vaší stávající sestavy, zejména pokud máte Playbar a subwoofer, nebo prostě máte doma nainstalováno několik jejich reproduktorů (nebo Connect boxů).

A pro ty, kteří hledají základní bezdrátový reproduktor nejlepší ve své třídě, lze Play:1 použít v kuchyni, koupelně nebo jen jako přenosný reproduktor, který si díky jeho malým rozměrům a odolnosti vůči vlhkosti vezmete z místnosti do místnosti. Pravděpodobně by se dalo poukázat na reproduktor Bluetooth, například UE Boom, který nabízí podporu baterie. Ale ani to nezkoušejte. Jsou to úplně jiná zvířata a k praktickému domácímu řešení mají daleko.

Co se vám tedy na Play:1 nelíbí? Nic.

Nakupte na alza.cz

Zdroje: gadgetreview.com, Unsplash.com

Nejnovější recenze