Všichni milovníci reproduktorů vědí, že když slyší jakýkoli podivný zvuk vycházející z jejich systému, stojí to za ztrátu spánku. Ale bohužel i ty nejlepší reproduktory někdy utrpí poškození a je třeba je zkontrolovat. Proto se chystáme na cestu do země reproduktorů, abychom vám pomohli diagnostikovat otázku: "Proč mi praskají reproduktory?"
ZÁKLADNÍ DŮSLEDKY:
- Praskající reproduktory jsou častým problémem se zvukem. Dochází k němu kvůli špatným spojům, které přerušují zvukové signály.
- Chcete-li opravit praskající zvuk reproduktorů, musíte zkontrolovat, zda nejsou poškozeny, opotřebovány nebo zda nejsou znečištěny/odkryty vodiče reproduktorů a spoje.
- K přerušení digitálního zvukového signálu může dojít také kvůli zpomalenému nebo ztíženému přenosu dat.
A ačkoli se to může zdát jako zbytečnost (ujišťujeme vás, že tomu tak není), máme pro vás také článek, který vysvětluje, proč váš reproduktor hučí.
Jak opravit praskání reproduktorů
Nejpravděpodobnější příčinou praskání reproduktorů je přerušení elektrického signálu. K přerušení může dojít z různých důvodů, mezi hlavní patří znečištěný nebo uvolněný spoj.
Tip pro zasvěcené
Pokud vám v počítači praskají reproduktory, zkuste změnit formát zvuku a zjistěte, zda to pomůže.
Elektrický signál je generován v zesilovači a poté se přenáší do reproduktoru prostřednictvím vodiče, ať už měděného drátu, nebo bezdrátové frekvence elektromagnetických vln. Když je tento signál přerušen, napětí náhle poklesne a to způsobí praskání, protože vnitřní reproduktor dostává smíšené signály o tom, co má dělat.
Praskání bývá u bezdrátových zařízení méně intenzivní, protože zde nejsou fyzické spoje, které by se mohly opotřebovat, uvolnit nebo znečistit. Praskání se však stále může objevit v důsledku toho, že něco přeruší bezdrátový signál. Další informace o problémech s reproduktory naleznete v tomto průvodci na téma Proč se vaše reproduktory neustále sekaly.
Upozornění
Příliš dlouhé ponechání znečištěných spojů reproduktorů může způsobit systémovou korozi, která může způsobit nenapravitelné škody.
Možné způsoby, jak opravit praskající reproduktory
Nejprve je třeba zkontrolovat vodiče a spoje reproduktorů. Pokud je některý z vodičů roztřepený nebo poškozený, musíte jej co nejdříve opravit nebo vyměnit.
Po prověření drátů přejděte k připojení reproduktorů a zesilovače a zatřeste konektorem, zda nezpůsobuje praskání. Jakmile zjistíte příčinu, můžete začít s odstraňováním problémů.
Jestliže se jedná o poškozený vodič reproduktoru, zjistěte, zda jej můžete přepájet, nebo zda je třeba jej rovnou vyměnit. Pokud nemáte pájecí zařízení a odborné znalosti, může se vyplatit drát vyměnit.
Při znečištěném spoji jej budete muset dotáhnout, vyčistit nebo znovu připájet. Chcete-li vyčistit přípojku reproduktoru, použijte alkohol a hadřík z mikrovlákna nebo q-tip a vyčistěte vnitřek přípojky (předtím se ujistěte, že je veškeré zařízení odpojeno ze zásuvky). Nebo se můžete pokusit vysát prach nebo nečistoty z konektoru pomocí vysavače.
Pokud jde o problém s uvolněným připojením kabelu, bude to záviset na typu reproduktoru. Pokud se jedná o vázací kolík, stačí znovu vložit vodič a utáhnout jej šroubovákem. Pokud se jedná o ulomenou zástrčku konektoru, bude možná nutné na konci znovu připájet.
STAT: Většina běžných stereofonních systémů používá reproduktorový drát o průměru 12 až 16 mm.
F.A.Q.S
Souvisí zkreslení reproduktorů při vysoké hlasitosti s problémy s připojením?
Zkreslení reproduktorů souvisí s tím, že zesilovač nedodává reproduktorům dostatečný výkon, nikoli s připojením.
Proč reproduktor při změně hlasitosti praská?
Změny hlasitosti zvuku upravují intenzitu elektrického signálu. Tento proces znamená, že pokud signál něco ruší, bude při změně intenzity hlasitosti praskat více.
Škodí praskání reproduktorům?
Malé praskání s největší pravděpodobností nezpůsobí výrazné poškození, ale velké množství může způsobit opotřebení závěsu a kuželu.
Zdroje: gadgetreview.com, Unsplash.com