ProtonVPN recenze: Bezpečná služba se solidní pověstí, která stojí pěkný peníz

ProtonVPN Recenze: Je těžké nebýt ohromen tím, jak daleko společnost Proton zašla při zajišťování bezpečnosti a ochrany soukromí ve svých službách ProtonVPN a ProtonMail.

ProtonVPN Recenze

Je těžké nebýt ohromen tím, jak daleko společnost Proton zašla při zajišťování bezpečnosti a ochrany soukromí ve svých službách ProtonVPN a ProtonMail.

Je to nejrychlejší VPN? Ne. Můžete ji používat mimo Čínu? Ne. Můžete s ní hrát hry? Záleží na tom. Ale chcete posílat svůj internetový provoz přes schránku soukromých serverů ukrytých v podzemním švýcarském bunkru? Ano. Samozřejmě, že chcete. Všichni chceme.

I když je její cena vyšší než u ostatních špičkových VPN konkurentů, doporučuji ProtonVPN pro její závazek k transparentnosti a vysoké standardy zabezpečení produktů.

Poznámka redakce, 9. února 2022: Odvětví VPN prošlo v posledních měsících významnými změnami a všechny tři naše nejvýznamnější VPN oznámily významné změny ve vlastnictví společnosti. V prosinci ExpressVPN oznámila, že se oficiálně připojila ke společnosti Kape Technologies, která již vlastní několik dalších VPN a v minulosti vzbuzovala obavy o ochranu soukromí. V únoru společnosti NordVPN a Surfshark oznámily, že se obě firmy slučují, i když budou nadále fungovat samostatně. V souvislosti s těmito změnami právě přehodnocujeme všechny naše nejlepší nabídky. Naše recenze a případně i žebříčky budeme aktualizovat, abychom zohlednili toto nové konkurenční prostředí.

Rychlost

Testy rychlosti jsme prováděli po dobu tří dnů s dynamickými IP adresami a pomocí bezdrátového i ethernetového připojení - v jednom místě byla rychlost širokopásmového připojení nižší a v druhém byla rychlost vyšší díky optickému internetu. Rychlost internetu v USA se značně liší podle státu a poskytovatele. U každého testu rychlosti budou výsledky záviset na místní infrastruktuře, přičemž hyperrychlé internetové služby poskytují vyšší výsledky testů rychlosti.

To je jeden z důvodů, proč se více zajímáme o testování ztracené rychlosti (která je u většiny sítí VPN obvykle poloviční nebo vyšší) u vysokorychlostních i pomalejších typů připojení a proč používáme nástroje, jako je Speedtest.net, abychom vyrovnali podmínky. V případě ProtonVPN jsem zaznamenal pouze 9,6% ztrátu rychlosti ve srovnání s průměrnými rychlostmi naměřenými bez VPN.

Základní rychlost ProtonVPN ji poslala na druhé místo za ExpressVPN, která při posledním testování zaznamenala ztrátu rychlosti méně než 2 %. Při testování rychlosti se tak dostala daleko před naše poslední testy Surfshark a NordVPN (které měly průměrnou ztrátu rychlosti 27 %, resp. 32 %). Stejně jako Surfshark, i ProtonVPN dosáhla takových rychlostí s relativně menší flotilou serverů VPN než její větší konkurenti.

Sporný bod týkající se rychlosti byl však trojí. Doba potřebná k připojení k serveru VPN byla delší než u některých jiných služeb, které jsem testoval. V rychlostech nahrávání a stahování jsem zaznamenal větší než obvyklé rozdíly. A časy pingu (jak dlouho trvá, než bit dat urazí cestu od vás do cíle a zpět) byly v pěti testovaných oblastech vyšší, což naznačuje možné problémy s latencí. Tento poslední bod by vás mohl omezit, pokud chcete VPN používat k hraní her, ale celkové rychlosti byly dostatečně vysoké, takže byste neměli mít problém s funkčním torrentováním prostřednictvím jednoho z jejich čtyř peer-to-peer serverů.

Celková maximální rychlost byla na amerických serverech dosažena při 214 Mb/s v testovacím kole s rychlostmi bez VPN v 70. letech. Americké servery se umístily celkově nejrychleji z testů s průměrnou rychlostí stahování 92 Mb/s ve srovnání s naší celkovou průměrnou rychlostí bez sítě VPN 83 Mb/s.

Na druhém místě se umístily servery ve Velké Británii s rychlostí přibližně 85 Mb/s a maximální rychlostí 206 Mb/s. Za nimi následovaly australské servery s rychlostí 73 Mb/s, které porazily servery v Paříži, Berlíně (společný průměr přibližně 65 Mb/s) a Singapuru s rychlostí 61 Mb/s.

V našich testech způsobila síť ProtonVPN pouze asi 9% ztrátu rychlosti internetu.

Bezpečnostní prvky a ochrana soukromí

Myšlenka služby VPN s jurisdikcí bezpečně uvnitř legendární neutrality švýcarských hranic je okamžitě přitažlivá. Švýcarsko není formálním členem mezinárodních dohod o sdílení zpravodajských informací Five Eyes, Nine Eyes ani 14 Eyes. Není formálním členským státem EU ani EHP, a proto se na něj často nevztahují zákony o uchovávání údajů GDPR. Mezinárodní pověst Švýcarska v oblasti ochrany osobních údajů se přenáší daleko za jeho příběhem opředený bankovní systém a do základních práv na ochranu osobních údajů zakotvených v jeho ústavě.

Pokud by to nestačilo, ProtonVPN má mezipaměť 40 soukromých serverů, které používá pro svou funkci Secure Core, což je typ funkce multihop VPN. Servery jsou ukryty na bývalé islandské vojenské základně, v podzemním švédském datovém centru a v bývalém protiatomovém krytu švýcarské armády 1000 metrů pod povrchem. Taková funkce multihopu přeskakuje připojení přes více zemí, aby skryla vaši stopu.

Jeden malý problém: většina serverů ProtonVPN je pronajatá a Švýcarsko není tak bezpečným útočištěm, jakým bývalo.

Na základě výsledků celostátního referenda z roku 2016 má nyní vláda země právo odposlouchávat soukromý majetek, odposlouchávat telefonní linky a sledovat internetový provoz ve jménu boje proti terorismu. Není přesně jasné, kolik údajů shromážděných na základě této rozšířené sledovací pravomoci skončí v rukou zemí Five Eyes. Je však třeba zdůraznit, že švýcarský systém mezinárodního sledování komunikací Onyx zachycuje zpravodajské informace nejméně od roku 2000, tedy dávno předtím, než se v zemi ještě více prohloubily určité mezinárodní vztahy v oblasti sdílení zpravodajských informací v rámci boje proti kyberkriminalitě. A Švýcaři nejsou zdaleka imunní vůči zpravodajským operacím USA, které probíhají na jejich území.

To je jeden z důvodů, proč se mi nelíbí, že ProtonVPN zaznamenává časové značky relací připojení (i když pouze ověřuje přihlašovací údaje k účtu a data jsou anonymizována a přepisována každou další relací). Ale je to také důvod, proč se mi líbí zásady transparentnosti ProtonVPN: je to zcela otevřený zdrojový kód s běžně zveřejňovanými audity a obsahuje vestavěnou cestu k VPN na server Tor.

Jeho šifrování je standardní AES-256 a jeho aplikace se vyhýbají zastaralým protokolům a ve výchozím nastavení používají OpenVPN. V aplikaci pro Android můžete použít protokol IKEv2, ale Proton moudře vyloučil použití méně bezpečných možností, jako jsou PPTP a L2TP, které některé sítě VPN stále nabízejí. Podporuje také funkci Perfect Forward Secrecy, což znamená, že často mění šifrovací klíče, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti. Společnost nabízí užitečnou funkci kill-switch, která zabraňuje úniku síťových dat mimo zabezpečený tunel VPN v případě, že připojení VPN selže.

Během našeho testování nebyly zjištěny žádné úniky IP adres, DNS ani jiných údajů, které by mohly identifikovat uživatele, a ProtonVPN nabízí funkce ochrany proti úniku IPv6 a DNS. Zdá se však, že služba narazila na blokování v Číně, které brání připojení.

Náklady

ProtonVPN neukládá žádné datové limity a umožňuje neomezené přepínání serverů. Neměl jsem žádné problémy ani s přístupem k Netflixu a dalším streamovacím platformám. Její rozhraní pro stolní počítače a aplikace VPN jsou atraktivně minimální, s uživatelsky přívětivou funkcí mapy a spoustou možností, které může uživatel VPN prozkoumat pod kapotou.

Standardní balíček ProtonVPN s názvem Plus stojí 8 dolarů měsíčně (96 dolarů ročně). Tato cena je vyšší než u naší VPN ExpressVPN, která se stala volbou redakce a jejíž nejlepší předplatné stojí 6,67 USD měsíčně za roční balíček. Cenově ProtonVPN poráží také dvouletý plán NordVPN za 5 dolarů měsíčně (60 dolarů ročně) a současný Surfshark za 6 dolarů měsíčně (72 dolarů ročně).

ProtonVPN nabízí také bezplatnou verzi služby VPN a verzi za 4 dolary měsíčně, ale vzhledem k tomu, že v těchto možnostech chybí typické funkce VPN, nestojí za to o nich uvažovat. Mezi tyto chybějící funkce patří snížená rychlost připojení, žádný přístup k blokovanému obsahu nebo funkce serveru Secure Core a žádná funkce Tor-over-VPN. (Nikdy nedoporučuji bezplatnou VPN, bez ohledu na to, jak silný je placený produkt od stejného poskytovatele VPN.)

Kromě kreditní nebo debetní karty můžete za službu ProtonVPN zaplatit také pomocí PayPal nebo Bitcoin a můžete si být jisti 30denní zárukou vrácení peněz. Služba VPN také nabízí sedmidenní zkušební verzi zdarma. Stránky nabízejí nepřetržitou chatovou podporu a zdravé množství článků a návodů s podporou.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com

Nejnovější recenze