Recenze Norton Secure VPN: Proč VPN této známé značky nedoporučujeme?

V oblasti zabezpečení informací je jen málo známějších jmen než Norton a LifeLock. Virtuální privátní síť od společnosti NortonLifeLock, která je dlouhodobě známá svou konkurenceschopnou antivirovou ochranou a schopností přizpůsobit se neustále se měnícímu bezpečnostnímu odvětví, zní na první pohled slibně.

V oblasti zabezpečení informací je jen málo známějších jmen než Norton a LifeLock. Virtuální privátní síť od společnosti NortonLifeLock, která je dlouhodobě známá svou konkurenceschopnou antivirovou ochranou a schopností přizpůsobit se neustále se měnícímu bezpečnostnímu odvětví, zní na první pohled slibně. Ale díky omezeným možnostem serverů a několika problémům se zabezpečením je jasné, že Norton Secure VPN má ještě co dělat, než se vyrovná vysokým standardům nastaveným jeho sourozeneckými bezpečnostními produkty.

Poznámka redakce, 9. února 2022: Odvětví VPN prošlo v posledních měsících významnými změnami a všechny tři naše nejvýznamnější VPN oznámily významné změny ve vlastnictví společnosti. V prosinci ExpressVPN oznámila, že se oficiálně připojila ke společnosti Kape Technologies, která již vlastní několik dalších VPN a v minulosti vzbuzovala obavy o ochranu soukromí. V únoru společnosti NordVPN a Surfshark oznámily, že se obě firmy slučují, i když budou nadále fungovat samostatně. V souvislosti s těmito změnami právě přehodnocujeme všechny naše nejlepší nabídky. Naše recenze a případně i žebříčky budeme aktualizovat, abychom zohlednili toto nové konkurenční prostředí.

Norton Secure VPN Recenze

Norton Secure VPN musí ještě vyvinout své zabezpečení a síť serverů. Doporučuji vyčkat, než se k této službě přihlásíte. Mezitím se podívejte na náš seznam nejlepších služeb VPN roku 2022.

Rychlost

Společnost Norton nezveřejňuje počet svých serverů na svých webových stránkách, ale při posledním sčítání jich bylo 1 500.

Testy rychlosti jsem prováděl po dobu tří dnů na dvou místech, a to jak pomocí bezdrátového, tak ethernetového připojení - na jednom místě byla rychlost širokopásmového připojení nižší a na druhém byla rychlost vyšší díky optickému internetu. Rychlost internetu v USA se značně liší podle státu a poskytovatele. U každého testu rychlosti budou výsledky záviset na místní infrastruktuře, přičemž hyperrychlé internetové služby poskytují vyšší rychlostní výsledky testu.

To je jeden z důvodů, proč se více zajímám o testování ztracené rychlosti (která je u většiny VPN typicky poloviční nebo vyšší) u vysokorychlostních i pomalejších typů připojení a o používání nástrojů, jako je speedtest.net, abych vyrovnal podmínky. Celkově je rychlost Nortonu na stejné úrovni jako u jiných VPN střední třídy, během testování dosáhla pouze asi 43 % průměrné rychlosti 187 Mb/s dosažené na optickém připojení s kapacitou 1 Gb/s, přičemž si stále udržuje průměrnou rychlost kolem 81 Mb/s v celosvětovém měřítku.

Na rozdíl od mnoha jiných sítí VPN vám Norton neumožňuje vybrat si město, ke kterému se připojíte - pouze zemi. Hongkongské servery Nortonu zhoršily celkové skóre rychlosti a dosáhly průměrné rychlosti pouhých 6 Mb/s. Pokud tedy hledáte VPN, kterou byste mohli používat na cestách v Číně, možná byste měli zvážit jinou možnost. Australské servery si vedly nepatrně lépe a dosahovaly průměrné rychlosti kolem 50 Mb/s.

Výsledky v kontinentální Evropě mohly být lepší, protože francouzské servery překonaly ty německé s průměrnou rychlostí 78 Mb/s. A zatímco americké servery dosáhly neuspokojivého průměru 92 Mb/s, britské servery zazářily s průměrem 181 Mb/s. Nesrovnalosti v rychlosti připojení a době načítání by se daly výrazně zlepšit tím, že byste si mohli vybrat město, ke kterému se připojíte. Zejména rychlost v USA by se mohla zlepšit, kdybyste si mohli vybrat, ke kterému pobřeží se chcete připojit.

Bezpečnost a ochrana soukromí

Vedle výběru serverů pro jednotlivá města by zveřejnění více informací o serverech také výrazně zlepšilo nabídku zabezpečení společnosti Norton. Za tímto účelem mluvčí společnosti Norton sdělil serveru CNET již v září 2019 (předtím, než společnost Symantec v listopadu tohoto roku společnost Norton prodala), že nová hodnocení zabezpečení jsou na cestě. "Společnost Symantec spolupracovala s (mezinárodní auditorskou firmou) RSM na posouzení ochrany osobních údajů produktu Norton Secure VPN třetí stranou, které se právě dokončuje," uvedl mluvčí.

Norton nabízí šifrování, které označuje jako bankovní, standardní AES-256. Společnost začala v červnu nabízet přepínač, který v případě selhání připojení VPN zabraňuje úniku síťových dat mimo zabezpečený tunel VPN.

Norton nemaskoval mou adresu IPv6 a během testování pomocí IPLeak.net jsem zaznamenal několik úniků DNS. Tyto úniky zveřejňují údaje identifikující uživatele, což ohrožuje soukromí vaší polohy. Ačkoli se společnost Norton označuje za poskytovatele VPN, který nezaznamenává žádné údaje, ve svých zásadách ochrany osobních údajů podrobně popisuje shromažďování údajů o používání, které zahrnuje "dočasné údaje o používání, které pomáhají při odstraňování problémů se službou". Společnost Norton sdělila, že nemá v plánu přestat tyto údaje zaznamenávat.

"Společnost NortonLifeLock se zavázala pomáhat spotřebitelům chránit jejich soukromí online. Poté, co jsme se dozvěděli o problému, který byl označen během revize, jsme důkladně otestovali Norton Secure VPN na všech hlavních operačních systémech a nepodařilo se nám údajný únik dat zopakovat. Zdá se, že služba Norton Secure VPN funguje správně a pomáhá chránit soukromí našich zákazníků online tak, jak byla navržena," uvedl mluvčí společnosti Norton.

Norton Secure VPN nabízí v aplikaci zjednodušenou funkci blokování sledování reklam. Přestože ji nelze přizpůsobit, fungovala jako kouzlo na všech testovacích zařízeních, která jsem vyzkoušel.

Náklady

Neschopnost společnosti Norton překonat výše popsané zeměpisné blokování je také pravděpodobným důvodem, proč jsme měli potíže s přístupem ke katalogům streamovacích služeb pro jednotlivé země, jako je Netflix. Norton také nepodporuje torrenty ani peer-to-peer sítě. Pokud hledáte VPN, která vám umožní přístup k běžným mediálním předplatným i na cestách, doporučujeme prozatím hledat jinou VPN.

Služba Norton Secure VPN je k dispozici pouze na čtyřech hlavních platformách - Windows, Android, Mac a iOS. Počet zařízení, která můžete používat současně - jedno, pět nebo deset - závisí na tom, pro který plán se rozhodnete. Nejlevnějším plánem je měsíční plán za 5 dolarů, který umožňuje používat současně pouze jedno zařízení. Nejdražší je roční plán pro 10 zařízení za 60 dolarů.

Vzhledem k omezeným možnostem sítě VPN jsou tyto ceny vyšší, než se očekávalo. Mezitím se hlavní hráči v oblasti VPN stávají cenově konkurenceschopnějšími. IPVanish nabízí srovnatelnou rychlost a neomezené souběžné připojení za 78 dolarů ročně a NordVPN nabízí nabídku se slevou 68 %, díky které stojí její dvouletý tarif 89 dolarů.

Nortonovi můžete platit buď kreditní kartou, nebo přes PayPal, ale v tuto chvíli ne kryptoměnou. Norton sice nabízí 60denní záruku vrácení peněz, ale tato nabídka je vyhrazena výhradně pro roční, nikoli měsíční předplatitele. Norton také nabízí sedmidenní zkušební verzi.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com

Nejnovější recenze