Recenze NordVPN: Nejvýkonnější šifrovací služba VPN za vaše peníze

Společnost NordVPN si zaslouží místo v našem seznamu nejlepších VPN z několika důvodů. Její status poskytovatele virtuální privátní sítě, který vám za vaše peníze nabídne nejvíce, je pravděpodobně to první, co jste o NordVPN slyšeli, ale je toho víc: Je pravděpodobné, že nikde jinde nenajdete VPN, která by toho dokázala víc než NordVPN tak levně, jako to dělá NordVPN.

Společnost NordVPN si zaslouží místo v našem seznamu nejlepších VPN z několika důvodů. Její status poskytovatele virtuální privátní sítě, který vám za vaše peníze nabídne nejvíce, je pravděpodobně to první, co jste o NordVPN slyšeli, ale je toho víc: Je pravděpodobné, že nikde jinde nenajdete VPN, která by toho dokázala víc než NordVPN tak levně, jako to dělá NordVPN. Navzdory narušení bezpečnosti, které bylo hlášeno v roce 2019 (o tom později), byste stále jen těžko hledali jinou službu, která by vůbec uměla to, co NordVPN.

Jistě, NordVPN by mohla nabídnout trochu více soukromí, kdyby zvýšila počet vlastních serverů, ale mluvíme o více než 5 200 serverech v 60 zemích, politice nulového logování a jurisdikci v Panamě. Je to výkonný šifrovací nástroj a má funkci, která umožňuje VPN do Toru.

Není šokující, že aplikace NordVPN nasbírala v App Store více než 218 000 hodnocení s hodnotou 4,6 z 5 a v obchodě Google Play přes 451 000 recenzí s hodnotou 4,3 z 5. Není také překvapením, že si klient VPN vysloužil mou trofej za nejlepší hodnotu.

Bonusem k rychlosti je funkce SmartPlay, která umožňuje snadno provádět to, s čím má mnoho jiných VPN potíže: streamování videa. Je k dispozici nejen pro iOS a Android, ale i pro Windows Phone a dokonce i pro BlackBerry.

Poznámka redakce, 9. února 2022: Na začátku února společnosti Surfshark a Nord Security oznámily, že se obě firmy spojují, ale budou nadále fungovat samostatně. V současné době probíhá přehodnocení obou služeb a po jeho ukončení budeme naše doporučení a recenze aktualizovat.

NordVPN recenze

Rychlost

Testy rychlosti NordVPN jsme prováděli po dobu tří dnů pomocí bezdrátového i ethernetového připojení. Rychlost internetu v USA se značně liší podle státu a poskytovatele. Výsledky jakéhokoli testu rychlosti závisí na místní infrastruktuře, přičemž hyperrychlé internetové služby poskytují vyšší výsledky testů rychlosti.

To je jeden z důvodů, proč nás více zajímá výše ztráty rychlosti, protože použití jakékoli sítě VPN může obvykle snížit rychlost internetu na polovinu nebo více. NordVPN nám snížila rychlost připojení v průměru o 53 %, zatímco při testování v roce 2019 jsme naměřili 32% ztrátu rychlosti. Ačkoli není tak rychlá jako někteří její konkurenti, například ExpressVPN a Surfshark, zjistili jsme, že rychlost NordVPN je spolehlivě vysoká; nikdy nedocházelo k náhlým propadům nebo přerušení služby, a tam, kde jsme očekávali, že bude výkonnost nižší, se ukázalo, že se s tímto úkolem vyrovná.

Celková globální průměrná rychlost sítě NordVPN byla během mého testování 91 Mb/s v souboru dat s průměrnou rychlostí bez sítě VPN 194 Mb/s. Ačkoli je normální, že síť VPN sníží rychlost internetu o polovinu nebo více, pozoruhodný kontext spočívá v tom, že v průměru mých pěti testovacích zón jsem nikdy nezaznamenal, že by síť NordVPN klesla pod 85 Mb/s. Stále se jedná o jednu z nejkonzistentnějších a nejstabilnějších sítí VPN, se kterou jsem pracoval.

V testování vedl Singapur s rychlostí 98 Mb/s, zatímco rychlost ve Velké Británii o chlup překonala rychlost v Evropě. S rychlostí 99,93 Mb/s se britské připojení dostalo před francouzské a německé připojení, které dosahovalo průměrné rychlosti 91,90 Mb/s. Další fotofiniš během testování zaznamenala také síť NordVPN, která v Austrálii porazila výsledky z USA v poměru 88 Mb/s ku 86 Mb/s. Žádné z těchto výsledků nejsou výsledky, nad kterými byste mohli ohrnovat nos.

Bezpečnost a ochrana soukromí

Líbí se nám, že společnost NordVPN sídlí v Panamě, která je obecně považována za zemi přátelskou k ochraně soukromí, protože nemá dohody o sdílení dohledu s jinými zeměmi.

Jeho šifrování je standardní AES-256-CBC a podporuje technologii Perfect Forward Secrecy, což znamená, že často mění šifrovací klíče, aby nedošlo k narušení bezpečnosti. NordVPN také používá protokol OpenVPN (jeden z nejbezpečnějších dostupných protokolů) a IPSec/IKEv2 (který je méně bezpečný, ale stále poměrně rychlý). Během našeho testování nebyl zjištěn žádný únik IP adresy, DNS ani jiných údajů potenciálně identifikujících uživatele.

Nástroj VPN nabízí užitečnou bezpečnostní funkci kill switch, která v případě selhání připojení VPN zabraňuje úniku síťových dat mimo zabezpečený tunel VPN. Ti, kteří tento software neznají, by si měli všimnout dalšího přizpůsobitelného přepínače kill switch, který umožňuje vybrat, které aplikace se mají v případě výpadku VPN zabít. Mějte na paměti, že všechny aplikace, které nejsou na tomto seznamu, budou stále přenášet informace přes internet, a mohly by se tak stát přítěží pro soukromí.

Mezi další funkce patří filtr stránek, který blokuje větší množství škodlivých stránek, a volitelný blokátor reklam a sledovacích zařízení. Ten má velký vliv na udržení rychlosti pro běžného uživatele VPN. Líbí se nám také funkce dvojité VPN Nord, která uživatelům umožňuje přeskakovat mezi více servery a získat tak další šifrování. A její obfuskace (proces, při kterém se VPN netváří jako VPN) nám přišla účinná ve všech případech testování.

Služba VPN se na našem seznamu doporučených dodavatelů pohybuje již dlouho, ale v říjnu 2019 jsme ji přesunuli na trestné pole, abychom přehodnotili naše doporučení poté, co se objevila zpráva, že v roce 2018 byl jeden z jejích pronajatých serverů neoprávněně přístupný. Opatření společnosti Nord po tomto zjištění zahrnovala - nakonec - několik bezpečnostních auditů, program odměn za chyby a větší investice do zabezpečení serverů VPN.

Ačkoli bychom byli raději, kdyby tým NordVPN odhalil problém mnohem dříve, skutečnost, že narušení bylo velmi omezené a netýkalo se žádných informací identifikujících uživatele, slouží k dalšímu ověření, že NordVPN neuchovává žádné záznamy o činnosti uživatelů. A následný přechod společnosti NordVPN k plnému využívání paměti RAM - což znamená, že neukládá nic na pevné disky - jako reakce na narušení nás na dlouhou dobu přesvědčil o bezpečnostním závazku společnosti. Díky tomu zůstává Nord na našem seznamu doporučených dodavatelů.

Náklady

Líbí se nám přehledné a snadno použitelné rozhraní NordVPN, její přepínače a funkce vyhledávání serverů. Interaktivní grafická mapa má příjemný design, ale mohla by být užitečnější, kdyby její výchozí nastavení identifikovalo města místo pouhých zemí.

Společnost VPN nabízí nepřetržitou zákaznickou podporu prostřednictvím chatu a e-mailu. NordVPN má na svých webových stránkách také dobře zpracovanou sekci podpory, která obsahuje skutečnou knihovnu nejčastějších dotazů a návodů.

Poskytovatel služeb VPN neomezuje objem dat a umožňuje neomezené přepínání serverů a torrentů. S přístupem k Netflixu jsme neměli žádné problémy. Na rozdíl od některých konkurentů však můžete na jednom předplatném provozovat pouze šest zařízení současně.

Vzhledem k tomu, že svět VPN se pohybuje v rychlém tempu, raději bychom viděli, kdyby se prudké slevy společnosti NordVPN vztahovaly na všechny její smlouvy, aby bylo možné vykázat lepší celkovou kupní hodnotu. To by byla ostřejší kritika, kdyby společnost NordVPN nebyla již dlouholetým lídrem v oboru s dlouhou historií, a je to jistě kritika, kterou lze vztáhnout téměř na všechny poskytovatele VPN. Za současného stavu je její nejlepší nabídka prostřednictvím dvouleté smlouvy za 3,71 dolaru měsíčně, což je 68% sleva, účtovaná jednou za dva roky za 89 dolarů. NordVPN však nabízí 30denní záruku vrácení peněz.

Společnost NordVPN sice již nepřijímá platby přes PayPal, ale můžete platit kreditní kartou nebo kryptoměnou včetně Bitcoinu, AliPay, WeChat Payments, iTunes, Google Pay, Amazon Pay a UnionPay.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com

Nejnovější recenze