Recenze ExpressVPN: Cenově výhodná, ale rychlá a skvělá pro streamování

ExpressVPN se v roce 2020 prosadila mezi virtuálními privátními sítěmi a nabízí vynikající rychlost a pověst spolehlivé a bezpečné sítě. Recenze ExpressVPN.

ExpressVPN se v roce 2020 prosadila mezi virtuálními privátními sítěmi a nabízí vynikající rychlost a pověst spolehlivé a bezpečné sítě. Díky svému přehlednému rozhraní je vhodnou volbou pro nováčky, kteří se s VPN teprve seznamují, a jeho multiplatformní kompatibilita rozšiřuje jeho hodnotu pro širokou základnu spotřebitelů. Tyto faktory více než ospravedlňují mírně nadprůměrné ceny ExpressVPN, které začínají na 6,67 USD měsíčně.

ExpressVPN doporučujeme jako vynikající volbu pro začátečníky i profesionály v oblasti ochrany soukromí. Více informací o tom, jak hodnotíme VPN, najdete zde.

ExpressVPN

Rychlost

Testy rychlosti ExpressVPN jsem prováděl po dobu tří dnů s použitím bezdrátového i ethernetového připojení. Rychlost internetu v USA se značně liší podle státu a poskytovatele. Výsledky jakéhokoli testu rychlosti závisí na místní infrastruktuře, přičemž hyperrychlé internetové služby přinášejí vyšší výsledky testů rychlosti. To je jeden z důvodů, proč nás více zajímá výše ztráty rychlosti, která je u většiny sítí VPN obvykle poloviční nebo vyšší.

V případě ExpressVPN jsem byl zklamán, když jsem v testech v roce 2020 zaznamenal 52% ztrátu rychlosti ve srovnání s bezkonkurenční 2% ztrátou rychlosti naměřenou v roce 2019. Nenechte se mýlit, ExpressVPN je stále rychlostním démonem. Během mého testování v roce 2020 dosahovala moje rychlost bez sítě VPN v průměru 193 Mb/s a celkový globální průměr ExpressVPN byl 93 Mb/s. Špičkových rychlostí bylo dosaženo na evropských připojeních, v průměru asi 122 Mb/s mezi Frankfurtem, Berlínem a Paříží.

Australské rychlosti překonaly rychlosti ve Spojeném království s průměry 101 Mb/s, resp. 86 Mb/s. Mezi oběma zeměmi však Spojené království dosáhlo lepšího individuálního vysokého skóre, které v jednom testu dosáhlo 157 Mb/s ve srovnání s nejvyšším výsledkem Austrálie v jednom kole, který činil 136 Mb/s. Také skóre Singapuru předstihlo skóre Spojeného království o pouhé tři body na úrovni 89 Mb/s. Výsledky USA byly místem, kde se průměry ExpressVPN stáhly dolů: Rychlost v USA dosáhla v průměru pouze 66 Mb/s, přestože v jednom kole testu dosáhla až 134 Mb/s.

Službu ExpressVPN můžete používat na různých zařízeních.

Poté, co jsem se dvakrát vrátil ke kontrole svého zařízení a při opakovaném testu jsem získal stejný rozsah rychlostí, se mé výsledky ukázaly jako shodné s výsledky jiných webů, jejichž automatickému testování rychlostí důvěřuji. Oslovil jsem ExpressVPN, abych zjistil, co se děje s nedávnými poklesy rychlosti. Společnost se na to podívala a uvedla, že několik jejích interních testů zaznamenalo rychlosti mezi 200 a 275 Mb/s při použití protokolu OpenVPN - výsledky daleko vyšší než moje.

"Domníváme se, že jedním z možných vysvětlení je, že v době, kdy jste testovali, došlo k nasycení sítě mezi vaším poskytovatelem internetových služeb a naším datovým centrem, což by opět nemělo být typickým výsledkem," uvedl mluvčí ExpressVPN.

Společnost také uvedla, že rychlost se může zvýšit, až přejde její infrastruktura OpenVPN na Lightway, vlastní protokol založený na Wireguard, který je v současné době ve vývoji.

Bezpečnost a ochrana soukromí

Líbí se nám, že společnost ExpressVPN sídlí na Britských Panenských ostrovech, které jsou obecně považovány za zemi příznivou pro ochranu soukromí, protože nemají dohody o sdílení dohledu s jinými zeměmi. Ačkoli jsou Britské Panenské ostrovy územím Spojeného království, jsou od něj oddělenou právní jurisdikcí bez zákonů o uchovávání údajů, jejíž národní Nejvyšší soud je historicky odmítavý k žádostem o cizí obchodní záznamy.

Jeho šifrování je standardní AES-256 a podporuje technologii Perfect Forward Secrecy, což znamená, že často mění šifrovací klíče, aby nedošlo k narušení bezpečnosti. Společnost nabízí užitečnou funkci kill switch, která zabraňuje úniku síťových dat mimo zabezpečený tunel VPN v případě, že připojení VPN selže.

V dlouhých zásadách ochrany osobních údajů společnosti ExpressVPN je výslovně vyjádřen její postoj proti uchovávání záznamů s osobními údaji uživatelů. Jako téměř každá síť VPN však shromažďuje údaje související s údržbou, včetně volby umístění serveru, celkového objemu přenesených dat, doby připojení k serveru a nainstalovaných verzí aplikací. Můžete se rozhodnout, že budete společnosti zasílat zprávy o haváriích, které pomohou zlepšit diagnostiku.

Jedním z nejjasnějších způsobů, jak může poskytovatel VPN prokázat, že neuchovává žádné záznamy, je zabavení jeho serverů úřady. Přesně to se stalo společnosti ExpressVPN v roce 2017, kdy vyšetřování vraždy ruského velvyslance v Turecku Andreje Korlova v roce 2016 vedlo turecké úřady k zabavení jednoho ze serverů ExpressVPN, na kterém hledaly záznamy o konverzaci v rámci trestné činnosti. Úřady přišly s prázdnou a od té doby si ExpressVPN zachovává pověst společnosti, která záznamy nezaznamenává.

V roce 2019 přešla společnost do režimu RAM-disk, což znamená, že nic neukládá na pevné disky. To nenabízí každá VPN. Například společnost NordVPN přešla na plné používání RAM-disku až jako bezpečnostní reakci na letošní narušení. Přitom asi 3 % serverové flotily ExpressVPN tvoří virtuální servery (o kterých se často tvrdí, že jsou méně bezpečné než fyzické stroje), ale tyto virtuální servery jsou podle společnosti omezeny na použití pro země bez dostatečné podpůrné síťové infrastruktury nebo pro ty, kde by bylo rizikovější mít hardware, jako je Turecko.

Během našeho testování nebyly zjištěny žádné úniky IP adres, DNS ani jiných údajů potenciálně identifikujících uživatele. Přesto doporučujeme určitou opatrnost. Již dříve v roce 2019 zjistili recenzenti společnosti ProPrivacy během testování únik protokolu IPv6 v systémech MacOS i Windows. Tento únik by však neměl být překvapením; je známo, že technologie zabudovaná do většiny prohlížečů s názvem WebRTC - sloužící k usnadnění chodu hlasových a video aplikací - má problémy s únikem dat, a to i v případě, že používáte síť VPN.

Takový únik může ohrozit vaši identitu a polohu, ale přestože to pro běžného uživatele zní komplikovaně, je snadné se mu vyhnout. Většinu nedostatků odstraňují doplňky prohlížeče ExpressVPN, které můžete získat zdarma prostřednictvím uživatelsky přívětivého návodu společnosti na vypnutí WebRTC. Úniky IPv6 si můžete otestovat také sami, nezávisle na stránkách ExpressVPN, a to tak, že přejdete na široce používaný test úniků IPv6, který zdarma poskytuje konkurenční VPN Private Internet Access (pokud jste zběhlí v internetu, doporučujeme klasický standby test IPLeak).

Náklady

Díky přehlednému rozhraní, snadné orientaci v možnostech serverů a připojení jedním kliknutím je ExpressVPN příjemnou volbou pro nováčky v oblasti VPN. ExpressVPN má téměř všechny stejné možnosti konfigurace, které pravděpodobně najdete u VPN zaměřených na zkušené uživatele, ale je mnohem přívětivější pro začátečníky, kteří se zajímají o své soukromí. ExpressVPN také nabízí nepřetržitou zákaznickou podporu prostřednictvím chatu, možnost zasílání e-mailů a řadu výukových videí.

Nastavení na počítači i v mobilu je hračka. Funguje nejen na většině operačních systémů - ať už na stolních počítačích, nebo na mobilních zařízeních - ale také na 10 konzolích pro streamování médií, devíti značkách routerů a dokonce i na elektronických čtečkách. ExpressVPN neukládá žádné datové limity, umožňuje neomezené přepínání serverů a torrentů a neměli jsme žádné problémy s jeho použitím pro přístup k Netflixu. Na rozdíl od některých konkurentů však můžete na jednom předplatném provozovat pouze pět zařízení současně.

Cena je o něco vyšší než u mnoha konkurentů, ale i tak jsme přesvědčeni, že se vyplatí. Nejlepší tarif ExpressVPN stojí 6,67 USD měsíčně za roční balíček, který zahrnuje tři měsíce zdarma. Nabízí však 30denní záruku vrácení peněz. Platit můžete kreditní kartou, přes PayPal nebo Bitcoinem.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com

Nejnovější recenze