TunnelBear VPN recenze: Předražená aplikace má problémy s tím, aby dostála svým očekáváním

TunnelBearu. O TunnelBearu se v posledních letech hodně mluví. Časopis Wirecutter jej označil za nejlepší virtuální privátní síť na několik měsíců do roku 2020, US News and World Report jej zařadil na 6.

Recenze TunnelBear

O TunnelBearu se v posledních letech hodně mluví. Časopis Wirecutter jej označil za nejlepší virtuální privátní síť na několik měsíců do roku 2020, US News and World Report jej zařadil na 6. místo v žebříčku a líbil se i časopisům PC Magazine a TechRadar. Když se ale na TunnelBear podívám po roce stráveném pod pokličkou jeho konkurentů z řad VPN, prostě to nadšení nechápu.

Jistě, rychlost TunnelBearu je přiměřená. A ano, stejně jako někteří jeho konkurenti nabízí roční zprávy o transparentnosti a byl nezávisle auditován. Ale je to také kanadská firma vlastněná americkou společností McAfee, takže pokud hledáte mezinárodní soukromí odolné proti soudním obsílkám, zahráváte si s ohněm. Disponuje ubohými 23 serverovými lokalitami, ze kterých si nemůžete ručně vybrat server, a dokonce ani město. Nenabízí Tor-over-VPN, nabízí pouze rozdělené tunelování v systému Android a neumí ani odblokovat Netflix.

Proč mají lidé tuto VPN tak rádi? Co mi chybí? Je to ta roztomilá animace medvídka, která se zobrazí po kliknutí na tlačítko připojení? Je to to, co všechny nadchlo? Neodsuzuji. Jen to chci vědět.

Vím, že to nemůže být kvůli ceně, že je to tak lákavé. Nejvýhodnější tarif TunnelBear stojí 120 dolarů za tříleté předplatné s limitem pěti připojených zařízení. Konkurenční služba Surfshark přitom stojí o polovinu méně, 60 dolarů za dvouleté předplatné, překonává TunnelBear ve všech ohledech ochrany soukromí a funkcí, stejně tak byla nezávisle auditována a umožňuje neomezený počet připojených zařízení.

Podle všech mých měření je TunnelBear jen mírně předraženou, ale průměrnou nabídkou v jurisdikci, kde se dbá na soukromí, a má všechny možnosti konfigurace a vizuální přitažlivost jako Baby's First VPN od PlaySkool.

Poznámka redakce, 9. února 2022: Odvětví VPN prošlo v posledních měsících významnými změnami a všechny tři naše nejvýznamnější VPN oznámily významné změny ve vlastnictví společnosti. V prosinci ExpressVPN oznámila, že se oficiálně připojila ke společnosti Kape Technologies, která již vlastní několik dalších VPN a v minulosti vzbuzovala obavy o ochranu soukromí. V únoru společnosti NordVPN a Surfshark oznámily, že se obě firmy slučují, i když budou nadále fungovat samostatně. V souvislosti s těmito změnami právě přehodnocujeme všechny naše nejlepší nabídky. Naše recenze a případně i žebříčky budeme aktualizovat, abychom zohlednili toto nové konkurenční prostředí.

Rychlost

Provedl jsem testy rychlosti pomocí TunnelBearu během tří dnů s dynamickými IP adresami, na dvou místech, s použitím bezdrátového i ethernetového připojení. Rychlost internetu v USA se liší podle státu a poskytovatele. A u každého testu rychlosti budou výsledky záviset na místní infrastruktuře. Služby hyperrychlého internetu přinesou vyšší výsledky testu rychlosti.

To je jeden z důvodů, proč se více zajímám o testování ztracené rychlosti (která je u většiny VPN typicky poloviční nebo vyšší) u vysokorychlostních i pomalejších typů připojení a o používání nástrojů, jako je speedtest.net, abych vyrovnal podmínky. V případě TunnelBearu došlo ke ztrátě téměř 63 % průměrné rychlosti internetu. Tento průměr zahrnuje jak superrychlé rychlosti zaznamenané u blízkých serverů, tak pomalé rychlosti zaznamenané u vzdálenějších serverů.

Rychlost, kterou jsem zaznamenal u služby TunnelBear, ji řadí do středu skupiny VPN. S obtížemi doháněla celkovou 32% ztrátu rychlosti populární NordVPN a dohnat další rychlostně náročné VPN, jako je Surfshark a ExpressVPN (které v předchozích testech zaznamenaly celkovou ztrátu jen 27 %, resp. méně než 2 %), by mohlo být ještě větším problémem. Rychlost TunnelBearu se však v průběhu let podle měření jiných recenzních a testovacích webů neustále zlepšuje a v mnou zaznamenaných výsledcích v USA činila ztráta rychlosti pouze 54 %.

V mých testech dosáhly americké servery maximální rychlosti 176 Mb/s a průměrné rychlosti 112 Mb/s. To je více než dostatečná rychlost pro torrenty, hry nebo prohlížení webu. Rychlosti bez sítě VPN ve stejném kole dosahovaly v průměru asi 244 Mb/s. Na druhém místě se umístila rychlost ve Velké Británii s průměrnou rychlostí 104 Mb/s. Na třetím místě následovala Austrálie s průměrnou rychlostí 100 Mb/s.

Nejnižší rychlost však byla zaznamenána v Singapuru, a to 4,95 Mb/s a průměrná rychlost 68 Mb/s. Připojení TunnelBearu při testování v tomto regionu běžně selhávalo. Nejnižší průměrné hodnoty byly zjištěny v Evropě, a to 65 Mb/s celkově. Stejně jako v případě všech VPN, které jsem testoval, byly německé servery ve srovnání s francouzskými slabší.

Bezpečnost a ochrana soukromí

Chcete odblokovat Netflix, BBC iPlayer nebo jinou streamovací službu? TunnelBear není tou nejlepší volbou. Chcete používat torrenty? Ano, TunnelBear nabízí na všech svých serverech P2P torrenty, ale jeho domovská jurisdikce v Kanadě - člen mezinárodní dohody Five Eyes o hromadném sledování a sdílení zpravodajských informací - je známá tím, že tvrdě postihuje porušování autorských práv, když je přistižena. Stejně jako v USA, kde sídlí její mateřská společnost McAfee.

Je pozoruhodné, že TunnelBear neslibuje "žádné protokoly" jako mnoho jiných VPN. Otevřeně hovoří o shromažďování údajů, které by se za normálních okolností považovaly za velmi omezené protokoly o připojení - na rozdíl od protokolů o používání - a které zahrnují údaje o využití šířky pásma a o tom, zda jste v daném měsíci používali TunnelBear a kterou verzi aplikace jste nainstalovali na který operační systém.

Dávám přednost tomu, aby VPN nezaznamenávala žádné záznamy, zejména VPN umístěná v zemi, která je součástí mezinárodní sítě pro sdílení zpravodajských informací. TunnelBear si však v soutěži transparentnosti mezi VPN drží svou pozici, protože zveřejňuje výsledky svých nezávislých bezpečnostních auditů a výročních zpráv o transparentnosti, které jsou prezentovány jednoduchým a srozumitelným jazykem. Z těchto zpráv se dozvídáme, že od září 2018 do září 2019 TunnelBear obdržel 10 vládních nebo právních žádostí o informace o uživatelích.

Tyto zprávy nám také říkají něco pravděpodobně důležitějšího: Když je TunnelBear upozorněn na významný problém se službou nebo zabezpečením, společnost jej řeší a opravuje. Když společnost TunnelBear uzavřela smlouvu s firmou Cure53 o třetím nezávislém bezpečnostním auditu (zveřejněném v lednu), okamžitě se pustila do odstraňování problémů. TunnelBear sice není jedinou VPN s rutinními audity a zprávami o transparentnosti, ale takovou obvyklou transparentnost bychom měli očekávat od každé VPN na trhu.

Během našeho testování nebyly zjištěny žádné úniky IP adres, DNS ani jiných údajů potenciálně identifikujících uživatele, ale v minulosti byl u společnosti TunnelBear zaznamenán únik informací WebRTC nejméně ve dvou případech. TunnelBear používá standardní šifrování AES-256 a podporuje technologii Perfect Forward Secrecy, což znamená, že často mění šifrovací klíče, aby nedošlo k narušení bezpečnosti.

Rád bych, aby TunnelBear nabízel nejnovější protokol VPN WireGuard, ale zatím nabízí pouze protokoly OpenVPN a IKEv2. Software obsahuje kill switch, který v případě selhání připojení VPN zabraňuje úniku síťových dat mimo jejich zabezpečený tunel VPN. TunnelBear nenabízí možnost připojení přes více uzlů ani Tor-over-VPN, ale ve svém klientovi pro Android nabízí omezené rozdělení tunelů, takže si můžete vybrat, které z připojení vašeho počítače chcete šifrovat. Rozdělení tunelů však není k dispozici v žádném jiném operačním systému.

Společnost TunnelBear ve své nedávné zprávě tvrdí, že se jí podařilo úspěšně obejít celostátní blokování VPN v Íránu, a zároveň nabízí jednotlivcům v této zemi bezplatné používání VPN v hodnotě 10 GB. Možná ještě zajímavější však je, že TunnelBear se zřejmě stal druhou aplikací, která do své aplikace pro Android zabudovala podporu pro mimořádně účinné rozšíření proti cenzuře. Tyto kroky směrem k rozšíření soukromí v podmínkách narůstajícího omezování internetu naznačují slibný pokrok v bezpečnostních prioritách společnosti TunnelBear.

Náklady

Obvykle se nezabývám estetikou softwaru VPN, kromě toho, jak snadno se v něm nováček orientuje nebo jak intuitivně jsou uspořádány a přístupné možnosti konfigurace softwaru. Téměř každá recenze TunnelBearu však končí zmínkou o nevyhnutelné roztomilosti jeho designu jako o význačném rysu a stojí za to poukázat na to, proč to funguje a jak by to mohlo uživatelům pomoci v dlouhodobějším horizontu.

Když pominu svůj obecný odpor k líbivým technologiím, chápu to: Ve světě plném rádoby ostré estetiky softwaru VPN je kreslený medvěd, který dělá hlouposti, lákavou vizuální frontou uživatelské přívětivosti. VPN vypadají složitě a sledování internetu je děsivé; medvídek je uklidňující a jednoduchý. Volba medvěda jako marketingového maskota je o to chytřejší, že má dvojí symboliku: Tam, kde jiné VPN spoléhají na abstraktní design loga (nebo na méně přítulná zvířata, jako jsou zmije nebo žraloci), vyčnívá maskot medvěda z davu tím, že naznačuje mocnou ochranu uživatele. V některých designových prvcích je maskotem TunnelBearu mládě. V jiných je to obří grizzly, který pomocí laserových očí útočí na stíhačky.

Když však utratíte více, než byste měli, za produkt s méně funkcemi než jeho konkurenti, roztomilost přestává být roztomilá a stává se infantilní, dokonce urážející. Je spíše frustrující než užitečné, když je vám předložena interaktivní mapa pro výběr požadované země, když je v každé zemi pouze jeden "tunel".

TunnelBear má pěknou, přístupnou značku a design, ale jeho funkce jsou nedostatečné.

Ale nenavrhuji, aby TunnelBear vyrostl a vyleštil svůj vzhled hřiště. Strategie maskota je skvělá a značka příliš silná na to, aby se jí dalo zbavit. Kreslená estetika navíc poskytuje TunnelBearu lepší příležitost k vytvoření výkonných uživatelů VPN než snad jakákoli jiná VPN na trhu. Jestliže Joe Camel dokázal přesvědčit děti, aby si zapálily cigaretu, grizzly od TunnelBearu dokáže přesvědčit nováčky ve VPN, aby pochopili šifrování a cenzuru internetu.

Aby TunnelBear využil této příležitosti, měl by se trochu snažit vyvinout silnější sadu funkcí. Proč nezavést WireGuard a neumožnit uživatelům experimentovat s různými bezpečnostními protokoly tím, že jim umožní vybrat si, jaký druh brnění medvěd nosí (čím lehčí brnění, tím rychleji tuneluje, ale tím méně je chráněn)? Proč nedat medvědovi více než jeden kreslený tunel pro každou zemi a ilustrovat rozdíly v zatížení serveru zobrazením počtu dalších medvědů čekajících ve frontě přes každý tunel?

V oblasti technologií pro ochranu soukromí je zapotřebí více hravosti v designu, protože jejich první uživatelé se brání stále invazivnějšímu domácímu dohledu a snaží se zabezpečit své procházení přes často příliš strmou křivku učení. Nemyslím si, že bychom měli zabít roztomilého technologického maskota TunnelBeara, ale za peníze, které požaduje, bychom ho měli alespoň zaměstnat.

Nejlevnějším tarifem společnosti TunnelBear je tříletý tarif za 120 dolarů. Vzhledem k nestálosti konkurenčního pole VPN jsou však tři roky dlouhá doba na to, abyste se zavázali poskytovateli VPN, zejména takovému, jako je TunnelBear - poskytovateli, který má 48hodinovou čekací dobu v systému vyřizování dotazů místo nepřetržité podpory na chatu, který "může nabízet vrácení peněz případ od případu" a jehož zkušební doba je k dispozici pouze pro bezplatnou verzi (která má omezené použití a funkce). Máte na víc. Stejně tak TunnelBear.

Můžete také využívat měsíční poplatky za 10 dolarů nebo zaplatit 60 dolarů předem za jeden rok. Pokud se však chystáte utratit 60 dolarů za VPN, můžete je raději utratit za dvouletý plán Surfshark než za roční plán TunnelBear. Ať tak či onak, TunnelBear přijímá platby kreditní kartou a Bitcoinem. Na rozdíl od jiných VPN nepřijímá platby přes PayPal. Na rozdíl od jiných VPN také nepodporuje Amazon Fire Stick nebo Android TV.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com

Nejnovější recenze