IPVanish recenze: Svižná VPN, která je ideální pro začátečníky

IPVanish se stává oblíbenou volbou virtuální privátní sítě pro zájemce o zlepšení soukromí při procházení internetu, protože nabízí neomezené současné připojení na nejrůznějších platformách a konkurenceschopné rychlosti, přestože má pouze 1 600 serverů.

IPVanish se stává oblíbenou volbou virtuální privátní sítě pro zájemce o zlepšení soukromí při procházení internetu, protože nabízí neomezené současné připojení na nejrůznějších platformách a konkurenceschopné rychlosti, přestože má pouze 1 600 serverů.

IPVanish Recenze

IPVanish má v porovnání se svými konkurenty jedno z nejlepších uživatelských rozhraní, které vás vybízí k tomu, abyste pronikli pod kapotu a seznámili se s mechanikou pohánějící tuto technologii.

IPVanish doporučujeme jako flexibilní a konfigurovatelnou volbu pro uživatele, kteří s VPN začínají.

Poznámka redakce, 9. února 2022: Odvětví VPN prošlo v posledních měsících významnými změnami a všechny tři naše nejvýznamnější VPN oznámily významné změny ve vlastnictví společnosti. V prosinci ExpressVPN oznámila, že se oficiálně připojila ke společnosti Kape Technologies, která již vlastní několik dalších VPN a v minulosti vzbuzovala obavy o ochranu soukromí. V únoru společnosti NordVPN a Surfshark oznámily, že se obě firmy slučují, i když budou nadále fungovat samostatně. V souvislosti s těmito změnami právě přehodnocujeme všechny naše nejlepší nabídky. Naše recenze a případně i žebříčky budeme aktualizovat, abychom zohlednili toto nové konkurenční prostředí.

Rychlost

Testy rychlosti IPVanish jsme prováděli po dobu tří dnů na dvou místech s využitím bezdrátového i ethernetového připojení - na jednom místě byla rychlost širokopásmového připojení nižší a na druhém byla rychlost vyšší díky optickému internetu. Rychlost internetu v USA se značně liší podle státu a poskytovatele. U každého testu rychlosti budou výsledky záviset na místní infrastruktuře, přičemž hyperrychlé internetové služby poskytují vyšší rychlostní výsledky testu.

To je jeden z důvodů, proč se více zajímáme o testování ztracené rychlosti (která je u většiny sítí VPN obvykle poloviční nebo vyšší) u vysokorychlostních i pomalejších typů připojení a o používání nástrojů, jako je speedtest.net, abychom vyrovnali podmínky. IPVanish si vedla podobně jako ostatní VPN a během testování dosáhla jen asi 20 % průměrné rychlosti 222 Mb/s dosažené na optickém připojení s rychlostí 1 Gb/s, přičemž si stále udržovala úctyhodný průměr rychlosti kolem 41 Mb/s v celosvětovém měřítku.

Maximální rychlost 76 Mb/s jsme dosáhli při připojení k serverům v Singapuru, kde jsme zjistili nejvyšší počet výsledků nad 65 Mb/s ze všech testovaných serverů, ale také nejvyrovnanější zkušenosti, s průměrem v zemi kolem 35 Mb/s. Rychlosti v Austrálii byly vyrovnanější, ale udržovaly si nejnižší průměr, přibližně 28 Mb/s.

V čele výsledků se umístil New York s průměrnou rychlostí 53 Mb/s, následovaný evropskými servery v Paříži a Berlíně s průměrnou rychlostí 45 Mb/s pro oba servery. Servery ve Velké Británii byly celkově silné, ale s rychlostními průměry 40 Mb/s se umístily na třetím místě poté, co se několik testů ve špičkách vrátilo na méně než 10 Mb/s.

V porovnání s rychlými hráči, jako je ExpressVPN, je lákavé považovat rychlost IPVanish za pomalou. IPVanish však pravidelně dává NordVPN v testech prováděných společností ProPrivacy třikrát denně zabrat a v době psaní tohoto článku v tomto závodě NordVPN předstihovala. A IPVanish dosahuje těchto rychlostí s přibližně třetinovým počtem serverů společnosti Nord. To není nic, čemu by se mělo kýchat.

Zabezpečení a ochrana osobních údajů

Jedním z důvodů, proč IPVanish v testech rychlosti předstihuje NordVPN, může být více než 40 000 IP adres, což je sporný faktor mezi uživateli, kteří se zajímají o ochranu soukromí. Zatímco větší počet IP adres může přispět k vyšší rychlosti, někteří příznivci tvrdí, že je bezpečnější používat méně IP adres. Více lidí sdílejících IP adresy podle nich snižuje pravděpodobnost, že aktivita jednotlivých IP adres bude spojena s konkrétní osobou.

Jádro této otázky spočívá v tom, zda lze věřit, že síť VPN nezaznamenává údaje o používání. IPVanish slibuje, že žádné záznamy neuchovává. Stejně jako u jiných VPN je téměř nemožné toto tvrzení ověřit. Jednou z možností je zjistit, co je poskytovatel VPN ze zákona povinen dělat podle toho, kde sídlí (jeho jurisdikce), a zda byl někdy přistižen při uchovávání záznamů.

V ideálním případě by vámi vybraná síť VPN měla projít auditem svých operací, včetně používání protokolů o aktivitách, který provedla nezávislá třetí strana, a zveřejnit jeho výsledky. IPVanish je americká společnost. Pro maximální ochranu soukromí hledáme poskytovatele VPN s jurisdikcí mimo dohody o sdílení zpravodajských informací Five Eyes - tedy se sídlem mimo USA, Velkou Británii, Austrálii, Nový Zéland a Kanadu.

V roce 2016 prošla společnost IPVanish obřadem VPN: Na dveře zaklepaly federální orgány činné v trestním řízení s příkazem k prohlídce (přesněji řečeno s výzvou k nahlížení do záznamů od ministerstva vnitřní bezpečnosti) a zásady VPN "zero logs" byly podrobeny zkoušce. IPVanish poskytla úřadům informace, které vedly k identifikaci a zatčení dětského predátora.

Aby bylo jasno, nejde mi o to, že společnost VPN pomáhá policii chytit pachatele zneužívání dětí prostřednictvím záznamů o používání, ale o to, že společnost VPN lže svým zákazníkům, že tak činí. VPN jsou mezinárodní operace. Lež, která pomáhá orgánům činným v trestním řízení v USA dopadnout pachatele zneužívání dětí, je stejnou lží, která pomáhá orgánům činným v trestním řízení v Číně zatknout člověka za to, že vůbec používá VPN.

Situace se pro IPVanish možná změnila, když společnost v roce 2017 koupila společnost StackPath. S novým vlastníkem přišly i nové sliby o politice "no logs" a údajném auditu StackPath.

IPVanish nabízí přepínač, který podle všeho funguje bez problémů - v případě selhání připojení VPN zabraňuje úniku síťových dat mimo zabezpečený tunel VPN. Během našeho testování nebyl zjištěn žádný únik IP adres, DNS ani jiných dat potenciálně identifikujících uživatele. Přesto zde doporučujeme určitou opatrnost. V roce 2019 zjistili recenzenti sesterské publikace CNET ZDNet během testování částečný únik DNS IPVanish.

"Můj domácí server DNS sice neodhalili, ale zjistili, že používám hostitele IPVanish. To znamená, že organizace, které chtějí blokovat provoz VPN, to mohou snadno udělat," napsal recenzent David Gewirtz. "Daleko horší je důsledek toho, že pokud se snažíte před státními orgány skrýt skutečnost, že používáte VPN, IPVanish to nedokáže. To by mohlo mít katastrofální následky, například pokud službu používáte ze Spojených arabských emirátů, kde za používání VPN hrozí vězení a nepřiměřeně vysoké pokuty."

Náklady

Při používání IPVanish jsme neměli žádné problémy s přístupem k Netflixu nebo jiným stránkám pro streamování videa ani s používáním torrentových klientů.

Co se týče rozhraní, jedinou výtku mám k tomu, že desktopoví klienti IPVanish jsou známí tím, že se zaseknou ve smyčce. K tomu dochází jak v aplikacích pro Windows, tak pro Mac. Jinak se tento klient VPN stal jedním z mých nejoblíbenějších uživatelských zážitků.

Nabídky nastavení a funkce mi připomínají zkušenosti z výuky Windows 95, protože jsou ideální pro seznámení se základy tohoto typu aplikace. Jejich konfigurovatelnost je uspořádána přehledně a bez nadměrných animací. Zdá se, že klient podporuje experimentování uživatele a pocit hravosti, aniž by byl dětinský nebo kreslený. Díky tomu je IPVanish ideálním klientem pro ty, kteří se chtějí naučit porozumět tomu, co VPN dělá pod kapotou.

Přestože letos změnila svou politiku a nabízí plnou 30denní záruku vrácení peněz, s cenou 10 dolarů měsíčně a 80 dolarů za rok se ceny IPVanish staly méně konkurenceschopnými. Pozitivní je však to, že nabídka neomezeného počtu souběžných připojení zvyšuje hodnotu pro uživatele, kteří chtějí službu používat na široké škále kompatibilních zařízení.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com

Nejnovější recenze